Контакт

Црна хроника

Прилепчанка пријавила насилно грабнување на нејзината ќерка

Објавено пред

Прилепчанка со иницијали А.Р. (44), околу 21 часот на 3 април во полиција пријавила дека А.З. (26) со автомобил „голф“ насилно ја однел нејзината ќерка.

Полициски службеници постапиле по однос на оваа пријава и околу 30 минути по полноќ, на 4 април, го пронашле и привеле 26-годишниот прилепчанец.

За настанот известен е и јавен обвинител и по документирање на случајот ќе следи соодветна пријава.

Црна хроника

Жива музика во гостиварски локал во време на забрана за работа

Објавено пред

Гостиварската полиција поднесе кривична пријава против 47-годишниот Р. Б. од селото Добридол поради сомнение за сторено кривично дело непостапување според здраствените прописи.

Како што информираат од МВР, на 5 април била извршена контрола во неговиот угостителски објект и било констатирано дека во објектот има жива музика и биле затекнати гости, со што сопственикот постапил спротивно на одлуките на Владата за отворање и работа на угостителските објекти.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Приведен дилер од Тетовско за издржување затворска казна

Објавено пред

34-годишен тетовец е приведен денеска заради издржување на три и полгодишна затворска казна.

Како што информира Министерството за внатрешни работи, денеска околу 12:20 часот на улица Маршал Тито во Тетово, полициски службеници на СВР Тетово го привеле 34-годишниот А.А. од тетовско Шемшово, осуден на три и полгодишна затворска казна за сторено кривично дело невовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстаниции и прекурсори, казниво по Кривичниот законик.

Според надлежните по приведувањето, реализирано со судска наредба, А.А. ќе биде спроведен во затворот „Идризово“ во Скопје за издржување на казната.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Две лица од Штип затекнати при вршење тешка кражба

Објавено пред

Две лица од Штип биле затекнати при вршење тешка кражба од градежен објект, информира Министерството за внатрешни работи.

Од таму дообјаснуваат дека вчера полициски службеници од Полициската станица Штип ги лишиле од слобода Т.М.(28) и Н.А.(19), двајцата од Штип, затоа што околу 23:35 часот на ул. Борис Крајгер  во Штип биле затекнати при вршење на кривично дело тешка кражба од градежен објект.

Од страна на полициски службеници биле одземени украдените предмети и ќе бидат вратени на оштетеното лице.

По целосно документирање на случајот, против Т.М. и Н.А. ќе бидат поднесени соодветни пријави.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

Стигнаа 10.530 дози од „Фајзер“, од среда ќе бидат распределени на пунктовите за вакцинација

Попладнево стигна првата пратка од вакцините на „Фајзер“, која властите ја обезбедиjа cо директни преговори со овој производител, информираат од...

Европа5 часа

Шведски доктор: Секој ден фрламе стотици дози „астра зенека“

Стотици дози од вакцината на „Астра зенека“ против Ковид-19 се фрлаат секој ден во Стокхолм затоа што жителите одбиваат да...

Македонија6 часа

Груевски: Тие си знаат чиј имот замрзнале, но мој сигурно не е

Денес дознав дека деновиве ОЈО објавило дека замрзнале наводен мој имот, односно земјиште и два помали стана што ги бев...

Европа9 часа

Политичките лидери за Суперлигата: Богатите не може да ја присвојат убавината на фудбалот

Дванаесет големи европски фудбалски клубови синоќа објавија дека ќе стартуваат нова Суперлига, затворено натпреварување, во кое ќе играат само најсилните...

Македонија9 часа

35 починати и 135 нови случаи на Ковид-19

Oд Министерството за здравство информираат дека во последните 24 часа се направени 841 тестирањe, а регистрирани се 135 нови случаи...

Македонија9 часа

Рестриктивните мерки продолжуваат и во наредните седум дена, препорача Комисијата за заразни болести

Главниот кризен координативен штаб на денешната седница ги разгледуваше предлозите пристигнати од Комисијата за заразни болести и врз основа на...

Македонија10 часа

Џафери тврди дека ги консултирал институциите – заразените пратеници гласале според дополнителен протокол

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, на денешната прес-конференција рече дека бил приморан да се потпре на дополнетиот протокол со кој...

Економија13 часа

Угостителите утре излегуваат на протест, бараат спас за секторот

Туристичко-угостителскиот сектор се наоѓа во исклучително тешка положба, а за негов спас е потребна сериозна и континуирана финансиска помош каква...

Македонија13 часа

Филипче: Состојбата со новозаразени е стабилна, бројот на пациенти намален

Министерот за здравство, Венко Филипче, информираше дека имал состанок со директорите на клиниките и на ковид-центрите на кој била направена...

Македонија15 часа

Границата со Грција останува затворена за македонските граѓани, Србите можат да патуваат преку Бугарија

Грчките граници остануваат затворени за влез на државјани на трети земји, меѓу кои и Северна Македонија. За нив, владата во...

Регион16 часа

Словенија ги ублажува мерките, до 100 луѓе ќе можат да се соберат на едно место

Словенија полека ги олеснува мерките, па од денес е во сила одлуката на владата дека можат да се соберат до...

Македонија16 часа

Денеска во Македонија пристигнуваат 10.000 вакцини на „Фајзер“

Попладнево се очекува да стигнат 10.000 вакцини на „Фајзер“, а според најавите, уште толку ќе пристигнат и следната недела. Вакцините...

Европа16 часа

Макрон: Санкциите не се доволни за Русите, треба остро да се разговара со нив

Тензиите на руско-украинската граница се неприфатливи, смета францускиот претседател Емануел Макрон, тврдејќи дека санкциите против Русија не се доволни. „Денешната...

Свет1 ден

Убиецот кој застрела осум луѓе во „Федекс“ го купил оружјето легално

Момчето кое уби осум лица со огнено оружје во објект на „Федекс“ во Индијанаполис, САД, а потоа изврши самоубиство, купил...

Свет1 ден

Келин: Руските власти нема да дозволат Навални да умре во затвор

Рускиот амбасадор во Велика Британија, Андреј Келин, изјави денеска во интервју за Би-Би-Си дека власта нема да дозволи Алексеј Навални...

Македонија1 ден

Заев: Со згрозување ја примив информацијата дека за Мицкоски гласањето во Собрание било тероризам

Со згрозување ја примив информацијата дека за Христијан Мицкоски овој чин бил тероризам. Мицкоски се дрзна гласањето помош за граѓаните...

Македонија1 ден

Мицкоски за болните пратеници во Собранието: Ова е тероризам, а не 27 април

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, го коментира доаѓањето на пратениците болни од коронавирус во Собранието. „Ова во Собрание е тероризам,...

Македонија1 ден

Во Македонија 364 нови случаи на коронавирус, починаа 24 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 364 нови случаи на коронавирус, 24 лица починаа, а оздравеа 689 заболени,...

Македонија1 ден

Изгласан петтиот пакет мерки, гласаа и двајца пратеници позитивни на Ковид-19

Собранието го изгласа петтиот пакет економски мерки за помош на стопанствениците и економијата погодени од пандемијата. Изгласани се Законот за...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Заев го загрозува јавното здравје и тера пратеници болни од ковид да одат во Собрание

Зоран Заев го загрозува јавното здравје и тера пратеници болни од КОВИД во изолација, во скафандери да одат во Собрание,...

Досие