Контакт

Црна хроника

Седумдесетгодишен гостиварец посегнал по пиштол при расправија во кафетерија

Објавено пред

Полицијата од Гостивар поднесе кривична пријава против 70-годишен жител на гостиварското село Форино, кој посегнал по пиштол при расправија во кафетерија во Гостивар.

Како што информираат од МВР, на 3 октомври годинава во кафетерија на гостиварската улица Браќа Ѓиноски, по претходна вербална расправија, пријавениот упатил закани кон три лица, сите од село Добридол, при што извадил и пиштол, кој го носел со себе.

При преглед над пријавениот, полицајците пронашле и одзеле пиштол „глок“ и рамка со 13 куршуми во калибар од 9 милиметри.

Против 70-годишникот е поднесена пријава за сторен деликт загрозување со опасно орудие при тепачка или караница.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Црна хроника

Поранешен љубовник ѝ го оштетил автомобилот и ѝ го земал телефонот на скопјанка

Објавено пред

Скопјанка на возраст од 21 година во раните утрински часови на 23. октомври во полиција пријавила дека пред продавница на улицата „Мајка Тереза“ била физички нападната од момче на истата возраст, со кого порано била во љубовна врска.

Според пријавата, тој ја оштетил гумата од нејзиниот автомобил „шкода“ и ѝ го одзел мобилниот телефон.

Полицијата презема мерки за расчистување на случајот.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Скопската полиција уапси тројца битолчани кои украле 11 телефони и четири фотоапарати

Објавено пред

Припадници на скопската полиција, по претходно добиени сознанија, на 22 октомври, во населбата Козле, извршиле преглед на автомобил марка „мерцедес 190“, со прилепски регистарски ознаки, при што пронашле 11 телефони, четири фотоапарати и два ранци.

Конкретно, пронајдени биле мобилен телефон марка „хуваеј П30”, четири мобилни телефони „самсунг A20“, три мобилни телефони марка „самсунг A10“, два мобилни телефонa „самсунг A50“ и еден телефон „самсунг A30“.

Покрај ова во возилото имало и четири фотоапарати односно еден марка „никон Д5600-18-55 ВР”, два фотоапаратa марка „никон Д-3500-18-55 ВР” и еден „никон Д 750“, како и два ранцa.

Во автомобилот затекнати биле тројца битолчани, двајца на возраст од 23-години и еден 25-годишник. Кај еден од нив пронајдени и одземени биле и околу 14.000 денари.

По извршените проверки утврдено било дека предметите потекнуваат од тешка кражба, извршена на 14. октомври во продажен објект во Битола, од каде биле одземени мобилни телефони, фотоапарати и промет, со што сторителите се стекнале со имотна корист од околу 900.000 денари.

Битолчаните се преземени од страна на Одделението за крим полиција при СВР Битола и по целосно документирање на случајот, против нив ќе бидат поднесени соодветни поднесоци.

 

Прикажи повеќе...

Топ

Скопјанец тешко повреден откако паднал од петтиот кат на зграда во Аеродром

Објавено пред

Чувар вработен во угостителски објект лоциран на скопскиот булевар „Јане Сандански“ во раните утрински часови на 22. октомври во полиција пријавил дека маж паднал од зграда и удрил во тендата на објектот.

Според пријавата на чуварот, инцидентот се случил околу 6 часот и 40 минути, додека тој бил на работното место, а човекот паднал од четвртиот или петтиот кат на зградата.

Екипите за итни случаи констатирале дека повредениот човек е 46-годишниот П.Ј. од Скопје. Тој веднаш бил пренесен во Ургентен центар каде му биле константирани тешки повреди.

Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа3 часа

Објавен идентитетот на возачот на камионот во кој беа пронајдени 39 лешeви

Возачот на камионот кој беше уапсен откако во приколката на товарното возило во Есекс, Англија беа пронајдени 39 безживотни тела...

Европа5 часа

Борисов: Камионот со 39 безживотни тела не бил во Бугарија од 2017

Починатите лица пронајдени во камион во Велика Британија не можеле да се качат во Бугарија, бидејќи возилото не влегло во...

Топ7 часа

Скопјанец тешко повреден откако паднал од петтиот кат на зграда во Аеродром

Чувар вработен во угостителски објект лоциран на скопскиот булевар „Јане Сандански“ во раните утрински часови на 22. октомври во полиција...

Македонија7 часа

Заев: Јас ќе бидам кандидат за премиер и ќе ја водам кампањата

Јас ќе ја водам кампањата и ќе бидам канидидат за премиер, изјави првиот човек на Владата, Зоран Заев. Одговарајќи на...

Македонија9 часа

Европскиот Парламент утре ќе гласа за резолуцијата со која го поддржува проширувањето на ЕУ

Европскиот Парламент ќе гласа утре за резолуцијата со која целта е да се осуди одложувањето на пристапните преговори на Македонија...

Македонија11 час

Мицотакис: Преспанскиот договор е нагативен за нас, но ја поддржуваме европската перспектива на Западен Балкан

Грција ја поддржува европската перспектива на земјите од Западен Балкан, не само затоа што тоа ќе биде фактор за стабилност...

Европа12 часа

Јункер во последниот говор: Чувај се Европо и бори се против национализмот

Претседателот на Европската Комисија во заминување, Жан Клод-Јункер предупреди дека Европа слабее демографски, економски и политички, како и дека самата...

Македонија13 часа

Уште четири земји треба да го ратификуваат протоколот за НАТО

Владејачкиот Социјалдемократски сојуз на Македонија преку соопштение информира дека преостануваат ратификации од уште четири земји членки, до официјално пристапување во НАТО....

Македонија14 часа

Независната пратеничка група ја поздрави одлуката на САД за ратификација на протоколот за НАТО

Независната пратеничка група од ВМРО ДПМНЕ и Коалицијата за подобра Македонија упати благодарност до амбасадорката на САД во земјава, Кејт Мари...

Македонија14 часа

Европарламентот со вонредна резолуција повторно ќе бара преговори со Македонија

Европскиот Парламент денеска на пленарна седница треба да стави вонредна резолуција со која повторно ќе побара отворање на преговорите за...

Македонија15 часа

Сончево и топло со температура до 30 степени

Времето денеска ќе биде сончево и топло со слаб ветер од источен правец. Минималната температура ќе се движи од 1...

Свет1 ден

Пропадна планот на Џонсон за брегзитот

Британските законодавци го одобрија предлог-законот на премиерот Борис Џонсон за брегзитот, но одбија да биде усвоен во рок од три...

Свет1 ден

(Видео) Путин и Ердоган го објавија планот за Сирија

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, по средбата со рускиот претседател Владимир Путин, која траеше повеќе од шест часа, соопшти...

Македонија1 ден

Одобрени 60 милиони денари за чистење на линданот во ОХИС

Владата на денешната 160-та редовна седница донесе одлука за одобрување 60.000.000 денари од буџетот за 2019 година за чистење на...

Македонија1 ден

САД го ратификува протоколот за членство на земјата во НАТО

Сенатот на САД попладнево го изгласа протоколот за членство на Македонија во НАТО. За протоколот гласаа 92 сенатори, а двајца...

Топ1 ден

Момче од Швајцарија повредено при пад на Матка

Изутринава, во 8.40 часот, од Ургентниот цетар при комплексот клиники „Мајка Тереза“ било пријавено дека вчера со тешки телесни повреди...

Македонија1 ден

Одбиени барањата на Јанева и Боки 13 за укинување на притворот

Основниот кривичен суд Скопје ги одби барањата за укинување на мерката притвор на поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева и...

Македонија1 ден

Вучиќ: Дали за косовското прашање ќе добиеме гаранции од ЕУ какви што доби Северна Македонија?

Српскиот претседател Александар Вучиќ во интервју за австрискиот весник „Стандард“ ја исклучи можноста Белград да го признае Косово во актуелните...

Македонија1 ден

(Видео) Нови вработувања и подобри услови за истражувачка работа бараат од Институтот за хемија

Создаваме способни оформени кадри кои заминуваат во странство бидејќи со години не се овозможуваат вработувања на млади соработници, уловите за...

Македонија1 ден

Ѓоко Поповски повторно доби 9 години затвор за набавката на полициски возила

Судијката Добрила Кацарска попладнево повторно го осуди на казна затвор од 9 години поранешниот помошник-министер во МВР, Ѓоко Поповски, откако...

Досие