Контакт

Црна хроника

Со секира расечен шумски полицаец од Штип

Објавено пред

Припадник на штипската шумска полиција е нападнат со секира при обид да легитимира дрвокрадец

Вчера попладне во атарот на штипското село Караорман, припадник на шумската полиција забележал шестмина како со запрежни коли превезуваат поголеми трупци дабови дрва. При обидот да ги запре и легитимира, петeмина побегнале, а полицаецот успеал да фати еден од дрвокрадците. Но наместо да ја добие неговата лична карта, дрвокрадецот извадил секира и замавнал кон него при што му нанел расекотина на дланката, а потоа избегал.На шумскиот полицаец му е укажана лекарска помош, а сторителот веднаш е идентификуван од страна на полицијата. Во текот на денот е приведен на информативен разговор, по што ќе му биде поднесена соодветна кривична пријава.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Црна хроника

Во комбе во Кумановско пронајдени 12 мигранти

Објавено пред

Дванаесет мигранти од кои седум од Авганистан и петмина од Пакистан биле пронајдени од страна на полициски службеници во комбе на автопатот Куманово – Табановце.

Полицајците го забележале комбето без регистарски ознаки во вечерните часови на 14. ноември на местото викано Обиколница Костурник  и започнале потера по него, по што успеале да го сопрат.

Во него биле пронајдени 12-те мигранти кои биле уапсени и предеадени во СВР Куманово за понатамошна постапка.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Кривична пријава за дивоградба во Струга

Објавено пред

Струшката полиција поднесе кривична пријава против 58-годишен жител на струшкото село Радолишта, кој без дозвола започнал да гради станбен објект во Струга.

Како што информираат од МВР, во 2019, 58-годишникот започнал со изградба на објект на струшката улица „Маршал Тито“, без претходно добиена градежна дозвола и друга неопходна документација.

Тој се товари за сторено кривично дело „бесправно градење“.

 

 

 

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Расправија на интернет завршила со тепачка на улица

Објавено пред

Скопјанец на возраст од 21 година во вечерните часови на 15. ноември бил нападнат на улица од две други лица.

Во полиција, 21-годишникот пријавил дека нападот се случил на крстосницата меѓу булеварите „Македонско-косовска бригада“ и „Босна и Херцеговина“.

Според пријавата, напаѓачите се Г.А. и Ф.Н. со кои натепаниот претходно имал расправија на социјалните мрежи.

Полицијата презема мерки за расчистување на случајот.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа8 часа

Годишнина од протестите на Жолтите елеци, во Париз приведени 105 лица

Француската полиција денеска употреби солзавец и водени топови за да ги растера демонстрантите кои се собраа во Париз на одбележувањето...

Економија10 часа

Бил Гејтс повторно е најбогат човек во светот

Oсновачот на „Мајкрософт“, Бил Гејтс во петокот го надмина директорот на „Амазон“, Џеф Безос, на списокот на најбогати луѓе во...

Европа11 час

Градоначалникот на Венеција: Ова што се случува кај нас, ќе се случи во целиот свет

Жителите и властите во Венеција се борат со обилни дождови и поплави поради што во градот е прогласена и вонредна...

Топ14 часа

160 животи згаснуваат годишно во сообраќајни несреќи во земјава

17 ноември е светски ден на сеќавање на жртвите од сообраќајни незгоди, на милионите лица кој изминатите години трагично го...

Топ14 часа

Четворица работници повредени во „Макстил“, еден од нив е хоспитализиран

Четворица работници се повредиле на работно место во „Макстил“, од кои едниот со тешки повреди е хоспитализиран. Како што информираат...

Топ16 часа

Екстелохранителот на Мијалков избегал од куќен притвор

Драганчо Стоименов, познат како Дацо Белски, поранешниот телохранител на Сашо Мијалков, избегал од куќен притвор. Како што велат од МВР...

Топ17 часа

Притворен маж од Арачиново – убил соселанец поради расправија за добитокот

Полицијата приведе арачиновец поради убиство извршено во селото Мојанци. Тој го убил соселанецот поради банална расправија околу напасувањето на добитокот....

Спорт18 часа

„Кориере“: Вториот најбогат човек во светот го купува Милан за милијарда евра!

Иако на крајот на септември во отворено писмо, сопственикот на модниот бренд „Луј Витон“, Бернард Арнаут демантираше дека ќе го...

Македонија18 часа

Контролор на „Дурмо турс“ доби условна казна за несреќата кај Ласкарци

Обвинет во издвоена постапка за несреќата кај Ласкарци кон средината на октомври призна вина пред судот и доби условна казна...

Регион18 часа

Македонски шлепер се преврте на автопатот Ниш – Белград

Камион со македонски регистарски таблички утринава околу 8:30 се превртел на автопатот Ниш – Белград во близина на селото Катун...

Регион19 часа

(Видео) Силно невреме во Хрватска, морето исфрли тони ѓубре кај Дубровник

Хрватското крајбрежје од вчера попладне е погодено од силно невреме, проследено со силен ветер, којшто предизвика проблеми во сообраќајот. Издаден...

Регион19 часа

Вучиќ во болница поради кардиоваскуларни проблеми

Српскиот претседател Александар Вучиќ е примен во Воено-медицинската академија (ВМА) поради кардиоваскуларни проблеми, соопшти Генералниот секретаријат на претседателот на Србија....

Македонија19 часа

Приватните специјализанти најавија протест, бараат повисоки плати

За во понеделник (18 ноември) кофинансираните приватни специјализанти најавија на протест пред Министерството за здравство за да побараат повисока плата...

Македонија20 часа

Независниот синдикат на полицијата на протест пред Влада

Независниот синдикат на полицијата за денеска повика на јавен собир со почеток во 10 часот пред хотел „Вип“ (Саем) со...

Свет20 часа

Протестите на „Жолтите елеци“ ја чинат Франција речиси три милијарди евра

Франција изгуби 2,5 милијарди евра поради протестите на „Жолтите елеци“, кои почнаа пред една година, објави француската радиостаница РТЛ повикувајќи...

Македонија1 ден

Застаре делото за Владо Бучковски, државата ќе ги плати трошоците за адвокатите

За експремиерот Владо Бучковски и за уште тројца обвинети застаре делото во предметот „Тенковски делови“. Коалицијата Сите за правично судење,...

Македонија1 ден

„Танјуг“: Франција е за постепен пристап и ревирзибилност на процесот

Постепено пристапување, отворање на структурни фондови на ЕУ, но и построга политика на условување и ревирзибилност на процесот на проширување...

Интервју/Дебата1 ден

(Видео) Фрламе храна колку цело Кочани да јаде цела година

Според податоците на Заводот за статистика, третина од населението во земјата не може да си дозволи три оброка дневно, додека...

Македонија1 ден

Дескоска: Наместо само за плати, судството да реагира и за застарените предмети

Министерката за правда, Рената Дескоска, ги повика судиите и вработените во судството наместо само за плати, да реагираат и за...

Топ1 ден

Малолетници од интернат во Кавадарци извршиле насилство врз нивниот цимер

Малолетник од Негорци кој бил сместен во ученичкиот дом „Крсте Петков Мисирков“ во Кавадарци бил нападнат од неговите цимери. Насилството...

Досие