Контакт

Црна хроника

Дете се здоби со тешки повреди по пад од велосипед

Објавено пред

На локалниот пат во селото Тремник, малолетник, управувајќи велосипед, паднал и се здобил со тешки телесни повреди, соопшти полицијата.

Извршен бил увид на местото на незгодата од увидна екипа од Полициската станица Неготино.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Црна хроника

Со електричен тротинет удрил во 63-годишна скопјанка и побегнал

Објавено пред

Во скопската полиција вчера во утринските часови бил пријавен инцидент што се случил на булеварот Партизански одреди, а го предизвикало засега непознато лице, кое управувало електричен тротинет.

Како што информираат од МВР, тротинетот удрил во пешак – 63-годишна жена од Скопје, по што го напуштил местото на незгодата.

Од ударот жената добила тешки повреди, констатирани во Градската општа болница „8 Септември“.

На местото на настанот увид извршила екипа од СВР Скопје и се работи на расчистување на случајот.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

(Видео) Откриени насади на марихуана, приведени тројца скопјани

Објавено пред

Полицијата откри насади на марихуана во реонот помеѓу тетовско Нераште и скопска Радуша и приведе три лица од Скопје.

Според информациите на МВР, вчера, околу 18 часот, во реонот помеѓу тетовско Нераште и скопска Радуша, од левата страна на реката Вардар, полициски службеници ги привеле А. Ш. (24), Р. К. (30) и И. Т. (26), тројцата од Скопје, поради сомнение дека одгледувале канабис сатива.

На локацијата каде што биле затекнати биле откриени 100-ина стебла насади канабис сатива, дел засаден во земја, а дел во саксии.

Пронајдените стебла со други предмети биле подигнати за понатамошна постапка, а лицата биле задржани во Полициската станица Тетово. Во текот на денот тие ќе бидат изведени пред судија.

Прикажи повеќе...

Топ

Двајца браќа истепале полицајци во Струга

Објавено пред

Двајца браќа со тупаници и шлаканици нападнале полицајци во Струга.  Поради опасност од бегство, судот им определи притвор на напаѓачите.

„Двајца браќа од струшко Велешта, на возраст од 24 и 18 години, на 15 јуни заеднички нападнале двајца полициски службеници од ОВР Струга, кои вршеле контрола на патниот сообраќај. Притоа осомничените ги удирале полициските службеници со шлаканици и тупаници и им нанеле телесни повреди. За да се совладаат осомничените, на помош кон нападнатите полицајци притекнале уште тројца нивни колеги“, соопшти струшкото Обвинителство.

Поради можноста да го повторат делото или да избегаат, судот им определи притвор на напаѓачите во траење од осум дена.​​

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија44 минути

Десет нови случаи на Ковид-19, нема починати

Во последните 24 часа се направени 3.529 тестирања, а регистрирани се 10 нови случаи на Ковид-19, и тоа од: Скопје,...

Македонија2 часа

Наместо пресуда, повторно судење на Мијалков за „Тортура“

Поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, и шестемина поранешни припадници на полициската единица „Алфа“, денеска требаше да ја слушнат пресудата...

Македонија4 часа

Бројката на хоспитализирани поради Ковид-19 падна на 90 лица

Вкупно 90 лица сомнителни и потврдени на Ковид-19 се лекуваат на инфективните одделенија, и тоа 26 во Скопје и 64...

Топ5 часа

Двајца браќа истепале полицајци во Струга

Двајца браќа со тупаници и шлаканици нападнале полицајци во Струга.  Поради опасност од бегство, судот им определи притвор на напаѓачите....

Спорт5 часа

Против Украина одиме на победа

Македонската фудбалска репрезентација попладнево во Букурешт ќе го одигра еден од најзначајните натпревари во својата историја. Македонија во второто коло...

Македонија6 часа

(Видео) Запленети над 2.000 стебла марихуана во Виена во заедничка акција на македонската и австриската полиција

Во заедничка акција на македонската и австриската полиција запленети се над 2.000 стебла марихуана во околината на Виена, а приведени...

Македонија6 часа

(Видео) Борисов на средбата со Заев: Убеден сум дека Радев ќе ви каже дека ништо не може да се направи

Поранешниот премиер на Бугарија и актуелен претседател на партијата ГЕРБ, Бојко Борисов, на средбата со премиерот, Зоран Заев, рече дека...

Спорт6 часа

Ангеловски: Наша цел е пласман во втората фаза

Македонија е подготвена за најважниот натпревар на ЕП. Македонија, од 15 чадот ќе игра против Украина. Ова е дуел на...

Македонија7 часа

(Видео) Заев од Софија: Решението е околу нас, мора да го најдеме

Два пријателски и братски народа секогаш мора да разговараат и да бараат решение, изјави премиерот Зоран Заев на почетокот на...

Свет20 часа

Путин и Бајден согласни дека никогаш не смее да дојде до нукеарна војна во светот

Претседателите на Русија и на САД, Владимир Путин и Џо Бајден, излегоа со заедничка изјава за прашањата на стратешката стабилност....

Свет20 часа

(Видео) Бајден: Мојата агенда не е против Русија, туку за американскиот народ

Американскиот претседател Џо Бајден на прес-конференција по состанокот со рускиот претседател Владимир Путин изјави дека неговата агенда не е против...

Свет22 часа

(Видео) Путин: Преговорите беа добри, амбасадорите се враќаат

Рускиот претседател Владимир Путин на прес-конференцијата по самитот со неговиот американски колега Џозеф Бајден рече дека преговорите биле „добри“. Toj...

Европа22 часа

EMA даде позитивна оценка на клиничките испитувања на „спутник В“

Европската агенција за лекови (ЕМА) објави позитивен извештај за резултатите од клиничките испитувања на руската вакцина „спутник В“ против коронавирус,...

Македонија1 ден

Заев: Изгубен е Мицкоски, ако некој го најде, нека го врати во ВМРО-ДПМНЕ

Премиерот Зоран Заев реагира на обвинувањата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, дека македонскиот идентитет е изгубен и дека утре...

Македонија1 ден

Регистрирани 15 нови случаи на Ковид-19, нема починати лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.802 тестирања, а регистрирани се 15 нови случаи на...

Македонија1 ден

Отфрлена пријавата за Џафери и за пратениците што се појавија во Собрание заболени од коронавирус

Основното јавно обвинителство Скопје ги отфрли кривичните пријави поднесени од ВМРО-ДПМНЕ и Левицата против претседателот на Собранието, Талат Џафери, и...

Македонија1 ден

ЕУ ја стави Македонија на листата безбедни земји за патување

Европската Унија одлучи да ја стави Република Северна Македонија на списокот на земји што се безбедни за патување, пренесуват европските...

Свет1 ден

Борел: Три принципи во новата стратегија на ЕУ кон Русија

Новата надворешнополитичка стратегија на ЕУ кон Русија ќе се заснова на три принципи: одбивање, воздржаност и соработка, изјави високиот претставник...

Регион1 ден

Нови мерки во Србија – дозволени се матурски прослави, угостителите може да работат и на затворено

Поради постабилната епидемиолошка состојба во Србија, од денес во сила се нови мерки, од кои повеќето се однесуваат на угостителските...

Македонија1 ден

Од денеска нема полициски час, дозволени се веселби и настани на отворено

Од ноќеска на полноќ престана да важи одлуката за полициски час, а се укина и ограничувањето на работното време на...

Досие