Контакт

Црна хроника

Приведени дилери во Битола, пронајден хероин

Објавено пред

Полицијата приведе двајца битолчани кога кај нив пронашла девет пакувања хероин, соопшти МВР.

Имено, вчера, полициски службеници од СВР Битола и САЕ „Тигар“ на улицата Осма во Битола ги лишиле од слобода В. У. (33) и М. К. (31), двајцата од Битола, бидејќи кај нив биле пронајдени и одземени девет пакувања хероин.

Тие биле приведени и по документирање на случајот, против нив ќе биде поднесена пријава до надлежното обвинителство по чл. 215 од Кривичниот законик.

Црна хроника

Уапсена штипјанка – во нејзиниот дом биле пронајдени дрога и украдени предмети

Објавено пред

Штипјанка на возраст од 49 години со иницијали Д. Ц. била уапсена од полицијата на 29 ноември.

Како што информираат од МВР, при претрес извршен со судска наредба, во нејзиниот дом биле пронајдени и одземени 13 пакувања прашеста материја и предмети што потекнуваат од кривични дела кражба и тешка кражба.

Д. Ц. била приведена во полициска станица и по комплетно документирање на случаите, против неа ќе бидат поднесени соодветни пријави.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

17-годишен возач и уште петмина тинејџери повредени во сообраќајна незгода кај ‘Ржаничино

Објавено пред

На автопатот Скопје-Велес, во близина на надвозникот кај селото ‘Ржаничино, околу еден часот по полноќ на 29 неоември била пријавена тешка сообраќајна незгода.

Како што информираат од МВР, автомобил „бмв“, со скопски регистарски ознаки, сопственост на Л.Н., а управуван од неговиот 17-годишен син од скопското село Огњанци, излетал надвор од коловозот.

Во несреќата со тешки повреди се здобил возачот, а повредени се и петмината сопатници З.Ж. (19), М.Д.(19) и уште тројца малолетници, кои по несреќата биле пренесени на комплексот клиники „Мајка Тереза“.

На местото на настанот извршен бил увид од екипа од СВР Скопје.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Приведен разбојник на подрачјето на Бит-пазар

Објавено пред

Вчера, во 9.30 часот, на подрачјето на Бит-пазар, полициски службеници од Единицата за внатрешни работи – Центар и Бит-пазар – го лишиле од слобода С. Ј. (26) за кого имало локален распис.

Тој е баран во врска со кривично дело разбојништво во обид, извршено на 16.11.2021 во подземна гаража на станбен и деловен комплекс.

С. Ј. е приведен во полициска станица и по комплетно документирање на случајот, против него ќе следува соодветна кривична пријава.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа2 часа

ЕМА: Вакцини против омикрон може да се одобрат за три месеци

Европскиот медицински регулатор денеска објави дека може да одобри вакцини приспособени за заштита од омикрон варијантата на коронавирусот за три...

Европа2 часа

(Видео) Австрискиот државен врв затекнат на журка, без маски, најавени кривични пријави

Партијата на слободата на Австрија (ФПО) поднесе жалба против австрискиот канцелар, како и други политичари, за забава по учеството во...

Европа3 часа

Блинкен: Потребно е поголемо присуство на ЕУ и САД на Балканот

Австрискиот министер за надворешни работи, Мајкл Линхарт, и министерот за надворешни работи на САД, Антони Блинкен, сметаат дека е потребно...

Македонија4 часа

Бугарските власти ќе ги презентираат резултатите од инспекцијата на автопатот по трагичната несреќа на „Струма“

Министерката за регионален развој на Бугарија, Виолета Комитова, нареди увид на патната делница меѓу Драгичево и Горна Дикања по констатираните...

Македонија17 часа

Повреден возач кога македонски камион се превртел на автопат во Хрватска

Камион со платформа за превоз на други возила се превртел на 130-тиот километар од јужната страна на автопатот А3 Брегана...

Македонија18 часа

Сопственикот на „Беса транс“: Си велам зошто не бев и јас во автобусот

Сопственикот на туристичката агенција „Беса транс“, Беким Хаџиу, првпат по стравотната несреќа на автопатот „Струма“ во Бугарија, во интервју за...

Македонија19 часа

Заев – Гаши: Постигната начелна согласност за можна соработка, во тек се консултации за кадровски решенија

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, и претседателот на политичката партија Алтернатива, Африм Гаши, имаа работна средба...

Македонија23 часа

22 починати и 118 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје,дека во последните 24 часа: Направени се 1.245 тестирања, а...

Македонија23 часа

Филипче: Нема потреба од рестрикции поради новиот сој

Минитестерот за здравство, Венко Филипче, смета дека нема потреба од рестрикции поради појавата на новиот сој омикрон. Вели дека епидемиолошката...

Македонија23 часа

Гаши: Не е одговорно да бараме од СДСМ кој ќе биде мандатар

За нас е битно да се договориме кој е концептот, а не да ги принудуваме политичките партии на решенија, вели...

Европа1 ден

Владимир Гушчин: Постојните вакцини штитат и од сојот омикрон

Постоечките вакцини против коронавирус ќе обезбедат заштита од потешки форми на Ковид-19, како што е и новиот сој омикрон, изјави...

Македонија1 ден

Бурим Сејдини реизбран за претседател на Управен суд

На денешната седница Судскиот совет го избра судијата Бурим Сејдини за претседател на Управен суд. Во соопштението за седницата се...

Европа1 ден

Германски имунолог: Омикрон варијантата можеби потекнува од пациенти со ХИВ

Изненадувачки големиот број на мутации откриени на шилестиот протеин кај новата варијанта на коронавирусот, наречена омикрон, може да укажува дека...

Свет1 ден

СЗО со конкретно соопштение: Mожни се сериозни последици од новооткриената варијанта омикрон

Ризикот од новооткриената варијанта на коронавирусот т.н. омикрон е висок, објави Светската здравствена организација (СЗО). Во своето утринско соопштение, СЗО...

Македонија2 дена

Имаме мнозинство и очекуваме дополнително да се зголеми, рече Османи

Има мнозинство во парламентот кое очекуваме дополнително да се зголеми, изјави министерот за надворешни работи, Бујар Османи одговарајќи на новинарски...

Свет2 дена

Светската медицинска асоцијација: Можеби вакцината против Ковид ќе треба да се дава секоја година

Дополнителна доза од вакцината против коронавирусот веројатно ќе биде потребна секоја година, смета претседателот на Светската медицинска асоцијација, Франк Улрих...

Македонија2 дена

Кои се луѓето кои го следат секој мој потег, прашува Аријанит Хоџа по објавената фотографија од средбата со Муса Џафери

Министерот во оставка од Движењето Беса, Аријанит Хоџа ја искоментира фотографијата што се појави на социјалните мрежи, а на која...

Македонија2 дена

Сопственикот на „Беса Транс“: Овие тестови се од Алах

Сопственикот на автопревозникот „Беса Транс“, Беким Хаџиу, преку социјалната мрежа „Фејзбук“ се огласи во врска со автобуската несреќа во која...

Свет2 дена

ГАВИ: Омикрон видот се појави поради неправедната распределба на вакцините во светот

Меѓународната асоцијација за промоција на правична вакцинација во светот, ГАВИ, оцени дека појавата на новиот сој на коронавирусот-омикрон укажува на...

Македонија3 дена

Почна постапката за кандидирање за претседател на СДСМ, изборите на 12 декември

Централниот одбор на СДСМ на синоќешната седница донесе одлука за започнување на процесот за организирање внатрепартиски непосредни избори за претседател,...

Досие