Контакт

Црна хроника

631 санкции за неносење маска

Објавено пред

Од 22:00 часот синоќа до 5:00 часот утрово констатирано е дека 18 лица не ја почитувале забраната за движење. Во текот на изминатото деноноќие (23/24.03.2021), пак, на територијата на Република Северна Македонија за мерката за носење лична заштита на лице, регистрирани се 631 прекршок.

Министерството за внатрешни работи апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата и сите заеднички да придонесат за спречување на ширењето на Ковид-19.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Црна хроника

Затекнати гости во пекарница во Гостивар, сопственикот приведен

Објавено пред

Полицијата затекна гости во пекарница во Гостивар, а сопственикот е приведен.

Според информациите на МВР, утрово, во 10.05 часот, полициски службеници го привеле И. Е. (48) од с. Форино, сопственик на пекарница на улицата Илинденска, постапувајќи по претходна пријава дека во локалот има гости што биле послужувани.

Тој бил приведен во полициска станица и ќе биде поднесена соодветна пријава, а од страна на Државен пазарен инспекторат локалот бил пломбиран.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Приведен скопјанец по распишана централна потерница

Објавено пред

63-годишен скопјанец бил приведен откако истражните органи за него распишале централна потерница.

Од Министертсвото за внатрешни работи известуваат дека денеска во 14:10 часот, од страна на полициски службеници од Сектор за меѓународна полициска соработка – Отсек за потрага, врз основа на издадена централна потерница од МВР и добиена судска наредба, на ул. Ѓорче Петров е лишен од слобода Р.С.(63) од Скопје, за издржување казна затвор од две години казниво по Кривичниот законик.

Лицето со иницијали Р.С. бил предаден во полициска станица за понатамошна постапка.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Приведен бегалец од затвор кој во меѓувреме извршил уште четири кражби

Објавено пред

Попладнево околу 13:15 часот, тетовската полиција во гаража помеѓу тетовските села Нераште и Беловиште, го уапсила 45-годишниот Ш.Ш. од Нераште.

Тој се сомничи дека е извршител на четири тешки кражби во трговски објекти во Тетово и во регионот на Теарце, во кои со употреба на сила влегувал и одземал пари и поголема количина разновидни производи.

Ш.Ш, исто така, се барал по централна потерница од затворот „Идризово“ во Скопје за доиздржување на затворска казна од 3 години и 28 дена за сторено кривично дело разбојништво.

Се преземаат мерки за расчистување и документирање на случајот, по што против него ќе биде изготвен соодветен поднесок.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Мешовитата комисија не постигна договор за учебниците, темата за Гоце Делчев не дојде на ред

Заедничката македонско-бугарска комисија за историски и образовни прашања не постигнаа договор за учебниците во Бугарија, а темата за заедничко чествување на...

Македонија3 часа

33 починати пациенти и 489 нови случаи на Ковид-19

Од Министерството за здравство информираат дека во последните 24 часа се направени 2.841 тестирања, а регистрирани се 489 нови случаи...

Македонија5 часа

Заев: Има основа за разрешување на Пауновски, тој ми е пријател но станува збор за принцип

Премиерот Зоран Заев очекува да се разреши Стојко Пауновски, бидејќи смета дека има основ за тоа. Ова доаѓа откако претходно...

Македонија5 часа

Вакцинираните од следната недела ќе добиваат потврда која служи како ковид-пасош

Од следната недела ќе почне издавањето на потврдата за вакцинирање која сè уште нема официјален статус на ковид-пасош, но ќе...

Македонија5 часа

Николовски: Законот за потекло на имот ќе спречи незаконско богатење врз грбот на граѓаните

Студијa подготвена од домашни и странски експерти која се однесува на подготовка на предлог-закон за потекло на имот денеска беше...

Регион7 часа

Партијата на Борисов не може да добие мнозинство, кандидатот го врати мандатот

Кандидатот за премиер на бугарските партии Граѓани за европски развој на Бугарија (ГЕРБ) и Унија на демократски сили (УДФ), Даниел...

Македонија7 часа

Вакцини од „Фајзер“ секој понеделник, а со кинеската вакцина имунизацијата ќе почне по Велигден, најави Филипче

Министерството за здравство добило листа со распоред по кој ќе стигнуваат во Македонија вакцините на „Фајзер“ следниот месец. Министерот Венко...

Македонија8 часа

Пратениците се вакцинираат со „спутник“, Џафери очекува Собранието во мај да се врати во нормала

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, утрово по почетокот на вакцинацијата на пратениците во салата „Борис Трајковски“ рече дека очекува во...

Европа8 часа

Суперзаразниот индиски вид коронавирус пристигна во Европа, откриен во Белгија

Варијантата на Ковид-19, која е широко распространета во Индија, е откриена во Белгија кај група индиски студенти кои пристигнале од...

Свет9 часа

Треба ли вакцинираните да носат маски на отворено?

Дали вакцинирано лице кое оди на отворено сè уште треба да носи маска? Дали е потребно да се носи маска...

Свет9 часа

Сè помалку надеж за екипажот на исчезнатата подморница, се стравува дека е смачкана од притисокот на водата

Во морето недалеку од Бали во тек е очајна трка со времето. Бродови на индонезиската морнарица, како и од низа...

Регион9 часа

Вучиќ: Не сакаме голема Србија

Нe сме заинтересирани за создавање голема Србија, за нас голема Србија значи подобра економија, повеќе фабрики, подобри плати и подобра...

Свет9 часа

Студија: Една доза од „астразенека“ и „фајзер“ значително го намалува ризикот за зараза со коронавирусот

Ризикот едно лице да се зарази со коронавирусот е значително помал по примaње на една доза од вакцините на „Астразенека“...

Македонија10 часа

Од коронавирус почина д-р Сенат Грбовиќ

Асоцијацијата на специјализанти и млади лекари на „Фејсбук“ објави дека од компликации од коронавирус починал 53-годишниот лекар д-р Сенат Грбовиќ....

Македонија11 час

Денеска се вакцинираат пратениците

Во „А1 арената Борис Трајковски“ денеска ќе се вакцинираат пратениците од Собранието како дел од критичната инфраструктура опфатена во Националниот...

Македонија24 часа

Намален е притисокот врз болниците, вели министерот Филипче

Притисокот брз болниците е намален, а состојбата со вирусот се смирува, оцени денеска министерот за здравство, Венко Филипче, по состанокот со...

Топ1 ден

Девојка од Гостивар, без нејзина согласност, била омажена и силувана

Без нејзина согласнот, 19-годишна девојка од Гостивар била предадена за брак во Шуто Оризари по што била силувана. Според твдењето...

Македонија1 ден

Заев за повлекувањето на Шекеринска: Таа е моја другарка, без разлика каде ќе биде во иднина

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев, изјави дека тој и потаму ќе соработува со Радмила Шекеринска по најавата дека...

Регион1 ден

Мас: Добар момент за поддршка на дијалогот меѓу Србија и Косово

Сакам да видам на самото место како можеме да го поддржиме нормативниот дијалог меѓу двете земји, рече германскиот министер за...

Македонија1 ден

39 починати и 603 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.596 тестирања, а регистрирани се 603 нови случаи на...

Досие