Контакт

Црна хроника

Ограбен колонијал во Куманово, арамија си заминал со богат плен од куќа во Боговиње

Објавено пред

Арамија ограбил колонијал во вторникот во Куманово, откако претходно на вработените им се заканил со пиштол.

Сторителот влегол во маркетот, го вперил пиштолот кон една од вработените, но истата успеала да го притисне копчето за алармот. Откако сторителот забележал дека го притиснала алармот, ја удрил со рака во пределот на главата, заканувајќи и се дека ќе пука, и ѝ наредил да оди пред него до магацинскиот простор. Во магацинот нејзината колешка му ги дала парите од дневниот промет, по што истиот уште еднаш ја удрил во пределот на главата, излегол од маркетот и избегал во непознат правец.

СВР Куманово презема мерки за пронаоѓање на сторителот и за целосно расчистување на случајот.

Во друг случај, во периодот од 00.30 до 06.00 часот во, с.Боговиње во куќа сопственост на Џ.А. (51) непознат сторител извршил тешка кражба. Сторителот со погоден предмет го скршил цилиндерот од влезната врата, влегол внатре, извршил пребарување и од салонот одзел една јакна во која имало 20.000 евра во разни апоени, еден пар панталони во кој имало 20.000 денари во разни апоени, како и лични документи и една ташна во која имало 120.000 денари во разни апоени. Откако го извршил делото сторителот избегал во непознат правец.

Увид на местото на настанот извршила увидна екипа на СВР Тетово. Се преземаат мерки за пронаоѓање на сторителот и за целосно расчистување на случајот.

Во трет случај, поднесена е кривична пријава против П.М. (30) и З.К. (25), двајцата од с.Кривогаштани, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „тешка кражба“ и „тешка кражба во обид“. На 22/23.10.2016 година пријавените со употреба на погоден алат и физичка сила ги сториле делата во магацин за колонијална стока, лоциран на м.в. ,,Стопанство” во близина на Крушево, при што одзеле поголема количина на детергенти и други кондиторски производи во вкупна вредност од 30.000 ден, а додека во друг магацин не одзеле ништо. /крај/со/ст©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Црна хроника

52 возачи казнети за брзо возење на автопатот Скопје-Велес

Објавено пред

52 возачи биле казнети откако вчера мобилната единица за безбедност на сообраќајот на патиштата спровела зајакната акциска контрола на автопатот Скопје – Велес за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената.

Од нив, 10 возила се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а две возила се движеле со дури над 70 километри на час над дозволената брзина.

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови, напоменуваат од МВР и апелираат до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи со цел поголема безбедност во сообраќајот.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Во Скопје казнети 53 мотоциклисти

Објавено пред

Сообраќајната полиција во текот на вчерашниот ден (11 мај) продолжи со засилени акциски контроли на територијата на Скопје.

Како што информираат од МВР, притоа изречени биле вкупно 163 мерки, меѓу кои за возење побрзо од дозволеното 27 санкции, девет за возење без возачка дозвола, 53 прекршоци што ги чинат возачите на мотоцикли, четири за нерегистрирани возила.

Изречени биле и девет санкции за користење мобилен телефон, шест за некористење сигурносен појас, 37 санкции за непрописно паркирани возила…

Од МВР посочуваат дека засилените сообраќајни контроли ќе продолжат и во наредните денови.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Приведено едно лице во Струга, запленети пиштол и муниција

Објавено пред

Полицијата приведе 42-годишен жител на струшкото село Франгово кај кого биле пронајдени пиштол и куршуми.

Според информациите на МВР, денеска околу 16 часот на влезот од Струга полициски службеници го привеле А.А.(42) од с.Франгово, струшко, затоа што при извршен претрес во неговиот автомобил „мерцедес“ бил пронајден еден пиштол марка „хеклер и кох компакт“ и 50 куршуми.

За настанот е известен Јавен обвинител и по документирање на случајот против него ќе биде поднесен поднесок.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија35 минути

Македонскиот војник заразен со Ковид-19 во Африка, со посебни протоколи пренесен на Инфективната клиника

Рано утрово во земјава пристигна 55-годишниот македонски потполковник позитивен на Ковид-19 и суспектен на јужноафриканскиот сој, објави на социјалните мрежи...

Европа46 минути

Германски виролог: Оние кои нема да се вакцинираат, неминовно ќе се заразат

Германскиот виролог Кристијан Дрoстен очекува дека населението во Германија ќе добие имунитет против коронавирус за една и пол година. Тоа,...

Европа50 минути

Тензиите од Блискиот исток се префрлија во Германија, инциденти пред синагоги, запалени знамиња

Тензиите од Блискиот исток се прелејаа во Германија, каде се случија инциденти пред две синагоги. Во Бон синоќа неколку млади...

Свет2 часа

СЗО: Индискиот сој на коронавирус откриен во 44 земји

Светската здравствена организација (СЗО) откри дека индискиот сој на коронавирусот што предизвика нагло зголемување на бројот на заболени во Индија...

Свет2 часа

(Видео) Ескалираат судирите меѓу Израел и Хамас, најмалку 40 убиени меѓу нив и деца

Ескалира конфликтот меѓу Израел и Хамас. Од Тел Авив се слушаа сирени од раните утрински часови. Одекнаа и неколку експлозии....

Македонија14 часа

Во петок во Македонија ќе пристигнат 38.400 вакцини од „Астразенека“

Овој петок во Македонија ќе пристигнат 38.400 вакцини од „Астразенека“, соопшти министерот за здравство, Венко Филипче. „Добивме уште една добра...

Македонија17 часа

Во Македонија 171 нов случај на коронавирус, починаа 26 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 171 нов случај на коронавирус, 26 лица починаа, а 409 оздравеа, соопшти...

Македонија18 часа

Државата треба да ѝ врати над 1,7 милион евра на Европската комисија, пари што ги проневерил ексфунционер од МИОА

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал поднесе обвинение против поранешниот секретар во Министерството за информатичко општество и администрација и...

Македонија20 часа

Од четврток забраната за движење ќе трае само по четири часа

Владата на денешната 69-та седница донесе одлука полицискиот час, од 13 мај, да почнува на полноќ, наместо од 23 часот...

Македонија20 часа

(Видео) Заев: Европските лидери добро ја разбираат нашата порака – идентитетот не е за преговори

Премиерот Зоран Заев денеска ги сумира резултатите од средбите кои во изминатите два дена нашата владина делегацијата ги оствари со...

Македонија20 часа

Во првата недела од мај 37 отсто е намален бројот на новозаразени и починати од Ковид-19

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ), во текот на минатата недела (од 3 до 9 мај) тестирани...

Македонија21 час

Доцна вечерва пристигнува офицерот на АРМ, кој со корона се заразил во Африка

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, ја потврди информацијата дека припадник на АРМ е заразен од коронавирус во Централноафриканската Република. Потполковник...

Свет23 часа

Еден од напаѓачите го најавил масакрот во руското училиште носејќи маска со натпис „бог“

Најмалку 11 лица се убиени во вооружениот напад во средно училиште во рускиот град Казањ. Напаѓачите, според информациите објавени од...

Македонија1 ден

Министерството за здравство: Вчера се аплицирани 14.033 дози вакцини

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови во државата. Интересот за вакцинација секојдневно се зголемува, а досега бројот на лица...

Регион1 ден

Во Србија пораст на бројот на вакцинирани по ветувањето на Вучиќ од 25 евра

Корона-бројките во Србија продолжуваат да паѓаат и покажуваат помалку од 1.000 заразени втор ден по ред, а белградските медиуми тврдат...

Македонија1 ден

Владата денеска ќе одлучува за новите рестриктивни мерки

Владата денеска ќе ја одржи редовната 69-та седница со повеќе точки на дневниот ред, информираат владините служби. На седницата, која...

Свет1 ден

СЗО: Сите треба да бидеме загрижени поради индискиот сој на коронавирус

Светската здравствена организација (СЗО) го класифицира индискиот сој на коронавирусот, исто така познат како двоен мутант, како можност од нова...

Свет1 ден

(Видео) Најмалку 20 загинати, меѓу нив 9 деца во синоќешните израелски напади

Палестинците рано утрово лансираа десетици ракети од Газа, а Израел возврати со нови воздушни напади. Израелската армија објави дека во...

Регион2 дена

Швајцарски весник со истражување: Зошто Балканот е легло на антиваксери?

Весникот Ноје Цирхер Цајтунг (НЗЗ), на почетокот на анализата од дописникот на Југоисточна Европа, Волкер Пабст, истакнува дека до неодамна,...

Македонија2 дена

Филипче: Значајно се испразнети болниците, хируршките одделенија се вратени во функција

Eпидемиолошката крива е во опаѓање и бројот на хоспитализирани пациенти во континуитет се намалува во изминатите денови, изјави министерот за...

Досие