Контакт

Топ

Пожар во стан во Тетово – еден тешко повреден, десетина затруени

Објавено пред

Еден маж е потешко повреден со изгореници, а 10 лица се затруени од чад, во пожарот што се случи денеска во стан во зграда на улицата „Димо Гавровски Кара“ во Тетово.

Тешко повредениот е пренесен во Клиничкиот центар Мајка Тереза во Скопје.

Од Клиничката болница Тетово информираа дека кај повредениот маж имало изгореници од 4 степен, додека заструените од чадот се во лесна состојба. Тие биле примени во интерно одделение, а потоа пуштени на домашно лекување.

Експлозијата најверојатно ја предизвикала плинска боца. На терен интервенирале 10 пожарникари и три возила.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

(Видео) Индија и Пакистан ги претвораат возовите во мобилни болници

Објавено пред

Националната железница во Пакистан ги претвори сите вагони од бизнис-класата во подвижни одделенија за пациенти со Ковид-19, додавајќи илјадници болнички кревети во борбата против вирусот, потег сличен со проектот во Индија, пренесува РТ.

Мобилните единици за изолација се подготвени да заминат во кој било дел од земјата поврзан со железнички линии, нудејќи им помош на локалните власти во најтешко погодените региони на Пакистан, објави министерот за железници, Шаик Рашид Ахмад на железничката станица Равалпинди во Пенџаб.

Околу 220 вагони се специјално опремени за сместување и лекување на пациенти, во секој од нив има девет кревети, пишува весникот „Дон“. Железничките станици во сите седум региони под Железницата на Пакистан – во Лахоре, Карачи, Кува, Сукур, Равалпинди и Мултан – исто така се опремени со 100 кревети и вентилатор, дополнително намалувајќи го притисокот врз локалните здравствени системи.

Пакистан ги суспендираше сите патнички услуги со железницата поради пандемијата на Ковид-19, дозволувајќи им само на товарните возови да испорачуваат храна и пратки со залихи низ целата земја.

Ахмад рече дека се надева оти патничките линии можат да бидат отворени некаде во април, но истакна дека тие ќе останат затворени додека властите не ја стават под контрола епидемијата на Ковид-19 со кој се заразени околу 1.700 Пакистанци, а починале 21.

Индија, исто така, најави планови да ги претвори железничките вагони во подвижни оддели за изолациија при што Државните индиски железници викендот претставија прототип за проектот. Откако ќе добие одобрение од властите, железничкиот  оператор се надева дека ќе претвора 10 вагони во карантински единици секоја недела за да ги опслужи своите 16 зони, кои ја сочинуваат четвртата најголема железничка мрежа во светот.

Индија досега потврди околу 1.250 случаи на зараза со Ковид-19 со 32 смртни случаи.

Прикажи повеќе...

Свет

Речиси 50 милиони Американци би можеле да останат без работа

Објавено пред

Милиони Американци веќе ги загубија своите работни места како резултат на кризата од коронавирусот, а најголемата штета допрва претстои, според процената на Федералните резерви.

Според неодамнешната анализа на ризиците за натамошен развој на ситуацијата, економистите на ФЕД предвидоа дека дури 47 милиони Американци би можеле да ги загубат работните места, со што стапката на невработеност достигна 32,1 процента.

Ова би била највисоката стапка на невработеност од 1948 година, од кога официјално се води оваа статистика, пренесува „САД тудеј“. Исто така, додаде дека за време на големата депресија таа стапка била речиси 25 проценти.

Економистите на Федералните резерви во своите проекции вклучиле и висок ризик за работните места, кои на крајот би можеле да бидат изгубени поради владините мерки за ограничено движење, пренесува Си-ен-би-си.

Ако навистина 47 милиони луѓе останат без работа, ќе се зголеми стапката на невработеност во САД на 52,8 милиона, што би било полошо од врвот на големата рецесија повеќе од трипати. Единствената светла точка е дека ограничувањето на слободата на движење и работа се очекува да биде краткотрајно.

Прикажи повеќе...

Македонија

Тестирањето за Ковид-19 го закажува матичниот лекар и по протокол го следи лекувањето на пациентот

Објавено пред

Министерството за здравство информира дека секој матичен лекар, кој преку „Мој термин“ му закажува на својот пациент тестирање на Ковид-19, ги добива резултатите на пациентот и доколку на пациентот му се одреди домашно лекување, точно ги знае насоките за негово следење.

За пациент на домашно лекување, матичниот лекар постапува по претходно утврден и усвоен протокол на стручниот колегиум на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби.

Во согласност со него матичниот лекар има обврска да му се јавува на пациентот двапати во текот на денот, да го известува системот „Мој термин“, кој потоа во форма на електронски извештај го испраќа во Министерството за здравство и до Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби.

Министерството за здравство вклучи речиси 1.200 матични лекари во системот на детекција и следење на пациентите со коронавирус.

Граѓаните што имаат симптоми типични на Ковид-19, како температура, треска, кашлица, отежнато дишење, треба да се јават телефонски кај својот матичен лекар, а не да одат во ординација. Матичните лекари преку епидемиолошка анкета ќе утврдат дали треба да бидат тестирани. Тестирањето го закажува матичниот лекар преку системот „Мој термин“ со точно време и место на тестирањето.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет24 минути

(Видео) Индија и Пакистан ги претвораат возовите во мобилни болници

Националната железница во Пакистан ги претвори сите вагони од бизнис-класата во подвижни одделенија за пациенти со Ковид-19, додавајќи илјадници болнички...

Свет3 часа

Речиси 50 милиони Американци би можеле да останат без работа

Милиони Американци веќе ги загубија своите работни места како резултат на кризата од коронавирусот, а најголемата штета допрва претстои, според...

Македонија3 часа

Тестирањето за Ковид-19 го закажува матичниот лекар и по протокол го следи лекувањето на пациентот

Министерството за здравство информира дека секој матичен лекар, кој преку „Мој термин“ му закажува на својот пациент тестирање на Ковид-19,...

Свет4 часа

Конјунктивитисот може да биде симптом на зараза со коронавирус

Американското друштво на офталмолозите ги предупредува своите членови да водат сметка за тоа дека и конјунктивитисот, познат како црвено око,...

Свет4 часа

СЗО: Не носете маска за лице, освен ако не сте заразени

Претставници на Светската здравствена организација сè уште им препорачуваат на луѓето да не носат маски за лице, освен ако не...

Свет5 часа

Во светот бројот на заболени од коронавирус достигна речиси 800.000

Во светот утрово регистрирани се вкупно 785.807 случаи на заболени од коронавирус, починале 37.820 луѓе, а се излекувале 165.659, покажуваат...

Македонија5 часа

Претседателот свика седница на Советот за безбедност

Денеска, со почеток во 14 часот, во кабинетот на претседателот Стево Пендаровски ќе се одржи седница на Советот за безбедност...

Македонија16 часа

Затворите ќе примаат нови осуденици од септември

Владата ја усвои уредбата со законска сила за роковите во судските постапки за време на вонредната состојба за постапувањето на...

Македонија16 часа

ЕУ ќе издвои 38 милиони евра за медицинска опрема за земјите од Западен Балкан

Европската комисија донесе одлука да им додели 38 милиони евра на земјите од Западен Балкан за помош со заштитна опрема...

Македонија16 часа

Ученичките и студентските домови ќе бидат ставени на располагање на време на епидемијата со коронавирус

На денешната владина седница е усвоена и Уредбата со законска сила за примена на Законот за здравствената заштита за време...

Македонија18 часа

(Видео) МВР најави кривична пријава: Место да седи во изолација заразил повеќемина

МВР ќе поднесе кривична пријава против Ф.К. коj се однесувал спротивно од одлуките на Владата, ги прекршил мерките за самоизолација...

Македонија18 часа

Се затвора Заводот за рехабилитација во Козле, 8 вработени и двајца пациенти имаат коронавирус

Заводот за рехабилитација во Козле ќе се затвори, откако тестовите на 8 медицински лица покажале позитивни наоди на Ковид-19, информираше...

Македонија18 часа

(Видео) Филипче: Пациентка која починала во струшката болница е тестирана за коронавирус

Викендов во струшката општа болница за коронавирус била тестирана пациентка откако починала. Министерот за здравство, Венко Филипче, извести дека пациентката...

Свет20 часа

Нетанјаху во самоизолација, негов соработник има коронавирус

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху се наоѓа во самоизолација бидејќи негов соработник, пратеник, е позитивен на коронавирусот. Нетанјаху до утре треба...

Македонија21 час

(Видео) Македонското знаме се развиори пред седиштето на НАТО

На свечена церемонија пред седиштето на НАТО во Брисел денеска беше развиорено македонското знаме кога земјата и официјално стана 30....

Македонија22 часа

Уште една жртва на коронавирусот, 26 нови заразени и девет излекувани

Министерството за здравство информира дека утрово на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје почина еден пациент на...

Македонија23 часа

Досега во организација на МНР вратени се 1.842 македонски граѓани од странство

По апелот за пријавување македонски граѓани затекнати во странство и нивно евидентирање со цел враќање во земјата, како и по...

Македонија23 часа

Здравствени работници направиле прекршоци во случајот на стружанката која почина од коронавирусот

Има прекршувања во случајот со почината стружанка од коронавирусот, која и покрај тоа што имала упат од матичниот лекар, не...

Свет23 часа

Што е паметен карантин, кој го воведува Чешка?

Во Чешка почна тестирање преку таканаречен паметен карантин, што значи следење на луѓето преку користење телефони и банкарски картички. Паметниот...

Македонија1 ден

Нухиу: Петмина полициски службеници се заразени со коронавирус

Заменик-министерот за внатрешни работи, Агим Нухиу, на својот фејсбук-профил објави дека петмина полициски службеници се заразени со коронавирус додавајќи дека...

Досие