Контакт

Црна хроника

Со пиштол им се заканувал на соседите

Објавено пред

31-годишeн мaж од Тетово осомничен затоа што со пиштол им се заканувал на соседите, соопшти полицијата.

dobivaj vesti na viber

СВР Тетово поднесе кривична пријава против М.С.(31) од Тетово, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „загрозување со опасно орудие при тепачка или караница“.

На 18.11.2022 во зграда во која живееле, пријавениот со пиштол се заканил на соседот В.С.(54) од Скопје и неговата сопруга.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Црна хроника

Напад со остар предмет во автобус во Скопје

Објавено пред

На 02.02.2023 во 18.00 часот во Полициската станица Гази Баба, А.Х.(24) од с.Студеничани, Скопско, пријавил дека околу 13.40 часот во градски автобус бр.55 на ул.„Методија Андонов Ченто“, по кратка расправија, едно лице го нападнало со остар предмет и му нанело повреда.

dobivaj vesti na viber

Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

МВР: Во акциска сообраќајна контрола санкционирани се 43 возачи, кај 42 возила констатирани неправилности

Објавено пред

Во текот на вчерашниот ден спроведена е акциска контрола во областа на сообраќајот на територијата на целата држава. При контролата санкционирани се 43 возачи.

dobivaj vesti na viber

Од нив, 23 санкции за возење без возачка дозвола, седум мерки поради возење за време на прекршочна санкција (забрана за управување со моторно возило).

Во однос на возилата кај 42 констатирани се неправилности и преземени се мерки, од кои три за неисправни сопирачки, шест поради измината важност на сообраќајната дозвола.

За време на контролата санкционирани се и 127 други прекршоци.

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Товарно возило усмрти пешак во Скопје

Објавено пред

Товарно возило удрило во 92-годишна жена од Скопје, соопшти полицијата.

dobivaj vesti na viber

Вчера, во 13.40 часот, во СВР Скопје било пријавено дека на улицата Марко Орешковиќ во Скопје, товарно моторно возило „пежо“, со велешки регистарски ознаки, управувано од С. Н. (40) од с. Богомила, Велешко, удрило во пешакот Б. М. (92) од Скопје.

Во несреќата тешки телесни повреди добила Б. М. по што била пренесена во Градската општа болница „Св. Наум Охридски“, каде што им подлегнала на повредите.

Според МВР, извршен бил увид од јавен обвинител и екипа на СВР Скопје.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија7 часа

Лидерот на Левица во Кукуш: Нема родендени со премолчени места на раѓање

„Во пресрет на 4-ти февруари, денот на раѓањето на Таткото на македонската нација – Гоце Делчев, официјална делегација на Левица,...

Македонија8 часа

Ноќна стража кај гробот на Гоце Делчев, граѓани со знамиња, столици и транспаренти ќе останат до сабајле

Со македонски знамиња, знамето со сонцето од Вергина и транспаренти, група граѓани се собра на улицата „Самоилова“ која води кон...

Македонија9 часа

Пациент со цистична фиброза: Состојбата на пациентите им се влошува, до кога ќе го мерат во цена мојот живот?

Пациентите со цистична фиброза кои ја чекаат државата да им го набави скапиот лек, утре излегуваат на протест, во 12...

Македонија13 часа

МВР направи план кого ќе пушти на граница: на секој што пријавил делегација, ќе му биде дозволено да оддаде почит

Министерството за внатрешни работи при одлучувањето кому ќе му биде дозволен влез во државата за да оддаде почит на гробот...

Македонија14 часа

(Видео) Сведок на Рашковски: Од Кабинетот на Зеќири даваа насоки како да се одговори на барања за документи

Зорица Стојановиќ, вработена во Владата, сведочеше во случајот „Софтвери“, каде што обвинет е Драги Рашковски. Таа работела како помошник-раководител на...

Македонија15 часа

Нема плата за Пендаровски и Кабинетот: образложението од Министерството за финансии е неосновано

Претседателот Стево Пендаровски и неговиот Кабинет немаат земено плата за јануари, потврдуваат од таму за „Макфакс“. Тие велат дека претседателот...

Македонија15 часа

Антикорупциската побара кривично гонење на Мојсовски поради злоупотреба на системот за финансирање спортски клубови

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) побара кривично гонење на актуелниот директор на Агенцијата за млади и спорт, Наумче...

Македонија15 часа

Дојави за бомби во осум средни училишта во Скопје

Денеска, околу 11.40 часот, во СВР Скопје е пријавено дека на електронските адреси на осум средни училишта во Скопје е...

Македонија15 часа

„Надлежните да земат цевка и да дишат низ неа за да ја сфатат итноста на состојбата“, велат пациентите со цистична фиброза и излегуваат на протест

Пациентите со цистична фиброза велат дека се разочарани од изјавите на министерот за здравство и од министерот за финансии. Тие...

Економија16 часа

Синдикатот на УПОЗ: Бесими го остави и претседателот на државата без плата

Министерот за финансии ,Фатмир Бесими, спротивно на сите норми, не ја одобрил платата на вработените во Кабинетот на претседателот, вклучително...

Економија16 часа

Од полноќ намалување на цените на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Македонија17 часа

(Видео) Полиција околу „Св. Спас“: пристап до гробот на Гоце Делчев имаат само лица со дозвола

Полициско обезбедување на улицата Самуилова има и утринава, а во пресрет на утрешното чествување на Гоце Делчев во црквата „Свети...

Македонија17 часа

Мора да има забрана за вршење лекарска дејност за гинекологот Асани, апелираат од Платформата за родова еднаквост

Платформата за родова еднаквост е згрозена од пресудата на струшкиот Основен суд со која му се изрекува условна казна на...

Економија17 часа

Бектеши им се извини на новинарите

„Несомнено е дека новинарите имаат клучна улога во нашето општество, нивниот придонес и работа е многу важен во најефикасното и...

Македонија18 часа

Од 130 заболени, првин осум пациенти ќе добијат лек за цистична фиброза, па потоа ќе се набави за уште 22 лица

Министерот за здравство, Беким Сали, рече дека скапиот лек „трикафта“ првично ќе биде набавен за осум пациенти, кои се во...

Македонија18 часа

Болните од цистична фиброза ќе чекаат законски измени за да го добијат лекот

Болните од цистична фиброза, на кои им е потребен лекот „трикафта“, ќе чекаат измена на законите за тој да биде...

Свет18 часа

Помпео: Џјинпаинг е поголема закана од Владимир Путин

Поранешниот американски државен секретар Мајк Помпео изјави дека верува оти кинескиот претседател е поголема закана за светот од рускиот претседател...

Европа18 часа

Орбан ја нарече Украина ничија земја и го повика Киев да се предаде

Унгарскиот премиер Виктор Орбан ја нарече Украина ничија земја и го повика Киев да се предаде. „Владимир Путин нема да...

Македонија20 часа

Најчевска бара разрешување на Бектеши: Што си замислуваат функционерите, дека новинарите служат да ги рекламираат?

Професорката по право, Мирјана Најчевска, смета дека министерот за економија, Крешник Бектеши, треба веднаш да биде разрешен. Според неа, неговиот...

Македонија1 ден

(Видео) Првиот човек на амбасадорите: Бугарија нè призна, ама како втора бугарска држава

Бугарија ја призна Македонија како независна, но ние ги заборавивме нивните тврдења зошто ја признаа Македонија. Нивниот тогашен премиер се...