Контакт

Економија

Влада: Со укинување на царините за увоз, ќе обезбедиме пониски цени на сончогледово масло

Објавено пред

Портпаролите на Владата, Душко Арсовски и Муамет Хоџа, на денешната прес-конференција, информираа за донесените одлуки и заклучоци од 37-та седница на Владата.

dobivaj vesti na viber

Тие истакнаа дека на вчерашната седница е донесена одлука за укинување на царината за увоз на масло од сончоглед за јадење.

Со ова, како што истакнаа, ќе се даде можност до 31 мај годинава да се увезат потребните количини од овој продукт од земји кои не се предмет на повластени царински стапки.

Исто така, ќе се обезбедат доволно количини за домашниот пазар и ќе се намали притисокот за раст на цените на овој производ како резултат на глобални трендови.

Економија

ММФ: Глобалната економија се соочува со најголемиот тест од Втората светска војна

Објавено пред

Глобалната економија се најде на работ на колапс поради низа последователни кризи.

dobivaj vesti na viber

Меѓународниот монетарен фонд денеска на Светскиот економски форум во Давос, Швајцарија, соопшти дека глобалната економија ја чека „можеби најголемиот тест од Втората светска војна“.

„ Се соочивме со низа немили настани“, изјави извршната директорка на ММФ Кристалина Георгиева.

Таа предупреди дека руската инвазија на Украина ги потенцира негативните ефекти на пандемијата на Ковид-19 врз економијата, попречувајќи го економското закрепнување и поттикнувајќи ја инфлацијата заедно со зголемувањето на цените на храната и горивото, пишува Си-Ен-Ен.

Земјите се оптоварени и со зголемување на каматните стапки, а бизнисите и домаќинствата треба да се справат со големи долгови. Пазарните турбуленции и постојаните ограничувања на синџирот на снабдување се исто така ризик. Покрај тоа, климатските промени се проблем.

За да се намали стресот врз економијата, ММФ на состанок повика владини претставници и бизнис лидери во Давос на разговори за намалување на трговските бариери.

Додека многу земји се борат со зголемените трошоци за живот за своите граѓани, некои одат во спротивна насока и воведуваат ограничувања во трговијата со храна и земјоделски производи што би можеле да го влошат недостигот и да ги зголемат цените на глобално ниво.

Претходно овој месец, одлуката на Индија да го забрани извозот на пченица доведе до зголемување на цените на житото, иако таа е релативно мал извозник. Индонезија го забрани најголемиот дел од извозот на палмово масло во април за да ги заштити домашните резерви, но има намера да ја укине забраната оваа недела.

Прикажи повеќе...

Економија

(Видео) Ристова: Осум милиони евра исплатени кон граѓаните во првите три месеци преку мерката Мој ДДВ

Објавено пред

Владата предводена од СДСМ останува посветена на реализација на мерките кои обезбедуваат повеќе пари кај граѓаните. Една од успешните мерки со кои државата исплаќа пари директно на сметките на граѓаните е мерката Мој ДДВ која се спроведува веќе трета година. Во првото тромесечје назад кај граѓаните исплатени се 491,5 милиони денари, односно близу осум милиони евра, изјави на денешната прес-конференција Лолита Ристова, пратеничка на СДСМ.

dobivaj vesti na viber

Таа додаде дека во време на светска економска криза важен е секој денар плус што завршува во семејните буџети. Освен што обезбедува дополнителни приходи за граѓаните, мерката Мој ДДВ е важна и за унапредување на даночната дисциплина.

Ристова истакна дека заштитата и унапредување на животниот стандард се врвен приоритет на Владата предводена од СДСМ.

Во време на светска економска криза преземаме низа мерки кои обезбедуваат повисоки плати и пензии и помали трошоци за граѓаните. Минималната плата ја зголемивме на 18.000 денари, а од септември следува рекордно зголемување на пензиите согласно новата методологија, изјави Ристова.

Таа додаде дека СДСМ како одговорна партија продолжува да реализира мерки и политики што значат вистинска грижа за сите категории граѓани.

Прикажи повеќе...

Економија

Стојаноски: Колку подолго е на власт владата на СДСМ и ДУИ, толку поблиску сме до банкрот

Објавено пред

Во текот на месец јуни, во Собранието ќе се разгледува Ребалансот на Буџетот за 2022 година. Двоецот Бесими – Ковачевски, пред само 6 месеци во ова Собрание не убедуваа дека Буџетот за 2022 година е направен за да одговори на кризите со кои се соочува државата и дека ќе има рекордно ниво на капитални расходи, кои ќе го надминат буџетскиот дефицит. За потсетување, уште во ноември државниот врв бил информиран дека Русија ќе ја нападне Украина, а уште од летото 2021 знаеја дека цената на електричната енергија ќе расте, посочи денеска Бојан Стојаноски, пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ.

dobivaj vesti na viber

„Од почетокот на пандемијата во 2020 година, постојано сме во криза, донесени се два ребаланси во 2020 година, Буџет и Ребаланс за 2021 година и Буџет за 2022 година. Тоа значи 5 Буџета во период од две години и секогаш велат дека непродуктивните трошоци ги кратат за стотина милиони евра. Ребалансот на Буџетот за 2022 година, сеуште не е достапен на пратениците, но од пресот на министерот за финансии можеме да заклучиме дека повторно се кратат капиталните расходи т.е. развојниот дел на еден Буџет“, вели Стојаноски.

Лошото менаџирање со енергетските капацитети од страна на власта не доведе до покачување на цената на струјата за 30-тина проценти во последните 3 години, а веќе на лето се очекува и ново покачување кое може да биде повторно двоцифрено, посочи пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ.

Оценува дека владата на СДСМ и ДУИ мора да си замине час поскоро.

„Колку подолго се на власт, толку поблиску сме до банкрот. Јавниот долг се очекува да ги пробие сите можни граници, и таа од 8 милијарди евра и таа од 65% од БДП. Генерации и генерации ќе треба да ја плаќаат неспособноста, незнаењето, но пред се криминалот и корупцијата на оваа Влада“, истакна Стојаноски.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 минута

Ангел Димитров: Проблемот е што македонските историчари се трудат да не прифатат заедничка историја

Бугарија не треба да дозволи притисок. Бугарската страна мора да покаже доверба во својот став, во своите аргументи и без...

Европа3 часа

Белгија е првата земја што воведе карантин поради мајмунските сипаници

Белгија стана првата земја што воведе задолжителен 21-дневен карантин против мајмунските сипаници бидејќи 14 земји сега потврдуваат појава на вирусна...

Европа3 часа

Светски економски форум во Давос: Ќе се разговара за последиците од војната во Украина

Три месеци по почетокот на руската инвазија на Украина, војната и ризиците што таа ги носи за светската економија ќе...

Свет4 часа

Претставниците на АПЕК: Русија веднаш да ја прекине војната во Украина

Претставниците на седум земји, вклучително и оние што го напуштија состанокот на министрите за економија на Азиско-пацифичката економска соработка (АПЕК),...

Свет4 часа

Бајден: Подготвени сме да употребиме сила за одбрана на Тајван

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека ќе биде подготвен да употреби сила за да го одбрани Тајван. Тој рече дека...

Европа4 часа

Русија: Планираме да изградиме и распоредиме 50-ина нови ракети „Сармат“

Русија планира да изгради и распореди 50-ина нови интерконтинентални балистички ракети „Сармат“, способни за нуклеарни напади до крајот на есента,...

Европа4 часа

Зеленски: До 100 украински војници гинат секој ден во борбите на истокот на земјата

Володимир Зеленски објави дека Украина губи до 100 војници секој ден во борбите на истокот на земјата. Зборувајќи на прес-конференцијата,...

Европа4 часа

Борел: Ги исцрпивме воените резерви поради војната во Украина

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел, во неделата изјави дека војната во Украина тектонски го...

Свет14 часа

Генералниот директор на СЗО: Пандемијата на коронавирус сигурно не е завршена

Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Гебрејесус денеска изјави дека пандемијата на коронавирусот сигурно не е завршена и...

Македонија20 часа

Ковачевски ќе ja предводи владината делегација во Ватикан и Рим, најавена е и средба со Петков

Премиерот Димитар Ковачевски придружуван од ќерката Тамара Ковачевска на 23 и 24 мај ќе предводи делегација на Република Северна Македонија...

Европа20 часа

Француски министер: За влез на Украина во ЕУ ќе бидат потребни 15 или 20 години

За влез на Украина во Европската унија ќе бидат потребни најверојатно 15 или 20 години, рече францускиот министер за европски...

Европа1 ден

Бајден: „Епидемијата на мајмунски сипаници причина за загриженост“

„Епидемијата на сипаници е нешто за што сите треба да бидат загрижени“, изјави денеска американскиот претседател Џо Бајден. Тој додаде...

Економија1 ден

Бектеши: Трговците во туристичките места ќе можат да работат во недела и на празници

Министерството за економија веќе предложи до Собранието измени и дополнувања на Законот за трговија со кои се овозможува работа во...

Регион1 ден

(Видео) Тепачка меѓу навивачи на „Хајдук“ со полицијата на автопатот кај Загреб, имало и повредени

Синоќа навивачите на Хајдук се судрија со полицијата на автопатот А1 во близина на одморалиштето Дешинец, пренесуваат хрватските медиуми. Според...

Европа1 ден

Подољак: Нема да има отстапување на територија

Украина ја отфрла можноста да се согласи на прекин на огнот со Русија и порача дека Киев нема да прифати...

Европа1 ден

Велика Британија: Регионот Северен Доњецк е приоритет на Русија

Министерството за одбрана на Обединетото Кралство објави неодамнешен извештај за ситуацијата во Украина. Единствената руска оперативна чета со возила за...

Економија1 ден

Западот во страв- Светот има залихи на пченица за само десет недели?

Русија и Украина сочинуваат околу една четвртина од светскиот извоз на пченица, а Западот стравува дека Путин се обидува да...

Економија1 ден

Пад на „Волстрит“ седма недела по ред, инвеститорите стравуваат од рецесија

По големите осцилации на „Волстрит“, цените на акциите паднаа минатата недела, седми пат по ред, бидејќи инвеститорите стравуваат дека поради...

Европа2 дена

Зеленски: Го скршивме ’рбетот на руската армија

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека неговата војска нанела сериозна штета на руските вооружени сили и покрај падот на клучниот...

Европа2 дена

Ди Мајо: „Потребна ни е дипломатска контраофанзива“- Италија презентира план за мир во Украина

Италија разви план за постигнување мир во Украина, изјави италијанскиот министер за надворешни работи Луиџи Ди Мајо, пренесуваат локалните медиуми....