Контакт

Црна хроника

Жена предизвикала пожар и направила штета од 4 милиони денари во Чифлик

Објавено пред

Полицијата поднесе кривична пријава против жителка на село Чифлик, Пехчевско, која предизвикала пожар, при што била предизвикана штета од 4 милиони денари.

Против M.М. (60) е поднесена пријава за кривично дело предизвикување општа опасност. Според информациите на полицијата, таа на 12 октомври во селото Чифлик, на местото наречено Лаките, запалила оган од кој настанал пожар што почнал неконтролирано да се шири, со што била предизвикана значителна опасност за животот и телата на луѓето и на имотите и материјална штета од четири милиони денари.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Црна хроника

Пронајдено 16-годишното девојче од Кисела Вода што беше пријавено за исчезнато

Објавено пред

Полицијата го пронајде 16-годишното девојче од Кисела Вода кое вчера мајка му го пријави дека е исчезнато, соопшти Министерството за внатрешни работи.

„Вечерва, од страна на полициски службеници, е пронајдена 16-годишната О.П. за која нејзината мајка Б.П. (47) вчера во 22 часот во Полициската станица Кисела Вода пријави дека се оддалечила од домот“, соопшти МВР.

Од таму додаваат дека во текот на вечерта девојчето ќе му биде предадено на семејството. Од полицијата не откриваат повеќе детали за настанот.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Битола: Со автомобил удрил во пешак и избегал

Објавено пред

Непознато лице со автомобил удрило во пешак во Битола. Според информациите на полицијата, пешакот е тешко повреден, а возачот избегал.

Несреќата се случила вчера во 18.55 часот на улицата Солунска кога непознато возило управувано од непознато лице удрило во пешакот С.Т. (74) од Битола и избегало.

Пешакот со тешки телесни повреди бил пренесен во болницата во Битола, каде што му била укажана лекарска помош. Извршен бил увид и се преземаат мерки за пронаоѓање на сторителот и за целосно расчистување на случајот.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Мотоциклистот што загина кај Велес се обидел да престигне комбе

Објавено пред

На автопатот Гевгелија-Скопје, во попладневните часови на 17 март, на оддалеченост од шест и пол километри, по мостот „Виничани“, се случи сообраќајна незгода во која учествувале комбе и двајца мотоциклисти.

Како што информираат од Основното јавно обвинителство Велес, при движење во ист правец на комбето, марка „мерцедес спринтер“, со швајцарска регистарска ознака, и двата мотоцикли, едниот мотоцикл со голема брзина го престигнал комбето.

Веднаш потоа другиот мотоцикл се удрил во комбето, од што мотоциклистот паднал на коловозот, бил исфрлен на просторот меѓу рабниците што го раздвојуваат автопатот и починал на самото место.

Од страна на дежурен јавен обвинител, во соработка со екипа на СВР Велес, извршен бил увид на местото на настанот. Притоа биле фиксирани пронајдените траги и предмети. Надлежниот јавен обвинител издал наредба за вонреден технички преглед на возилата што учествувале во незгодата – комбето и мотоциклот.

Издадена е и наредба за проверка на крв и урина кај 74-годишниот возач на комбето и за обдукција на починатиот мотоциклист, кој бил на возраст од 30 години. По несреќата, биле земени и изјави од возачот на комбето и од мотоциклистот што возел заедно со сега починатиот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија11 час

Пожарот на Скопска Црна Гора се шири

Пожарот на Скопска Црна Гора, на местото наречено Влајингроб, што избувна пред неколку часа, се шири. На терен интервенираат противпожарни...

Свет12 часа

Уапсен осомничениот за нападот во трамвајот во Утрехт

Холандските власти го уапсиле осомничениот за нападот во Утрехт, во кој беа убиени три лица. Станува збор за триесет и...

Топ15 часа

Собранието ќе потроши речиси половина милион евра на авиобилети и хотели

Засилена меѓународна соработка, средби, конференции, семинари, специјални гостувања поврзани со ЕУ и НАТО-интеграцијата, како и редовни активности на пратениците, спаѓаат...

Македонија15 часа

Кај „Чинарот“ во Охрид се ѕида со одобрение за поставување урбана опрема

Општина Охрид ги одобрила градежните активности на плоштадот Чинар во Охрид, каде што минатата недела охриѓани алармираа за нова дивоградба....

Македонија16 часа

(Видео) Премиерот со премногу овластувања во новата агенција за разузнавање, реагираат експертите

Една од главните забелешки на експертската јавноста на јавната расправа за формирањето на новата агенција за разузнавање која ќе ја...

Свет17 часа

НАТО бара Русија да го врати Крим, Путин таму денеска отвори две нови електрани

Северноатланската алијанса по повод, како што велат од таму, петгодишнината од анексијата на Крим од страна на Русија, во соопштение...

Свет19 часа

Напаѓачот од Нов Зеланд сам ќе се брани пред судот

Терористот кој во петокот во новозеландскиот град Крајстчрч нападна две џамии и уби 50 луѓе, а рани над 40, планира...

Владо Бучковски Владо Бучковски
Македонија19 часа

Бучковски ми кажа дека „Маѓар телеком“ е политички монтиран случај, рече сведокот

Професорот од Правниот факултет Дејан Мицковиќ во сведочењето за случајот „Маѓар телеком“ на прашање на обвинителката од СЈО, Лиле Стефанова,...

Македонија20 часа

Мицковиќ: На Зврлевски му пријавив дека добивам закани да сведочам за „Маѓар телеком”

Дејан Мицковиќ, професорот од Правниот факултет во Скопје, сведочеше на денешното рочиште за случајот „Маѓар телеком”, како поранешен претседател на...

Топ20 часа

Двајца мотоциклисти загинаа во сообраќајни несреќи

Дваесет и едногодишен гостиварец вчера загина во сообраќајна несреќа на регионалниот пат меѓу Гостивар и село Вруток, додека возел мотоцикл...

Свет21 час

Австралиската полиција ги претресе куќите на сестрата и мајката на Брентон Тарант

Австралиската полиција извршила претрес во две куќи на подрачјето на Нов Јужен Велс во потрагата по материјал што би можел...

Регион22 часа

Вучиќ: Мора да има разграничување меѓу Србите и Албанците

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, синоќа изјави дека мора да има разграничување меѓу Србите и Албанците на Косово бидејќи, како што...

Свет22 часа

Владата на Нов Зеланд поддржа построги закони за оружје

Премиерот на Нов Зеланд, Јакинда Ардерн, изјави дека владиниот кабинет ги поддржал измените на законот за оружје, по терористичкиот напад...

Регион1 ден

Грчката полиција: Брентон Тарант престојувал на Крит и Санторини

Грчката полиција соопшти дека осомничениот за нападите во двете џамии во Нов Зеланд, Брентон Харисон Тарант престојувал на грчките острови...

Избори 20191 ден

Силјановска: Да ја спречиме еколошката катастрофа во Охрид и Струга

„Македонијо, време е да ја спречиме оваа еколошка катастрофа што се случува во Охрид и Струга“, порача кандидатката за претседател, Гордана...

Свет2 дена

Масовен погреб за жртвите од авионската несреќа, во земјата спуштени празни ковчези

Илјадници граѓани и членови на семејствата се собраа на заедничкиот погреб за жртвите на настраданите во недамнешната авионска несреќа во...

Избори 20192 дена

Пендаровски: Мојот концепт е за напред, а на Силјановска е за назад

Заедничкиот кандидат за претседател на нашата држава Стево Пендаровски по посетата на Охрид, попладнево се сретна и со граѓаните во...

Крвав четврток2 дена

Првпат во Македонија притворот се гарантира со гаранција, реагираат адвокатите на обвинетите за 27 април

Адвокатите на обвинетите за настаните од 27 април реагираат на определувањето притвор за нивните клиенти, бидејќи, како што пишуваат, судот...

Македонија2 дена

(Видео) Арсовски: Шилегов ќе ги труе скопјани со опасен отров од странство

Петре Шилегов нема намера да се откаже од труењето на скопјани, истакна денеска на прес-конференција Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ, кој...

Регион2 дена

Вучиќ за упадот во РТС: Нема да дозволиме насилство, наидоа на тврд орев

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, денеска напладне се обрати пред српската јавност во однос на вчерашните случувања, кога дел од демонстрантите...

Досие