Контакт

Црна хроника

Фатени шверцери на кокаин и марихуана, петмина во притвор

Објавено пред

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција гони шест лица, од кои петмина за новластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори и еден за помагање. Петмина од нив се уапсени и им е одреден 30-дневен притвор. Шестиот е во притвор во Србија. Според Обвинителството, осомничените се дел од два одвоени настана што се случиле во текот на 2017 година, а за кои беше побарана и меѓународна правна помош од Србија.

„Во текот на 2017 година на територијата на Србија беа запленети 128 килограми и 670 грама марихуана, како и 440 грама кокаин и 1.330 грама смеса за мешање (фанацетин и манитол), кои оваа група сакала да ги транспортира до Република Македонија и Република Србија“, изјави портпаролот на МВР, Тони Ангеловски.

По низата оперативни мерки и активности, вчера врз основа на наредба на судија на претходна постапка извршни се претреси на неколку локации, и тоа на подрачјето на Тетово (три претреси) и Прилеп (четири претреси), со цел приведување на припадниците на групата и дополнително обезбедување материјални докази за организираните транспорти на кокаин и марихуана.

Во рамките на криминалистичкото истражување обезбедени се докази за два транспорта на наркотична дрога и остварена е соработка со српските органи. Во првиот случај утврдено е дека лицата Н.Д. (33) во Прилеп и Б.Е. (43) во Тетово во текот на септември минатата година од лице од Белгија набавиле околу 0,5 кг кокаин за цена од 25.000 евра и смеса за мешање. За таа цел организирале транспорт, при што кокаинот го сместиле во „мерцедес“ со белгиски регистарски ознаки со намера да го пренесат од Белгија во земјата.

На 23 септември 2017 година на излез од Србија (ГП Прешево) од страна на српски полициски и царински службеници запрен е „мерцедес“ со белгиски регистарски ознаки, управуван од страна на Н.Д., по што тој почнал да бега, илегално ја преминал границата и влегол во земјата. По извршен преглед на возилото, пронајдени се два пакета наркотична дрога кокаин со вкупна маса од 440 грама и смеса за мешање (фанацетин и манитол) со вкупна маса од 1.330 грама. Паричните сретства за набавка на кокаинот по инструкции од Н.Д. се префрлени од страна на Е.А. (35) од Прилеп за лицето од Белгија.

Во рамките на вториот случај, пак, утврдено е дека Ј.И. (41) од Тетово набавил наркотична дрога марихуана, ја складирал на територија на Косово, по што заедно со А.М. (53) од Тетово ја сместил во камион. Притоа Ј.И. го ангажирал И.И. (70) од Тетово да изврши транспорт на марихуана за одреден паричен надомест од Косово до Србија. На 20 декември 2017 година од страна на српската полиција во близина на Владичин Хан запрен е камион во кој во резервоарот биле пронајдени 131 пакување со марихуана. По извршено вештачење, утврдено е дека се работи за наркотична дрога марихуана со вкупна маса од 128 килограми и 670 грама.

 

Црна хроника

Казнети 114 возачи поради брзо возење

Објавено пред

Во текот на изминатите денови на подрачјето на Секторот за внатрешни работи Скопје се случиле вкупно 34 сообраќајни незгоди од кои 16 сообраќaјни незгоди со телесни повреди и 18 со материјална штета. Во сообраќајните незгоди 34 лица се здобиле со телесни повреди.

Од преземените мерки и активности констатирано е дека 114 возачи управувале возила со брзина поголема од дозволената. Од сообраќај се исклучени 57 возачи од кои: 12 возачи затоа што управувале возила под дејство на алкохол, 35 возачи управувале возила без да се стекнат со право за управување моторно возило и 10 возачи затоа што биле возачи почетници. Исто така, исклучени од сообраќај се и 20 возила бидејќи биле нерегистрирани.

Санкционирани се 11 возачи поради поминување крстосница на црвено светло, четири возачи поради недавање првенство на минување на пешаци, еден возач поради неправилно престројување, четири возачи поради неправилно престигнување, четворица поради недавање првенство на минување на возила во зона на крстосница, девет возачи поради неносење пропишана зимска опрема, 10 возачи поради неносење сигурносен појас за време на управување на моторно возило и четири возачи поради користење мобилен телефон при управување на возило. Во текот на изминатиот ден издадени се 115 мандатни платни налози и 75 возила се подигнати со специјално возило „пајак”.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Дилер од Богданци одгледувал марихуана во куќата на баба му

Објавено пред

Дилер од Богданци одгледувал и криел марихуана во домот на неговата баба. Против него е покренато обвинение за неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори, соопшти Основното јавно обвинителство Велес.

Според информациите на Обвинителството, станува збор за лице на 27-годишна возраст од селото Селемли.

На 23 мај годинава, при претрес во домот на бабата на обвинетиот, во две неупотребливи машини за перење пронајдени биле четири најлонски кеси марихуана. Во дворот на куќата, пак, обвинетиот чувал 24 млади исушени растенија од видот канабис сместени во пластични чаши и саксии. Обвинителството утврди дека обвинетиот неовластено заради продажба држел дрога марихуана со вкупна тежина од 912,60 грама и 24 млади исушени стебла канабис.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Во пожар изгоре куќа на 77-годишен прилепчанец

Објавено пред

Во пожар изгоре куќата на 77-годишен прилепчанец. Како што информира полицијата, пожарот настанал вчера, во 10 часот, на улицата Димче Антулески во куќа сопственост на С.М.(77).

Пожарот бил изгаснат од екипи од Територијалната противпожарна единица Прилеп. Од пожарот целосно била опожарена дневната соба и уште една помошна просторија со мебелот. Повредени лица нема. Увид извршила екипа од СВР Битола.

Прикажи повеќе...

Најново

Вести39 минути

(Видео) Трамп, Макрон и Меј го откажаа учеството на економскиот форум во Давос

Подготовките за Светскиот економски форум во Давос, кој ќе почне на 22 јануари и ќе трае до петок, 25 јануари,...

Свет49 минути

Трамп за две години изнел 8.158 лажни или погрешни тврдења

Две години по преземањето на функцијата, американскиот претседател, Доналд Трамп, има изнесено 8.158 лажни или погрешни тврдења, покажува Алатката за...

Свет1 час

(Видео) Израел објави видео од ракетните напади врз Сирија

Израелската војска објави видео на кое се забележани воздушните напади врз Сирија. Цел на нападите биле иранските сили. During our...

Македонија2 часа

Груевски ја повлече тужбата за клевета за Заев со која првично бараше половина милион евра

Утре нема да се одржи судско рочиште за тужбата за клевета и навреда од бегалецот Никола Груевски против премиерот Зоран...

Регион3 часа

Повредени новинари на протестите во Атина: Нападот беше испланиран

Грчката државна телевизија ЕРТ соопшти дека непознати лица за време на вчерашните протеsти во Атина ја нападнале нејзината екипа, а...

Свет3 часа

(Видео) Супер волшебна месечина: Ретко целосно затемнување на небото во северната хемисфера

Илјадници луѓе на северната хемисфера се бореа со ниските температури за да го видат целосното затемнување на Месечината, феномен познат...

Свет4 часа

Поради снежна бура во САД откажани 5 000 летови

Поради снежната бура и последиците од естремно ниските температури што ги зафатија сојузните држави во централните и северноисточните делови на...

Свет5 часа

„Кликни за молитва“ : Папата Франциско промовираше католичка мобилна апликација

Папата Франциско лансираше нова дигитална платформа во своето традиционално неделно обраќање што ќе им овозможи на верниците да се молат...

Македонија19 часа

Со мерките за загаденоста, властите се борат со последиците наместо со проблемот

Над 150 деца во моментов се хоспитализирани на Детската клиника, а голем дел од нив се соочуваат со респираторни нарушувања...

Македонија20 часа

Поради големото загадување на воздухот, се продолжува распустот за сите ученици

Поради големото загадување на воздухот, се продолжува зимскиот распуст за сите ученици заклучно со вторник 22 јануари, соопшти Владата на...

Македонија21 час

„Никоб“: Обврската на вработените е да обезбедуваат, а не да напаѓаат новинари

Националната агенција за обезбедување „Никоб“ и годинава традиционално ја обезбедуваше манифестацијата на положување на Светиот Крст во водите на Вардар....

Спорт22 часа

Македонија се намачи, но го победи Чиле

Македонија официјално го заврши настапот на Светското првенство во ракомет во Германија и Данска со пласман на 15. место, откако...

Македонија23 часа

Бесплатен јавен превоз, поскап паркинг и запирање на градежните работи поради загадувањето

Наместо градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов, на прес-конференција денеска се појави неговиот портпарол Ваљон Салиху кој ги соопшти чекорите...

Свет1 ден

Британците го молат принцот Филип да ја врати возачката дозвола

Војводата од Единбург е забележан како вози нов „Ленд Ровер“, два дена откако учествуваше во сообраќајна несреќа на пат во...

Свет1 ден

(Видео) Ужас во француски ски-центар, две лица изгореа во пожар во хотел

Најмалку две лица загинаа а повеќе се повредени во пожар кој изби во хотел рано утрово, во ски ресортот Куршевел...

Свет1 ден

(Видео) Силен земјотрес во Чиле, двајца загинати и илјадници без струја

Силен земјотрес со интензитет од 6,7 степени по Рихтер го погоди средишниот и северниот дел на Чиле. Најмалку две лица...

Свет1 ден

Трамп понуди договор за миграција во замена за блокадата на Владата

Американскиот претседател Доналд Трамп предложи договор за миграција во кој за финансирање на ѕидот на границата со Мексико, тој нуди...

Економија1 ден

СДСМ: Кон средината на годината ќе се воведе поврат на ДДВ за физички лица

Владата предводена од СДСМ во претстојната 2019 година продолжува да ги спроведува зацртаните мерки што се во интерес на граѓаните,...

Македонија2 дена

Загаденоста на воздухот во Прилеп 20 пати над дозволеното

Прилеп вечерва доживува рекорди во загаденост на воздухот. Концентрацијата на ПМ10 канцерогените честички достигна дури 1012 микрограми, што е за...

Македонија2 дена

Повредена новинарка на Канал 5 на одбележувањето на Водици

Новинарката Мирјана Мирчевска од Канал 5 телевизија заврши во болница со повреда на вратот и на раката откако, за време...

Досие