Контакт

Црна хроника

Мигранти му го украле паричникот на шверцерот од Дојран

Објавено пред

Во текот на вчерашниот ден од страна на патролен тим кај граничниот премин „Богородица“ во Негорски Бањи пронајдени биле четири 4 лица (едно од Алжир, едно од Либија и две лица од Сирија) со нелегален престој во Република Македонија.

По извршениот претрес, кај едно од лицата бил пронајден паричник со лична карта, возачка дозвола и возачка книшка, сите на име Р.Т., македонски државјанин.

Во разговорот тие појасниле дека имале договор со непознато лице за транспорт од Гевгелија кон Скопје за сума од 140 евра. Околу 21:00 часот со патничко возило „ауди“ се упатиле кон Скопје. Во моментот кога возачот побарал од нив да го напуштат возилото, тие му го одзеле паричникот.

Од полицијата објавија дека станува збор за 37-годишник од село Фурка, општина Дојран. Денеска, по полноќ лицето било пронајдено и лишено од слобода. По целосното документирање на случајот, против Р.Т. ќе биде поднесена соодветна пријава.

 

Црна хроника

Турчин со фалсификувана лична карта од Бугарија приведен на Табановце

Објавено пред

На граничниот премин Табановце, во попладневните часови во петокот, за излез од Македонија при извршена контрола на лицето С.Т.М. на возраст од 32 години од Бугарија било констатирано неговиот документ за идентификација, односно неговата лична карта била фалсификат, соопшти полицијата.

Со него бил извршен разговор во кој изјавил дека документот го набавил за сума од 500 евра, а неговиот вистински идентитет е А.К. и има 38 години а по потекло е од Турција, се наведува во соопштението на полицијата.

Лицето веднаш било приведено и заедно со документот било предадено на полициски службеници од СВР-Куманово за понатамошна постапка.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Приведен Албанец на Табановце, го прелепувал пасошот, со цел прекривање на забрана за влез во земји на ЕУ

Објавено пред

На граничниот премин Табановце во петокот бил приведен еден Албанец бидејќи при извршена пасошка контрола било констатирано дека на неговата патна исправа била прелепувана дел на страница од друга патна исправа, со цел прекривање на постоечка забрана за влез во земјите членки на Европската Унија, соопшти полицијата.

22-годишниот Ј.П. од Албанија бил приведен на Табановце во обид да излезе од Македонија.

Лицето е приведено и заедно со патната исправа било предадено на полициски службеници од СВР-Куманово за понатамошна постапка, наведуваат од полицијата.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

38-годишен Охриѓанец починал во сообраќајна несреќа

Објавено пред

Страшна сообраќајна несреќа се случила вчера во ноќните часови, односно нешто по 01 часот по полноќ на на магистралниот пат Охрид-Кичево. Несреќата се случила помеѓу товарно моторно возило „Мерцедес“ и патничко моторно возило „Фиат Пунто“, соопштија од полицијата.

„На местото на настанот починал Д.Р.(38) од Охрид, кој го управувал патничкото моторно возило „Фиат Пунто“ со охридски регистарски таблици. Во автомобилот, сопатници биле и лицата Љ.С.(51), И.Р.(51), И.Ѓ.(56)) и Ј.К.С.(35), сите од Охрид, кои се здобиле со тешки телесни повреди. Со телесни повреди, се здобил А.М.(31) од охридското село Лешани, кој го управувал товарното моторно возило „Мерцедес“ со охридски регистарски ознаки“, соопштија од полцијата.

Увид на местото на настанот извршила увидна екипа од СВР-Охрид, предводена од Јавен обвинител. По наредба на Јавен обвинител телото на починатиот е дадено на обдукција, а полицијата ги презема сите мерки за расчистување на случајот.

 

 

 

 

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

Лондон, Париз и Берлин порачаа: Ријад да ги докаже тврдењата за смртта на Кашоги

Саудиска Арабија мора да приложи докази за нејзиното објаснување, во врска со убиството на новинарот Џамал Кашоги, порачаа Велика Британија,...

Македонија6 часа

Исклучената од ВМРО-ДПМНЕ, Исмајлоска-Старова: Не се каам што гласав за уставни измени

Експратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Нола Исмајлоска-Старова, за „Макфакс“ вели дека не се кае што гласала за отпочнување на процесот за уставни...

Македонија7 часа

(Видео) Заев: Верувам дека заеднички изготвените амандмани ќе нѐ обединат во иднина

Премиерот Зоран Заев денеска од Валандово изрази уверување дека во рамките на 15-те дена за изготвување на нацрт-амандамните ќе се...

Регион8 часа

Додека Договорот од Преспа не дојде во нашиот Парламент ние остануваме во Владата, порача Каменос

Грчкиот министер за одбрана и коалицискиот партнер на Алексис Ципрас, Панос Каменос, лидерот на Независни Грци, денеска од Солун, каде...

Македонија10 часа

(Видео) Шекеринска: Македонија со оваа одлука станува фактор на стабилност во регионот

Пратениците презедоа одговорност и испишаа нова шанса во историјата на Македонија, сакам да им честитам на сите за заедничкиот напредок...

Македонија11 час

Русија останува на својот став, ве признавме под името Република Македонија

Русија ја призна Република Македонија под нејзиното уставно име пред повеќе од 26 години и својот став не го менува,...

Свет12 часа

(Видео) САД бара повеќе информации од Ријад, но не сака да биде запрена продажбата на оружје

Претседателот на САД, Доналд Трамп изјави дека не е задоволен од саудиските власти за смртта на новинарот Џемал Кашоги, но...

Македонија13 часа

Бавна правда: 650 судења се одложени за 1,5 година поради отсуство на обвинител

За една и пол година (2017 до јуни 2018 година) во скопскиот кривичен суд биле одложени 672 судења, од кои...

Македонија13 часа

Звиздиќ со честитка до Заев: Сакам вашата одлука да ја зајакне европската перспектива на целиот Западен Балкан

Претседавачот на Советот на министри на Босна и Херцеговина, Денис Звиздиќ испрати честитка до македонскиот премиер Зоран Заев за изгласувањето...

Македонија1 ден

Стејт департмент: Ова е историска шанса за Македонија и регионот

Стејт департментот ја поздрави одлуката на Собранието, со која Македонија треба да ги започне уставните измени и имплементација на Спогодбата...

Македонија1 ден

Кривична пријава за говор на омраза и загрозување на сигурноста на пратеници во Собранието

Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика при Министерството за внатрешни работи до Основно јавно обвинителство Скопје поднесе известување за...

Македонија1 ден

„Катимерини“: Наскоро нов конфликт во грчката Влада поради Македонија

Само три дена по оставката на министерот за надворешни работи Никос Коѕијас и предупредувањето на премиерот, Алексис Ципрас дека нема...

Македонија1 ден

(Видео) Ципрас: Гласањето во Собранието отвора пат за договор меѓу Грција и Македонија

Грчкиот премиер Алексис Ципрас изјави дека усвојувањето на предлогот за уставни измени од страна на македонскиот Парламент отвора пат за...

Македонија1 ден

Коѕијас: Среќен сум за одлуката на Скопје, тврдењата за тајни фондови се одвратни

Грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕијас, кој пред неколку дена поднесе оставка од функцијата изјави дека е среќен поради...

Македонија1 ден

Нимиц со порака до политичките лидери: Работете заедно за финализирање на договорот

Метју Нимиц, македонско-грчкиот посредник во спорот за името ја поздрави одлуката на парламентот да продолжи со промена на Уставот кон...

Македонија1 ден

Тачи: Македонија направи голем чекор кон зајакнување на мирот во регионот

Македонија е чекор поблиску до ЕУ и НАТО, откако беа обезбедени потребните гласови за измена на Уставот, отворајќи го патот...

Македонија2 дена

ВМРО-ДПМНЕ: Достоинството на Македонија беше ставено на тезга како пиперки и домати

Тоа што се случи вчера вечер во Собранието беше срам каков што светот не видел, оценува ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение. Опозицијата...

Македонија2 дена

Димитров на „Фејсбук“: Далеку сме од тоа каде сакаме да бидеме, ама го знаеме патот

Далеку сме од тоа каде сакаме да бидеме. Ама го знаеме патот, напиша министерот за надворешни работи, Никола Димитров на...

Македонија2 дена

Столтенберг на „Твитер“: Лидерите да ги завршат процедурите за Македонија да влезе во НАТО

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, преку социјалната мрежа „Твитер“ го поздрави изгласувањето на одлуката за пристапување кон уставните измени...

Македонија2 дена

(Видео) Мицкоски ги исклучи од партијата пратениците од ВМРО-ДПМНЕ што гласаа за уставните измени

ВМРО-ДПМНЕ ги исклучи пратениците од своите редови што вечерва гласаа за уставните измени – Елизабета Канческа-Милевска, Емилија Александрова, Нола Исмајловска,...

Досие