Контакт

Топ

Прилепчанец починал зад воланот и предизвикал сообраќајна незгода

Објавено пред

Во попладневните часови на 23 април, во полициската станица Прилеп било пријавено дека на улицата „Јоска Јорданоски“, автомобил „мицубуши колт“, управуван од 60-годишниот П.Н. од Прилеп, удрил во автомобил „фолксваген голф“, управуван од Г.Ш. од Прилеп.

Од екипата на итната медицинска помош била констатирана природна смрт кај возачот П.Н., кој според пријавеното, имал здравствени проблеми.

Во незгодата кај двете возила била причинета материјална штета.

Увид на местото извршиле екипа од прилепската полиција и Јавен обвинител, по чија наредба телото на починатиот било предадено на семејството.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Нови 150 заболени и 16 починати од коронавирус во земјава

Објавено пред

Во последните 24 часа се направени 2.093 тестирања, а регистрирани се 150 нови случаи на КОВИД-19 во:
Скопје – 62, Куманово – 17, Битола – 8, Штип – 6, Струмица, Ресен и Радовиш – по 5, Тетово и Кичево – по 4, Велес, Гостивар, Кочани, Дебар и Виница – по 3, Прилеп, Кавадарци, Охрид, Струга, Гевгелија и Делчево – по 2, Неготино, Свети Николе, Берово, Пробиштип, Кратово, Пехчево и Македонска Каменица – по 1.

Регистрирани се 487 оздравени пациенти од:
Скопје – 144, Куманово – 65, Битола – 33, Прилеп и Охрид – по 31, Кавадарци – 24, Струмица – 23, Кичево – 18, Штип и Кочани – по 13, Велес и Струга – по 9, Тетово и Гостивар – по 8, Виница, Берово и Крива Паланка – по 7, Радовиш – 6, Дебар и Неготино – по 5, Пехчево – 4, Ресен и Гевгелија – по 3, Делчево, Свети Николе, Пробиштип и Валандово – по 2, Богданци, Македонски Каменица и Демир Капија – по 1.

Пријавени се вкупно 16 починати лица: 6 од Скопје (50г,62г,66г,79г,81г и 83г), и по едно лице од Куманово (54г), Велес (69г), Гостивар (70г), Штип (69г), Струмица (54г), Струга (83г), Кочани (65г), Гевгелија (72г), Радовиш (88г) и Богданци (78г). Од пријавените сите се починати во болнички услови.

Направени се 2.093 тестови преку: ИЈЗ-306, ЦЈЗ Скопје-57, ЦЈЗ Битола-46, ЦЈЗ Прилеп-17, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-7, лабораторија болница Козле-18, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-10, Институт за микробиологија–84, МАНУ-83, Жан Митрев (Филип Втори)-132, Авицена-203, Биотек-251, Систина-148, лабораторија Лаор-148, Синлаб-38, Ремедика-0, Плодност–30, Генеа–0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 515.

Досега во земјата се направени вкупно 745.471 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 154.372, бројката на оздравени пациенти е 139.266, на починати е 5.151, а бројот на активни случаи изнесува 9.955.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:
Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)
Скопје 68101, активни 4697
Куманово 8752, активни 795
Прилеп 8251, активни 350
Тетово 7178, активни 419
Битола 6246, активни 617
Велес 5454, активни 346
Гостивар 5151, активни 260
Кавадарци 5141, активни 185
Охрид 4969, активни 345
Штип 4949, активни 211
Струмица 4088, активни 161
Струга 2967, активни 118
Кочани 2766, активни 125
Кичево 2525, активни 210
Гевгелија 2188, активни 154
Неготино 2176, активни 124
Свети Николе 1516, активни 91
Ресен 1233, активни 180
Крива Паланка 1216, активни 30
Радовиш 1128, активни 86
Берово 1026, активни 19
Делчево 963, активни 67
Дебар 938, активни 16
Виница 869, активни 111
Пробиштип 785, активни 19
Валандово 664, активни 14
Богданци 493, активни 31
Крушево 491, активни 72
Демир Капија 396, активни 14
Демир Хисар 395, активни 53
Кратово 361, активни 9
Македонски Брод 356, активни 1
Пехчево 266, активни 7
Македонска Каменица 242, активни 18
Дојран 132, активни 0

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Пристигна унгарската донација од 6.000 дози вакцини, ќе бидат наменети за граничната полиција

Објавено пред

Министрите за внатрешни и надворешни работи Оливер Спасовски и Бујар Османи денеска на скопскиот аеродром ја пречекаа делегацијата предводена од шефот на унгарската дипломатија Петер Сијарто, кој ја предаде донацијата од 6.000 дози вакцини против Ковид-19, како пријателски чин од унгарската Влада.

Министерот Спасовски по предавањето на донацијата рече дека вакцините се наменети за имунизација на припадниците на МВР, поточно за граничната полиција, која што согласно надлежностите и обврските е во поголема мерка изложена на предизвиците од глобалната пандемија.

„Сакам да истакнам дека досега, како Министерство, успеавме да организираме имунизација на над 1.500 наши припадници на полицијата, а со тој процес на имунизација ќе продолжиме и понатаму врз основа на планот што е изготвен во соработка со Министерството за здравство. Ова е уште една можност преку овој чин да испратиме силна порака за взаемна соработка и пријателство“, посочи Спасовски.

Тој воедно аплелираше до сите граѓани да пристапат кон вакцинација поради тоа што, како што истакна, само на таков начин ќе можеме до крај да се справиме со пандемијата со Ковид-19 и да се вратиме во нормалното живеење.

Прикажи повеќе...

Македонија

Груевски, Камчев и Мијалков обвинети за „Плацовите на Водно“, се бара продолжување на притворот за Камчев

Објавено пред

Обвинителството бара експремиерот Никола Груевски, заедно со неговиот кум Ристо Новачевски, ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, бизнисменот Орце Камчев, неговата мајка Ратка Камчева и Ненад Јосифовиќ, да одговараат за случајот „Плацови на Водно“ и поднесе обвинителен акт.

Според Обвинителството, плацовите на Водно кај Шестата управа се платени 1,3 милион евра, пари од донации од фирми и членови на ВМРО-ДПМНЕ, кои, наместо да ги внесе во партиската каса, Груевски ги инвестирал во земјиштето на Водно.

Во сето ова тој не бил сам. Сите се гонат за кривично дело перење пари и други приноси од казниво дело, а Мијалков за помагање при извршување на кривичното дело.

„На обвинетиот Н. Г. му се става на товар дека сторил кривично дело перење пари и други приноси од казниво дело и кривично дело противправно стекнување и прикривање имот. Обвинетите Р. Н., Н. Ј., Ј. К. и Р. К. К. се товарат дека сториле кривично дело перење пари и други приноси од казниво дело, а С. М. е обвинет за помагање при кривично дело перење пари“, се наведува во соопштението од Обвинителството.

Обвинителот, ценејќи дека се исполнети условите предвидени во Законот за кривичната постапка, бара продолжување на притворот за бизнисменот Орце Камчев, притвор за експремиерот Никола Груевски по неговото пронаоѓање, еднаш неделно да се пријавува во суд и одземање на македонскиот и на бугарскиот пасош за Ратка Камчева, мајка на Орце Камчев. Да се јавува еднаш неделно во судот се бара и за Ненад Јосифовиќ, кој бил сопственик на веќе регистрирана офшор-фирма на Белизе.

Обвинителството смета дека постојат основи за определување на притворите. Според посочениот член од Законот за кривичната постапка, обвнителот се сомнева дека постои опасност осомничените лица да се скријат, но и околности што укажиуваат дека тие може да се дадат во бегство.

Според обивнението, во периодот од јуни 2006 година до октомври 2012 година во Скопје, првообвинетиот Н. Г. противправно присвоил туѓи подвижни предмети што му биле доверени во врска со неговата работа и притоа присвоил износ од најмалку 1.300.360 евра или 79.972.140 денари. Тој во овој период како одговорно лице, претседател на политичка партија, дел од паричните средства што бил даван како донација за финансирање на политичката партија не го прикажал како примена донација, туку го присвоил за себе.

Од октомври 2012 година до септември 2013 година Н. Г. парите ги пуштил во оптек за што со умисла му помогнал обвинетиот С. М.

Така, откога обвинетиот Н. Г. во средината на 2012 година дознал дека физички лица што се иселени од државата преку посредници продаваат земјиште од речиси 11.000 квадратни метри, лоцирано на Водно, побарал од обвинетиот С. М. да му помогне да го купи, при што ќе го прикрие изворот на парите и дека тој е сопственик на земјиштето.

Обвинетиот С. М. стапил во контакт со обвинетиот Н. Ј., кој бил сопственик на веќе регистрирана офшор-фирма на Белизе, и се договорил оваа фирма да биде основач на домашно правно лице, кое ќе биде употребено за купување на земјиштето.

Иако знаел дека неговото правно лице ќе се користи за прикривање на вистинскиот сопственик на купувачот на земјиштето, обвинетиот Н. Ј. во договор со обвинетиот С. М. основал правно лице во Скопје, на кое обвинетиот Р. Н. станал управител.

Кога била постигната согласност за купопродажната цена, обвинетиот Н. Г. во повеќе наврати на девизната сметка на правното лице во Скопје, преку сметката на правното лице од Белизе, пуштил во оптек парични средства прибавени со кривично дело.

Обвинетиот Р. Н. ги примил паричните средства и во својство на управител на правното лице со сопствениците на земјиштето потпишал договор за купопродажба за купување шума со површина од 11.255 квадратни метри по што извршил плаќање кон продавачите во износ од 1.299.215 евра, а дел од преостанатите приливи го употребил за плаќање данок на промет на недвижности.

Во периодот од јуни до октомври 2015 година обвинетиот Н. Г. купениот имот, чии парцели со промените на ГУП на Град Скопје 2012-2022 година биле пренаменети во градежни парцели и уделот на правното лице од Белизе во правното лице во Скопје, го пренел на обвинетите Ј. К. и Р. К. К. Обвинетиот Ј. К. како управител на правно лице и обвинетата Р. К. К. како краен сопственик на истото правно лице, иако знаеле дека имотот е прибавен со кривично дело, го примиле во сопственост на нивното правно лице и донеле одлука преземеното правно лице да се преименува и сопственоста да се пренесе на правните лица каде што обвинетиот Ј. К. е управител, а обвинетата Р. К. К. сопственик. Потоа, по претходно донесена одлука за физичка делба, парцелите биле поделени на три нови парцели, од кои едната била продадена на заинтересирано правно лице.

Уделите во преименуваното правно лице и другите две парцели фиктивно биле пренесени на трето лице, без да биде платен уделот и со договор во кој бил определен рок за исплата на купопродажната цена со клаузула дека ако рокот не биде почитуван, договорите се ништовни, со што ги прикриле локацијата на имотот и неговата сопственост.

Воедно, обвинетиот Н. Г. како службено лице спротивно на законската должност, со намера да го прикрие имотот што го стекнал додека вршел државна функција, а кој во значителна вредност ги надминува неговите законски приходи во анкетниот лист што го доставил по престанокот на функцијата до антикорупциската комисија, дал непотполни податоци за недвижниот имот што го поседува, а фиктивно се водел на обвинетиот Р. Н. Па, така, во графата „недвижен имот“ не пријавил два стана во Скопје со површина од 38 м2 и 57 м2, градежно земјиште во Центар во Скопје со површина од 2.729 м2 и две градежни парцели во Крушево во вредност од 795.424 денари.

Надлежниот обвинител со обвинителниот акт на судот му предложи предметниот недвижен имот – трите плаца на Водно – да бидат конфискувани, како и становите од 57 м2 во вредност од 60.000 евра и 38 м2 во вредност од 41.000 евра, градежното земјиште со површина од 2.729 м2, евидентирано во имотен лист за КО Центар 2 во вредност од 7.365.600 денари и двете градежни парцели за КО Норово – Крушево во вредност од 795.424 денари.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија12 минути

Нови 150 заболени и 16 починати од коронавирус во земјава

Во последните 24 часа се направени 2.093 тестирања, а регистрирани се 150 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 62,...

Македонија31 минута

(Видео) Пристигна унгарската донација од 6.000 дози вакцини, ќе бидат наменети за граничната полиција

Министрите за внатрешни и надворешни работи Оливер Спасовски и Бујар Османи денеска на скопскиот аеродром ја пречекаа делегацијата предводена од...

Македонија1 час

Груевски, Камчев и Мијалков обвинети за „Плацовите на Водно“, се бара продолжување на притворот за Камчев

Обвинителството бара експремиерот Никола Груевски, заедно со неговиот кум Ристо Новачевски, ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, бизнисменот Орце Камчев, неговата...

Македонија2 часа

Хоџа: Погрешни се тезите дека ќе може сѐ и сешто да се легализира

Од Владата оценуваат дека по вчерашното усвојување на законот за утврдување на правниот статус на бесправно изградените објекти во законодавниот...

Свет3 часа

Погребана младата наставничка од Казањ, која со своето тело заштити дете од разулавениот убиец

Роднините, пријателите и учениците денеска ја испратија на вечно почивање Елвира Игнатиева (26), наставничка по англиски јазик, која загина во...

Македонија4 часа

Царовска: Жално е што нашите ученици не се подготвени за предизвиците што ги носи новото време

Министерката за образование, Мила Царовска, смета дека реформите што треба да се спроведат во образованито не се избрзани, туку дури...

Свет5 часа

Израел по бомбардирањето: Тел Авив во урнатини, децата сами на улица

Судирите меѓу израелските и палестинските сили продолжија утрово, а по ескалацијата на насилството и крвавите конфликти, Израел прогласи вонредна состојба...

Македонија7 часа

Македонскиот војник заразен од коронавирус во Африка со посебни протоколи пренесен на Инфективната клиника

Рано утрово во земјата пристигна 55-годишниот македонски потполковник позитивен на коронавирусот и суспектен на јужноафриканскиот сој, објави на социјалните мрежи...

Европа7 часа

Германски виролог: Оние што нема да се вакцинираат неминовно ќе се заразат

Германскиот виролог Кристијан Дрoстен очекува дека населението во Германија ќе добие имунитет против коронавирусот за една и пол година. Тоа,...

Европа7 часа

Тензиите од Блискиот Исток се префрлија во Германија, инциденти пред синагоги, запалени знамиња

Тензиите од Блискиот Исток се прелеаја во Германија, каде што се случија инциденти пред две синагоги. Во Бон синоќа неколку...

Свет8 часа

СЗО: Индискиот сој на коронавирусот откриен во 44 земји

Светската здравствена организација (СЗО) откри дека индискиот сој на коронавирусот што предизвика нагло зголемување на бројот на заболени во Индија...

Свет8 часа

(Видео) Ескалираат судирите меѓу Израел и Хамас, најмалку 40 убиени, меѓу нив и деца

Ескалира конфликтот меѓу Израел и Хамас. Од Тел Авив се слушаа сирени од раните утрински часови. Одекнаа и неколку експлозии....

Македонија20 часа

Во петок во Македонија ќе пристигнат 38.400 вакцини од „Астразенека“

Овој петок во Македонија ќе пристигнат 38.400 вакцини од „Астразенека“, соопшти министерот за здравство, Венко Филипче. „Добивме уште една добра...

Македонија24 часа

Во Македонија 171 нов случај на коронавирус, починаа 26 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 171 нов случај на коронавирус, 26 лица починаа, а 409 оздравеа, соопшти...

Македонија1 ден

Државата треба да ѝ врати над 1,7 милион евра на Европската комисија, пари што ги проневерил ексфунционер од МИОА

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал поднесе обвинение против поранешниот секретар во Министерството за информатичко општество и администрација и...

Македонија1 ден

Од четврток забраната за движење ќе трае само по четири часа

Владата на денешната 69-та седница донесе одлука полицискиот час, од 13 мај, да почнува на полноќ, наместо од 23 часот...

Македонија1 ден

(Видео) Заев: Европските лидери добро ја разбираат нашата порака – идентитетот не е за преговори

Премиерот Зоран Заев денеска ги сумира резултатите од средбите кои во изминатите два дена нашата владина делегацијата ги оствари со...

Македонија1 ден

Во првата недела од мај 37 отсто е намален бројот на новозаразени и починати од Ковид-19

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ), во текот на минатата недела (од 3 до 9 мај) тестирани...

Македонија1 ден

Доцна вечерва пристигнува офицерот на АРМ, кој со корона се заразил во Африка

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, ја потврди информацијата дека припадник на АРМ е заразен од коронавирус во Централноафриканската Република. Потполковник...

Свет1 ден

Еден од напаѓачите го најавил масакрот во руското училиште носејќи маска со натпис „бог“

Најмалку 11 лица се убиени во вооружениот напад во средно училиште во рускиот град Казањ. Напаѓачите, според информациите објавени од...

Досие