Контакт

Црна хроника

Обвинение за разбојник што извршил пет тешки кражби на периферијата на Скопје

Објавено пред

Скопското Основно јавно обвинителство поведе обвинение против едно лице за сторени пет тешки кражби.

Обвинетиот 37-годишник, на 11 октомври, од угостителски објект во населбата Илинден, одзел четири пластични гајби во вкупна вредност од 1.600 денари.

На 22 ноември, пак, од викенд-куќа на стариот пат за село Брњарци, со провалување одзел телевизор „сони“, вреден 18.000 денари.

Следниот ден од две викенд-куќи во населбата Дрма истото лице одзело повеќе предмети во вкупна вредност од 12.500 денари.

На 24 минатиот месец разбојникот ја прескокнал жичената ограда од овоштарник во Петровец и одзел предмети вредни 6.000 денари.

Надлежниот јавен обвинител до Основниот кривичен суд Скопје доставил и предлог за продолжување на мерката притвор за обвинетиот.​

Топ

Поранешниот прилепски градоначалник осомничен за криминал со државно земјиште

Објавено пред

Против поранешниот градоначалник на Прилеп, Маријан Ристески, и уште осум лица, како и против две правни лица, поднесена е кривична пријава за злоупотреба на службената положба и овластувањето, информираат од МВР.

Обвинетите, меѓу кои поранешен градоначалник, државен правобранител, нотар и раководители од Прилеп во својство на одговорни лица, со пречекорување на своите овластувања, а со намера да овозможат противправна имотна корист за правното лице од Прилеп, во 2012 и 2013 година отуѓиле градежно земјиште во сопственост на државата, со што му е предизвикана штета на буџетот во износ од 7.749.698 денари.

Обвинението, како што информираат од МВР, е поднесено против М. Р. (49) – тогаш во својство на градоначалник на општина Прилеп, И. Ч. (70) – раководител на Одделението за урбанизам во Општина Прилеп, И. К. (65) – раководител на Секторот за урбанизам во Општина Прилеп, В. Ј. (63) – државен правобранител во Прилеп, Т. М. (63) – нотар, поради постоење основано сомнение за сторено кривично дело злоупотреба на службената положба и овластувањето, М. З. (54) – претседател на Комисијата при Општина Прилеп, Ж. С. (70) – раководител на Одделението за катастар и недвижности, поради постоење основано сомнение за сторени кривични дела злоупотреба на службената положба и овластувањето и давање лажен исказ, Г. Б. (57) – еден од основачите на фирма од Прилеп – купувач на спорните парцели и тужител, како и основач и управител на правно лице од Прилеп, поради постоење основано сомнение за сторени кривични дела злоупотреба на службената положба и овластувањето, фалсификување службена исправа и поднесување лажни докази, Р. П. (56) – вработен во правното лице од Прилеп како изготвувач на геодетските елаборати и за изработка на ДУП поради постоење основано сомнение за сторени кривични дела злоупотреба на службената положба и овластувањето и фалсификување службена исправа, правно лице од Прилеп, поради постоење основано сомнение за сторено кривично дело давање лажен исказ и друго правно лице од Прилеп поради постоење основано сомнение за сторени кривични дела фалсификување или уништување деловни книги и давање лажен исказ.

„Пријавените во својство на одговорни лица со пречекорување на своите овластувања, а со намера да овозможат противправна имотна корист за правното лице од Прилеп, во 2012 и 2013 година, со електронско наддавање, каде ШТО како продавач се јавува општина Прилеп на градежни парцели ГП од КО Прилеп, а како купувач се појавува правно лице од Прилеп, противправно – со лажни имотни листови во кои не постои податок за правото на користење на земјиштето на Министерството за одбрана, кое е запишано уште од 1.10.2009 година, а за што од проверките било констатирано дека сите инволвирани лица знаеле дека се лажни и свесно не ја оспориле нивната валидност во сите постапки постапувајќи најпрвин од онаа при припремата на објавата за продажбата на градежното земјиште, давањето на согласностите од страна на Државното правобранителство – Прилеп, а потоа и во постапката пред суд по поднесената тужба за надомест на штета, а ниту, пак, е поведена постапка пред надлежен суд, на кој начин е отуѓено градежното земјиште сопственост на државата, а врз кое корисник било Министерството за одбрана, со кои дејства по заведен судски спор пред Основниот суд Прилеп од купувачот правно лице од Прилеп против ПМ за надомест на штета, исплатени се парични средства по правосилна пресуда на име уплатен надомест за градежно земјиште, надомест на штета и камати во износ од 19.191.800 денари од буџетот на Република Северна Македонија, а трите парцели биле отуѓени од страна на Општина Прилеп за вкупна цена од 11.442.102 денара по што на ваков начин предизвикана му е штета на буџетот на Република Северна Македонија во износ од 7.749.698 денари, информира МВР.

Во 2013 година, од страна на Општина Прилеп, се вели во соопштението од МВР, му било издадено одобрение за градба на правно лице од Прилеп за изградба на станбена зграда со деловен простор на друга локација во Прилеп, при што бил склучен договор за плаќање на надоместокот за уредување на градежното земјиште на 11 месечни рати и платена е само првата рата, а самиот договор нема предвидено одредби за заштита од неплаќање на долгот ниту, пак, тоа е укинато, на кој начин противправно му е овозможено на истото правно лице од Прилеп да врши градежни работи, без да го плати утврдениот надоместок, што е спротивно на одредбите предвидени во Законот за градењето. Плаќањето на надоместокот за уредување на градежното земјиште е извршено во 2016 година врз основа на судска пресуда по тужбата за продажба на градежни парцели, информираат од МВР.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Прилепчанец зел државен грант за да основа фирма, но парите ги потрошил за други цели

Објавено пред

Прилепската полиција поднесе кривична пријава против извесен Д. С. (38), како и против фирма од Прилеп поради сомнение за сторени кривични дела – измама при добивање кредит или друга погодност.

Како што информираат од МВР, 38-годишникот во текот на 2016 година како невработено лице, со намера да стекне противправна корист, поднел апликација за активна мерка и пријава за користење грант.

По одобрување на апликацијата, основал фирма од Прилеп и склучил договор со Агенцијата за вработување и УНДП по што искористил средства за директна набавка на опрема и материјали во вредност од 185.000 денари на штета на државниот буџет, меѓутоа спротивно на договорот и обврските воопшто не реализирал финансиски трансакции и исплата на бруто-плати, а фирмата по службена должност од страна на Централниот регистар во текот на 2019 година била ликвидирана.

Прикажи повеќе...

Топ

Џудо-федерацијата лани му ја одзела лиценцата на тренерот осомничен за полови злоупотреби на ученички

Објавено пред

Четириесет и шестгодишниот тренер по џудо од Прилеп, кој се сомничи за полови злоупотреби на малолетнички што му биле ученички, бил на дисциплинска постапка од Македонската џудо-федерација за злоупотреба на официјални документи.

„Во врска со последните случувања поврзани со обвинувањата за малтретирање малолетнички од тренер по џудо, згрозени сме од информациите во јавноста и очекуваме брзо разрешување на случајот. Веруваме дека истрагата целосно ќе го расветли случајот за што како Федерација целосно сме им на располагање на истражните органи.

Посочениот тренер одамна не е член на Федерацијата и уште минатата година беше дел од дисциплинска постапка поради злоупотреба на официјален документ испратен од Светската џудо-федерација, како и поради прекршување и непочитување на Статутот и други мерки и протоколи. Поради оваа дисциплинска постапка, одземена му е лиценцата за тренер по џудо и исфрлен е од Џудо-федерацијата на Македонија за што официјално беа известени сите надлежни институции вклучувајќи ја и Агенцијата за млади и спорт“, информираат од Федерацијата.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет10 часа

Прв телефонски разговор меѓу Путин и Бајден

Новиот американски претседател, Џо Бајден, денеска го одржал првиот телефонски разговор со својот руски колега, пренесе Белата куќа, додавајќи дека...

Македонија14 часа

21 починат и 444 новозаразени од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.518 тестирања, а регистрирани се 444 нови случаи на...

Топ15 часа

Поранешниот прилепски градоначалник осомничен за криминал со државно земјиште

Против поранешниот градоначалник на Прилеп, Маријан Ристески, и уште осум лица, како и против две правни лица, поднесена е кривична...

Европа15 часа

Меркел бара затворање на границите и забрана за патување, пишуваат германските медиуми

Германската канцеларка, Ангела Меркел, за време на состанок на раководството на Христијанско-демократската унија (ЦДУ) се заложила за можност за целосна...

Македонија18 часа

ИЈЗ: Намалување на бројот на нови случаи и на починати

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје во периодот од 18 до 24 јануари 2021, тестирани се вкупно 11.036...

Свет18 часа

СЗО: Нови совети во врска со лекувањето на Ковид-19, тимот во Вухан започнува со работа

Светската здравствена организација (СЗО) денес ги издаде најновите совет до клиничарите за лекување  пациенти со Ковид-19, вклучувајќи ги и оние...

Европа18 часа

(Видео) Германија: Маж со нож бодел луѓе на улица, има ранети

Германската полиција соопшти дека еден човек со нож нападнал и ранил неколку лица во градот Франкфурт пред властите да го...

Европа19 часа

Бразилскиот вид на Ковид-19 пристигна во Италија, вирусолозите предупредуваат дека вакцината не е ефикасна против него

Болница во градот Варезе, во регионот на Ломбардија, лекува лице на кое му е дијагностициран првиот случај во Италија на...

Македонија19 часа

Семејство завеано во викендичка на Попова Шапка, без струја и без храна

Четиричлено семејство од Скопје останало заглавено во викендичка на Попова Шапка, бидејќи поради големите снежни навеви пристапот бил отсечен. За...

Македонија20 часа

Филипче: Ја разгледуваме можноста за набавка на вакцини од Кина

Владата ја разгледува можноста за набавка на вакцини од Кина. Како што соопшти министерот за здравство, Венко Филипче, во моментот...

Европа20 часа

Меркел: Ситуацијата со коронавирусот ни избега од контрола

Германската канцеларка Ангела Меркел призна дека ситуацијата во земјата, во борбата против коронавирусот, им избегала од контрола на властите. Според...

Европа20 часа

Италијанскиот премиер Конте поднесе оставка

Италијанскиот премиер Џузепе Конте поднесе оставка, пишуваат италијанските медиуми. Агенцијата „Анса“ пишува дека премиерот ја објавил својата одлука пред членовите...

Македонија21 час

Брзи антиген тестови на скопскиот аеродром

Со цел да одговори на најновите рестрикции за патување воведени поради Ковид-19 од страна на земјите од ЕУ/Шенген зоната, ТАВ...

Македонија22 часа

Португалското претседателство ќе настојува да почнат преговорите на Македонија со Европската Унија

За португалското претседателство процесот на проширување е важно прашање, истакна министерот за надворешни работи на Португалија, Аугусто Сантош Силва. Како претставник...

Македонија22 часа

СДСМ: Штетни се обидите за наметнување дебата колку проценти е која било етничка заедница

Штетни се обидите за наметнување дебата колку проценти на која било етничка заедница, велат од владејачкиот Социјалдемократски сојуз на Македонија,...

Европа22 часа

(Видео) Нови насилни протести во Холандија поради полицискиот час

Холандската полиција уапси 70 лица откако избувнаа нови немири трета ноќ по ред за време на протестите за одлуката на...

Свет23 часа

Поднесено обвинение против Трамп во Сенатот

Претставничкиот дом на американскиот конгрес поднесе обвинение до Сенатот за отповикување на поранешниот американски претседател Доналд Трамп, бидејќи неговиот говор...

Свет1 ден

Пирати киднапираa 15 морнари од турски брод, еден убиен

Во насилeн напад во близина на брегот на Нигерија пирати киднапирале 15 морнари од турскиот брод „Моцарт“, а еден член...

Свет1 ден

„Модерна“ тврди дека нејзината вакцина е ефикасна и против новите видови коронавирус

Вакцината на „Модерна“ дејствува и против новите видови коронавирус пронајдени во Велика Британија и Јужна Африка, тврдат научници од оваа...

Македонија1 ден

Собранието го избра Насер Зибери за народен правобранител

Иако Насер Зибери не успеа да стане првиот премиер Албанец, се избори за функцијата народен правобранител. Го предложи ДУИ, а...

Досие