Контакт

Црна хроника

Пријава за директор, не им дал отказ на професори иако не доаѓале на работа

Објавено пред

Полицијата поднесе пријава против директор на училиште во Кичево, кој не им дал откази на двајца професори иако тие не доаѓале на работа. Ккао што информира МВР, надворешната канцеларија за криминалистички работи Кичево поднесе кривична пријава против Н.Б.(42) од Кичево поради „злоупотреба на службена положба и овластување“.

„Тој, во текот на 2017 и 2018 година, како директор на општинското средно училиште ‘Дрита’ во Кичево , на професорите Г.Ф. и Д.Ј. не им ги откажал договорите за вработување без отказен рок, поради кршење на работниот ред и дисциплината со неоправдано отсуство од работа подолго од три последователни работни дена. Со тоа, пријавениот, на професорите им овозможил стекнување со противправна имотна корист“, информира МВР.

Црна хроника

Тетовка од сопругот украла 400.000 швајцарски франци

Објавено пред

Жена од Тетово украла од својот сопруг 400.000 швајцарски франци, против неа е поднесена кривична пријава.

Според информациите на МВР, полицијата до Основното јавно обвинителство Тетово поднесе кривична пријава против А. Х. (65) од Мала Речица и нејзиниот брат С. С. (56) од Босна и Херцеговина поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело тешка кражба.

„Двајцата се сомничат дека во периодот од 4 до 8 јуни годинава, А. Х. му помагала на својот брат С. С. да украде 400.000 швајцарски франци од А. Џ. (80) од Мала Речица, кој е нејзин сопруг, и да избега во Босна и Херцеговина. По пријава на случајот во полиција, А. Х. исто така заминала во Босна и Херцеговина и од својот брат ја одзела комплетната сума по што заминала во Швајцарија“, се наведува во полицискиот билтен.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Двајца малолетници избодени со нож во Чаир

Објавено пред

Двајца малолетници со убодни рани од нож вчера биле примени во поранешната градска болница во Скопје.

Според информациите на МВР, околу 21.25 часот во полиција од хируршката болница „Св. Наум Охридски“ било пријавено дека кај нив со повреди од остар предмет биле донесени две лица на возраст од 17 години.

Во разговор со полициски службеници тие изјавиле дека пред маркет на подрачјето на Чаир биле нападнати од три лица.

СВР Скопје презема мерки за расчистување на случајот.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Ресенец загина во сообраќајна несреќа, со автомобил излетал од патот

Објавено пред

Четириесет и шестгодишен ресенец загина во сообраќајна несреќа кога со автомобил излетал од патот.

Според информациите на МВР, несреќата се случила вчера попладне на регионалниот пат Ресен – с. Царев Двор, после клучката за с. Горно Дупени, кога возило „опел фронтера“, со ресенски регистарски ознаки, управувано од Е. С. (46) од Ресен, излетало од коловозот.

Возачот починал на местото на несреќата. Извршен бил увид од јавен обвинител и увидна екипа од Полициската станица Ресен.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

Истрагата утврди дека државата е одговорна за убиството на малтешката новинарка

Истрагата за убиството на малтешката новинарка Дафне Каруана Галиција во 2017 година покажа дека државата е одговорна за нејзината смрт,...

Македонија4 часа

300.000 денари од Град Скопје како награда за олимпискиот вицепрвак Дејан Георгиевски

Град Скопје ќе му додели парична награда во износ од 300.000 денари на добитникот на сребрениот медал во теквондо (категорија...

Македонија5 часа

Мицкоски: Некои Резолуцијата ја поддржаа искрено, други помалку искрено, но благодарност до сите

ВМРО-ДПМНЕ го поздравува донесувањето на Резолуцијата во македонското Собрание со која јасно се оцртуваат национални и државни позиции во однос...

Македонија6 часа

Регистрирани нови 54 случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.764 тестирања, а регистрирани се 54 нови случаи на...

Македонија6 часа

Новото име на мини шенген е Отворен Балкан, потпишани првите официјални договори

Како дел од церемонијата на Економскиот форум во Скопје денеска беше објавено новото име на иницијативата позната како мини шенген,...

Македонија7 часа

УНЕСКО ги призна буковите шуми на Длабока Река како светско природно богатство

Македонија доби ново подрачје признато од УНЕСКО како светско природно наследство, буковите шуми на Длабока Река како дел од Националниот...

Македонија7 часа

Рама од Скопје: Изгубивме векови, наместо грб со грб време е да се свртиме кон соработка

Премиерот на Албанија, Еди Рама, во воведното обраќање на Економскиот форум во Скопје порача дека „нема зошто да останеме затворени...

Македонија8 часа

Заев: Западен Балкан не може да чека ЕУ да ги реши внатрешните проблеми за да оди напред

Со обраќања на претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, на претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ, и...

Економија8 часа

Пониски сметки за граѓаните приклучени на парно

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлуки со кои се намалува во просек за 4% крајната цена на...

Македонија9 часа

Вучиќ на форумот во Скопје: Целта е од 2023 да нема граници помеѓу нашите земји

Во Скопје денеска се одржува голем регионален Економски форум, како дел од иницијативата мини шенген, каде што учествуваaт и претседателот...

Свет10 часа

Најголемата австралиска сојузна држава пријави рекорден број на новозаразени

Австралиската сојузна држава Нов Јужен Велс пријави најголем дневен број луѓе заразени со коронавирус, само еден ден откако карантинот во...

Свет10 часа

(Видео) Земјотрес со јачина од 8 степени по Рихтер ја погоди Алјаска, издадено предупредување за цунами

Земјотрес со јачина од 8,2 степени според Рихтер се случи во близина на Алјаска, а издадено е предупредување за цунами...

Македонија12 часа

Заев, Вучиќ и Рама на Економски форум во Скопје

Денеска во Скопје ќе се одржи Економски форум за регионална соработка на кој се очекува да учествуваат над 300 компании...

Македонија1 ден

Груевски ќе развива бизнис во Унгарија, на 15 јули регистрирал фирма со широк опсег на дејности

Поранешниот македонски премиер, Никола Груевски, регистрирал фирма со широка деловна активност во гратче во близина на Будимпешта, три години по...

Топ1 ден

(Видео) Полицаец бил дел од скопска банда за шверц на дрога и оружје, користеле и блиндирано возило

По повеќемесечно криминалистичко истражување, денеска Одделот за сузбивање организиран и сериозен криминал во координација со Единицата за специјални полициски операции...

Свет1 ден

Кинезите бараат СЗО да испита дали коронавирусот настанал во Америка

Повеќе од 15 милиони корисници во Кина потпишаа онлајн петиција за истрага на лабораторијата „Форт Детрик“ во Соединетите Американски Држави...

Домашен1 ден

Државата ќе ги награди Дејан Георгиевски и неговиот тренер со 2,4 милиони денари за среброто на Олимписките игри

Државата ќе ги награди Дејан Георгиевски и неговиот тренер со 2,4 милиони денари за освоениот сребрен медал во дисциплината теквондо...

Македонија1 ден

Заев и Тачи договорија соработка за локалните избори

Лидерите на СДСМ и на ДПА, Зоран Заев и Мендух Тачи, договорија соработка за локалните избори. Заев соопшти дека СДСМ...

Македонија1 ден

Бремените жени и лицата над 60 години да се ослободат од работа, владата со препораки за заштита од топлотниот бран

Владата издаде препораки како заштита на населението од топлотниот бран и од денеска-среда до недела (29.07-01.08.2021 година) се препорачува: ослободување...

Свет1 ден

Бајден: Mаските и вакцините најдобра заштита од делта-сојот

Американскиот претседател Џо Бајден истакна дека носењето заштитни маски и вакцинирањето во области во кои доминира делта-сојот на коронавирус се...

Досие