Контакт

Црна хроника

Тепачка меѓу повеќе лица пред и во угостителски објект во скопска Кисела Вода

Објавено пред

Повеќе лица учествувале во тепачка пред и во угостителски објект во скопската општина Кисела Вода.

Имено вчера во СВР Скопје било пријавено дека на 04.12.2021 околу 00.50 часот пред и во угостителски објект на подрачје на Кисела Вода по претходна расправија М.Н.(19), Д.А.(19), А.К.(19), П.З.(21) и Ф.В.(19) сите од Скопје од една страна и С.Ј.(25), Б.Т.(20), Д.Н.(18), М.Н.(19) и Д.Т.(26) сите од с.Ракотинци, скопско од друга страна го нарушиле јавниот ред и мир со физичка пресметка.

Сочинети се записници за констатиран прекршок, соопшти полицијата.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Црна хроника

Maж загина во пожар во викендичка во Прилеп

Објавено пред

Пожар избувна утрово во викендичка во Прилеп, при што загина 89-годишен маж.

„Во полицијата е пријавено дека околу 7 часот настанал пожар во викенд-куќа на местото наречено Бегова Ливада, Прилепско, во која живеел Т. М. (89), кој починал на самото место“, информираат од МВР.

Смрт констатирал лекар од итната медицинска помош, а од страна на јавен обвинител телото му е предадено на семејството.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Опожарено „ауди“ во Чаир

Објавено пред

Автомобил „ауди а4“ изгорел синоќа во скопската населба Чаир.

Возилото било во сопственост на Н. Ф. (63) од Скопје, информираат од полицијата.

„Пожарот бил изгаснат од Бригадата за противпожарна заштита. Полициски службеници излегле на местото на настанот и извршиле разговор со Н. Ф., при што тој појаснил дека возилото било старо и не било користено долго време, а пожарот, најверојатно, избувнал од спој на електрична инсталација“, наведе МВР.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Притвор за кратовец, кој под закана со нож силувал малолетничка

Објавено пред

Штипското Основно јавно обвинителство донесе наредба за спроведување истрага против едно лице за кое постои сомнение дека сторило кривично дело полов напад врз дете што не наполнило 14 години.

На 14 јануари осомничениот жител на Кратово извршил обљуба врз 12-годишно девојче од пробиштипското село Трипатанци.

За да го принуди девојчето на сексуални односи, тој извадил нож, ѝ го ставил на вратот на оштетената и ѝ се заканил.

По предлог на надлежниот јавен обвинител, судија на претходна постапка од Основниот суд во Штип определил мерка притвор за осомничениот во траење од 30 дена​.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија14 часа

Наставата продолжува со физичко присуство на 1 февруари

Владата донесе одлука наставата во основното и средното образование на учениците да продолжи со физичко присуство на 1 февруари. Оваа...

Македонија14 часа

Се намалува периодот на карантин на седум дена

Владата на денешната седница донесе одлука за намалување на периодот на изолација за лицата кај кои лабораториски е утврдено присуство...

Македонија16 часа

Нови 2.019 случаи на коронавирус, починаа 19 лица

Во последните 24 часа направени се 6.119 теста, а регистрирани се 2.019 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 968, Битола...

Македонија16 часа

ЦУК апелира до граѓаните да не се движат под опасната карпа на Матка, се преземаат активности за превенција

Центарот за управување со кризи апелира до граѓаните да не се движат на местото под опасната карпа на Матка, поточно...

Топ17 часа

(Видео) Разбиена криминална група, запленетa марихуана вредна 50.000 евра

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал денеска донело наредба за истрага против три лица за кои постои сомнение дека...

Македонија19 часа

Преку снимки од надзорните камери околу мостот Гоце Делчев ќе се расветлуваат причините за несреќата

Обвинител од скопското основно јавно обвинителство извршил увид и презема дејствија за утврдување на фактите за настаната тешка сообраќајна несреќа...

Топ20 часа

Пешак прегазен пред мостот Гоце Делчев

Тешка сообраќајна несреќа се случила денеска, нешто по 11 часот, во центарот на Скопје. Пешак бил прегазен во близина на...

Македонија20 часа

Мицевски: Бараме укинување на Пржинската влада

Дополнување на дневниот ред, со точка за предлог-закон за изменување на Законот за Владата на Република Македонија по скратена постапка,...

Топ20 часа

Фатална сообраќајка во Лисиче – загина возач, а тешко повредена е неговата 15-годишна ќерка

Дежурен обвинител од скопското Основно јавно обвинителство извршил увид на местото на тешка сообраќајна несреќа што се случила синоќа околу...

Македонија21 час

Лекарската комора бара промени на казнената регулатива на Фондот

Лекарската комора остро реагира на наплатата на изречените казни за матичните лекари од страна на Фондот за здравствено осигурување. Оттаму...

Свет23 часа

Италијанските болници одбиваат да лекуваат невакцинирани пациенти, новинари снимиле со скриена камера

Италијанските болници одбиваат да ги лекуваат и оперираат невакцинираните и оние кои не биле заразени. Откако минатата недела во емисијата...

Македонија23 часа

Загадениот воздух предизвикува над 30.000 предвремени смртни случаи во Западен Балкан

Загадувањето на воздухот во Западен Балкан предизвикува голем број предвремени смртни случаи, а последиците вклучуваат пократок животен век и влошување...

Свет24 часа

Русија почна големи поморски вежби во Арктикот

Руски воени бродови денеска влегоа во Баренцовото Море за да вежбаат заштита на главната рута на бродскиот сообраќај на Арктикот,...

Свет24 часа

Холандија ги олабавува мерките и покрај силниот бран на инфекции – кафулињата и рестораните ќе работат до 22 часот

Холандија од денеска отвора ресторани, театри, музеи и кина и покрај силниот бран на инфекции со варијантата омикрон на коронавирусот,...

Свет1 ден

СЗО: Бројот на заразени со Ковид-19 во светот надмина 350 милиони

Вкупниот број на потврдени случаи со Ковид-19 ширум светот надмина 350 милиони, додека бројот на починати надмина 5,6 милиони, соопшти...

Регион2 дена

Возачот е виновен за автобуската несреќа на „Струма“, заклучи бугарското Обвинителство

Бугарското Обвинителство ја заврши истрагата за автобуската несреќа на автопатот „Струма“, во која загинаа 45 македонски државјани. Заменик-главниот обвинител Борислав...

Регион2 дена

Милановиќ: Хрватски војници нема да одат во Украина

Претседателот на Хрватска, Зоран Милановиќ, денеска изјави дека ако дојде до ескалација, Хрватска ќе ги повлече сите свои војници од...

Македонија2 дена

Рекордни бројки: 2.341 новозаразен од коронавирус, починале 26

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се...

Свет2 дена

(Видео) Насилни протести во Киев – демонстранти се обидоа да влезат во парламентот

По протестот во Киев, избувна тепачка меѓу насобраните и полицијата. Неофицијално, има и загинати. Претприемачите, кои бараа даночни олеснувања, се...

Македонија2 дена

Ковачевски – Радев: Преку дијалог да дојдеме до решенија што ги почитуваат европските вредности и достоинството на двата народи

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, придружуван од Артан Груби – прв заменик на претседателот на Владата и министер за политички...

Досие