Контакт

Економија

Од полноќ повисоки цени на горивата

Објавено пред

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во прoсек 0,84 отсто во однос на малопродажните цени на нафтените деривати утврдени во согласност со одлуката од 10.2.2020 година.

Од ноќеска на полноќ на 18.2.2020 година малопродажните цени на „евросупер БС-95“, „евросупер БС-98“, „евродизел“ (Д-Е V) и на екстра-лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се зголемуваат 0,50 денари за литар и сега малопродажната цена на „евросупер БС-95“ ќе изнесува 66,00 денари за литар, а за „евросупер БС-98“ ќе изнесува 68,00 денари за литар, малопродажната цена на „евродизелот“ (Д-Е V) ќе изнесува 58,00 денари за литар.

Малопродажната цена на екстра-лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) од ноќеска на полноќ ќе изнесува 46,50 денари за литар, а малопродажната цена на мазутот М-1 НС се зголемува 0,246 денари за килограм и ќе изнесува 33,140 денари за килограм.

Од ноќеска на полноќ 00.01 часот на 18.2.2020 година максималните цени на нафтените деривати ќе изнесуваат:

– моторен бензин „евросупер БС-95“ – 66,00 (денари/литар)
– моторен бензин „евросупер БС-98“ – 68,00 (денари/литар)
– дизел-гориво „евродизел БС“ (Д-Е V) – 58,00 (денари/литар)
– масло за горење екстра-лесно 1 (ЕЛ-1) – 46,50 (денари/литар)
– мазут М-1 НС – 33,140 (денари/килограм)

Клучните фактори што влијаат на крајната цена во согласност со методологијата за формирање на цените е курсот на денарот во однос на доларот и референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар.

Во изминатиот седумдневен период референтните цени на нафтените деривати бележат зголемување, и тоа кај бензинот во просек речиси 0,35 отсто, кај дизелот зголемувањето е во просек приближно 1,19 отсто, кај екстра-лесното масло има зголемување во просек речиси 0,64 отсто, а кај мазутот има намалување во просек речиси 0,24 отсто, но земајќи го предвид растот на курсот на денарот во однос на доларот од 1 отсто во изминатиот седумдневен период, извршено е соодветно приспособување.

Напоменуваме дека ова се максималните цени на нафтените деривати од 00.01 часот на 18.2.2020 година. Трговците на големо и трговците на мало со нафтени деривати и горива за транспорт може да ги формираат цените на одделни нафтени деривати и горива за транспорт и пониско од највисоките утврдени цени.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Економија

Поевтинуваат дизелот и бензините

Објавено пред

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во прoсек за 2,67 отсто во однос на малопродажните цени на нафтените деривати утврдени во согласност со одлуката од 30.3.2020 година.

Од вечерва на полноќ малопродажната цена на бензините „евросупер БС-95“ и „евросупер БС-98“ се намалува 0,50 денари за литар и ќе изнесува 48,00 денари за литар „евросупер БС-95“, а малопродажната цена на „евросупер БС-98“ ќе изнесува 50,00 денари за литар.

Малопродажната цена на „евродизел“ (Д-Е V) се намалува 1,00 денар за литар и ќе изнесува 45,00 денари за литар. Намалување има и кај малопродажната цена на екстра-лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) – 1,50 денар за литар и ќе изнесува 33,50 денари за литар.
Малопродажната цена на мазутот М-1 НС се намалува 0,921 денари за килограм и ќе изнесува 17,970 денари за килограм.

Од полноќ максималните цени на нафтените деривати ќе изнесуваат:
Моторен бензин „евросупер БС-95“ – 48,00 (денари/литар)
Моторен бензин „евросупер БС-98“ – 50,00 (денари/литар)
Дизел-гориво „евродизел БС“ (Д-Е V) – 45,00 (денари/литар)
Масло за горење екстра-лесно 1 (ЕЛ-1) – 33,50 (денари/литар)
Мазут М-1 НС – 17,970 (денари/килограм)

Прикажи повеќе...

Економија

МЗШВ: Земјоделците ќе може да работат во атарот на своето село, другите ќе мора да вадат дозволи за движење

Објавено пред

Во однос на новата забрана за движење што ја донесе Владата, а која стапува во сила од среда (8.4.2020), Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство ги известува земјоделците дека оние што имаат работни обврски на своите земјоделски површини и на фармите, а кои се наоѓаат во атарот на селото во кое живеат, може да се движат за време на забраната за движење,ж исклучиво заради извршување на работните активности, без да вадат дозволи за движење.

Земјоделците, пак, чии земјоделски површини или фарми се наоѓаат надвор од селото во кое живеат и треба да патуваат, а имаат работни обврски поврзани со производството, задолжително треба да извадат дозвола за движење.

Вадењето дозволи за оние земјоделци што треба да патуваат од местото на живеење до локацијата каде што им се наоѓа земјоделската површина или фармата, ќе биде по претходно воспоставениот принцип, преку подрачните единици на МЗШВ. Досега издадени се 3.491 дозвола за движење земјоделци заради извршување на работните обврски.

„Ги повикуваме земјоделците да ги почитуваат новите препораки на Владата и движењето да го користат исклучиво за работни обврски со цел заеднички да придонесме во справувањето со коронависрусот во нашата држава“, се вели во соопштението.

Прикажи повеќе...

Економија

Шефот на британскиот телеком ја донира својата плата за здравствените работници

Објавено пред

Шефот на најголемата телекомуникациска компанија БТ рече дека ќе ја донира својата платa за здравствените работници најмалку во наредните шест месеци и дека ќе ги зголеми платите на своите работници кои го одржуваат широкопојасниот интернет во време на изолација поради пандемијата на коронавирусот.

Филип Јансен, еден од најбогатите британски директори, исто така рече дека компанијата нема да отпушти работници поради здравствената криза и ќе ги задржи истите плати најмалку три месеци.

„Ова е ситуација без преседан и сакам да им дадам сигурност на нашите луѓе во наредните месеци“, рече Јансен.

„Се наоѓаме во период кој од сите нас бара да се жртвуваме и сакам нашите луѓе да знаат дека сите заедно сме во ова“.

Јансен, кој беше позитивен на Ковид-19 на почетокот на март, заработува околу 100.000 фунти (околу 114.000 евра) месечно.

Неговото претходно ветување дека ќе ги награди работниците со акции вредни 500 милиони фунти исто така ќе биде исполнето.

Работниците, кои сега се во првите редови бидејќи работат на одржување на мрежата, од 1 јули ќе добијат годишно зголемување на платите од 1,5 процент, а менаџерите нема да добијат покачување за 2020/2021 година.

БТ, компанија основана во 1846 година, има вработено повеќе од 100.000 луѓе.

 

 

Прикажи повеќе...

Најново

Свет58 минути

Експертите ги повикуваат пушачите да ги остават цигарите поради коронавирусот

Здравствените експерти ги предупредуваат пушачите да ги остават цигарите и тутунските компании да престанат да произведуваат и продаваат производи од...

Македонија1 час

На годишен одмор не мораат сите вработени во приватните компании, Инспекторатот за труд ја појасни уредбата

Неискористените годишни одмори од 2019 година, како и првиот дел од одморот за 2020 година, задолжително треба да ги користат...

Македонија5 часа

Тројца пациенти починале од коронавирус во последните 24 часа

Тројца пациенти починале од коронавирусот во последниве 24 часа, информира министерот за здравство, Венко Филипче. Еден од пациентите е од...

Свет6 часа

Во Русија создаден тест кој го открива коронавирусот за 40 минути

Руските научници создадоа експресен тест за откривање на коронавирусот кој дава резултати за 40 минути, соопшто руското Министерство за индустрија...

Македонија6 часа

Од среда полицискиот час ќе почнува во 16 часот, а за време на викендите 24 часовна забрана за движење

Владата на предлог на Комисијата за заразни болести во рамки на Министерството за здравство и Генералниот кризен штаб, донесе одлука...

Топ7 часа

Мајка и син пронајдени мртви во стан во Велес

Мајка и син се пронајдени мртви во стан во Велес. Во моментов се врши увид од страна на екипа на...

Македонија8 часа

(Видео) Сијарто му ја предаде на Чулев унгарската донација од 100.000 маски и 5.000 заштитни одела

Министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев, денеска во Министерството за внатрешни работи оствари работна средба со министерот за надворешни работи...

Македонија8 часа

АХВ препорачува да се избегнува користење автомати за кафе и апарати за вода

Заради избегнување на опасноста од евентуално пренесување на вирусот Ковид-19, во услови на прогласена пандемија, Агенцијата за храна и ветеринарство...

Македонија8 часа

(Видео) Сијарто: Почеток на преговорите најдоцна во јуни

Унгарскиот шеф на дипломатијата, Петер Сијарто, упати честитки за започнувањето на преговорите со ЕУ и за членството во НАТО. На...

Регион9 часа

Брнабиќ: Србија за 10 дена почнува со лечење на заболените со крвна плазма

Во Србија за десетина дена ќе почне таканаречената плазна терапија за заболените со коронавирус, објави српската премиерка Ана Брнабиќ. Таа...

Македонија10 часа

Препораки за трудниците за време на пандемијата со коронавирус

Колкава е веројатноста за инфекција со коронавирус во текот на бременоста? Што доколку здрава трудница има позитивен тест? Дали ако...

Македонија10 часа

Мицкоски ѝ заблагодари на Унгарија за помошта: „Пријателите се познаваат во тешките моменти“

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, преку социјалните мрежи упати благодарност до унгарската влада за помошта од 100.000 маски и 5.000...

Македонија11 час

Унгарскиот шеф на дипломатијата во Македонија донесе 100.000 заштитни маски и 5.000 скафандери

Со специјален воен каргоавион, унгарскиот министер за надворешни работи, Петар Сијарто, допатува во земјава директно до Унгарија со пакети помош...

Регион11 час

Хрватска се подготвува да воведе пократка работна недела

Хрватскиот министер за труд, Јосип Аладровиќ, не ја исклучува можноста земјата да воведе скратување на работната недела поради епидемијата на...

Македонија11 час

Казни за 30 лица кои за време на полицискиот час се шетале низ Скопје

Скопското обвинителство  достави до Основниот кривичен суд Скопје 28 предлози за издавање казни со кои се опфатени вкупно 30 лица,...

Свет12 часа

Тигар од зоолошката градина во Њујорк е позитивен на коронавирус

Надија, четиригодишна женка тигар од зоолошката градина во Њујорк, е позитивна на коронавирусот. Ова е првиот потврден случај на заразено...

Свет12 часа

„Не ги следев советите што им ги давав на другите“ – главната советничка за здравство во Шкотска поднесе оставка

Главниот советник за здравство на шкотската влада, Кетрин Калдервуд, поднесе оставка откако беше откриено дека ги прекршила советите за ограничувања...

Македонија13 часа

Филипче: Одговарајте точно на прашањата на лекарите и епидемиолозите

Министерот за здравство, Венко Филипче, сподели фотографии на социјалните мрежа и порача дека треба да се одговара точно  на прашањата...

Свет22 часа

Премиерот на Британија повторно во болница, откако беше заразен од коронавирусот

Британскиот премиер Борис Џонсон вечерва бил пренесен во болница за да му бидат извршени дополнителни испитувања,  откако пред 10 дена...

Свет23 часа

(Видео) Британската кралица: Ја разбирам вашата болка и тага, заедно ќе ја надминеме кризата

Самодисциплина и решителност е пораката која британската кралица Елизабета Втора вечерва им ја испрати на Британците во овие тешки моменти...

Досие