Контакт

Црна хроника

Еден скопјанец нападнат и ограбен во центарот на Скопје, друг нападнат во Карпош

Објавено пред

Двајца млади скопјани во понеделникот биле нападнати во Скопје во два одделни инцидента.

dobivaj vesti na viber

Првиот инцидент се случил во понеделникот вечерта околу 20 часот на улицата „Филип Втори Македонски“, во центарот на Скопје. Напаѓачот му пришол од зад грб и почнал да го влече за капата од дуксерот. Сторителот притоа му се заканувал, му побарал пари и почнал да му пребарува по џебовите од каде му го одзел мобилниот телефон и побегнал во непознат правец. Се преземаат мерки за пронаоѓање на сторителот и за целосно расчистување на случајот.Другиот инцидент се случил истата вечер во 22.25 часот ви в скопската населба Карпош. Додека деветнаесетгодишно момче управувал со автомобил „форд ескорд“ забележал како зад него се движи автомобил „форд ескорд“ со тетовски регистерски таблици кое му давало светлосни сигнали. Со него во автомобилот, на задното седиште била осумнаесетгодишна девојка од населбата Нерези.Кога пристигнал во близина на  трговскиот цента „Сити Мол“, бил престигнат од наведеното автомобилот којшто му го блокирало патот. Од возилото излегле неколку непознати лица. Возачот, држејќи нож во раката, се обидел да ја отвори возачката врата, додека, пак, друго лице, држејќи дрвена палка во рацете, се обидел да ги отвори останатите врати од автомобилот. Момчето успеало да избега и полицијата презема мерки за пронаоѓање на сторителите и за целосно расчистување на случајот./крај/мф/ффс©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Црна хроника

Татко ја нападнал својата малолетна ќерка и психички ја малтретирал, МВР го расчистува случајот

Објавено пред

Во полицијата било пријавено дека татко од Бутел психички ја малтретирал, а потоа и нападнал неговата малолетна ќерка.

dobivaj vesti na viber

„На 12.07.2024 во 15.50 часот во СВР Скопје, од Јавна установа-Меѓуопштински центар за социјална работа Скопје било пријавено дека на подрачјето на Бутел во Скопје, во повеќе наврати З.Т.(39) од Скопје и упатувал закани и психички ја малтретирал неговата малолетна ќерка, а на 09.07.2024 околу 22.00 часот физички ја нападнал. Се преземаат мерки за расчистување на случајот“, објави МВР во дневниот билтен.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Девојка нападната од поранешниот дечко на работното место во Карпош, и’ зел и пари

Објавено пред

Девојка била нападната од поранешниот дечко на  на подрачјето на Карпош, каде работела.

dobivaj vesti na viber

„На 12.07.2024 во 20.45 часот во СВР Скопје, 31- годишна жена пријавила дека околу 13.00 часот во угостителски објект на подрачјето на Карпош, каде работела, дошол нејзиниот поранешен партнер В.М.(32) и и одзел пари, по што пред објектот физички ја нападнал, а употребил и остар предмет“, обајви МВР во дневниот билтен.

Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Србинка со повреди забележана покрај автопатот кај Демир Капија, сопругот ја исфрлил од возилото по кавга

Објавено пред

Ужасна сцена затекнале полициските службеници во близина на патарината кај Демир Капија.

dobivaj vesti na viber

Жена со повреди на телото стоела покрај десната коловозна лента.

Според информациите од полицијата, станува збор за 49-годишната С.М. од Србија која сопругот ја оставил покрај патот.

Тој во разговор со властите раскажал дека заедно со нивниот малолетен син и внука се враќале од одмор во Грција. За сопругата вели дека имала здравствени проблеми и го нападнала физички, по што настанала физичка пресметка. Тој го запрел возилото, ја оставил С.М. покрај патот и, како што вели, заминал со децата кон „Табановце“.

Жената е пренесена во здравствена установа, а за случајот известен е јавен обвинител.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

Бајден: Се молам за Трамп и неговото семејство

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека е „благодарен“ што неговиот ривал Доналд Трамп е безбеден по пукањето на митинг во...

Свет2 часа

(Видео) Пукање на митингот на Трамп, поранешниот претседател изнесен раскрвавен, двајца мртви

На митингот на Доналд Трамп во Пенсилванија одекнаа истрели, објави Си-ен-ен. Поранешниот претседател и веројатен републикански претседателски кандидат во ноември...

Македонија7 часа

За само 12 дена во Македонија имало 173 поголеми пожари на отворено

За само за 12 дена, од почетокот на месец јули имало вкупно 173 пожари на отворен простор од пошироки размери....

Топ9 часа

40-годишникот им дал да пијат лекови во комбинација со алкохол – детали за случајот со децата кои завршија на Токсикологија

Скопското обвинителство донесе наредба за спроведување истрага против 40-годишниот Д.Ѓ. во чијашто куќа беа најдени четворицата малолетници, од кои две...

Македонија16 часа

Стабилна е состојбата на тинејџерите кои беа најдени без свест во куќа во Скопје, користеле психотропни супстанци

Стабилна е состојбата на четворицата малолетници кои беа најдени без свет и со повреди по телото во куќа во Скопје....

Култура17 часа

Со спектакуларен настап на светски познатиот виолинист, Џулијан Рахлин, и Македонската филхармонија отворен е фестивалот „Охридско лето“

Литванскиот виолинист со светско реноме Џулијан Рахлин и Македонската филхармонија вчеравечер на Античкиот театар приредија незаборавна вечер за публиката на...

Македонија17 часа

Патничка јавно и’ се заблагодари на Македонка која и’ го спасила животот на пат кон Грција: „Застана со автомобилот и ми пружи прва помош“

„Сакам јавно да се заблагодарам на една исклучителна личност која ми го спаси животот во моментот кога ми требаше итна...

Македонија18 часа

(Видео) Со „ер тракторите“ ќе се гаснат пожарите кај Серта и бугарската граница, цела ноќ пожарникарите се бореа со огнот кај Неготино

Три ер трактори ќе полетаат во 10.00 кон пожарот на Серта а околу 15.00 ќе се упатат кон пожарот на...

Македонија19 часа

Семејство тврди дека нивното бебе било тепано на Педијатрија, Таравари најавува одговорност ако е вистина

Семејството на тримесечно бебе тврди дека детето било тепано на Клиниката за педијатрија. Министерот за здравство, Арбен Таравари изјави дека...

Македонија1 ден

Не бил киднапиран, ниту се самозапалил: полицијата го расчисти случајот со наводно киднапирање и самозапалување на момче од Скопје

СВР Скопје го расчисти кривично правниот настан за кој на 04.07.2024 околу 00.30 часот беше пријавено дека во индустриска зона...

Топ1 ден

(Видео) Тешка несреќа кај Хиподром

Тешка сообраќајна несреќа се случи попладнево на излезот од Скопје, кај Хиподром. Автомобилот е речиси смачкан и се наоѓа покрај...

Македонија1 ден

Само три жени во Владата на Мицкоски значат итна потреба од субвенции за повеќе сервиси за чистење, готвење и пеглање

Владата на Христијан Мицкоски, со само три министерки, ја врати земјата децении наназад во напорите за родово изедначување. Активистите за...

Македонија2 дена

Се укинува балансерот – министерот Минчев вели дека имало злоупотреби во минатото

Укинување на балансерот најави министерот за јавна администрација, Горан Минчев, соопштувајќи дека оваа дигитална алатка во минатото била предмет на...

Македонија2 дена

Марија Срцева ќе раководи со ТОАРИЛУЦ, Берат Лена со Нефрологија во Струга, именувани нови медицински директори

Министерството за здравство информира дека министерот, д-р Арбен Таравари, денеска именува нови в.д. медицински директори на неколку јавни здравствени установи...

Македонија2 дена

(Видео) Кривична против Иљази, ја оштетила Токсикологија за речиси 660 илјади денари

Денеска, Одделот за сузбивање организиран и сериозен криминал, Единица за корупција, во соработка со Одделот за криминалистичка полиција, поднесе кривична...

Македонија2 дена

Мицотакис ги информирал колегите од НАТО дека Мицкоски дома не употребува Северна, во Вашингтон бил примерен

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис за време на прес-конференција за грчките медиуми на самитот на НАТО во Вашингтон рече дека премиерот...

Македонија2 дена

(Видео) Лажна кампања на платформи за тргување со криптовалути, граѓаните да не отвораат сомнителни линкови

Секторот за компјутерски криминал алармира за зачестена појава, каде што непознати лица преку социјалните мрежи или преку своите приватни имејл-адреси...

Македонија2 дена

Таравари: На пет најдобри студенти од медицинските факултети, веднаш по дипломирањето, ќе им биде понудено вработување во државните болници

На пет најдобри студенти од медицинските факултети во Скопје, Тетово и од Штип, веднаш по дипломирањето, ќе им биде понудено...

Македонија2 дена

Средба Муцунски – Сијарто: Унгарија како претседавач со ЕУ ќе направи напори за забрзување на процесот на проширување на Унијата

Министерот за надворешни работи и надворешна трговија, Тимчо Муцунски, оствари средба со унгарскиот колега, Петер Сијарто, во рамки на НАТО...

Македонија2 дена

ДУИ: Го поддржуваме зголемувањето на минималната плата на 450 евра

Демократската унија за интеграција во целиот период додека управуваше со државата докажа дека го поддржува зголемувањето на платите на работниците,...