Контакт

Економија

Близу 20 отсто од населението на Балканот живее на работ на сиромаштија

Објавено пред


 

Близу 20 проценти од населението на земјите на Балканскиот полуостров живее на работ на сиромаштија. Ова го покажува анализата на Еуростат за сиромаштија и нееднаквоста на приходите на 28-те земји од Европската унија за 2015 година, пренесуваат во четвртокот медиумите.

 

Во осум земји од Европската унија луѓето живеат во значително повисок степен на ризик од сиромаштија во споредба со побогатите партнери од заедницата, резимира европската статистика. Во осум држави, како во Романија, на ризик од сиромаштија се изложени 25.4 отсто од луѓето, во Латвија (22,5 проценти), Литванија (22 отсто), во Шпанија (22 проценти), во Бугарија (22 отсто), во Естонија (21,6 проценти), во Грција ( 21.4 проценти) и во Хрватска (20 отсто).

 

Населението на  уште неколку земји на Балканот, кои сепак се надвор од Европската унија, исто така живеат со зголемени индикатори за ризик од сиромаштија. Меѓу нив се Србија (25.4 проценти), Турција (23 отсто) и Македонија (21.5 проценти).

 

Најнизок процент на загрозени од сиромаштија во ЕУ е регистриран во Чешка и Исланд – по 9.6 проценти, Холандија (11,6 проценти) и Норвешка (12 отсто).

 

Еден од секои осум пензионери во Европската унија бил изложен на ризик од сиромаштија во 2015 година, се посочува во анализата. Највисок е процентот на сиромашните пензионери во Естонија (40 отсто), во  Латвија (36 проценти), во Бугарија (30 отсто) и во Литванија (27.6 проценти)./крај/мф/кс

Економија

Ребаланс на буџетот кон средината на годината

Објавено пред

Ребаланс на буџетот најверојатно ќе се прави кон средината на годината, најави премиерот Зоран Заев. Тој потенцира дека може да се постигне проектираниот раст од 3,2 проценти, иако
меѓународните финансиски институции ги намалија проекциите за растот наекономијата.

– Верувам дека ако успееме да реализираме 65 проценти од најавената инвестициска офанзива, ќе го постигнеме растот од 3,2 проценти, а мојата амбиција е дека Македонија може да постигне раст од четири проценти -рече Заев.

Прикажи повеќе...

Економија

(Видео) Ѓорѓиевски: ЕЛЕМ плаќа 197 денари за услуга која порано била плаќана 120 денари

Објавено пред

Од

Раководството на АД ЕЛЕМ склучи договор за ангажирање на работници за потребите на РЕК Битола по пат на непосредна спогодба со фирмата СВ-Инвест, во висина од 21 милион и 240 илјади денари, фирма чиј сопственик според нашите информации е близок пријател на директорот на РЕК Битола, тврди Орце Ѓорѓиевски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ.

„Имено според информациите со кои располагаме со оваа услуга СВ-Инвест ќе наплаќа 197 денари од час, додека порано истата услуга била вршена и за 120 денари од час. Што се смени во меѓувреме па цената на истата услуга одеднаш порасна за 77 денари? Информациите велат дека СВ-Инвест од парите добиени за час работа за вработените на работниците им дава 97 денари од час“, рече тој.

Според Ѓорѓиевски, дополнителен сомнеж отвора фактот што покрај постапката во четири очи е водена и транспарентна јавна постапка, но истата откако договорот го добила фирмата СВ-Инвест била поништена.

„Раководството на АД ЕЛЕМ треба да одговори зошто спроведува двојни постапки и зошто наместо по пат на транспарентна и редовна постапка, каде што постои конкуренција и судир на понуди склучува договори во четири очи“, рече Ѓорѓиевски.

Прикажи повеќе...

Економија

Рокот за барања за субвенции за обработлива земјоделска површина и добиток трае до 15 мај

Објавено пред

Од

Министерството за земјоделство и Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој ги потсетуваат земјоделските стопанства дека рокот за поднесување на барања за субвенции за мерките по обработлива земјоделска површина и по грло добиток за 2018 година ќе трае до 15 мај.

Барањата се поднесуваат по електронски пат, самостојно од страна на барателите. Доколку барателите имаат потреба за помош при создавање на електронското барање, може да се обратат во подрачните единици на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство најдоцна до 30 април. На веб-страницата на Агенцијата www.ipardpa.gov.mk се објавени упатствата за корисниците, телефонските броеви и електронската адреса каде што ќе може да се поставуваат прашања во врска со поднесување на барањата.

Во овој период треба да се поднесуваат барања за директни плаќања за растително производство и тоа за површини со полјоделски и градинарски култури, лозови и овошни насади и за сточарско производство и тоа за одгледување на говеда, овци, кози, пчели, свињи, живина и за заклани животни во кланици.

„На земјоделците во програмата за 2018 година на располагање им се 6 милијарди и 210 милиони денари кои се наменети за директни плаќања. Запазувањето на рокот за аплицирање е важно за да може навреме да се обработат барањата и навреме да исплатат субвенциите. Од 2018 година се воведуваат нови мерки за директни плаќања. Дел од нив, се повисоки субвенции и нов модел на субвенционирање во три нивоа за тутунот, 20 отсто повисоки субвенции за растителното производство, односно градинарство, овоштарство, лозарство за земјоделците со потенцијал за развој, директните плаќања во сточарството нудат 10% повисоки суми за истата целна група, 30% повисока поддршка за промена на типот на производство и тоа промена од житни култури во градинарски култури, овошни култури и лозови насади, за вкупни површини помали од 5 хектара, 12.000 денари по хектар за реконструкција на лозови насади заради промена на сортна структура и други“, соопшти Министерството.

Во програмата е предвидена и ставка за исплата на обештетувањата од временските непогоди што се случија во 2016 и во 2017 година.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија43 минути

ВМРО-ДПМНЕ: Заев ги излажа семејствата на убиените момчиња кај Смилковско

Од опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ го обвинуваат премиерот Зоран Заев дека не го исполнил тоа што го ветил, а тоа, како...

Македонија13 часа

Милевски до Филипче: „Немаш право да ги уценуваш родителите да ги вакцинираат децата

Претседателот на Либарално демократската партија, Горан Милевски ја критикуваше одлуката на министерот за здравство, Венко Филипче за задолжително вакцинирање на...

Македонија17 часа

(Видео) Нови вакцини против стрептокока и рота вируси

Главни приоритети на Министерството за здравство за оваа година е комплетно осовременување на Календарот за имунизација, со воведување нови вакцини,...

Македонија18 часа

(Видео) Филипче: Вакцините се најдобрата инвестиција во здравјето

Долго време Македонија беше еден од лидерите по процентот на вакцинација, за жал сега веќе не е така. Мораме напорно...

Македонија19 часа

Неказнивоста останува проблем во Македонија, се наведува во новиот извештај на Стејт департментот

Владата преземала некои мерки за истражување, гонење и казнување на претставници кои извршиле злоупотреби, вклучително полицајци виновни за употреба на...

Македонија20 часа

(Видео) Стоп за извршителите -протест на 1 мај

Иницијативата „Стоп за извршителите“ најави протест за 1 мај. Оттаму порачуваат дека не се задоволни од предложениот закон на Владата,...

Македонија20 часа

(Видео) МВР во лов на пијани возачи во Скопје, за една ноќ казнети се 248 лица

Министерството за внатрешни работи синоќа од 23 до 5 часот изутрина спроведе акциски контроли на подрачјето на СВР Скопје со...

Македонија21 час

(Видео) Ако во мај објавиме решение за името, поканата за НАТО автоматски ќе се активира, вели Заев

Имаме условена покана за НАТО и таа ќе се активира автоматски откако ќе се постигне решение за името, порача премиерот...

Македонија22 часа

(Видео) Заев ќе се појави како сведок во „Монструм“ ако судот го побара тоа

Ќе се појавам како сведок во „Монструм“ ако судот го побара тоа од мене, рече премиерот Зоран Заев во врска...

Вести23 часа

Русија: Одлуката на Северна Кореја не е доволна, потребни се возвратни мерки од САД

САД требa да преземат возвратни мерки откако Северна Кореја ги запре нуклеарните и ракетните тестирања, смета шефот на меѓународниот комитет...

Вести1 ден

Трамп за одлуката на Северна Кореја: Ова е добра вест за целиот свет

Порака од Ким Џонг-ун: Северна Кореја ќе ги запре нуклеарните тестирања и тестирањата на интерконтинентални балистички ракети. Исто така ќе...

Вести1 ден

Пресврт во политиката на Ким Џонг-ун: Северна Кореја ќе ги запре нуклеарните тестирања

Северна Кореја соопшти дека ги запира тестирањата на балистички ракети со долг дострел и планира да ги затвори полигоните за...

Економија1 ден

Тевдовски најави проект од 35 милиони долари за изградба на детски градинки

Нови проекти од областа на социјалата, инфраструктурата и поддршка на малите и средни претпријатија во фокус на Пролетните средбите на...

Македонија1 ден

(Видео) Приведената скопјанка тврди дека ја однеле во полициска станица без никаква основа

Девојката која завчера објави видео на кое пуши марихуана на улица во Скопје, вчеравечер беше приведена во Градскиот парк, на...

Македонија2 дена

(Видео) Груевски: И сведоците предложени од СЈО сведочеа во наша корист

По денешното судење во кривичниот суд за предметот „Тенк“, поранешниот премиер Никола Груевски се пожали дека судот повторно, како што...

Македонија2 дена

(Видео) Симовски: Етничка припадност ќе нема на пописот оти е непотребен податок

Директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски, најавува револуционери измени на претстојниот попис. Во интервју за „Макфакс“ тој вели...

Македонија2 дена

Владата допрва ќе одлучува дали Орце Камчев ќе стане почесен конзул на Бугарија

Владата допрва ќе одлучува за барањето на Бугарија бизнисменот Орце Камчев да биде именуван за почесен конзул во Македонија. Портпаролот...

Македонија2 дена

Скопје ќе добие нов екоавтобус

Нов екоавтобус ќе сообраќа на линијата со број 2 на релацијата од Автокоманда до Сарај и обратно, објави денеска градоначалникот...

Македонија2 дена

Манчевски: Регистарот на населението не е замена за попис

Министерството за информатичко општество и администрација денеска организира јавна трибина за Законот за централен регистар на населението и Законот за...

Македонија2 дена

Фејзи Азири ќе биде вратен во затвор

Фејзи Азири, обвинет во случајот „Монструм“, ќе биде вратен во затвор за издржување затворска казна за нелегално поседување оружје. Кривичниот...

Досие