Контакт

Црна хроника

Нервозни коцкари го нападнале обезбедувањето на казино во Куманово

Објавено пред

 

dobivaj vesti na viber

Нервозни коцкари, не можеле да почекаат смена на вработение во казиното, па поради тоа што не им биле издавани жетони го нападнале обезбедувачот, соопшти полицијата.

Имено, во 21.55 часот во СВР Куманово непознато лице пријавило тепачка помеѓу обезбедување и непознати лица во казино во Куманово. Во 22.40 часот од страна на ОКТУПА бил извршен увид на местото на настанот при што било утврдено дека околу 21.50 часот во казиното при примо-предавање на смена касиерите не биле во можност да издаваат жетони.

Поради тоа две непознати лица почнале да викаат и да ги навредуваат со пцовки. Од страна на Д.С. (21) од Куманово, вработен како обезбедување, на лицата им било сугерирано да почекаат, по што истите го нападнале, со спреј го испрскале во пределот на очите и лицето, почнале да го удираат и му ја скинале блузата од униформата.
Се преземаат мерки за пронаоѓање на сторителите и за целосно расчистување на случајот.

Во Куманово, ноќеска е пријавена уште една тепачка, во која настрадал малолетник. Имено, во 1 часот по полноќ, во СВР Куманово С.Т. (47) од Куманово пријавила тепачка во нејзиниот кафе бар.

Полицијата извршила увид на местото на настанот при што било утврдено дека околу 00.50 часот во холот, пред тоалетите и магацинскиот простор на кафе барот, од страна на повеќе непознати лица физички било нападнато петнаесетгодишно момче, кое било удрено во главата со шише од пиво. Момчето било пренесено во Медицински центар Куманово каде му била укажана лекарска помош и му била констатирана телесна повреда.

По укажаната помош петнаесетгодишникот бил пуштен на домашно лекување. Се преземаат мерки за пронаоѓање на сторителите и за целосно расчистување на случајот./крај/со/бб

Црна хроника

Tинејџер нападнат од повеќе лица во Охрид

Објавено пред

Седумнаесетгодишник бил нападнат од неколку лица среде Охрид.

dobivaj vesti na viber

Според информациите од полицијата, нападот се случил во два часот по полноќ на улицата Ванчо Николески.

Се преземаат мерки за расчистување на настанот по што ќе биде поднесена соодветна пријава.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Се судрија „бмв“ и мопед во Струшко, едно лице тешко повредено

Објавено пред

Автомобил „бмв“ и мопед вчера на пладне се судрија во селото Велешта, Струшко.

dobivaj vesti na viber

„Сообрaќајната несреќа е помеѓу патничко возило „бмв“ со струшки регистарски ознаки, управувано од А.В.(67) од с.Велешта и мопед со охридски регистарски ознаки, управуван од И.К.(61) од с.Велешта, со живеалиште во Република Австрија. Во несреќата со тешки телесни повреди се здобил возачот на мопедот, констатирани во Специјалната болница „Св.Еразмо“ во Охрид“, објави МВР во дневниот билтен.

Извршен бил увид.

Прикажи повеќе...

Топ

Џип со странски таблички усмрти велосипедист во Тетово, возачот побегнал

Објавено пред

Шеесет и седумгодишен маж од Џепчиште, кој управувал велосипед, загина кога во него се забил џип со швајцарски регистерски ознаки по што возачот побегнал.

dobivaj vesti na viber

Според информациите, несреќата се случила во саботата, а случајот бил вчера пријавен во полицијата.

Велосипедистот (З. М.) бил прегазен на кружниот тек помеѓу улиците Иво Лола Рибар и Благоја Тоска во Тетово. Во несреќата мажот добил тешки телесни повреди констатирани во Клиничката болница во Тетово по што, поради сериозноста на повредите, бил пренесен во комплексот клиники „Мајка Тереза“ во Скопје, каде што починал.

По насоки на јавен обвинител, бил извршен увид од увидна екипа и се преземаат мерки за расчитување на случајот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија26 минути

(Видео) „Немојте да го разочарате народот“ – Мицкоски за заменик-министрите вели дека се нови лица во политиката, кои може да донесат идеи и енергија

Наследивме опљачкана држава, но ќе победиме и ќе донесеме подобри денови за граѓаните, истакна премиерот Христијан Мицкоски, еден месец по...

Топ2 часа

Џип со странски таблички усмрти велосипедист во Тетово, возачот побегнал

Шеесет и седумгодишен маж од Џепчиште, кој управувал велосипед, загина кога во него се забил џип со швајцарски регистерски ознаки...

Македонија3 часа

(Видео) Кузеска: Панче Тошковски и Игор Јанушев имаат станови во поклонетиот имот на Јанушев

Скандалот со подарокот од 325.000 евра за генералниот секретар на Владата, Игор Јанушев добива нови димензии, истакна на денешната прес-конференција...

Македонија3 часа

Од Скопје до Софија ќе се стигнува за два и пол часа, до Нова година готов експресниот пат Ранковце – Крива Паланка

Експресниот пат Ранковце – Крива Паланка, место наесен, како што најави претходната влада, ќе биде готов до Нова година. Денес,...

Македонија3 часа

Состојбата со издавање лични документи се стабилизира, управните служби ќе нудат брзи и квалитетни услуги, вели Тошковски

Министерот за внатрешни работи, Панче Тошковски, денеска, беше во посета на Одделот за граѓански работи, каде што одржа работен состанок...

Топ5 часа

Запленети возила, цигари, облека: Царинската управа спречи обиди за шверцување разна стока

Во текот на минатата седмица царинските службеници спречија повеќе обиди за шверцување разна стока, при што привремено се задржани цигари,...

Свет6 часа

Осуммина повредени од удар на гром, три деца се во животна опасност во Германија

Осум лица се повредени во удар на гром за време на силното невреме што вчера го погоди Делменхорст во Долна...

Македонија6 часа

Собранието ќе избира заменик-министри; „Влен“: Нашите кандидати се без дамка на корупција

Собранието, денеска, ќе ја одржи 11. седница, на која треба да бидат изгласани заменик-министрите во Владата за комплетирање на владиниот...

Македонија6 часа

(Видео) Активни пожарите на Серта и Огражден: гори во Кумановско, Велешко, Штипско, Битолско, Охридско

Регионалниот ЦУК Куманово, известува дека околу 12:00 часот започнат е пожар во атар на с.Алгуња, Маало Голиновци. Со пожарот е...

Македонија22 часа

Таравари нема да се слика со акцелераторот во „8 Септември“ пред да се пушти во употреба, како што правеа Филипче и Сали

Најмалку шест месеци ќе требаат за да биде ставен во употреба акцелераторот во ГОБ „8 Септември“  за зрачна терапија на...

Македонија23 часа

Најголема плата во Владата зема Мицкоски – 2.280 евра, а најмалата министерска плата е 1.880 евра, објавени платите на премиерот и министрите

Владата ги објави платите на претседателот на Владата и на министрите. Највисока нето-плата зема претседателот на Владата, Христијан Мицкоски –...

Македонија1 ден

Таравари: Вработувања во здравството ќе има, но покачување плати, да бидам искрен, тешко до крајот на годинава

Министерот за здравство, Арбен Таравари, ќе преговара со синдикатите за нивните барања за нови колективни договори во здравството, но она...

Македонија1 ден

Пандов: Затвореници влегуваат и излегуваат кога сакаат, седум години не е направена контрола

По моето назначување на функцијата, од повеќе страни дојдоа до мене информации дека во затворот „Скопје“ секојдневно отсуствуваат поголем број...

Македонија1 ден

Лоши хигиенски услови во кујните, храна со поминат рок: уништени 8,7 тони небезбедна храна по спроведените вонредни контроли во Дојран, Охрид, Струга и во Преспа

Инспекциски тимови на Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) минатата недела (од 16 до 19 јули) спровеле вонредни заселени контроли...

Свет1 ден

„Тајм“ објави нова насловна по повлекувањето на Бајден, ѝ ја посвети на Камала

Магазинот „Тајм“ објави нова насловна страница по повлекувањето н Џо Бајден од трката за претседател на САД. Се чини дека...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Заев и функционерите на СДСМ се шетаа со хеликоптерот, а резултат од патувањата беше блокада на Македонија на сите полиња

Додека СДСМ беше на власт, а Зоран Заев премиер тој низ Македонија се возеше со хеликоптер. Истото го правеше и...

Свет1 ден

Зеленски: Ние сме му благодарни на Бајден и ја почитуваме неговата тешка, но силна одлука

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека Украина ја почитува тешката, но силна одлука на американскиот претседател Џозеф Бајден да...

Македонија1 ден

СДСМ: Скапи билети и бизнис-класи, Мицкоски и министрите душмански ги трошат народните пари

Според СДСМ, скандалот со луксузните патувања на Мицкоски и неговите министри, со бизнис класи и карти од речиси 20.000 евра...

Македонија1 ден

(Видео) Седум сѐ уште активни пожари во државата, во последното деноноќие имало 29, информира ЦУК

Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека имало вкупно 29 пожари во последното деноноќие, од коишто 7 се се...

Свет1 ден

Захарова: Медиумите и политичките кругови ја криеја вистината за психичката состојба на Бајден

Истрагата за заговорот на американските медиуми и политичари, кои ја криеја вистината за психичката состојба на претседателот на САД, Џо...