Контакт

Економија

Независен академски синдикат: И приватниот сектор да го сноси товарот од кризата

Објавено пред

„Остро се спротивставуваме на предлогот на претседателот на СДСМ, Зоран Заев, платите на сите вработени во јавниот сектор да се сведат на минималната плата во наредните два месеци (со исклучок на оние кои се директно вклучени во справувањето со кризата).
Воедно, ја повикуваме Владата да не го прифати овој предлог на претседателот на СДСМ.
Ваквото драстично намалување на платите ќе ги стави во ризик вработените од јавниот сектор и нивните семејства за подмирување на основните трошоци за живот. Покрај тоа, предложените мерки ќе ја оневозможат проактивната улога на професорите и наставниците, кои преземаат активности за продолжување на едукативните активности и во овие вонредни околности, користејќи онлајн алатки“, соопшти Независниот академски синдикат (НАкС).

„Се согласуваме дека солидарноста е единствен начин за надминување на ефектите од кризата, но токму затоа е потребно и приватниот сектор, особено лицата со повисоки плати, како и високопрофитабилните компании и компаниите од гранките кои нема да бидат погодени од кризата, исто така како и јавниот сектор, да учествуваат со свој придонес за закрепнување на економијата. Затоа, предлагаме неколку алтернативни мерки.

Плафонирање на платите до износ од 2.000 евра (и во приватниот и во јавниот сектор) и пренасочување на вишокот во фондот за справување со кризата.Воведување солидарен данок на компаниите со добивки над 1 милион евра, во иснос од 10% од добивката која надминува 1 милион евра, и користење на овие средства за справување со кризата.Пренамена на буџетски средства кои не се од витално и ургентно значење во фондот за справување со кризата.
Намалување на платите на избраните и именуваните лица за 30%. Скалесто намалување на платите на вработените во јавниот сектор од 0% за оние со најниски плати, до 30% за оние со највисоки плати“, се вели во соопштението.

Економија

ЕУ: Кризата поради епидемијата ќе чини стотици милијарди евра

Објавено пред

Сегашната криза предизвикана од пандемијата на коронавирус ќе ги чини европските земји стотици милијарди евра, проценува германскиот институт Ифо.

Речиси секоја земја во Европа веќе има усвоено пакет мерки за помош на економијата од повеќе милиони евра, но тие нема да можат да ја поправат штетата од ширењето на коронавирусот.Стопирањето на производството ќе ја чини милијарди евра секоја земја поединечно.

Според Ифо, претпријатијата треба да бидат подготвени брзо да застанат на нозе, поради што е потребно да се преземат итни мерки кои ќе овозможат да се поврзе обновата на производството со сузбивањето на епидемијата.

Прикажи повеќе...

Економија

Оманскиот министер за нафта очекува цената на нафтата да биде 30 до 40 долари за барел

Објавено пред

Цената на нафтата може да биде околу 30 до 40 долари за барел во последниот квартал од оваа година, изјави министерот за нафта на Оман, Мохамед ал Руми, за весникот „Ал Ватан“.

„Враќањето на растот на цената на нафтата зависи од многу фактори, вклучувајќи го и суспендираното ширење на коронавирусот и можноста ОПЕК да се врати на преговарачката маса и да се договори за стабилизација на пазарот и за намалување на производството на нафта, така што цените на нафтата во последната четвртина од оваа година може да варира меѓу 30 и 40 долари за барел “, рече Ал Руми.

Цените на нафтата се преполовија од почетокот на март поради очекуваниот пад во побарувачката по распадот на договорот за намалување на производството на нафта и во услови на избувнување на пандемијата на Ковид-19.

Откако државите на ОПЕК  не успеаја да се договорат за натамошно намалување на производството, аналитичарите на пазарот почнаа да предвидуваат „војна на цените“ меѓу главните извозници.

Прикажи повеќе...

Економија

Peugeot 208 и SUV Peugeot 2008 добитници на престижното reddot-признание за дизајн

Објавено пред

Двата нови модели на Peugeot, Peugeot 208 и SUV Peugeot 2008, се добитници на престижното „reddot” признание за дизајн. Лавовскиот бренд победи во конкуренција меѓу 6.500 производи и ова е шестото признание за дизајн на Peugeot брендот.

Жирито беше фасцинирано од вертикалните предни LED светла во форма на лавовски заби, задните стоп LED светла во форма на лавовски канџи, многуте фини детали кај надворешниот и внатрешниот дизајн, револуционерниот 3D i-Cockpit и високото ниво на препознатливост.

(ПР-текст)

Прикажи повеќе...

Најново

Топ31 минута

Уапсени насилниците кои тепаа девојче во влез на зграда во Штип

Во врска со видеото со насилство врз девојче кое од утрово се споделува на социјалните мрежи, штипската полиција информира дека...

Свет1 час

Австралија почна со тестирање на две потенцијални вакцини против коронавирусот

Научници од Австралија почнаа со тестирање на две потенцијални вакцини против новиот коронавирус, што може да биде голема пресвртница која...

Свет1 час

Новите проценки покажуваат дека 25 до 50 проценти од носителите на вирусот се без симптоми

Податоците од Исланд покажуваат дека 50 проценти од позитивните на коронавирус биле без симптоми, а САД проценуваат дека до 25...

Македонија2 часа

Скопјанец знаел дека има коронавирус, шетал низ Охрид и дома примил вработени од еден оператор

Четириесет и четиригодишен скопјанец, кој се вратил од странство и кој бил позитивен на коронавирус наместо да биде во строга...

Македонија2 часа

Министерството за здравство: На располагање има повеќе од 1.000 кревети за хоспитализирање пациенти со коронавирус

Здравствениот систем е подготвен да апсорбира поголем број пациенти, кој се очекува со пикот на коронавирусот кон крајот на април,...

Македонија3 часа

Во болницата „Плодност“ во Битола двајца доктори и една медицинска сестра позитивни на Ковид-19

Двајца доктори, еден анестезиолог и еден гинеколог, и една медицинска сестра од приватната болница „Плодност“ во Битола се позитивни на...

Регион3 часа

Србија ја укина одлуката со која се цензурираа информации за коронавирусот

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, објави дека ја повлекува одлуката за информирање во време на пандемијата на коронавирусот, со која...

Свет4 часа

ЕУ: Во Западен Балкан пандемијата се користи за промоција на антиевропски ставови

Европската служба за надворешни работи (ЕЕАС) оцени дека кризата во врска со пандемијата на коронавирусот во Западен Балкан се користи...

Македонија4 часа

Во Битола 55 сантиметри снег, во Крушево 47

Снежната покривка во Битола достигна до 55 сантиметри, а во Крушево има 47 сантиметри снег. Во Маврови Анови има 40...

Свет4 часа

Руски воен транспортер со медицинска опрема пристигна во САД

Руски воен транспортен авион пристигна во Њујорк носејќи медицинска опрема и маски како помош за САД во борбата против коронавирусот....

Забава4 часа

Во НАСА пристигнале 12.000 апликации за идни астронаути

Американската вселенска агенција (НАСА) објави дека примила 12.000 апликации за идната генерација астронаути за десетина слободни места, а резултатите од...

Свет6 часа

„Ламборгини“ ќе произведе хируршки маски за да помогне во борбата против Ковид-19

Италијанскиот производител на луксузни автомобили „Ламборгини“ претвори некои оддели во својата фабрика „Сант’Агата болоњезе“ во погони за производство на хируршки...

Македонија17 часа

Се забрануваат нови вработувања во јавниот сектор

Во јавниот сектор времено се забрануваат новите вработувања, нови ангажирања преку агенции за привремени вработување и нови договори на дело,...

Македонија18 часа

Починатата родилка од Охрид немала коронавирус

Министерството за здравство информира дека се негативни резултатите на битолчанецот кој беше пронајден починат во својот стан и кај родилката...

Македонија20 часа

Бројот на излекувани пациенти со коронавирус во Македонија се искачи на 17

Министерот за здравство, Венко Филипче, информираше дека од Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби, денеска се испишани пет пациенти....

Македонија21 час

ЕУ дозволи пристап за земјава до Европскиот солидарен фонд

Северна Македонија доби пристап и до Европскиот солидарен фонд, од каде заедно со земјите – членки на ЕУ ќе бидат...

Македонија22 часа

Се продолжува породилното отсуство додека трае вонредната состојба

Родилките чие породилно отсуство од работа истекува за време на вонредната состојба, ќе може да останат дома цело време додека...

Македонија23 часа

Со Ковид-19 заразена медицинска сестра од Клиниката за пулмологија

Во Куманово медицинска сестра, вработена на Клиниката за пулмологија, дошла на работа без симптоми, но вчера ѝ се појавила зголемена температура...

Економија23 часа

Ангеловска: Подготвени сме за најлошото сценарио за буџетот, работиме да се случи најдоброто

Многу е тешко за економските аналитичари, вклучително и за меѓународните финансиски институции, да ги предвидат случувањата за време на кризата...

Македонија23 часа

Нов смртен случај на коронавирус во земјата, позитивна и починатата пациентка од Струга

Министерството за здравство информира дека ноќеска на Клиниката за инфективни болести во Скопје починала една пациентка од Лабуништа на возраст...

Досие