Контакт

Економија

Компанијата „Кранфилд“ ја зголемува инвестицијата во Македонија

Објавено пред

Министерката без ресор задолжена за странски инвестиции, Зорица Апостолска, во име на Владата денескa потпиша анекс на договорот за доделување државна помош со компанија „Кранфилд Фаундри“, претставувана од претседателот, Сергеј Кручинин.

Со потпишувањето на анексот, првично планираната инвестиција од 15 милиони евра компанијата ќе ја зголеми на 20 милиони евра и ќе отвори најмалку 100 нови работни места, кои со реализацијата на целиот инвестициски проект ќе достигнат до 280 вработувања. Станува збор за изградба на современа фабрика за леење  железо во индустриската зона Неокази, општина Пробиштип, која ќе работи според највисоките еколошки стандарди и ќе испорачува производи главно наменети за автомобилската индустрија.

„Владата уште еднаш го потврдува својот партнерски однос што го гради кон странските инвеститори и ја демонстрира својата максимална посветеност за отстранување на сите пречки со кои се соочуваат инвеститорите во реализација на нивните проекти во Македонија“, рече Апостолска.

Од страна на компанијата се реализирани сите подготвителни градежни активности, потпишани се договори со добавувачите за производствениот капацитет, како и за набавка и инсталација на потребната опрема за производство. Дел од машините за производство веќе се увезени во Македонија и од страна на компанијата се договорени првите нарачки со клиентите за испорака на производите.

Економија

(Видео) Заев на средба со бизнисмени од Македонија, Грција и од Бугарија

Објавено пред

Од

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска, во Гевгелија се сретна со стопанственици од југоисточниот регион на Македонија и од Грција и Бугарија, со кои разговараше за економските придобивки од членството на Македонија во ЕУ и НАТО и од воспоставеното пријателство со Република Грција преку постигнувањето на договорот во Преспа.

Премиерот Заев, кој беше придружуван од амбасадорот на Република Грција Димитрис Јанакакис, заменик-министерот за животна средина и просторно планирање, Јани Макрадули, градоначалникот на Гевгелија, Сашо Поцков, и други градоначалници од регионот, со претприемачите разговараше за подобрувањето на односите и за градење пријателски релации со Република Грција и со другите соседи на нашата земја.

„Овој регион е многу важен бидејќи партиципира сериозно во вкупниот БДП, трговската размена, извозот и увозот што Македонија ги има. Потенцијалот што го отвораме по успешниот референдум е уште поголем. Грција е втор најголем трговски партнер на Македонија по Германија. Ми е многу драго што уште во најава на имплементацијата на договорот веќе бројките покажуваат сериозно следење од страна на бизнис-заедницата на трендот на раст на тоа пријателство и партнерство. Повеќето од фирмите од Македонија и Грција се партнери, со мешовит капитал, пријателството отвора сериозни перспективи. Во првите седум месеци од 2018 година, во споредба со јануари-јули 2017 година, вкупната трговија пораснала 16,5 проценти изразена во евра или 27,9 проценти изразена во долари. Ако била 419 милиони евра трговијата меѓу Македонија и Грција, во првиот квартал или првите седум месеци од 2018 година таа пораснала на 489 милиони евра, а договорот е во фаза на имплементација, по што следува референдумот“, рече премиерот Заев, кој посебно истакна дека Република Грција е втора по ред земја со која Македонија има најголема трговска размена по обем, веднаш по Германија, што покажува дека се подобрува економската соработка и се очекува во иднина уште поголемо интензивирање на ваквите позитивни трендови“, рече премиерот Заев.

Премиерот Заев пред присутните бизнисмени истакна дека вториот дел од договорот за решавање на македонско-грчкиот спор и стратешко партнерство, кој не е многу експониран во јавноста, определува интензивирање и збогатување на соработката помеѓу двете земји, што ќе обезбедува само бенефити за стопанствениците од двете земји.

Амбасадорот на Република Грција, Јанакакис, се заблагодари на позитивните оценки на премиерот Заев за пограничната соработка меѓу Грција и Македонија наведувајќи го како пример на добра соработка меѓу двете земји денешното пуштање во употреба на пречистителната станица на отпадни води во Гевгелија, инвестиција со вкупна вредност од 10 милиони евра, финансиска поддршка на швајцарската влада и од владите на Република Македонија и Република Грција и општина Гевгелија.
Грчкиот амбасадор изрази уверување дека заедничката соработка меѓу соседните земји Македонија и Грција уште повеќе ќе се интензивира кога ќе се реализира договорот, кој беше потпишан во Преспа.

Премиерот Заев упати апел до бизнисмените, до производствените компании, оние што го прошируваат својот обем на работа и воведуваат иновативност, да конкурираат да добијат подршка од буџетот за проекти во ТИР-зоните, каде што е предвидено ослободување од данок, односно да се заинтересираат за мерките што  Владата ги презема да ги мотивира стопанствениците.

Како проект, кој ќе обезбеди дополнителна работа за приватните компании, премиерот Заев го спомена договорот со Грција за гасификација на целиот Југоисточен Регион, како и средствата за прекугранична соработка обезбедени од ЕУ.

Премиерот Заев повтори дека Македонија нема друга перспектива, освен зачленувањето во ЕУ и НАТО, акцентирајќи дека со отворањето на граничните премини на бизнисмените од регионот ќе им се отвори европскиот пазар на половина милион жители, што ќе обезбеди економски развој на државата и повисоки приходи за граѓаните, поголеми инвестиции и нови работни места.

На средбата со премиерот Заев претприемачите разговараа за конкретни начини за поддршка на бизнис-проекти и беше поздравена иницијативата за погранична соработка меѓу стопанствениците од Македонија и од Грција со цел размена на искуства и поттикнување взаемни инвестиции.

Истовремено, претставниците на деловната заедница изразија поддршка на реформските политики на Владата на РМ во областа на земјоделството, енергијата, животната средина, индустријата, инфраструктурата, инвестициите, туризмот, трговијата и транспортот.

Прикажи повеќе...

Економија

(Видео) „ОВД електрик“ го проширува производството во земјата, најавени 90 нови вработувања

Објавено пред

Од

Германската компанија „ОДВ електрик“, која работи во технолошко-индустриската развојна зона Струга/Охрид, денеска објави дека почнува со реализација на втората фаза на инвестицијата, односно изградба на нов дополнителен производствен капацитет од 4.500 квадратни метри, инвестиција од 4,2 милиони евра и нови 90 вработувања.

Вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев, истакна дека владините мерки за поддршка на економијата даваат резултати, што се отсликува преку рекордниот износ на странски директни инвестиции во првото полугодие од 327 милиони евра, раст на индустриското производство од 5,5 проценти во првите 7 месеци од 2018 година, раст на просечната исплатена нето-плата над 6 проценти, како и раст на извозот од земјата.

Економскиот тим на Владата креира вистински политики за реалната економија, тоа стопанствениците го препознаваат и често ги удвојуваат или трикратно ги зголемуваат своите инвестици, посочи министерот за економија, Крешник Бектеши.

„Многу важно во оваа втора фаза на инвестиција на ‘ОДВ електрик’ е што во новиот погон се планира вработување високоедуциран кадар, што значи дека се отвораат подобро платени работни места, што е и во фокусот на Владата. Подобри плати и повисок стандард за граѓаните на Република Македонија“, дополни Бектеши.

Меморандумот за реализација на втората фаза на инвестицијата го потпишаа директорот на ДТИРЗ, Александар Младеновски, и главниот извршен директор на компанијата „ОДВ електрик“, Мартин Ехрет.

„Компанијата ОДВ во моментот вработува 310 лица во својот објект со површина од 4.500 квадратни метри, а со новата инвестиција производствениот простор се удвојува и ќе изнесува околу 10 илјади квадратни метри“, нагласи директорот Младеновски.

„ОДВ Електрик“ е основана во 1970 годината и сè уште е во сопственост на основачките семејства. Покрај фабриката во Германија, во моментот компанијата работи со четири дополнителни подружници на југот на Унгарија, западниот дел на Украина, Македонија и во Мексико. На крајот на 2017 година ‘ОДВ електрик’ вработуваше околу 2.200 лица во сите четири фабрики’, рече извршниот директор на „ОДВ електрик“, Мартин Ехрет.

Прикажи повеќе...

Економија

Плати од 97.000 денари и за новиот состав на Регулаторната комисија за енергетика

Објавено пред

Од

Плати од 97.000 денари ќе добива и новиот состав на Регулаторната комисија за енергетика. Тие неодамна на веб-страницата објавија колкави се примањата на сите членови на Комисијата. Сумите се однесуваат за основните нето-плати, но висината на надоместоците не е вклучена.

Новиот претседател на Регулаторната комисија за енергетика, Марко Бислимовски, зема основна нето-плата од 97.114 денари или над 1.500 евра. Заменик-претседателот Куштрим Рамадани има месечна нето-плата од 91.276 денари.

Петмина членови на Регулаторната комисија за енергетика земаат по 88.774 денари основна нето-плата. Во актуелниот состав на Комисијата членуваат Светлана Јаневска, Енвер Ељмази, Панче Орцев, Наташа Вељановска и Атанаско Тунески. Во Регулаторната сепак се вработени и уште дваесетина други лица, во стручната служба и како технички персонал. Просечната плата од вработен е 45.110 денари.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

(Видео) Стаменковска: Нема притисок врз пратениците од ВМРО-ДПМНЕ што не се изјаснија против уставните измени

Нема притисок врз пратениците од ВМРО-ДПМНЕ кои не се изјаснија дека ќе гласаат против уставните измени, вели пратеничката Невенка Стаменковска,...

Топ3 часа

Фотографирале девојки на плажа во Охрид, сликите ги објавиле на веб-страница за интимни средби

Две лица од Свети Николе и од Охрид фотографирале девојки на плажа во Охрид и ги лажеле дека сликите ќе...

Економија3 часа

Плати од 97.000 денари и за новиот состав на Регулаторната комисија за енергетика

Плати од 97.000 денари ќе добива и новиот состав на Регулаторната комисија за енергетика. Тие неодамна на веб-страницата објавија колкави...

Свет5 часа

(Видео) Највисоко ниво на заштита, Трамп во ОН пристигна со „ѕверот“ и со ладилник полн со крв

Американскиот претседател, коj вчера имаше говор во Обединетите нации, во Њујорк пристигна со највисоко ниво на обезбедување – се возеше...

Економија6 часа

НБРМ: Денарот е стабилен, не постои опасност за евентуална девалвација

Народната банка на Република Македонија информира дека како институција надлежна за конципирање и спроведување на монетарната политика цврсто стои на...

Регион6 часа

(Видео) Четворица пожарникари повредени во ноќната битка со пожарот на Пелешац

Апокалипса на Пелешац по пожарот што дивееше изминатото деноноќие, јавуваат хрватските медиуми. Огнената стихија на хрватскиот полуостров во текот на...

дијамант дијамант
Забава7 часа

Најскапиот дијамант во светот проценет на 50 милиони долари на аукција во Женева

Розовиот дијамант од скоро 19 карати тргнува на светска турнеја пред да биде понуден на аукција во Женева, а се...

Свет7 часа

(Видео) Макрон ја критикуваше политиката на Трамп и доби аплауз

Францускиот претседател, Емануел Макрон остро ги критикуваше во Њујорк светските лидери кои ги гледаат исклучиво своите интереси и порача дека...

Регион8 часа

Брутално убиство на 33-годишен геј активист ја бранува Атина

Геј активист почина во Атина откако брутално беше претепан. Зак Костопулос, 33-годишен активист на грчкиот ЛГБТИ, почина по брутален напад...

Свет20 часа

Бил Козби осуден на 3 до 10 години затвор за сексуален напад

Познатиот комичар Бил Козби е осуден на три до 10 години во државен затвор за дрога и сексуално малтретирање на...

Регион22 часа

(Видео) Пожар на Пељешац, гори борова шума – жителите ги бранат куќите

Во пожар што избувна кај местото Мокало на хрватскиот полуостров Пељешац гори густа букова шума. Според последните информации, огнот го...

Македонија23 часа

Се намалуваат трошоците во постапките пред нотарите и извршителите

На предлог на Министерството за правда, Владата ги прифати предлог-законите за изменување и дополнување на Законот за извршување и на...

Македонија24 часа

Заев: Одлучуваат тие што гласаат, тие што не гласаат не се ни бројат

За успешноста одлучуваат тие што гласаат, а тие што не гласаат не се ни бројат, порача премиерот Заев пет дена...

sobranie, 27 april nasilstvo krvav cetvrtok sobranie, 27 april nasilstvo krvav cetvrtok
Крвав четврток1 ден

Чавков наредил да им ја отворам вратата на колегите од УБК, сведочеше собраниска полицајка за oдзмените харддискови

По наредба на директорот на БЈБ, обвинетиот Митко Чавков, било одземањето на дисковите со снимките од безбедносните камери во Собранието, потврди собраниската...

Крвав четврток1 ден

Судот им ги одби гаранциите на Крсто Мукоски и Љубен Арнаудов да се бранат од слобода

Обвинетите пратеници Крсто Мукоски и Љубен Арнаудов, како и активистот Богдан Илиевски и обезбедувачот Оливер Радулов, и натаму остануваат во...

Топ1 ден

Градоначалникот на Куманово добивал закани, поднесена кривична пријава против едно лице

Градоначалникот на Куманово до СВР Куманово пријавил дека во два наврата му биле испратени СМС-пораки со заканувачки содржини кон него...

Крвав четврток1 ден

Се надевам дека ќе одговараат нарачателите за 27 април, рече обвинителката Русковска

По првиот дел од судењето во кривичниот суд за настаните од 27 април, обвинителката Вилма Русковска, на новинарско прашање, рече...

Investigative story1 ден

Антикорупциската комисија се сомнева во злоупотреби со монографии на Филозофскиот факултет

Антикорупциската комисија има доставено иницијатива за поведување постапка за кривично гонење поранешен декан на Филозофскиот факултет до Јавното обвинителство,поради сомневања...

Крвав четврток1 ден

„Влатко Ѓорчев ги молеше како Господ да не нè напаѓаат“, се расплака телохранителот на Оливер Спасовски

(Фото: Ацо Ангеловски во средина) „Лево од мене слушнав наредба – убијте ги! Масата одеднаш тргна кон нас. Бидејќи не...

Регион1 ден

Додик: Јавна тајна е дека опозицијата подготвува немири на улиците

Претседателот на Република Српска, Милорад Додик, изјави дека е јавна тајна дека опозицијата во тој српски ентитет има план да...

Досие