Контакт

Црна хроника

Пронајдена дрога во стан во Битола, приведен сопственикот

Објавено пред

Триесет и тригодишен битолчанец е приведен кога вчера при претрес во неговиот стан полицијата пронашла дрога.

На 6.12.2021, на улицата Климент Охридски во Битола, полициски службеници од Отсекот за недозволена трговија со дрога и оружје во СВР Битола го лишиле од слобода битолчанецот.

„При претрес во домот на Д. Д. (33) и други простории, извршен со судска наредба, биле пронајдени и одземени прашеста материја, повеќе предмети со остатоци од прашеста материја и пари во разни апоени. Тој бил приведен во полициска станица и по целосно документирање на случајот, против него ќе биде поднесена соодветна пријава“ соопшти МВР.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Црна хроника

На Табановце е приведен гостиварец, баран со потерница

Објавено пред

Утрово, на граничниот премин Табановце е приведен 27-годишен жител на гостиварското село Добри Дол.

Според информациите од МВР, Е. Х. бил приведен при влез во државата по извршена контрола кога било констатирано дека за него е распишана потерница за издржување казна затвор.

Тој бил приведен во полициска станица по што ќе биде спроведен во казнено-поправна установа за издржување на казната.

Прикажи повеќе...

Топ

Момчето што вчера беше прегазено на „Партизанска“ е отпуштено од болница, возачот сѐ уште е во полиција

Објавено пред

Возачот на возраст од 22 години, кој управуваше со автомобилот „ситроен“, и натаму се наоѓа во полициска станица, каде што е спроведен по увидот.

Вториот пешак што беше повреден, а ѝ беше придружник на загинатата 24-годишна девојка, има набиеници и е пуштен на домашно лекување по приемот во Градската болница „Св. Наум Охридски“. Тој е во лоша психичка состојба и со лесни телесни повреди.

„Синоќа, кога бил донесен во болница, направени му се сите испитувања. Нема тешки повреди, има набиеница во пределот на карлицата. Бил и видно вознемирен, што е последица на тоа што бил сведок на еден таков немил настан. Пуштен е на домашно лекување“, вели Љубен Арсенков, директор на болницата „Св. Наум Охридски“, за „Макфакс“.

Телото на трагично загинатата радовишанка е предадено на обдукција. Случајот е во рацете на јавен обвинител во скопското Обвинителство, каде што ќе се истражува како точно дошло до сообраќајната несреќа.

Според информации на „Макфакс“, се чека одлука на јавниот обвинител што ја води истрагата да каже дали ќе побара одредување мерка притвор за возачот. Земени му се крв и урина за да се утврди неговата состојба во моментот кога управувал со возилото. Во полициска станица може да се задржи 24 часа, односно до вечерва, а доколку не биде побаран притвор, ќе биде пуштен дома.

Сообраќајната несреќа се случи вчеравечер по 19 часот. Во двајцата пешаци удри автомобил „ситроен“, со скопски регистарски ознаки, управуван од 22-годишен возач. Според првичните неофицијални информации од сведоци до кои дојде „Макфакс“, возачот излегол од едната лента и влегол во средната лента на булеварот Партизански одреди по што со голема брзина удрил во двајцата пешаци. Предната страна од автомобилот е искршена заедно со стаклото од совозачката страна.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Ресенец се обидел да ограби банкомат, полицијата го приведе

Објавено пред

Приведен е 36-годишник од Ресен, кој се обидел да изврши кражба од банкомат, соопшти полицијата.

Против него е поднесена кривична пријава поради тешка кражба во обид.

„На 15 декември, околу 2 часот, на улицата Мите Богоевски во Ресен, пријавениот, со употреба на сила и погоден алат, се обидел да изврши кражба од банкомат, при што скршил стакло од објект во кој бил поставен банкоматот притоа оштетувајќи го и него. Набргу М. М. бил лишен од слобода, приведен во полициска станица и во службен разговор го признал и појаснил делото“, велат од МВР.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет37 минути

Лавров по средбата со Блинкен: Следната недела од САД ќе добиеме писмени одговори

САД ќе ѝ дадат писмени одговори на Русија на барањата за безбедносни гаранции следната недела, изјави рускиот министер за надворешни работи,...

Македонија3 часа

Плевнелиев: Не сакаме да ги внесеме Тито и Сталин во ЕУ

Северна Македонија не ги спроведе потребните реформи за почеток на преговорите со Европската Унија. Македонските тајни служби се разгранок на...

Топ3 часа

Момчето што вчера беше прегазено на „Партизанска“ е отпуштено од болница, возачот сѐ уште е во полиција

Возачот на возраст од 22 години, кој управуваше со автомобилот „ситроен“, и натаму се наоѓа во полициска станица, каде што...

Топ4 часа

Нова трагедија кај Струма: возач загина во сообраќајна несреќа со македонски камион

Возач на автомобил загина по сообраќајна несреќа што се случила со македонски камион на патот помеѓу Благоевград и граничниот премин...

Македонија4 часа

ВМРО-ДПМНЕ и натаму инсистира на предвремени избори, од СДСМ велат дека барањето е од пуста желба за власт

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ и денеска порача дека е неопходно да се одржат предвремени парламентарни избори. Тие инсистираат на брзи избори, без...

Македонија5 часа

Снег и забрана за товарни возила на дел од патиштата

Утрово, поради обилни врнежи од снег, воведена е забрана за тешки товарни возила кај планинскиот премини Стража, патниот правец Деве...

Свет5 часа

Властите во Калифорнија предлагаат тинејџерите да се вакцинираат без согласност од родителите

Калифорнија треба да дозволи вакцинација на деца на возраст од 12 и повеќе години без согласност од родителите, предложи синоќа...

Македонија17 часа

Загина 24-годишна девојка – автомобил ја прегази на пешачки пред Сити мол

Загина 24-годишна девојка откако вечерва беше прегазена на пешачки премин во близина на Сити мол во Скопје. Девојката преминувала улица...

Економија18 часа

ЕСМ ќе управува со БЕГ заради континуирано обезбедување топлинска енергија

Владата донесе одлука за обезбедување дополнителни количини топлинска енергија во услови на кризна состојба во снабдувањето со топлинска енергија. „...

Свет19 часа

Бајден со нова закана кон Путин: Русија ќе плати висока цена

Американскиот претседател Бајден рече дека јасно му кажал на рускиот претседател Владимир Путин дека секое движење на руските воени сили...

Свет19 часа

Шведска ги менува препораките – лицата со слаби симптоми на настинка не мора ни да се тестираат

Под силен притисок од ширењето на омикрон и зголемениот број на заразени и здрави, но изолирани, кои почнаа да ги...

Македонија22 часа

Нови 13 починати и 1.172 новозаразени со Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 4.021 тестови,...

Македонија23 часа

(Видео) Катица Јанева сака лично да ги следи судењата во кои Камчев ѝ бара да му врати дел од милионот

Експецијалната јавна обвинителка, Катица Јанева, има желба и самата да присуствува на судењата против неа, Бојан Јовановски-Боки 13, Зоран Милески-Кичеец,...

Македонија1 ден

Камчев не сака Кичеец да му врати дел од милионот, парите ги бара од Јанева, Боки-13 и државата

Бизнисменот Орце Камчев нема да бара од Зоран Милевски-Кичеец, осуден во случајот „Рекет“, да му врати дел од 1,5 милион...

Свет1 ден

Си-ен-ен: Папата Бенедикт XVI знаел за злоупотребата на деца во Црквата

Папата Бенедикт Шеснаесетти знаел за свештеници што злоупотребиле деца додека тој бил надбискуп во Минхен од 1977 до 1981 година,...

Македонија1 ден

Бектеши: Нема да се намалува топлината на парното

Министерот за економија, Крешник Бектеши, тврди дека нема да се скратат часовите во кои скопјани ќе добиваат топлинска енергија. Од...

Македонија1 ден

Радев: Има позитивни сигнали од посетата на Кирил Петков во Скопје, но да не ги заборавиме главните прашања

Секој чекор што ја продлабочува нашата врска мора да биде поддржан, изјави бугарскиот претседател Румен Радев, прашан за посетата на...

Свет1 ден

Москва одговори на заканите на Бајден: Санкциите повеќе ќе ја погодат Америка отколку Русија

Забраната на руските банки да користат долари повеќе ќе ѝ нанесе удар на Америка отколку на Русија бидејќи големите светски сили,...

Свет1 ден

(Видео) Еколошка катастрофа во Перу – по ерупцијата во Тонга, дошло до силно излевање нафта

Властите во Перу соопштија дека излевањето нафта кај брегот на земјата предизвикало еколошка катастрофа. Имено, од рафинеријата „Ла Пампила“ протекоа...

Спорт1 ден

Ѓоковиќ ќе ја тужи Австралија за 3.800.000 евра

Најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ, ќе ја тужи Владата на Австралија. Ѓоковиќ. во неделата, беше депортиран од Австралија. Федералниот суд...

Досие