Контакт

Црна хроника

Кој „пеплоса“ 10 тони цигари од струмички „Попецо Табак“?!

Објавено пред

По вчерашната пресуда со која беше објавени казните досудени за предметот „Пепел”, еден од осудените Ристо Поп-Пецев управител на „Попецо Табак Струмица“, се јави во редакцијата www.forum.com.mk изложувајќи го своето мислење и аргументи за случајот

Тој вели дека во обидот да го појасни своето тврдење дека воопшто не учествувал во никакво „злосторничко здружување”, приложува и информации за кои вели дека се деловна тајна на компанијата. Инаку во четврток претпладне кумановецот Бајруш Сејдиу доби пет години затвор а треба да врати околу 25 илјади евра, по пресудата донесена по обвинението за злосторничко здружување, злоупотреба на службената должност, за кривично дело според законот за акцизи и неовластено преземање на туѓа фирма. Неговите соработници,  Ремзи Рамадани и Наим Сефери добија 4,5 години затвор. Во овој процес за криминално здружување обвинети се 33-ца, меѓу кои е и Ристо Поп-Пецев кои се осудени на казни затвор од десет месеци до три години, а еден од осомничените е ослободен од обвинението. Според обвинението, Бајруш Сејдиу, и неговите соработници во период од неколку години фалсификувале цигари од најразлични брендови, а Сејдиу не платил повеќе од шест милиони евра за акцизи.Поп-Пецев е осуден за злосторничко здружување, за прекршување на законот за акцизи и користење туѓа фирма, за што тој и неговиот бранител тврдат дека не е точно и дека може да се види од се записниците што ги направиле инспекторите во струмичката фирма „Попецо Табак” .Во своја одбрана, Поп-Пецев наведува зашто и ги приложува како доказ договорите меѓу неговата фирма и Тутунскиот комбинат Куманово, за кои тврди дека докажуваат дека тој не учествувал во никакво здружување од средината на 2006 г., како што стоеше во обвинението. Имено од приложеното може да се види дека двете фирми склучиле договор уште во 2003 г.  а во септември 2005 г. меѓу „Попецо Табак” и ТК Куманово е склучен долгорочен договор со важност до 2010 г., за ексклузивно застапување и продажба на цигарите произведени во ТКК АД Куманово.„По започнувањето на акцијата Пепел во просториите на Попецо Табак а по налог на истражен судија инспектори од УЈП правеа контрола за која донесоа и записници. Во копијата која ви ја доставивме на увид, во првиот е утврдено дека целата пронајдена стока е  пријавена во книговодствот, со тоа што одговара деловно техничката соработка во двете компании со што од страна на генерална дирекција на УЈП се обиде со подметнување на документ од 24-10-2008 без печат и потпис а сите знаеме дека во тој период ТКК и Попецо Табак беа обезбедувани од страна на МВР и другиот записник што ви го праќам е од областа на акцизите со која се утврдува какви се производите што се пронајдени во магацините на Попецо Табак и дали има Попецо Табак некоја обврска во областа на акцизите по неа каде сум наведен како ’легален дистрибутер на легални производи од легален производител со бандероли на платена акциза на цигари’. Да ве потсетам дека во кривичната пријава што беше подигната против мене стоеше дека сум го оштетил Буџетот а 200 илјади евра и јасно стојат марките на цигари кои се одземени од магацините на Попецо Табак, јасно по вид и количина а за ваше информирање таа количина исчезна и не се појавува никаде во обвинението ниту по вид ниту по колицина. Господа новинари каде е робата за која ме осудуваат?“, обвинува во својата реакција Ристо Поп-Пецев.Тој додава дека Судот објаснува дека ужива голема доверба во ТКК и дека дел од робата ја плаќал преку сметка а дел во готовина и дека депонираната гаранција од Попецо Табак за одложено плаќање за која тврди дека имаме уредна документација, не била гаранција туку плаќање во готово.Поп-Пецев тврди дека тој е осуден на три години затворска казна, а од магацините на фирмата „Попецо Табак“ исчезнала стока во вредност од 10 милиони денари.Својот револт тој го насочува кон судството, велејќи дека не се земени предвид документите и анодите на државните институции кои извршиле контрола во работењето на претпријатието. За Поп-Пецев, чии бранители очекувано најавуваат жалби пред повисоките судски инстанци, неговиот случај е еклатантен пример дека се’ уште македонските судови носат пресуди пренабрегнувајќи ги доказите.„Ако институциите на системот кои се надлежни да утврдат дали има или нема повреда на некој закон, судот не ги зема како доказ туку слепо му верува на обвинителот да му опстои обвинението, тогаш во Македонија не треба да постои судство.“, заклучува Поп-Пецев.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Црна хроника

Разбиена група нарко дилери, запленета дрога во Скопје

Објавено пред

Полицијата денеска приведе четири лица осомничени за продажба на марихуана. Од МВР соопштија дека постојат докази дека се вмешани уште две лица, по кои се трага.

Според информациите на МВР, околу 11.45 часот на бул. Борис Трајковски во Скопје запрено е возило „џип“ со скопски регистерски таблички, управувано од В.М. (34) од Скопје, а како сопатник бил М.Г. (29) од Скопје и при извршениот преглед се пронајдени 3,5 килограми марихуана.

Од преземените дополнителни мерки и активности утврдено е дека организатор на нелегалната продажба е А.М. (27) од Дебар, кој заедно со Ф.П. (29) од Скопје договарале купопродажба на дрогата на паркинг на булеварот Кочо Рацин.

Во 12 часот во близина на Железничката станица во Скопје приведен е А.М. и при извршен преглед кај него пронајдени се 70.500 денари и 1.800 евра кои ги добил за продажбата на дрогата. Подоцна бил приведен и Ф.П..

Во истрагата се обезбедени докази за инволвираност во кривичното дело и за уште две лица: Р.А. (35) и П.Ѓ. (32).

По документирање на случајот ќе биде поднесена кривична пријава до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Тројца повредени во сообраќајна несреќа во Тетовско

Објавено пред

Вчера, околу 8.30 часот, на локалниот пат Ново Село два – Боговиње, возило „фолксфаген поло“, со тетовски регистарски ознаки, управувано од Д. А. (39), изгубило контрола и излетало од коловозот. Во незгодата тешки телесни повреди добиле сопатниците М. А. (40) и малолетник, а возачот добил повреди. Тројцата биле пренесени во Клиничка болница Тетово за укажување лекарска помош. Увид на местото на настанот извршила екипа од Секторот за внатрешни работи Тетово, соопшти полицијата.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Приведено 23-годишно момче по кого била распишана потерница

Објавено пред

Полициски службеници од СВР Скопје вчера го приведоа Р. Р. (23) од Скопје, кого го барале со потерница од Основниот суд Скопје 1, за издржување затворска казна од три години за сторено кривично дело по чл. 236 од Кривичниот законик на Република Северна Македонија. Тој ќе биде спроведен во казнено-поправна установа, соопшти полицијата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија29 минути

Захариева: Бугарија ги блокира преговорите за Северна Македонија поради говорот на омраза

Бугарија ќе го блокира почетокот на преговорите на Република Северна Македонија со Европската Унија  сè додека не го напушти говорот...

Европа42 минути

Италија го воведува првиот „ковид-фри“ воздушен мост меѓу Европа и САД

Италија ќе го пушти првиот „ковид-фри“ воздушен мост меѓу Европа и САД за патниците со негативен тест на коронавирус, со...

Регион3 часа

Хрватска воведува строги мерки – се затвораат рестораните, училиштата, фитнес-центрите…

Премиерот на Хрватска, Андреј Пленковиќ, ги претстави новите строги мерки за борба против коронавирусот, кои ќе траат најмалку до 21...

Македонија4 часа

Црвенковски: Го замрзнувам членството, изјавите на Заев направија огромна штета

Поранешниот претседател и основач и долгогодишен претседател на СДСМ, Бранкo Црвенковски, во јавно обраќање до раководството и членовите на СДСМ...

Македонија5 часа

Заев: Фашистичката окупација била присутна, но не можете за цел народ да кажете дека бил окупатор

Македонскиот јазик и македонскиот идентитет не се на маса за преговори, вели премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарски прашања поврзани...

Македонија6 часа

На Клиниката за уво, нос и грло од денеска ќе се примаат пациенти заразени од коронавирус

Во текот на денешниот ден ќе се отвори и ковид-центарот на Клиниката за уво, нос и грло, каде што ќе...

Македонија8 часа

Ѓоргиев за „Дојче веле“: Историските прашања да не се користат како политичка алатка

Генерално, погрешен е пристапот историските прашања да се користат како политичка алатка, изјави македонскиот историчар Драги Ѓоргиев, претседател на македонскиот...

Топ10 часа

Запленета марихуана во Струшко, приведен дилер од Албанија

Полицијата вчера заплени марихуана во Струшко и приведе дилер од Албанија по претходно добиени оперативни сознанија. Од МВР информираат дека...

Македонија10 часа

Пендаровски: Постои дилема дали државниот врв настапува единствено во спорот со Бугарија

Спорот со Бугарија може да се реши само ако доследно се почитуваат и македонскиот и бугарскиот народ и со избегнување...

Македонија11 час

Опозицијата бара оставка од Заев поради вчерашното интервју

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ бара оставка од премиерот Зоран Заев поради ставовите изнесени во интервјуто за бугарската новинска агенција „Бгнес“. Од ВМРО-ДПМНЕ...

Свет11 час

Меркел: Задолжително маски и на отворено

Германската канцеларка, Ангела Меркел, објави дека ограничувачките мерки против коронавирусот ќе бидат продолжени најмалку до 20 декември, а можеби и...

Свет11 час

Трамп одобри помилување на својот поранешен советник за национална безбедност

Американскиот претседател, Доналд Трамп, го одобри помилувањето на својот поранешен советник за национална безбедност, генерал Мајкл Флин, што медиумите го...

Македонија22 часа

Мицкоски повика на предупредувачки протест за одбрана на македонските црвени линии

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, преку социјалните мрежи повика на натпартиски протест за одбрана на црвените линии во преговорите со...

Македонија23 часа

1.288 новозаразени од Ковид-19, починаа 39 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.349 тестирања, а регистрирани се 1.288 нови случаи на...

Македонија24 часа

Кај Тумбе Кафе има околу 10.000 гранати од Првата светска војна, уништувањето ќе почне во декември

Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС) соопшти дека во декември ќе започне уништувањето на неексплодираните гранати од Првата светска војна...

Свет1 ден

Кинески експерти тврдат дека коронавирусот не потекнува од Кина

Кинескиот државен весник „Пиполс дејли“ тврди, повикувајќи се на изјави на кинески експерти, дека коронавирусот не потекнува од Вухан, град...

Меѓународен1 ден

Почина Диего Армандо Марадона

Легендарниот аргентински фудбалер, Диего Армандо Марадона (60) почина од срцев удар во родната земја, јавуваат тамошните медиуми. Легендарниот фудбалер починал...

Македонија1 ден

Заев: Бугарија не е фашистичка земја, туку наш пријател

Бугарија не е фашистичка земја, таа е наш пријател, вели претседателот на Владата, Зоран Заев, во интервју за бугарската новинска...

Македонија1 ден

Судот го опомена Бојан Јовановски, одбиено е барањето за изземање на судијката

Претседателот на Кривичниот суд, Иван Џолев, го одби барањето на обвинетиот Бојан Јовановски за изземање на судијката Софче Гаврилова-Ефремова од...

Македонија1 ден

Се очекува зелено светло од Пендаровски за војниците од утре да почнат да ги обезбедуваат болниците

Припадниците на Армијата ќе може уште утре да бидат распределени во здравствените институции, изјави министерката за одбрана, Радмила Шекеринска. „Вчера,...

Досие