Контакт

Топ

Обвинение за три лица што тргувале со малолетничка и сексуално ја искористувале

Објавено пред

Основното јавно обвинителство денеска до надлежен суд поднесе обвинение против еднa жена за сторено кривично дело трговија со дете, а за истото кривично дело обвинети се и уште две лица што биле корисници на сексуални услуги во истиот случај.

Обвинителството утврдило дека во периодот од почетокот на декември минатата година до 6 февруари годинава во Кавадарци, Радовиш, Штип и село Мислешево, Струшко, обвинетата со употреба на сила, закани и измама ја искористила немоќта на детето кое немало наполнето 14 години.

Жената ја експлоатирала малолетничката за сексуални активности и за паричен или друг надоместок ја превезувала, ја продавала, ја нудела на продавање, ја засолнувала и организирала присилен брак на детето.

Другите двајца обвинети, иако знаеле дека детето е жртва на трговија со луѓе, ја искористувале и му овозможувале на друг повеќекратно искористување за секс, со што го сториле кривичното дело за кое се товарат.

Како резултат за злоупотребата, девојчето останало бремено и било принудено да ја прекине бременоста. Поради постапките на обвинетите, детето во одреден временски период имало нарушена здравствена состојба, душевно трпело и чувствувало физичка болка од нанесени телесни повреди.

Заедно со обвинението, надлежниот јавен обвинител, ценејќи дека се исполнети законските основи, до судот доставил и предлог за продолжување на мерката притвор за тројцата обвинети.​

Македонија

Американската армија во Европа се извини дека нè нарече Северна Македонија

Објавено пред

Од

Армија, САд, американска армија

Американската армија во Европа се извини затоа што нè именува како Северна Македонија. На јутјуб-каналот на Армијата вчера беше објавено видео од воената вежба на Криволак со опис дека нивната војска извела вежба со северномакедонските војници во Северна Македонија.

По реакциите во јавноста, видеото беше тргнато, а Армијата на САД во Европа упати извинување.

„Се извинуваме за видеото што беше објавено на социјалните мрежи, каде што е наведено погрешно име за Република Македонија. Видеото е отстрането. Го цениме нашето партнерство со Армијата на Македонија и жалиме за грешката“, се вели во соопштението.

Прикажи повеќе...

Македонија

Скопските обвинители ги одлагаат рочиштата за шарената револуција

Објавено пред

Судењата за некои од активистите што протестираа во шарената револуција – Здравко Савески, Мариглен Демири и Владимир Куновски, никако да добијат разрешница иако предметите се од 2016 година. Повеќето од судските рочишта досега се одложени.

Една од причините за одлагањата на рочиштата се обвинителите од скопското Јавно обвинителство, кои или бараат одлагање на судењата или воопшто не се појавуваат, тврдат обвинетите. Предметот за Савески го застапува обвинителката Снежана Бундалеска, а другот обвинителката Наташа Сарамандова. Во судскиот процес за Савески и Куновски на едно рочиште не се појавила, а другото го одложила.

Од Јавното обвинителство за „Макфакс“ одговорија дека обвинителите биле презафатени и дека секое нивно отсуство на судењата било оправдано. „Надлежните јавни обвинители во предметите за кои покажувате интерес паралелно работат и на тековни истраги и на други итни притворски предмети. Оттука, секое нивно отсуство е оправдано пред надлежен суд и поврзано со обврски за итно постапување во други предмети.

Станува збор за предмети што се судат по скратена постапка, а приоритет имаат притворските предмети. Судењето за Здравко Савески и Владимир Куновски сега го води судијката Оља Ристова, која отворила расправа, а судењето за Мариглен Демири го суди Славица Андреевска, која донесе пресуда за обидот за убиство на Зијадин Села. По судската ферија, во кривичниот суд за овие предмети закажани се рочишта на 14 и 28 септември.

Од обвинението за учеството во шарената револуција и фрлањето боја врз фасадата на Министерството за култура куртули пратеникот Павле Богоевски.

Прикажи повеќе...

Економија

Вработените во Комисијата за инспекциски надзор се без плата веќе петти месец

Објавено пред

Од

Вработените во стручната служба на Државната комисија за одлучување во втор степен во областа на инспекцискиот надзор и прекршочната постапка веќе петти месец се оставени без плата поради неименувањето на нов состав на Комисијата, по разрешувањето на претходниот од страна на Собранието на РМ на 19 март годинава.

Стручната служба на оваа Државна комисија се состои од 24 административни службеници и 4 работници распоредени во 3 сектори или вкупно 28 работници од кои поголем дел не живееат во Скопје и се принудени секојдневно да патуваат до главниот град за да стигнат на работа што претставува дополнителен трошок за нив. Помеѓу овие 28 вработени во службата има и бремени жени кои наскоро треба да се породат, а немаат здравствено осигурување, како и болни лица, чија состојба секојдневно се влошува од причина што немаат пари потребните лекови да ги набават на приватно.

„Здравственото осигурување за сите вработени во Државната комисија истече на 30.04.2018 година и со тоа од 01.05.2018 година не може да се оствари правото на лекување и земање лекови од аптеките на сметка на Фондот за здравствено осигурување, што предизвикува дополнителен трошок и проблем за сите вработени. Поголем дел од вработените секојдневно патуваат од Гостивар, Кочани, Тетово, Куманово, Илинден и ние веќе не сме во можност да го финансираме својот превоз до Скопје и назад. Сите вработени имаат кредитни обврски спрема банките и застој во исплата на платата веќе пет месеци. Поедноставно кажано, немаме пари ни да си ги платиме домашните сметки“, стои во писмото кое вработените од стручната служба на Комисијата го упатија до „Макфакс“.

Вработените велат дека за решавање на овој проблем повеќепати се обратиле до Собранието на РМ од каде им било кажано да почекаат избор на нови членови на Комисијата. Тие исто така упатиле жалба и до Владата на РМ.

„Плата немаме земено 5 месеци, а можеби тоа ќе трае и подолго доколку Собранието не преземе мерки за избор на ново раководство. Ова драстично се одразува врз нашата економска состојба, од причина што со неисплатената плата има и неисплатена рата/рати за кои банките дополнително пресметуваат затезна камата“, велат од службата.

Покрај другото, вработените тврдат дека состојбата во Државната комисија е алармантна, немаат вода за пиење, ниту, пак, средства за одржување хигиена, расипани тоалети, нефункционални клима-уреди, а нема ниту хартија за работење. До комисијата исто така било доставено и решение за прекин на испорака на електрична енергија.

„Прашање на време е кога ЕВН ќе ја исклучи и струјата во институцијава! Државната комисија нема платено сметки за интернет, сметки за одржување на хигиената 6 месеци. Телефоните се исклучени исто така поради неплатени сметки. Едноставно, Државната комисија не функционира“, велат вработените.

Виктор Јованов

Прикажи повеќе...

Најново

Армија, САд, американска армија Армија, САд, американска армија
Македонија8 часа

Американската армија во Европа се извини дека нè нарече Северна Македонија

Американската армија во Европа се извини затоа што нè именува како Северна Македонија. На јутјуб-каналот на Армијата вчера беше објавено...

Македонија10 часа

Скопските обвинители ги одлагаат рочиштата за шарената револуција

Судењата за некои од активистите што протестираа во шарената револуција – Здравко Савески, Мариглен Демири и Владимир Куновски, никако да...

Економија13 часа

Вработените во Комисијата за инспекциски надзор се без плата веќе петти месец

Вработените во стручната служба на Државната комисија за одлучување во втор степен во областа на инспекцискиот надзор и прекршочната постапка...

Топ15 часа

Изгоре штала во Бутел, пожарот се ширел кон куќите

Штала на улицата Мрежичка во општината Бутел била опожарена синоќа по полноќ. Полицијата соопшти дека пожарот зафатил нива и почнал...

Топ15 часа

Овчар почина од удар на гром во Струшко

Маж од Дебар на 35-годишна возраст бил пронајден мртов на местото викано Славило, над селото Локов, Струшко. Случајот бил пријавен...

Свет15 часа

Трамп: Турција прави ужасна грешка, нема да има отстапки

Американскиот претседател, Доналд Трамп, во изјава за „Ројтерс“ рекол дека нема да прави отстапки кон Турција за да биде ослободен...

Европа16 часа

Конте: Се подготвуваат казни поради уривањето на мостот во Џенова

Италијанската влада работи на подготовката на казни кои би можеле да се применат против групацијата „Атлантија“, поради трагичното уривање на...

Свет16 часа

Пукање во метро-станица во Лондон, полицијата смирува дека не се работи за тероризам

Во пукање во лондонската метро-станица Кингсбури повредени се три лица, соопшти локалната полиција и додаде дека пукањето не било поврзано...

Македонија16 часа

Муслиманите го слават Курбан бајрам

Муслиманските верници во Македонија и во светот денеска го прославуваат големиот исламски празник Курбан бајрам. Овој ден, како што уште...

Европа1 ден

Германски министер во посета на Аушвиц: Со тага и срам се поклонувам пред милиони жртви

Германскиот министер за надворешни работи, Хајко Мас, го посети поранешниот нацистички логор на смртта, Аушвиц. Притоа тој рече дека со...

Мартин Протоѓер, СЈО, Титаник Мартин Протоѓер, СЈО, Титаник
Македонија1 ден

„Ќе им се мочам у уста на ‘А1’“, ѝ вели Протоѓер на Јанкулоска

По паузата во кривичниот суд, продолжи објавувањето на бомбите во предметот „Титаник“. Досега, од 1.063 бомби, објавени се 219. Во...

Македонија1 ден

Полициските станици немаат бензин, му се жали Јанкулоска на Ставрески

Во телефонски разговор од 31 мај 2011 година, меѓу Гордана Јанкулоска и Зоран Ставрески, ексминистерката му се жали на вицепремиерот...

Економија1 ден

Дизелот поскапува, бензините поевтинуваат

Од ноќеска на полноќ бензините ќе поевтинат за половина денар, а цената на дизелот ќе се зголеми за половина денар,...

Регион2 дена

(Фото) Претепаната Британка во Сплит раскажува: Беше ужасно, нè заклучија во соба и почнаа да нè тепаат

Полицијата во Сплит потврди дека младата Британка била нападната за време на својот одмор во Сплит во хостелот во кој...

Македонија2 дена

Дерковски: Јанакиески може давал инструкции, но прашање е дали јас сум го послушал

Учествувам во избори уште од 1994 година и од секогаш сум соработувал со институциите, Јанакиески може да дава насоки, но...

Македонија2 дена

Претседателот на ДИК, Дерковски, во бомбите добива насоки од Јанакиески за денот на гласањето

Оливер Дерковски, сегашниот претседател на ДИК, го има во бомбите што се пуштаат во јавноста. Во еден од разговорите од...

Македонија2 дена

„Кажете дека брашното е канцерогено“, Јанакиески нарачувал инспекции во ромското маало во Струмица

Во кривичниот суд во Скопје продолжи пуштањето на бомбите во предметот „Титаник“ на специјалното јавно обвинителство. Во неколку од разговорите...

Економија2 дена

Грција ја напушта европската програма за помош

Грција излезе од кризата и ја напушта европската програма за помош. По осум години економски реформи, кои беа под надзор...

Регион2 дена

Гром усмрти момче на плажа кај Сплит

Сплит и околината вчера ги зафати невреме во кое загина младо момче. Како што пренесуваат хрватските медиуми, момчето го погодило...

Свет2 дена

(Видео) Пукање врз Амбасадата на САД во Анкара

Врз Амбасада на САД во Анкара, околу пет часот по локално време, биле испалени неколку истрели од возило во движење....

Досие