Контакт

Топ

Скопјанец викнал жена на кафе и почнал да ја допира, го одбила, па ја истепал и ја заклучил

Објавено пред

Против 60-годишен скопјанец Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка за кривични дела тешка телесна повреда од член 131 став 1 и противправно лишување од член 140 став 1 од Кривичниот законик.

dobivaj vesti na viber

На 23 јануари, во неговиот дом, осомничениот повикал на кафе ја повикал оштетената жена и почнал да ја допира. Кога таа го одбила и му кажала да ги тргне рацете од неа, осомничениот почнал физички да ја напаѓа и да ја удира со тупаници и клоци по главата и телото нанесувајќи ѝ тешки телесни повреди – фрактури на носот, набиеници и хематоми. Потоа ја заклучил во својот дом за да не може да излезе и ја држел таму до следниот ден, соопшти Обвинителството.

Надлежниот јавен обвинител до Основниот кривичен суд Скопје достави предлог за определување мерка притвор за осомничениот.​​

Македонија

(Видео) Пензионерката која го искара премиерот во маркет е активистка на ВМРО-ДПМНЕ

Објавено пред

Пензионерката која го искара премиерот Димитар Ковачевски за високите замрзнати цени е Ацка Станишева, активистка на ВМРО-ДПМНЕ. Таа денес го застана премиерот додека пред камери пазаруваше и ги проверуваше цените и го праша кој може да преживее со 12.000 денари со цени како денешните.

Дека станува збор за активистика на ВМРО-ДПМНЕ укажуваат низата фотографии објавени на профилите на опозициската партија, а кои се однесуваат на Општина Карпош. Учествувала на партиски состаноци, како и на протести. Пензионерката, фотографија има и со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Таа доби јавна поддршка. „Макфакс“ се обиде да исконтактира со неа, но таа не одговори на нашите пораки.

dobivaj vesti na viber

Од јавно објавените фотографии, може да се види дека Станишева била вклучена во кампањата на ВМРО-ДПМНЕ за локалните избори во 2021 година. На тоа укажуваат објавите на Оливер Зафировски, кој се тркаше да стане градоначалник на Карпош како кандидат на ВМРО-ДПМНЕ. Таа одела од врата на врата и делела промотивен материјал со слоганот „Создади нова иднина“ и „За модерно Скопје“.

Фотографии со ликот на пензионерката објавени на фејсбук страницата на кандидатот Зафировски од ВМРО-ДПМНЕ

Фотографии со ликот на пензионерката објавени на фејсбук страницата на кандидатот Зафировски од ВМРО-ДПМНЕ

На социјалните мрежи, осамна и фотографија од Станишева и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, а фотографирани пред ЕУ инфо центарот.

Доколку името на пензионерката се впише на „Фејсбук“ и таму излегуваат фотографии со нејзиниот лик, а зад неа, знамиња од ВМРО-ДПМНЕ. На профилот има и споделени фотографии од митинзи на опозициската партија.

„Макфакс“ побара став од Станишева, дали на ист начин и со исти прашања кои ги имаше за Ковачевски, би пристапила ако на негово место беше Христијан Мицкоски или Никола Груевски. Дополнително прашавме, Дали навистина ја мачела проблематиката за која зборуваше или поради политички причини застанала да дебатира со Ковачевски. До моментот на објавување не добивме одговор.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Детали од пазарењето на премиерот, сдсмовка го чекаше кај брашното со вклучена камера

Објавено пред

Со петнаесетина камери, премиерот Димитар Ковачевски беше пречекан во локален маркет во скопско Тафталиџе. Пред да почне со пазарење ги поздрави медиумите и присутните, но заборави да земе корпа за складирање на продуктите, која подоцна му ја донесе вработена за протокол од Владата. Впечатливо беше што премиерот во маркетот влезе озвучен со микрофон, откако претходно беше пристигнат фотограф и снимател.

dobivaj vesti na viber

Ковачевски, посетата на маркетот пред медиумите ја претстави како обично пазарење, а не ПР. Меѓу рафтовите пак, наиде на неколку познаници, меѓу кои беше и пазарџија од кој 15 години купувал зеленчук и овошје, а кој се шеташе во маркетот.

„15 години само кај него овошје и зеленчук пазарувам“, рече премиерот, на што пазарџијата му врати: „Ама немој да ме заборавиш сега кога си премиер“.

Неколку моменти пред да пристигне Ковачевски кај брашното, жена со корпа и телефон со вклучена камера стоеше меѓу рафтовите. Прашана од екипа на „Макфакс“ дали спремна чека да направи селфи со премиерот, таа одговори: „Не, јас за општинска си правам… За Карпош, за СДСМ“. Кога снимателите дојдоа кај рафтовите, таа остана зад нив, за што искоментира: „Ме истуркавте“, се обиде да стигне поблиску до Ковачевски, но не успеа ниту да го фотографира од далеку на што рече: „Леле“ и се повлече.

Откако на каса ги плати производите, а торбата ја остави надвор од маркетот, Ковачевски повторно влезе внатре и почна со прес-конференција. Со оглед на низата прашања, се обиде да им помогне и на новинарите кои држеа и по неколку микрофони.

„Макфакс“ го праша Ковачевски колку се платени ПР генијалците кои стојат и кои го пратиле да пазари во маркет. Тој одговори: „Не треба ПР експерт за да отидете во маркет, јас кога доаѓам купувам тоа што ми е потребно“.

На Ковачевски му се обрати и пензионерка. Се пожали од висината на пензиите, но и цените.

Прикажи повеќе...

Свет

Убиените деца имале 9 години, напаѓачката била талентиран уметник и добар ученик

Објавено пред

Вчера, три деца и тројца возрасни беа убиени во пукање во приватно основно христијанско училиште во Нешвил, на југот на САД. Нападот го извршила 28-годишна жена идентификувана како Одри Елизабет Хејл, поранешна ученичка во училиштето, која била убиена од полицијата на местото на настанот.

dobivaj vesti na viber

Полицијата ги објави имињата и возраста на жртвите. Сите убиени деца (Евелин Дикхаус, Хали Скругс и Вилијам Кини) имале девет години. Трите возрасни жртви се Синтија Пик (61), Кетрин Кунсе (60) и Мајк Хил (61), пишува Би-би-си.

Џон Дрејк, началникот на полицијата во Нешвил, му се обратил на напаѓачот со женска заменка, но на прашањето на новинарите тој прецизирал дека Одри Елизабет Хејл се изјаснила како трансродова личност. Сè уште не е јасно дали напаѓачот е официјално идентификуван како жена или маж.

Полицијата во Нешвил објави видео на кое се гледа како напаѓачот влегува во училиштето. На снимката, која се чини дека е од надзорните камери во зградата, се гледа како Одри Хејл пука во влезната врата и потоа се качува низ скршеното стакло за да влезе.

Напаѓачот носел црвена капа, маскирни панталони и нешто што личело на заштитен елек и  автоматска пушка во едната рака. По влегувањето во училиштето, на видеото се гледа како таа талка по напуштените ходници на училиштето.

„Таа беше талентиран уметник и добар ученик“

Еден сосед на семејството изјави за „Еј-би-си њуз“ дека Одри Хејл живеела во семејната куќа со родителите, кои ги опишал како многу религиозни. Хејл дипломирала на колеџот за уметност и дизајн во Нешвил во 2022 година, потврди претседателот и извршен директор на училиштето, Сајрус Ватандост, за „Еј-би-си њуз“.

„Додека беше во нашето училиште, таа беше талентиран уметник и добар ученик“, рече Ватандост за Хејл. „Нашите мисли и молитви се со нејзиното семејство, жртвите и нивните семејства и со нашиот град. Објавата на фејсбук-страницата на училиштето, која во меѓувреме е отстранета, покажа дека Хејл заработила најмалку една награда за добри академски перформанси.

„Покрај уметноста, уживам во играње игри, гледање филмови и спортување“, напишала Хејл на својата лична веб-страница.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

(Видео) Пензионерката која го искара премиерот во маркет е активистка на ВМРО-ДПМНЕ

Пензионерката која го искара премиерот Димитар Ковачевски за високите замрзнати цени е Ацка Станишева, активистка на ВМРО-ДПМНЕ. Таа денес го...

Македонија4 часа

(Видео) Детали од пазарењето на премиерот, сдсмовка го чекаше кај брашното со вклучена камера

Со петнаесетина камери, премиерот Димитар Ковачевски беше пречекан во локален маркет во скопско Тафталиџе. Пред да почне со пазарење ги...

Свет8 часа

Убиените деца имале 9 години, напаѓачката била талентиран уметник и добар ученик

Вчера, три деца и тројца возрасни беа убиени во пукање во приватно основно христијанско училиште во Нешвил, на југот на...

Македонија9 часа

Славјанка Петровска секојдневно користи седативи и е опседната, рече Ковачки покажувајќи документ од психијатар

Пратеникот Драган Ковачки, денеска, на седницата за пратенички прашања рече дека поседува документ од специјалист психијатар, според кој министерката за...

Македонија11 часа

Сведоштво на татко: Син ми беше нападат во Капиштец од деца додека играше кошарка, деликвентите ѝ се познати на полицијата

Малолетно момче било нападнато во паркот „Капиштец“ во неделата додека играло кошарка. За случајот информира таткото на момчето, музичарот Петар...

Македонија11 часа

(Видео) Ковачевски се гледа поинаков од Груевски кога пазари во маркети пред камери

Премиерот Димитар Ковачевски, денес, на третото јавно пазарење избегна да каже колку ги плаќа луѓето што му смислуваат да оди...

Македонија12 часа

(Видео) Цените се до плафон, какво е ова поевтинување, го праша пензионерка Ковачевски

Најголемите пензии 4.000 денари, најмалите 900 денари, ве молам, кој може да преживее со 12.000 денари, беше прашањето на една...

Македонија12 часа

Забрана за работа 10 дена добија локалите „Интермецо“ и „Мош“

По зголемениот број пријави од граѓани за гласна музика од угостителски објекти и непочитување на работното време во ноќните часови,...

Македонија12 часа

(Видео) Ковачевски за Бектеши: Тој е по спортот, играл за „Влазерими“ како млад, а сега игра кај Груби во канцеларија

Поранешна ракометарка го застана премиерот Димитар Ковачевски на пазарењето пред камери утрово за да го поздрави. Му се претстави како...

Македонија12 часа

Сојузот на средношколците по договорот со МОН: Ќе се обезбедат банки со прашања за интерните испити

Државната матура ќе биде приспособена на состојбата во образованието и ќе биде олеснета за оваа генерација матуранти, која беше најмногу...

Европа13 часа

„Сè што можам да кажам е да се молиме“, Трамп за одлуката на Путин да распореди нуклеарно оружје во Белорусија

„Американците треба да се молат по одлуката на рускиот претседател Владимир Путин да распореди нуклеарно оружје во Белорусија“, изјави поранешниот...

Европа13 часа

Кажале дека превезуваат керамички плочки – запленети над два тони кокаин во вредност од најмалку 20 милиони долари

Перуанските власти објавија дека полицијата во земјата запленила 2,3 тони кокаин во складиште во најголемиот залив во Перу, Ел Калао,...

Култура14 часа

Културните работници на протест пред Министерството за финансии – бараат повисоки плати

Денеска, во 10 часот, повторно пред просториите на Министерството за финансии, вработените од Министерството за култура, Управата за заштита на...

Свет14 часа

Американците објавија импресивни податоци: Русите произведуваат повеќе тенкови отколку целиот свет заедно

Американските аналитичари признаа дека руската воена индустрија покажува неверојатни резултати. Заменик-претседателот на Советот за безбедност, Дмитриј Медведев, неодамна изјави дека...

Европа14 часа

Момче со нож избоде професорка во Бразил – се обидела да реши спор меѓу напаѓачот и уште еден ученик

13-годишен ученик од основно училиште со нож ги нападнал своите наставници во јавното училиште во Сао Пауло, Бразил, при што...

Европа14 часа

Бајден по трагедијата во Нешвил: „Мора да направиме повеќе за да го запреме насилството“

По нападот во училиште во градот Нешвил, Тенеси, во кое загинаа шест лица, меѓу кои три деца, американскиот претседател Џо...

Европа15 часа

Британски „Телеграф“: На руските регрути им се нуди бонус од 650 долари за секој поминат километар

На руските регрути им се нуди бонус од 650 долари (580 евра или 530 фунти) за секој поминат километар како...

Свет15 часа

(Видео) Поранешна ученичка уби шест лица во училиште во САД – објавени нови детали од нападот

Вчера, три деца и три возрасни лица беа убиени во пукање во приватно основно христијанско училиште во Нешвил, на југот...

Топ1 ден

Французин крадел во станови во Скопје, одреден му е притвор

31-годишен французин е во притвор откако бил уапсен за кражби во три стана во скопската општина Центар. Одреден му е...

Македонија1 ден

Старо ветување, нов министер: Лога вети дека за месец ќе заврши дискриминацијата на Јанкулоска и затвореничките

Старото ветување дека дискриминацијата на Гордана Јанкулоска и затвореничките во „Идризово“ ќе биде минато, го повтори и новиот министер за...