Контакт

Црна хроника

МВР приведе полицаец наркоман

Објавено пред

Полицаец е приведен откако е фатен како користи наркотични средства, соопшти Министерството за внатрешни работи

Полицаецот од подрачната полицска станица во селото Гошинце, во моментите додека бил приведуван бил во придруѓба на уште едно лице во цивил. Анализата на крвата покажала дека полицаецот пред приведувањето користел хероин, морфин кодеин и други опојни средства. Тој бил следен по пријави и поплаки за неговото работење и однесување на работното место.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Црна хроника

Му го украле автомобилот додека пазарувал во маркет на „Рузвелтова“

Објавено пред

На скопјанец му го украле автомобилот додека пазарувал во маркет на улицата Рузвелтова во Скопје.

Според информациите од МВР, вчера во 22 часот во Полициската станица Центар, Д.Г. (40) од Скопје пријавил дека истиот ден во периодот од 20.30 до 20.35 часот пред маркет на улицата Рузвелтова непознат сторител украл автомобил „ауди А4“ со скопски регистарски ознаки, сопственост на Е.Б. од Скопје.

Според пријавата, сопственикот на возилото го оставил автомобилот да работи и влегол во маркетот, а непознато лице влегло во незаклученото возило и избегало. Се преземаат мерки за пронаоѓање на возилото и за целосно расчистување на случајот.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Експлозивни направи и куршуми пронајдени во куќа во Куманово

Објавено пред

Две експлозивни направи, детонаторски каписли и куршуми биле пронајдени во куќа во Куманово.

Според информациите на МВР, против И.С. (43) од Куманово е поднесена пријава поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи.

На 10 овој месец полициски службеници извршиле претрес во неговиот дом на улица Среќко Пужалка, при што биле пронајдени и одземени две експлозивни направи, две детонаторски каписли и 25 куршуми во различен калибар.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Условна затворска казна за лицата што криеја Косовка во багажник

Објавено пред

Условна затворска казна добија две лица од Македонија и Косово, кои на 7 јануари се обидоа нелегално да внесат косовска државјанка во Македонија, која се криеше во багажникот на автомобилот.

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција склучи спогодби со две лица обвинети за шверцување мигранти. На 23-годишниот македонски државјанин и 19-годишната косовска државјанка им се изречени условни казни затвор во траење од една година, кои нема да се извршат доколку обвинетите не сторат ново кривично дело за време од три години. Воедно, на девојката ѝ е утврдена и казна – протерување од територијата на Република Македонија во траење од две години.

Обвинетите беа фатени на 7 јануари на граничниот премин Долно Блаце при влез во Република Македонија.

По претходен договор, обвинетиот со автомобил „мерцедес“ бил дојден во Приштина, каде што го чекале обвинетата и нејзината другарка. Со цел да се прошетаат, тројцата се упатиле кон Скопје. При наближувањето кон косовскиот граничен премин другарката ги информирала обвинетите дека не поседува документ за идентификација за да ја премине границата. Тогаш обвинетата ја убедила да влезе во багажниот простор на возилото. Обвинетите, заедно со дваесетгодишната скриена девојка, успеале да ги поминат границата на косовската страна и службата за проверка на лична идентификација на македонската граница.

Но, при рутинска контрола на македонските царински службеници, обвинетиот соочен со фактот дека се проверуваат возилата, признал дека во багажниот простор се наоѓа девојка без документи за идентификација.

На обвинетите им беше одреден краткотраен притвор, а девојката што илегално влегла во Република Македонија беше привремено задржана во прифатен центар за странци и по дадениот исказ пред обвинител е вратена на територијата на Косово.

Надлежниот јавен обвинител, имајќи ги предвид возраста на обвинетите, нивното изразено жалење и каење поради стореното кривично дело, нивното коректно однесување во текот на кривичната постапка, како и придонесот кон нејзиното ефикасно завршување, ценеше дека се олеснителни околности за склучување на спогодбите и одмерување на видот и висината на изречените казни. Судијата на претходна постапка ги прифати поднесените предлог-спогодби и донесе пресуда со која на обвинетите им изрече условни осуди.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион31 минута

Најмалку седум деца мигранти речиси измрзнале на планинскиот премин меѓу Хрватска и БиХ

Најмалку седум деца мигранти, кои со родителите вчера тргнале пешки од Босна и Херцеговина преку планината Пљешевица, се сериозно повредени,...

Македонија36 минути

Путин: Постои надворешен притисок околу зачленувањето на Македонија во НАТО

Кога станува збор за ситуацијата на Балканот, тогаш може да се каже дека тука сериозен дестабилизирачки фактор тука преставува политиката...

Регион1 час

Романија ја претстави програмата за претседавање со ЕУ

Романската премиерка, Виорика Данчила, вчера пред Европскиот парламент ги презентираше приоритетите на романското претседателство со Европската унија. „Првата фаза ќе...

Вести1 час

Грчкиот парламент ќе гласа недоверба на владата на Алексис Ципрас

Денеска во грчкиот парламент продолжува седницата на чии дневен ред е една точка – недоверба на владата на Алексис Ципрас....

Македонија1 час

Владата една и пол година ги слави празниците на Груевски, Законот за празниците нечепнат

Владата една и пол година ја разгледува можноста за укинување дел од неработните денови и  измена на Законот за празниците,...

Свет2 часа

Британскиот парламент ќе гласа за недоверба на владата на Меј

Британската премиерка Тереза Меј денеска треба да се соочи со гласање за недоверба, еден ден откако парламентот го отфрли нејзиниот...

Свет2 часа

Помпео: Иранските ракети за сателити се закана за Европа и Блискиот Исток  

Неуспешниот обид на Иран да ландира сателит во орбитата со трифазна ракета покажува дека намерата на Исламиската Република е да...

Свет3 часа

Американскиот  Стејт департмент: Американските граѓани во странство се цел на терористите од ИД и Ал Каеда

Американскиот Стејт департмент во својата најнова серија совет и препораки за своите граѓани низ светот предупреди дека американските граѓани се...

Свет4 часа

Отава побара од Пекинг помилување за канадскиот државјанин осуден на смрт

Канадскиот министер за надворешни работи, Кристија Фриленд, во вторникот информираше дека Отава официјално побарала од Пекинг да го поштеди животот...

Свет14 часа

Тереза Меј доживеа голем пораз, парламентот го одби нејзиниот предлог за брегзит

Британските пратеници вечерва гласаа против предлогот на премиерката Тереза Меј за договор за излез на Велика Британија од Европската Унија,...

Регион14 часа

Девојче од БиХ почина од сепса предизвикана од сипаници

Деветгодишно девојче од Читлук во Босна и Херцеговина починала во неделата во болница во Задар, откако настанале компликации за време...

Регион15 часа

Приштина попушти и ги повлече даноците на дел од производите од Србија и БиХ

Привремените приштински институции одлучија да ослободат од стопроцентно зголемените даноци на дел од производите од Србија и БиХ, пренесуваат српските...

Свет16 часа

(Видео) Најмалку петмина убиени во нападот на хотелски комплекс во Најроби

Најмалку пет луѓе се убиени, а четворица се повредени во напад на луксузен хотелски комплекс во Најроби, кој полицијата го...

Македонија18 часа

(Видео) Филипче бара максимална казна за „Македонијалек“ за техничката грешка со декларацијата на МРП-вакцините

Министерот за здравство, Венко Филипче, денеска изјави дека е завршен увидот на инспекторите од МАЛМЕД во сите места каде што...

Истражувања19 часа

(ВИДЕО) Градоначалничката на Арачиново со службени пари купувала суџук, мирисливи свеќи, пилешки гради и дрвени лажици

Цигари, влажни марамчиња, мирисливи свеќи, калап за печење мафини, решо, дрвени лажици, чајник, се дел од работите што Општина Арачиново...

Култура20 часа

Министерството за култура унапредува по етничка основа, а брка реномирани советници

На почетокот на годината Министерството за култура унапреди 20 службеници во разни сектори, а се поздрави со советникот и креатор...

Македонија21 час

(Видео) Претседателските избори ќе се одржат на 21 април, а ќе има и локални во 3 општини

Поради Велигден, за една недела ќе се помести првичната идеја за одржување на претседателските избори на 14 април. Според процените...

Македонија21 час

(Видео) Џафери: Не чувствувам одговорност, постапив во согласност со надлежностите

Вчера, во својство на претседател на Собранието, во согласност со моите надлежности, потпишав два указа и ги испратив во „Службен...

Вести22 часа

Каменос: Ќе сторам сè актуелната влада да не добие поддршка

Ќе ги искористам сите расположливи механизми што ми се на располагање сегашната влада да не добие поддршка за договорот од...

Македонија22 часа

Иванов: Објавувањето на Законот за јазиците во „Службен весник“ е противуставно и незаконски

Објавувањето на Законот за јазиците во „Службен весник“ е противуставен чекор, велат од кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов. Оттаму велат...

Досие