Контакт

Економија

Дали знаете како да се справите со загадениот воздух и вирусите во вашиот дом?

Објавено пред

Загадувањето на воздухот е несомнено еден од најголемите проблеми со кои сите се соочуваме, особено во зимските денови кога нивото на ПМ 2,5 и ПМ 10-честичките е на екстремно високо ниво.

Единствениот начин да се заштитиме себеси и нашето здравје е да обезбедиме поквалитетен воздух за нас и нашите најблиски, со тоа што ќе најдеме начин како да го прочистиме воздухот во домот.

Прочистувачите на воздух на Daikin се дизајнирани да се грижат за вас и да обезбедат чист воздух и здрава средина во вашиот дом. Нивната задача е ефикасно да ги отстранат и уништат хемиските загадувачи и штетните честички кои кружат во воздухот, а можат да го загрозат вашето здравје.

Во деновите кога загадувањето со ПM честички во воздухот е на загрижувачко високо ниво, ние ви ги претставуваме прочистувачите на воздух од програмата на Daikin.

Станува збор за уреди во кој е вградена Flash Streamer технологијата, која ефикасно ги уништува вируси, полен, фунги и останати алергени.

Станува збор за уреди во кој е вградена Flash Streamer технологијата, која ефикасно ги уништува вируси како SARS-CoV-2, полен, фунги и останати алергени.

Истражување што го спроведе Daikin Industries во соработка со професорот Шигеру Киува од катедрата за биомедицински науки на Универзитетот во Токио и група истражувачи предводени од проф. Шигеру Морикава од одделот за микробиологија на Универзитетот за науки во Окајама, покажува дека Flash Streamer технологијата на Daikin го уништува и SARS-CoV-2 вирусот до 99.97% по 3 часа озрачување на вирусот.

Flash Streamer технологијата е она што ги прави прочистувачите на воздух на Daikin толку ефикасни. Во споредба со стандардното плазма-празнење, опсегот на Flash Streamer на Daikin е поголем, што им олеснува на електроните да се судираат со кислородот и азотот од воздухот, а сето тоа е значително брзо и совршено безбедно за вас и вашето семејство.

Прочистувачите за воздух на Daikin имаат моќ ефикасно да ги елиминираат честичките од прав, чад, првутот, ситните влакна од миленици и спорите од мувла. Шест слојниот моќен систем за разградување го редуцира чадот од цигари, непријатните мирси и органски хемикалии, кои се штетни за вашиот дом и животната средина и можат да го иритираат вашиот респираторен систем.

Електростатскиот HEPA филтер ги отстранува респираторните надразнувачи и загадувачи, бактерии и вируси, кои се причина за појава на голем број заболувања. Предноста на овој филтер е тоа што се менува еднаш на 10 години, за разлика од HEPA филтрите со активен јаглен кои се препорачува да се заменат по една година користење.

Прочистувачите за воздух на Daikin се одличен избор за луѓе кои страдаат од астма и алергии, а докажано можат да ги ублажат симптомите на отежнато дишење и хроничен бронхитис, правејќи го воздухот чист, свеж и здрав.

Дополнително, четири литарскиот резервоар во моделот Ururu со функција за навлажнување е направена со цел да ви овозможи целосна контрола врз одржување на оптимално ниво на влажност на воздухот во вашиот дом, спречувајќи ги негативните ефекти кои настануваат како последица од сувиот воздух во текот на зимските денови, како што се сувост на кожата, грлото и ноздрите.

Прочистувачите за воздух на Daikin се совршено компакти, лесни за одржување, ефективни и неверојатно тивки при работа, идеални за поставување во ноќен режим.

Daikin преставува синоним за иновативност, квалитет и професионалност. Нашите решенија за прочистување на воздухот се направени со цел да овозможат чист воздух за дишење и да ги оптимизираат нивоата на удобност со цел да ги намалите ризиците по здравјето.

Дознајте повеќе за карактеристиките и спецификациите на прочистувачите на линкот: daikin.mk/procistuvaci.

(ПР текст)

Економија

НБРМ: Регулаторите ја следат состојбата со финансискиот систем

Објавено пред

Финансискиот систем успешно им одговори на минатогодишните предизвици од корона-кризата, регулаторите постојано ги следат состојбите информираат од Народна bанка.

„Финансискиот систем успешно им одговори на минатогодишните предизвици од корона-кризата. Високите регулаторни барања во периодот пред појавата на корона-вирусот и минатогодишните регулаторни мерки придонесоа за натамошното одржување на неговата стабилност, како и за негова подготвеност за натамошни предизвици. Имајќи предвид дека здравствената криза сè уште трае, регулаторите и натаму со особена внимателност ќе ги следат состојбите, приспособувајќи ги своите мерки и пристап заради превентивно делување за натамошно јакнење на финансиската стабилност, а со тоа и на отпорноста на системот на шокови“, додаваат од оваа финансиска институција.

На денешната седница на Комитетот за финансиска стабилност беа презентирани првичните видувања и податоци за остварувањата во минатата година и тековната состојба во одделните сегменти од финансискиот систем во земјата, во условите на корона-кризата. Со седницата претседаваше гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежоска, а учествуваа и министерот за финансии, Фатмир Бесими, претседателката на Комисијата за хартии од вредност, Нора Алити, претседателот на Советот на експерти на Агенцијата за супервизија на капитално финансирано пензиско осигурување, Максуд Али и претседателот на Советот на експерти на Агенцијата за супервизија на осигурување, Крсте Шајноски.

Осврнувајќи се на движењата во банкарскиот систем во 2020 година, гувернерката Анита Ангеловска-Бежоска уште еднаш посочи дека тој успешно им одговори на минатогодишните предизвици од здравствената криза.

„Банкарскиот систем, во услови на исклучително непредвидлив амбиент, успеа да го одржи кредитниот циклус остварувајќи кредитен раст од 4,7%, којшто беше финансиран од солидниот депозитен раст од близу 6%. Овие остварувања се поддржани од солидната капитална и ликвидносна позиција на системот. Истовремено, квалитетот на кредитното портфолио се подобри, при што учеството на нефункционалните во вкупните кредити на банкарскиот систем е намалено на историски најниското ниво од 3,4%. Сепак, со оглед на тоа дека сѐ уште постои неизвесност од здравствената криза и нејзиното влијание врз реалниот сектор, неопходно е претпазливо однесување и постојано следење на можните неповолни преносни ефекти од реалниот врз банкарскиот сектор преку каналот на кредитен ризик“, истакна гувернерката Ангеловска-Бежоска.

На седницата беше посочена и превентивната мерка за привремено ограничување на распределбата и исплатата на дивидендата на акционерите на банките и штедилниците. Притоа, уште еднаш беше нагласено дека со мерката се делува превентивно за натамошно јакнење на отпорноста на банкарскиот систем и обезбедување солидна кредитна поддршка на граѓаните и компаниите.

Министерот за финансии, Фатмир Бесими, рече дека Министерството за финансии во соработка со Народната банка е на чекор до донесување нов Закон за финансиска стабилност и нов Закон за платежни услуги и платни системи, со којшто ќе се следат најдобрите практики на Европската Унија и којшто e веќе поставен на ЕНЕР. Бесими посочи дека и покрај кризата предизвикана од пандемијата, во 2020 година финансиските друштва и давателите на финансиски лизинг ја зголемија вредноста на финансиските пласмани и добивката.

Прикажи повеќе...

Економија

Кина ја делат 30 години од статусот индустриска велесила, смета владин советник

Објавено пред

Уште најмалку 30 години ја делат Кина од статусот на индустриска суперсила, смета владин советник, предупредувајќи на зависноста на индустријата од странска технологија.

Многу набљудувачи веќе ја перцепираат Кина како светска сила бидејќи го произведува секој трет автомобил и телефон во светот, забележува Би-би-си.

Кинеските лидери, пак, се загрижени за нивната голема зависност од американските технолошки производи, како што се полупроводниците.

„Основните капацитети се сè уште слаби. Клучните технологии се во рацете на другите, а тоа може сериозно да ја погоди Кина“, предупредува Мијао Веј, кој десет години беше министер за индустрија и информатичка технологија, а сега е член на владиниот совет.

Иако Кина произведува значителна количина потрошувачки и индустриски производи, учеството на индустријата во економијата минатата година паднало за близу 25 проценти, што е најниско ниво од 2012 година.

„Уделот на индустријата во БДП падна предвреме и премногу нагло“, рече Мијао во говорот пред членовите на советничкиот комитет.

„Кинеската преработувачка индустрија направи големи работи во последниве години, но сепак е во основа голема, но не и силна, обемна, но не и добра“, додаде тој.

Во петгодишниот план, објавен кон крајот на минатата недела, Кина го зацрта развојот на софистицирани технологии, од чипови до вештачка интелигенција. Целите се надоврзуваат на повеќекратните напори на кабинетот на поранешниот американски претседател Доналд Трамп да го блокира пристапот на Кина до технологијата.

Кинеските компании, како што е „Хуавеј“, не можат да набават клучни електронски делови од САД, потсетува Би-би-си.

Затоа, кинеските лидери го утврдија создавањето на домашни производители како клучен приоритет.

Прикажи повеќе...

Економија

(Видео) Тасевска: Остануваме посветени на стабилна и силна економија

Објавено пред

Остануваме посветени на силна и стабилна економија велат од владејачкиот СДСМ.

Пратеничката Лидија Тасевска потсети дека тече реализацијата на бескаматната кредитна линија со грант компонента ,,Ковид 3”, која се реализира со финансиска поддршка од Европската Унија.

„Според јавно објавените податоци од развојната банка, досега одобрени се вкупно 2.122 кредитни барања во вкупен износ од 24,3 милиони евра. Во овие микро и мали трговски друштва, трговци-поединци и занаетчии вработени се вкупно 16.009 вработени. Според структурата, 1.172 кредитни барања се од мали компании, додека 792 барања се од микро компании. 116 кредитни барања се од трговци-поединци, додека 42 кредитни барања се од занаетчии“, информира Тасевска.

Таа напомена дека ова е конкретна помош за малите и микро компании, за трговците поединци, за занаетчиите кои преку ваквиот механизам добиваат поддршка во зајкнување на ликвидноста и зголемување на својата конкурентност во време на санирање на последиците од коронакризата.

„Бескматаната линија ‘Ковид 3’ продолжува се до исцрпување на расположливиот буџет на мерката кој изнесува 31 милиони евра“, додаде Тасевска.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија10 часа

Потврдени 316 нови случаи на коронавирус во Македонија, починаа 11 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 316 нови случаи на коронавирус, 681 оздравен пациент и 11 починати, соопшти...

Македонија14 часа

Јавно обвинителство: Од „Телеграм“ засега немаме добиено никакви податоци за случајот „Јавна соба 2“

Од Јавното обвинителство велат дека активно постапуваат за утврдување кривична одговорност во предметите поврзани со групите „Јавна соба“, во пресрет...

Македонија15 часа

Грција не ги отвора границите за Македонија, продолжена забраната за патници од трети земји

Грција ја продолжи забраната за пристигнување патници од околните земји по воздушен, копнен и морски пат, а тоа правило важи...

Македонија15 часа

Филипче: Предложивме од среда да се воведе полициски час, најмногу поради непочитувањето на мерките

Министерот за здравство, Венко Филипче, преку објава на својот фејсбук-профил ја објасни причината за барањето на ресорното министерство за воведување...

Европа15 часа

Европската агенција за лекови засега не одобрува користење на руската вакцина во ЕУ

Високата службеничка на Европската агенција за лекови (ЕМА), Криста Виртумер-Хохе, апелираше до членките на Европската Унија да не го одобрат...

Свет16 часа

Меган Маркл: Сакав да се самоубијам, а не смеев да побарам помош

Во интервјуто кое се емитуваше на „CBS“, војвотката од Сасекс, Меган Маркл изјави дека имала суицидни мисли додека била бремена....

Свет17 часа

Американците тврдат дека пронашле лек за коронавирусот, во употреба за шест месеци

Новиот антивирусен лек „молнупиравир“ може да го смени текот на епидемијата на коронавирусот, бидејќи за време на експерименталното истражување е...

Забава19 часа

Меган тврди монархијата одбила да го направи Арчи принц поради бојата на кожата

Меган, сопругата на принцот Хари, изјави дека пред раѓањето на нејзиниот син Арчи постоела загриженост дека неговата кожа ќе биде...

Македонија19 часа

„Држава што не постапува е држава што силува“ – марш за женските права по повод 8 Март

Денеска по повод Меѓународниот ден на жената, со почеток во 15 часот, од пред Министерство за внатрешни работи ќе започне...

Свет1 ден

Зошто е речиси невозможно да се заразите со коронавирус на отворено?

Аеросолите, ситни честички што лебдат во воздухот, се главниот виновник за пренесување на коронавирусот. Според наодите на научниците, ова особено...

Свет1 ден

Градоначалник во Италија даде оставка откако јавноста дозна дека се вакцинирал преку ред

Градоначалникот на сицилијанскиот град Корлеоне денес објави дека дава оставка откако преку ред се вакцинира против Ковид-19, а полицијата отвори...

Македонија1 ден

Во Македонија 333 нови случаи на коронавирус, починаа 10 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 333 нови случаи на коронавирус, 268 оздравени и 10 починати лица, соопшти...

Македонија1 ден

Филипче: Состојбата на Мицкоски е стабилна

Состојбата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кој се лекува од коронавирус е стабилна, кажа министерот за здравство, Венко Филипче....

Македонија1 ден

Пристигна првата пратка од руските вакцини во Македонија

На скопскиот аеродром попладнево пристигна првата пратка од руската вакцина „спутник В“. Министерот за здравство Венко Филипче заедно со рускиот...

Европа1 ден

Скандал во Бундестагот: Пратеници профитирале со трговија со маски за време на ковид-кризата

Скандал ја тресе Германија. Пратеници од Бундестагот оствариле профит од трговија со заштитини маски на самиот почеток на пандемијата на...

Свет2 дена

Семејства на починати од коронавирус го тужат британскиот премиер

Британскиот премиер Борис Џонсон, го тужат околу 2.000 семејства кои изгубиле еден или повеќе членови на семејството поради коронавирусот. Досега...

Македонија2 дена

Досега попишани 32.752 лица од дијаспората

Државниот завод за статистика соопшти дека досега се попишани 32752 лица од дијаспората. Оттаму велат дека бројот на попишани расте...

Македонија2 дена

Лекарска комора: Ковид може да предизвика сериозни стомачни крварења, да не се занемарат симптомите

Пациенти кои имаат инфекција со SARS-CoV-2 вирусот може да развијат сериозни компликации на гастроинтестиналниот систем кои во некои случаи се...

Македонија2 дена

(Видео) Пресечени меѓународни канали за транспорт на дрога

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (06.03.2021) во две одделни акции пресече два канала за меѓународен транспорт...

Европа2 дена

Нови ограничувања во цела Италија

Во Италија, во последните 24 часа, имало 307 смртни случаи од коронавирус и повеќе од 23.000 нови инфекции, пренесува агенцијата...

Досие