Контакт

Економија

(Видео) Заев: Државата ќе интервенира со субвенции, визбите да го почитуваат договорот за откупните цени

Објавено пред

Премиерот Зоран Заев денеска во Кавадарци одржа состанок со здруженијата на лозари од Тиквешкиот регион во однос на откупните цени на грозјето, во услови на намалена побарувачка поради корона-кризата.

Тој истакна дека Владата ќе помогне со цел да се ублажат последиците врз производството на грозје и врз винската индустрија.

Премиерот ги презентираше владините предлог-мерки за помош на лозарите и винариите, во делот на откупните цени и планираната поддршка, кои, како што информираат од Владата, бил позитивно прифатени од лозарите.

„Она коешто како заклучок го извлековме е дека со 4 денари државата ќе интервенира за вранецот и смедеревката, а со 2 денари ќе интервенираме за високосортното грозје. Дополнително остануваме на супституција на транспортот со 20 отсто на транспортните трошоци за наливното вино и 30 проценти супституција за флашираното вино. Ја отворивме и новата можност кон сите откупувачи да можат да откупат винско грозје и да го извезат како винско, за да ги намалиме количините со една стимулативна мерка. Тоа е ако откупат 12 милиони килограми сите заедно, тоа ќе го видиме на царинските декларации, ќе добијат 2 денари субвенција на тие 12 милиони килограми, ако се откупени и извезени надвор од државата помеѓу 12 и 25 милиони килограми ќе добијат 3 денари, ако откупат и извезат повеќе од 25 милиони килограми ќе добијат 4 денари субвенција. Целта е да стимулираме сето тоа што има како залихи брзо да се продаде надвор, а при тоа да има жед да се откупи она што е домашно производство“, наведе премиерот.

При тоа, Заев посочи дека сите заеднички треба да придонесат во надминувањето на проблемите и упати апел до винариите да го почитуваат договореното, односно смедеревката да се откупува по 9 денари за килограм, а вранецот по 11 денари за килограм, а државата ќе го исполни ветеното за 4 денари субвенција.

Заев нагласи дека ќе се разговара и со винарската визба „Тиквеш“ и дека низ дијалог ќе се најде взаемно прифатливо решение.

Премиерот во Кавадарци беше придружуван од вицепремиерот задолжен за економски прашања Фатмир Битиќи и министерот за земјоделство, Арјанит Хоџа.

Економија

Светската банка: Закрепнувањето на глобалната економија ќе трае пет години

Објавено пред

Глобалното економско закрепнување од кризата предизвикана од пандемијата може да трае до пет години, изјави денеска главната економистка на Светската банка, Кармен Рајнхарт.

„Веројатно ќе има брзо закрепнување имајќи предвид дека сите ограничувачки мерки поврзани со блокадите се укинати, но целосното закрепнување ќе трае дури пет години“, рече Рајнхарт на конференцијата што се одржа во Мадрид, објави „Ројтерс“.

Таа посочи дека рецесијата предизвикана од пандемијата ќе трае подолго во некои земји отколку во други и дека ќе ги влоши нееднаквостите, така што најсиромашните земји ќе бидат потешко погодени од кризата отколку побогатите.

Првпат по 20 години, глобалните стапки на сиромаштија ќе се зголемат по кризата, додаде Рајнхарт.

 

Прикажи повеќе...

Економија

По осум месеци, Вухан ги обнови меѓународните патнички летови

Објавено пред

Првиот меѓународен патнички лет, по пауза од осум месеци, вчера слета во Вухан, најпогодениот град во Кина за време на пандемијата на коронавирусот.

Летот на јужнокорејскиот превозник „Т’веј“ слета на меѓународниот аеродром „Тијанхе Вухан“ во 10.30 часот со 60 патници, вклучувајќи 11 Јужнокорејци.

Сите патници морало да имаат негативен тест на коронавирус не постар од 72 часа пред летот, и тоа направен во болница определена од амбасадата на Кина во Јужна Кореја.

Директорот на Канцеларијата за цивилно воздухопловство, Ли Јижу, рече дека продолжувањето на меѓународните летови ги покажува големите антиепидемиски достигнувања на кинескиот народ.

Тој додаде дека ова е најдиректниот и најсилен доказ што му кажува на светот што сторила Кина во борбата против пандемијата.

Прикажи повеќе...

Економија

Уште десет дена можност да се аплицира за развој на социјални и зелени бизниси

Објавено пред

Здружението за социјални иновации АРНО апелира до сите млади што имаат желба да ги развијат своите бизнис-идеи со кои се нуди решение за некаков општествен или еколошки предизвик да аплицираат за програмата RISE, која е во тек. Повикот е наменет за млади на возраст од 18 до 35 години и е отворен до 27 септември.

Проектот RISE се спроведува во регионот на Западен Балкан со цел да им понуди на младите луѓе програма преку која тие ќе ги развијат своите идеи почнувајќи од нула. Програмата, освен менторска и експертска поддршка, нуди и мотивација, инспиративни приказни, дружење и регионални вмрежувања. На крајот од првата фаза две избрани тима од секоја земја ќе добијат финансиска и експертска поддршка за понатамошен развој на зелениот/социјалниот бизнис.

Проектот RISE е развиен и мониториран од конзорциум составен од Регионалната канцеларија за младинска соработка (РИКО), „Група СОС пулс“, Мрежата за млади на Југоисточна Европа (SEEYN), Францускиот институт и Француско-германската канцеларија за млади (ОФАЈ), а имплементиран од шест локални инкубатори – АРНО, Balkan Green Foundation, Nesto vise, Smart Kolektiv, IEC Tehnopolis и Yunus Social Business. Проектот RISE е кофинансиран од Француската агенција за развој (АФД) и Регионалната канцеларија за младинска соработка (РИКО).

„Нашата земја има прекрасни примери на млади луѓе кои не се само претприемачи ориентирани кон профит, туку се млади што преку своите бизниси прават добро за земјата и заедниците. Го имаме примерот на екомагионичарот Кристиан Шопов, кој преку своето екосоцијално претпријатие едуцира куп млади дека пластиката не може магично да исчезне, го имаме примерот на тимот на Challenger, кој завчера за 24 часа успеа да дојде до 500 корисници, кои ја користат нивната мобилна апликација и се мотивираат да пешачат и возат велосипед. Имаме креативни млади, ги каниме да аплицираат и да се впуштат во патешествието RISE Journey. Веруваме дека нема да биде лесно, ама ветуваме дека ќе биде забавно“, изјави Ирина Јаневска од АРНО.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ17 минути

Откриен случај на детска проституција, макро била 20-годишна велешанка

СВР Велес поднесе кривична пријава против Н.Д.(20) од Велес поради детска проституција. Во периодот од 4.7. до 13.7.2020 девојката во...

Култура29 минути

„Браќа Манаки“ ќе се одржи само еден ден во Битола и нема да има повеќе од 80 гости

Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ нема да се одржи во својата реална форма, но достојно ќе биде одбележан...

Економија2 часа

Светската банка: Закрепнувањето на глобалната економија ќе трае пет години

Глобалното економско закрепнување од кризата предизвикана од пандемијата може да трае до пет години, изјави денеска главната економистка на Светската...

Македонија3 часа

Седуммина починати и 186 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија седум лица починaа од коронавирус, а потврдени се 186 нови случаи од 1.674 теста,...

Македонија3 часа

ЗНМ повикува на транспарентна и непристрасна истрага за рекламирањето на партиите на последните избори

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) реагира на објавата на Основното jавно oбвинителство во која информираат дека е отворена истрага...

Македонија3 часа

(Видео) Костадинов: Односите со Бугарија ги градиме во духот на договорот за добрососедство

Македонскиот јазик e признат од целиот свет, односите со Бугарија ги градиме во духот на договорот за добрососедство, изјави портпаролот...

Македонија4 часа

Владата: Потребата на родителите да не одат на работа е беспредметна

Обезбедена е целосна грижа и доволно места за децата во градинките, единствен логичен чекор е родителите да се вратат на...

Македонија5 часа

Целиот тим на ракометниот клуб Голден арт КЛ7 во изолација поради коронавирус

Ракометниот клуб Голден арт КЛ7 ги информира целокупната спортска јавноста и надлежните институции дека по натпреварот од второто коло на...

Македонија5 часа

(Видео) Ќе се гради пругата кон Бугарија

Новиот министер за транспорт и врски, Благој Бочварски, најави изградба на пруга на Коридорот 8, односно пругата до Бугарија. Тој...

Македонија7 часа

Засилени контроли во Скопје – за еден ден казнети 379 возачи

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територија...

Регион7 часа

Нова одлука во Србија – сите што се враќаат во земјата мора да се пријават во здравствениот систем

Од утре, од 18 часот, во Србија стапува во сила нова одлука – сите државјани на Србија што ќе се...

Свет7 часа

Се затвора џамијата „Ал-Акса“ во Ерусалим поради коронавирусот

Третото најсвето исламско место во светот, ерусалимската џамија „Ал-Акса“ во Израел, од петок ќе биде затворена поради зголемување на бројот...

Свет7 часа

Трамп го нарече докторот збунет, а тој му одговори: Маската ме штити повеќе од вакцина

Дури и ако вакцината против коронавирусот е одобрена во наредните недели, тешко дека ќе биде широко достапна за јавноста до...

Свет8 часа

Богатите земји откупиле повеќе од половина од потенцијалната вакцина против коронавирус

Богатите нации, вклучувајќи ги САД, Велика Британија и Јапонија, веќе откупија повеќе од половина од дозите на потенцијалната вакцина против...

Свет9 часа

СЗО: Дури во 2022 година светот може да размислува за враќање на животот пред Ковид-19

Дури во 2022 година светот може да почне да размислува за враќање на животот пред Ковид-19, рече д-р Соумја Сваминатан,...

Свет20 часа

Брејвик побара условно ослободување

Масовниот убиец Андерс Брејвик побара условно пуштање на слобода, изјави денеска неговиот адвокат Оејстеин Сторвик, за норвешкиот дневник „ВГ“. Брејвик...

Свет21 час

Границите на Унгарија остануваат затворени

Унгарските граници остануваат затворени, а маските за лице задолжителни во кината, театрите и социјалните институции, со цел спречување на ширењето...

Свет22 часа

(Видео) Полицаец во САД застрелан од автомобил – пред два дена беа застрелани и други двајца

Американски сојузен полицаец е застрелан пред судницата во Феникс, Аризона, во напад од автомобил, пренесуваат американските медиуми. Офицерот го преживеал...

Македонија1 ден

Нови 163 заболени и седум починати од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.721 тестирања, а регистрирани се 163 нови случаи на...

Македонија1 ден

(Видео) Заев на средба со грчката претседателка: Подготвени сме за интензивирање на соработката во согласност со договорот од Преспа

Премиерот Зоран Заев, во рамките на дводневната работна посета на Грција, денеска оствари средба со претседателката на Република Грција, Катерина...

Досие