Контакт

Црна хроника

Обвинетите во Монструм пред убиството го разгледувале теренот околу Смилковското езеро

Објавено пред

Обвинетите за петкратното убиство кај Смилковското езеро неколку дена пред убиството секој ден го разгледувале теренот кај езерото, стои во обвинението за овој случај, кое во четвртокот беше прочитано на почетокот на судењето.

Регистрирале колку лица, од која националност и на која возраст доаѓаат на ова место и кога го напуштаат.

Според обвинителниот акт, обвинетите Фејзи Азири, Алил Демири, Сејди Рами, Африм и Агим Исмаиловиќ на почетокот од 2012 година за да предизвикаат чувство на несигурност и страв кај граѓаните се договориле да убијат повеќе лица од македонска националност кај Смилковско езеро, кое било под концесија на Фејзи Азири.

На 12-ти април од 19.40 до 19.50 часот Алил Демири со пиштол и браќата Африм и Агим Исмаиловиќ со автоматски пушки на свиреп начин ги убиле четирите момчиња и рибарот на растојание од 1,5 метри. Демири испукал осум проектили, а браќата Исмаиловиќ 13 проектили кон момчињата.

Потоа браќата испукале уште пет проектили кон рибарот додека бегал кон неговиот автомобил.

По злосторството, како што пишува во обвинението, Африм Исмаиловиќ и Алил Демири со уште две други непознати лица избегале со автомобил „опел омега“ со темно црвена боја, а Агим избегал со друг автомобил со други непознати лица. Алил и Африм се преместиле во автомобилот на Хаки Азири кој ги чекал и заминале кај него дома.

Сејди Рами и Фејзи Азири стоеле зад организацијата и логистиката на убиството.

Сејди Рами контактирал со лица кои биле на местото на настанот како логистика за брзо и ефективно извршување на убиството, а по убиството отишол кон фармата на обвинетиот Фејзи Азири во скопското село Белимбегово.

Фејзи Азири, пак, на 26 -ти април неколку дена откако е издадена наредба за следење на обвинетите, им помогнал на Алил Демири и Африм Исмаиловиќ да избегаат на Косово. Со автомобил ги однел на местото Кодра фура, во близина на границата на Македонија со Косово, од каде обвинетите ги презеле Ардиан Н. и Исо Н.

Хаки Азири кој беше заштитен сведок, но на свое барање се откажа од овој статус, е обвинет за помагање, бидејќи по злосторството ги пренел Алил Демири и Африм Исмаиловиќ во својот дом.

Пред истражен судија никој од обвинетите не кажале ништо, единствено негирале дека го сториле делото за кое се обвинети, освен Хаки Азири.

Хаки со својот автомобил ги чекал обвинетите на обиколницата кај Качанички пат околу 20 часот. Африм Исмаиловиќ и Алил Демири излегле од црвениот „опел“ и влегле во неговиот автомобил. Му кажале дека убиле човек и му рекле да ги одведе во неговиот дом.

Утрово почна судскиот процес за овој случај, но се одложи откако адвокатите побараа обвинетите да направат увид во доказниот материјал.

Во убиството коешто се случи на 12-ти април без причина беа убиени матурантите Кире Тричковски, Филип Славковски, Цветанчо Ацковски, Александар Наќевски и рибарот Борче Стефановски./крај/фф/сн©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Црна хроника

Пронајдени 26 украдени велосипеди, приведени крадци во Скопје

Објавено пред

Три лица се приведени под сомнение дека краделе велосипеди од подруми и станови во Скопје.

Е.М.(24) и А.И.(22), двајцата од Скопје, краделе велосипеди од подруми и станови на подрачјето на Скопје, по што ги продавале кај Х.К.(53), кој ги купувал велосипедите за минимална цена и ги препродавал или ги расклопувал во делови.

Досега од сторителите се одземени 26 велосипеди, еден апарат за заварување, една бормашина, една брусалица, две рачни стеги, разен рачен алат и лап топ.

МВР ги повикува сите оштетени граѓани во Полициската станица Карпош, секој работен ден од 09  до 15 часот за препознавање на велосипеди.

Против тројцата осомничени се поднесени кривични пријави.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Обвинение за скопјанец кој во автомобилот носел автоматска пушка

Објавено пред

Скопското Обвинителство поднесе обвинение против едно лице за неовластено изработување, држење, посредување и трговија со оружје или распрскувачки материи.

Осомничениот, на 12 јуни, на паркинг на улицата „Методија Андонов Ченто“ во Скопје, неовластено држел огнено оружје кое на граѓаните им е забрането – автоматска пушка со калибар 7,62Х39 мм и 60 куршуми муниција за ова оружје. Покрај тоа, тој со себе носел и друго огнено оружје за кое не поседувал дозвола – пиштол марка Smith Wesson со калибар 9 мм и 15 куршуми за тој пиштол. Оружјето и муницијата биле пронајдени при личен преглед на осомничениот и при претрес на неговиот автомобил, на десното совозачко седиште.

Со поднесеното обвинение, јавниот обвинител му предложи на Судот на обвинетиот да му ја продолжи определената мерка притвор, бидејќи постои опасност од бегство на обвинетиот и можност тој да го повтори делото.

Прикажи повеќе...

Топ

Сопственик на продавница ветувал на купувачи дека ќе им ги прости долговите ако гласаат за СДСМ

Објавено пред

Сопственик на продавница во Штип ветувал дека ќе им избрише долг на неколку лица, ако на изборите гласаат за СДСМ, објави министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев.

„По добиени оперативни информации дека лицето Д. А. од Штип поседува патни исправи и лични карти од повеќе непознати лица од ромска националност кои биле држени како залог за настанат долг во неговата прехранбена продавница, а кој долг наводно би им бил подмирен доколку истите на денот на изборите гласаат за политичката партија СДСМ, побарана и добиена е наредба за претрес на дом и други простории кај конкретното лице со цел обезбедување на материјални докази и целосно документирање на настанот. При извршениот претрес во прехранбената продавница на лицето биле пронајдени четири тетратки во А4 формат во кои имало список со имиња, 69 биометриски лични карти, 18 биометриски патни исправи, 18 стари патни исправи, шест стари лични карти, една дозвола за престој и една здравствена легитимација, за кои постои основано сомневање дека се предмет на кривично дело Поткуп при избори и гласање“, објави Чулев на „Фејсбук“.

Пронајдените предмети се одземени, а во просториите на СВР Штип со Д.А. извршен е разговор во однос на околностите поврзани со пронајдените предмети.

Чулев апелира до граѓаните да ја пријават секоја активности со која се крши или попречува нивното избирачко право.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет15 минути

Казахстан ги негира кинеските тврдења дека во земјата има пневмонија поопасна од Кoвид-19

Министерството за здравство на Казахстан ги отфрли кинеските тврдења дека во земјата циркулира непозната пневмонија, која е посмртоносна од коронавирусот....

Топ53 минути

Сопственик на продавница ветувал на купувачи дека ќе им ги прости долговите ако гласаат за СДСМ

Сопственик на продавница во Штип ветувал дека ќе им избрише долг на неколку лица, ако на изборите гласаат за СДСМ,...

Македонија2 часа

Гласот за ДУИ е глас за ВМРО-ДПМНЕ, порача Оливер Спасовски од Тетовско

Граѓаните се сигурни со концептот едно општество за сите, гласот за ДУИ е глас за ВМРО-ДПМНЕ и тие се опасност,...

Регион2 часа

(Видео) Солзавец и димни бомби на протестите во Грција

Грчката полиција синоќа употреби солзавец за да ги растера демонстрантите што се собрале пред парламентот за да изразат незадоволство од...

Свет3 часа

СЗО: Итно е потребно понатамошно истражување за пренoс на коронавирусот преку воздухот

Светската здравствена организација (СЗО) објави нови насоки за коронавирусот, кои признаваат некои извештаи за пренесување на вирусот преку воздухот, но...

Македонија4 часа

Италија забрани влез за граѓани од Македонија и уште 12 земји

Италија ги затвори своите граници за 13 земји, вклучително и за Македонија, сметајќи ги за најризични места за ширење на...

Македонија4 часа

Хоспитализирани се 412 заразени лица во земјата

Во моментов низ болниците во земјава, хоспитализирани се 412 лица кои се позитивни на ковид-19. На Инфективната клиника вкупно се...

Македонија4 часа

Мицкоски: Се обврзуваме на минимална плата од 18.000 денари која ќе расте со просечната

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски синоќа посочи дека до крајот на мандатот на владата на ВМРО-ДПМНЕ минималната плата ќе стигне...

Македонија15 часа

(Интервју) Најчевска: Уставниот суд носи скандалозни одлуки

За скандалозните одлуки на Уставниот суд, довербата во институциите, за максималното почитување на човековите права, заложбите за истополови бракови, декриминализација...

Македонија16 часа

Заев најави укинување на министрите без ресор и отворање агенции и директорати

Ќе градиме уште поотчетна и потранспарентна влада која ќе работи за народот, за унапредување на правата на сите граѓани, порача...

Македонија18 часа

Бојан Јовановски пријави 40 функционери и бизнисмени: „Ќе ме спречат само ако посегнат по мојот живот“

Осудениот во случајот „Рекет“ Бојан Јовановски преку писмо соопшти дека кривично ќе гони 40-ина функционери и бизнисмени порди злоупотреба на...

Македонија18 часа

Косово бара да се преиспита одлуката за влез во земјава со негативен тест

Косовскиот министер за здравство, Арменд Земај, побара од Македонија да ја преиспита одлуката за задолжителни тестови за влез на косовските...

Македонија20 часа

Турски државјани врзале чаршав и преку прозорец избегале од државен карантин во Скопје

Двајца државјани на Турција синоќа избегале од државен карантин во Скопје, со чаршав кој бил врзан како импровизирано јаже. Од...

Топ20 часа

Скопјанец ја нападнал со секира својата сопруга додека спиела, а потоа бил пронајден мртов

Шеесет и едногодишен маж од Скопско утрово со секира ја нападнал својата сопруга додека таа спиела во семејниот дом во...

Македонија21 час

168 новозаразени и тројца починати од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.470 тестирања, а регистрирани се 168 нови случаи на...

Свет22 часа

Директорот на СЗО предупредува: Се забрзува ширењето на вирусот

Пандемијата на коронавирусот сè уште забрзува, а повеќето земји и натаму не успеваат да ја стават под контрола, предупреди директорот...

Регион22 часа

Србија воведува нови рестрикции поради коронавирусот, најстрого ќе биде во Белград

Во Србија, која веќе два дена е потресена од големи немири, донесени се нови мерки за превенција од коронавирусот. Како...

Регион1 ден

Без гушкање и бакнување, дозволен е само бакнеж на младенците – Хрватска воведува нови правила за свадби

Директорот на хрватскиот Институт за јавно здравје, Крунослав Чапак, истакна дека свадбите нема да бидат забранети и откри кои ќе...

Свет1 ден

(Видео) „Победата дојде“ – во болницата во Бергамо нема пациенти со Ковид-19 во одделот за интензивна нега

Во болницата „Папата Јован“ во Бергамо, Италија, нема повеќе пациенти со коронавирус на одделот за интензивна нега, и тоа 137...

Регион1 ден

(Видео) Полицијата нападнала две новинарки на протестот во Белград

Две новинарки на порталот „Нова.рс“ вчера биле нападнати од страна на полицијата на протестот во Белград. Порталот објави дека новинарката...

Досие