Контакт

Црна хроника

Тешка сообраќајка кај Меџитлија, возачот загинал

Објавено пред

Вчера вечерта околу 21.40 часот на патниот правец А3 Битола-граничен премин „Меџитлија“ во близина на крстосница со пат за с.Породин кон Меџитлија, патничко моторно возило „рено клио“ со битолски регистарски ознаки, управувано од И.С.(42) од с.Кравари, битолско, излетало надвор од коловозот.

dobivaj vesti na viber

Од здобиените повреди на лице место починал возачот И.С. Смртта била констатирана од лекар од итна медицинска помош Битола.

Увид на местото на настанот извршила екипа од СВР Битола, а по наредба на Јавен обвинител телото на починатиот е предадено за обдукција.

 

Црна хроника

Се пукало, се удирале со стаклени и дрвени предмети: масовна тепачка во Гостиварско

Објавено пред

Полициски службеници на СВР Тетово – Одделение за внатрешни работи Гостивар, денеска, околу 4.30 часот, ги лишиле од слобода С. А. (36) од гостиварско Дебреше, С. Т. (23) и Ф. Т. (54) од гостиварско Неготино, С. Т. (40) од гостиварски Равен, С. Р. (40) и Н. Р. (41) од гостиварско Врапчиште, А. П. (34) од Скопје и гостиварците Д. О. (35), П. М. (36) и Б. Г. (40).

dobivaj vesti na viber

Тие се сомничат за инволвираност во меѓусебна физичка пресметка, која непосредно пред тоа се случила во угостителски објект на улицата Илинденска во Гостивар.

Според пријавеното, во пресметката биле користени стаклени и дрвени предмети, а еден од учесниците пукал и од огнено оружје.

Сите се задржани во Полициската станица Гостивар и по целосно расчистување и документирање на случајот, ќе им бидат изготвени соодветни поднесоци, соопшти полицијата.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Камион удри жена на крстосница во Битола, итно пренесена во болница со тешки повреди

Објавено пред

Тешко повредена 72-годишна жена од Битола кога во неа удрил камион.

dobivaj vesti na viber

Несреќата се случила вчера претпладне на крстосницата од улицата 8 Септември, улицата Филип Втори Македонски, улицата Прилепска, улицата Македонски гемиџии и улицата Новачки пат во Битола. Камионот „ман“, со битолски регистарски ознаки, го управувал Б. В. (63) од с. Ношпал, општина Могила.

М. В. добила тешки телесни повреди, констатирани во Клиничката болница Битола. Увид на местото на несреќата извршила екипа на СВР Битола.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Автомобил удри во малолетен велосипедист: детето итно пренесено во болница

Објавено пред

Тешко повреден малолетен велосипедист кога во него удрил автомобил.

dobivaj vesti na viber

Несреќата се случила вчера попладнето на крстосницата од улицата Индира Ганди и улицата Бутелски венец во Скопје кога автомобил марка „нисан“, со скопски регистарски таблички, управуван од Р. Б. (57) од с. Дејковец, удрило во велосипед, управуван од малолетник од Скопје.

Во несреќата тешки телесни повреди добил малолетникот, констатирани во комплексот клиники „Мајка Тереза“. Извршен бил увид од екипа на СВР Скопје.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 часа

Отровен пестицид во пиперки увезени од Македонија откриен во Хрватска

Забранет отровен пестицид е откриен во зеленчук увезен од Северна Македонија, објави Европскиот систем за брзо предупредување за сообраќај со...

Македонија6 часа

„Гардијан“: Северна Македонија и Србија имаат најзагаден воздух во Европа

Европа се соочува со голема јавно здравствена криза бидејќи речиси сите Европејци живеат во области со опасни нивоа на загаденост...

Топ6 часа

(Видео) На Скопска Црна Гора запленети 400 кубици бесправно исечено огревно дрво, приведени 10 дрвокрадци

На 19 и 20 септември, на местото наречено Рамно на планината Скопска Црна Гора, во заедничка акција на Одделот за...

Македонија7 часа

ЦУК: Сите 18 пожари на отворено се изгаснати

Пожари на отворено утрово нема – сите 18 се изгаснати, според информациите од Секторот за операции и координација во Центарот...

Македонија8 часа

Османи пред Советот за безбедност на ОН: Постои закана и самиот мултилатерализам да стане жртва на руската агресија

Во својство на претседавач со ОБСЕ, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денеска, се обрати пред Советот за безбедност на...

Свет8 часа

(Видео) Полицијата во Венецуела ја врати контролата врз затвор со кој управуваа криминалци

Властите во Венецуела ја вратија контролата над најпознатиот затвор во Венецуела, „Токорон“, кој беше целосно под контрола на криминалци. Околу...

Европа8 часа

Руски воздушен напад врз Киев, седум ранети, меѓу нив и девојче

Руските сили рано утринава извршија воздушен напад врз Киев, соопштија властите во главниот град на Украина. Во објава на „Телеграм“,...

Европа9 часа

Полска објави: Повеќе не испраќаме оружје во Украина

Конфликтот меѓу Полска и Украина вчера дополнително ескалира. Полска повеќе не испраќа оружје за Украина, изјави полскиот премиер во интервју...

Македонија1 ден

Задолжително носење маски во здравствените установи, препорачува Комисијата за заразни болести

Задолжително носење маски во здравствените установи, оваа препорака ја донела Комисијата за заразни болести по денешниот состанок, информира портпаролот на...

Македонија1 ден

Собранието изгласа: ќе се формира анкетна комисија за случајот на Онкологија

Пратениците во Собранието со 82 гласа „за“ донесоа одлука за формирање анкетна комисија за скандалот со лекови на Клиниката за...

Македонија1 ден

Пензионерите на протест побараа минималната пензија да биде 18.000 денари и линеарно покачување

Пензионерите од повеќе градови во државата, денес, по повод Меѓународниот ден на пензионерите – 20 Септември, излегоа на протест пред...

Економија1 ден

Бектеши: Од наредната недела намалени цени на пијалаците

Министерот за економија, Крешник Бектеши, денеска, на својот фејсбук-профил информира дека цените на безалкохолните и алкохолните пијалаци ќе се намалат...

Македонија1 ден

Мицкоски бараше измени на Кривичниот законик, но се откажа оти се оддалечи од Груeвски, тврди ДУИ

Демократската унија за интеграција будно ја следи големата загриженост во редовите на ВМРО- ДПМНЕ и длабоките поделби што се појавуваат...

Македонија1 ден

Напади врз Бугари и клубови, етикетирање на Бугарите како фашисти – Европската комисија против расизам со извештај за Македонија

Европската комисија против расизам и нетолеранција (ЕКРИ) при Советот на Европа го објави својот извештај за Македонија, притоа во делот...

Македонија1 ден

Мицкоски до Груевски: Жалам што се одлучи да правиш јавна пародија, за Македонија не смее да има пазар и договори под маса

По јавните преписки меѓу лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, и поранешниот претседател на оваа партија, Никола Груевски, Мицкоски повторно со...

Економија1 ден

Од денеска гарантирани пониски цени на одделни прехранбени производи, Бектеши најави проширување на листата

Од денеска до 30 ноември издвоени прехранбени производи во маркетите ќе се продаваат за најмалку 10 отсто пониски цени отколку...

Култура1 ден

Синдикатот на Македонската филхармонија: Секојпат кога државата ќе носи одлуки што не одат во прилог на нашата институција, соодветно ќе реагираме

„Разочарани сме, но не и изненадени од одлуката за разрешување на директорката и Управниот одбор на нашата институција, Македонската филхармонија....

Македонија1 ден

Османи на средби со министрите на Ерменија и Азербејџан: Употребата на сила за решавање на споровите е неприфатлива

Претседавачот со ОБСЕ и министер за надворешни работи на Република Северна Македонија, Бујар Османи, оствари одвоени средби со министерот за...

Европа1 ден

(Видео) Моќен говор на Зеленски во ОН: Нуклеарна Русија го турка светот во конечна војна

Украинскиот претседател Володимир Зеленски вчера одржа важен говор пред светските лидери на Генералното собрание на ОН. „Не може да му...

Свет2 дена

(Видео) Азербејџан објави војна во Нагорно-Карабах, има загинати

Министерството за одбрана на Азербејџан соопшти дека започна операција во регионот Нагорно-Карабах, кој е под контрола на Ерменија. Ова е...