Контакт

Економија

Интервју со Славчо Таушанов – извршен директор во „Халк осигурување“ АД Скопје

Објавено пред

Славчо Таушанов, извршен директор на Халк осигурување АД Скопје, компанија за неживотно осигурување, присутна на македонскиот пазар од 2007 година и дел од Групацијата Халкбанк, ги споделува искуствата и резултатите за работењето во 2021 година и плановите за следната година.

dobivaj vesti na viber

Господине Таушанов, како извршен директор во Халк осигурување АД Скопје, дали сте задоволни со успесите на целите што ги имавте поставено во 2021 година?

Халк осигурување АД Скопје успешно чекори кон целта за да биде една од најголемите осигурителни компании на домашниот пазар, а во 2019 година станавме дел и од Групацијата Халкбанк. Пандемијата продолжи да влијае врз економијата и врз нашиот сектор, но одредени класи осигурување бележат раст најмногу поради нивната специфичност во која се огледуваат ставот и приоритетот на осигурениците кон заштитата на нивното здравје и имот.

Господине Таушанов, од 2019 година вашата компанија напорно работи кон задоволување на потребите на своите и идни клиенти. Кои се резултатите што денес ги има постигнато Халк осигурување АД Скопје?

Како што кажавте, компанијата од 2019 година целосно се стреми кон успешно спроведување и служење на своите клиенти и многу гордо денес можам да кажам дека според последните статистики, Халк осигурување АД Скопје е трета компанија во Северна Македонија за неживотно осигурување покривајќи 31,9 % од пазарот. Тоа ја оправдува нашата напорна работа и нè прави задоволни што клиентите имаат комплетна доверба во нашата работа и во услугите што ги нудиме и што сакаме да станат помногубројни во планската програма. Со тоа нашето портфолио на производи наредната година значително би се зголемило.

Според вашето мислење, кој е клучниот момент со кој ја стекнавте довербата на вашите клиенти и се издигнавте на третото место во Република Северна Македонија за неживотно осигурување?

Халк осигурување АД Скопје е показател за работењето и потврда дека е сериозен, стабилен и лојален партнер на граѓаните, стопанството и, генерално, на целото општество во нашата земја. На 20.10.2021 година се реализираше седмата емисија на хартии од вредност на Халк осигурување АД Скопје, со вкупна вредност од 3.000.000,00 евра, односно 184.953.000,00 денари. Апсолутната вредност на основната главнина по реализацијата на емисијата на хартии од вредност е во висина од 15.500.000,00 евра, со состојба на основната главнина по реализацијата.

Осигурување од различен тип непредвидливи ризици е основа на вашето работење. Кои се плановите кон кои целите во наредната 2022 година?

Пандемијата е момент што придонесе свеста во општеството да добие еден поинаков и поделикатен изглед, а со тоа се подобри и пристапот до здравствените услуги и предноста на полисите за приватно здравствено осигурување. Во иднина, компанијата најавува уште многу други новитети што, пред сè, ќе му служат на општеството и ќе му овозможат безбеден и стабилен живот на секое поле.

Мојата желба во Новата година е секој граѓанин да се почувствува безбедно и со чувство на припадност, без оглед на тоа што моментално општеството, а и светот се соочуваат со сериозни здравствени предизвици.

Ви посакувам многу здравје и успех во Новата 2022 година.

(ПР-текст)

Економија

„Купете свеќи“- Швајцарија, една од најбогатите земји во Европа се подготвува за недостиг на струја

Објавено пред

Граѓаните на Швајцарија треба да размислуваат да имаат свеќи во куќата во случај на неколкучасовен прекин на струја, вели шефот на енергетскиот регулатор Вернер Лугинбил за Noe Züricher Zeitun“ .

dobivaj vesti na viber

Во Швајцарија уште од есента се подготвуваат за хаос во врска со струјата, па на граѓаните им велат дека во зима мора да очекуваат, во најлош случај, прекин на струјата, пренесува медиумот.

„Ве советувам да имате доволно свеќи во куќата. Кој има шпорет на дрва, треба да има доволно дрва“, изјавил Лугинбил.

Тој посочил дека политиката на предупредување на „Елком“ не се сфаќала сериозно во изминатите години.

Доколку има недостиг од струја, швајцарските власти подготвија мерки, како што се намалување на уличното осветлување, исклучување на осветлувањето на излозите, како и осветлени реклами.

Се размислува и за воведување на забрана за употреба на уреди за правење снег, како и за продажба на електрични греалки, според тамошните медиуми.

Прикажи повеќе...

Економија

Се намалува цената на горивата

Објавено пред

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 2,80 % во однос на одлуката од 5.8.2022 година. Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 2,80 % во однос на одлуката од 5.8.2022 година.

dobivaj vesti na viber

Референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со претходната пресметка бележат намалување во просек: кај бензините 3,569 %, кај дизелот 2,117 %, кај екстра-лесното масло 2,960 % и кај мазутот намалување 1,402 %.

Малопродажните цени на бензинот „евросупер БС-95“ и на екстра-лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се намалуваат 3,50 денари/литар.

Малопродажната цена на „евродизелот (Д-Е V)“ се намалува 3,00 денари/литар, а малопродажната цена на бензинот „евросупер БС-98“ се намалува 2,00 денар/литар.
Малопродажната цена на мазутот М-1 НС се намалува 0,557 денари/кг и сега ќе изнесува 52,786 денара/кг.

Од 9.8.2022 година,од 00.01 часот. максималните цени на нафтените деривати ќе изнесуваат:

– моторен бензин „евросупер БС-95“ – 90,00 (денари/литар);

– моторен бензин „евросупер БС-98“ – 92,00 (денара/литар);

– дизел-гориво „евродизел БС (Д-Е V)“ – 90,00 (денари/литар);

– масло за горење екстра-лесно 1 (ЕЛ-1) – 87,50 (денари/литар);

– мазут М-1 НС -52,786 (денара/килограм).

Курсот на денарот во однос на доларот во изминатиот период по кој беа формирани цените со претходната пресметка е понизок 0,117 %.

Прикажи повеќе...

Економија

Нов шок за пазарот на гас

Објавено пред

Азиско-пацифичкиот пазар на гас се соочува со нов удар откога Австралија сигнализира дека може да го намали извозот на течен природен гас (ТНГ).

dobivaj vesti na viber

Овој регион се бори со ограничени резерви, високи цени и конкуренција од европските купувачи.

Австралија размислува за намалување на продажбата во странство во корист на домашната потрошувачка бидејќи проценува дека ќе има недостиг во домашната понуда в година, пренесува Си-ен-би-си.

Со глобалниот енергетски протекционизам во пораст, австралиската Комисија за конкуренција и потрошувачи (ACCC) минатата недела ја повика Канбера да го заштити својот домашен пазар на гас и да го ограничи извозот на TPG бидејќи предвиде дека источниот брег на земјата може да се соочи со недостиг од 56 петаџули гас во 2023 година.

Поголемиот дел од гасот што се користи на источниот брег на Австралија го произведуваат компании што се исто така извозници на ТПГ во Азиско-пацифичкиот Регион и други земји.

Иако повеќето од продажбите на ТПГ на клиенти во странство се засноваат на долгорочни договори, австралиските производители исто така го продаваат овој енергетски производ на самото место. Земјите што немаат можност да склучуваат долгорочни договори се принудени да купуваат гас на самото место, каде што цените се значително повисоки.

Австралиската асоцијација за истражување и производство на нафта, сепак, донекаде ја смири вознемиреноста на пазарите наведувајќи дека и покрај предупредувањето на ACA, земјата има повеќе од доволно гас за следната година.

Меѓутоа, доколку се активира механизмот за ограничување на извозот, новите притисоци за понудата и цената ќе ги почувствуваат најголемите клиенти на TPG во регионот, како што се Јапонија и Јужна Кореја, како и новодојдените увозници на ТПГ, како што се Филипините, велат аналитичарите.

Цените на ТПГ се зголемени речиси 80 отсто во споредба со периодот пред почетокот на војната во Украина, според индексот на цените на компаните на „Платс ЈКМ“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија7 часа

(Видео) ЦУК: Локализиран пожарот кај Дојран и Богданци

Пожарот кај селото Фурка и браната Паљурци, помеѓу општините Дојран и Богданци е локализиран со здружени и координирани сили во...

Македонија8 часа

Десет починати лица, регистрирани 1.233 новозаразени со коронавирус

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 3 дена (од 6.8. 2022 до...

Македонија10 часа

ЈП „Комунална хигиена“: Кон вработената која предизвика инцидент веќе е започната дисциплинска постапка

На 33 лица кои биле вработени, преку АПВ, во ЈП „Комунална хигиена“-Скопје кои месеци и години земале плата а не...

Европа11 час

Бајден за активностите на Кина: „Загрижен сум“

Американскиот претседател Џозеф Бајден денеска изјави дека не е загрижен за Тајван, туку дека е загрижен за Кина. Бајден открил...

Топ12 часа

Турски државјанин со живеалиште во Скопје осомничен за криумчарење на над 13 килограми злато на Табановце

Основното јавно обвинителство Куманово, постапувајќи по поднесена кривична пријава, донело наредба за спроведување истражна постапка против турски државјанин со живеалиште...

Економија16 часа

Се намалува цената на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните...

Македонија16 часа

(ВИДЕО) Иван, кој го преживеа Халкидик, во интервју за грчки медиум: Најлошиот роденденски подарок

Пред точно еден месец скопјанецот Иван (30) заедно со своите пријатели исчезна на отворено море од плажата Мити, на Халкидик....

Свет17 часа

Путин прави чистка: отпуштил шест генерали, меѓу кои и Месарот од Сирија

Рускиот претседател Владимир Путин отпуштил шест генерали поради лошите резултати од борбените операции во Украина, јавуваат светските медиуми. Според информациите,...

Македонија18 часа

Ја нападнал екссопругата со тупаници и ѝ се заканил дека ќе ја убие ако не се смират

Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против 42-годишно лице за кое постои основано сомнение дека при вршење семејно насилство сторило...

Топ18 часа

Еден човек загина во тешка сообраќајна несреќа на патот Кичево – Гостивар

Еден човек загина во тешка сообраќајна несреќа што утрово се случи на магистралниот пат Кичево – Гостивар, кај т.н. тајмишка...

Свет18 часа

Уште два брода со храна ја напуштија Украина

Уште два брода, едниот со пченка, а другиот со соја, денеска ги напуштија украинските пристаништа, соопшти турското Министерство за одбрана....

Свет20 часа

Кина најави нови воени вежби околу Тајван

Кинеската војска за денеска најави нови вежби на море и на небото околу Тајван. Источната борбена команда на Народноослободителната војска...

Македонија20 часа

Пожарот кај селото Фурка сè уште активен

Регионалниот центар за управување со кризи РЦУК Струмица соопшти дека пожарот кај с. Фурка меѓу општина Дојран и Богданци сè...

Европа1 ден

(Видео) Експлозија во близина на аеродромот Хитроу во Англија

Силна експлозија одекна околу 17 часот по локално време во близина на аеродромот Хитроу во Англија. По експлозијата, чија причина...

Свет1 ден

Трамп: Америка повеќе никој не ја почитува, ние сме народ кој стана шега

Светската заедница ја загуби почитта кон американскиот народ и Америка, изјави Доналд Трамп. Тој исто така изрази загриженост дека другите...

Топ1 ден

Повредено дете во приватна градинка во Скопје, родителот не бил информиран

На 06.08.2022 во 21.50 часот во Полициската станица Карпош, Р.Т.(38) од Скопје пријавил дека на 03.08.2022 околу 17.00 часот откако...

Македонија2 дена

Почина жената од Неготино, која беше претепана од партнерот

Почина 46-годишната жена од Неготино која беше претепна од партнерот П.Н.(51) исто од Неготино. Таа беше во кома пет дена,...

Свет2 дена

Израел прифати хуманитарен прекин на огнот, но Исламски џихад одби

Израел се согласи на хуманитарен прекин на огнот на предлог на Египет, но палестинската организација Исламски џихад ја одби понудата,...

Македонија2 дена

(Видео) Каевски: СДСМ реализира стратешки цели, ВМРО-ДПМНЕ блокира и го дели народот

Преку успешните, одговорни, државотворни политики на СДСМ, државата ги исполнува стратешките цели поставени уште на Денот на независноста. Република Северна...

Македонија2 дена

(Видео) Арсовски: Оставка од министерката Стојчевска заради цензурата на културата која се обидува да ја направи

Бисера Стојчевска трет ден ниту им се извинува на граѓаните, ниту пак има намера да си даде оставка. Ставајќи се...