Контакт

Економија

Откупната цена на оризот е повисока од минатата година

Објавено пред

Директорот на Државниот инспекторат за земјоделство, Зоран Шапуриќ, го посети Кочанскиот Регион. За време на посетата Шапуриќ посети повеќе компании кои вршат откуп на оризот, помеѓу кои „Левиди агро“, „Екозрно“ и „Даниво“ каде разговараше со менаџментот и вработените во овие компании. Притоа, тој се интересираше за текот, динамиката и цените на откупот на оризизот и ги посети производните капацитети каде што се врши откупот на оризот.

Во разговорите беше констатирано дека откупот се одвива веќе неколку месеци без некои проблеми и дека се очекува да заврши до крајот на месец април. Откупната цена на оризот се движи помеѓу 50 и 52 денари и е повисока од ланската цена.

Шапуриќ нагласи дека улогата на Државниот инспекторат за земјоделство не се состои само од репресивна контролна компонента туку има и превентивна улога и дека е во постојана комуникација и со производителите на земјоделски производи и со откупувачите и дека субвенциите за оризот во изминатите години се зголемени. Тој потенцираше дека Владата и Министерството за земјоделство шумарство и водостопанство се силно посветени на унапредувањето на земјоделското производство.

Шапуриќ ја посети и подрачната единица на Државниот инспекторат за земјоделство во Кочани, каде со вработените разговараше за соработката на инспекторатот со другите надлежни институции во сузбивање на долгогодишна негативна појава на палење на земјоделско земјиште.

Економија

(Видео) Димитриеска – Кочоска: Третиот пакет на мерки се реализираше само 13%

Објавено пред

Помпезно најавуваниот предизборен трет пакет на мерки во износ од 355 милиони евра заврши со реализација на 47 милиони евра односно не цели 13% реализација и тоа за предизборен поткуп на населението кое што владата многу сакаше да го помогне, за да еден месец по избори го опустоши со растот на цената на електричната енергија кој што е висок трошок за секое македонско семејство, обвини Гордана Димитриеска – Кочоска, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ.

Според неа, изостанала поддршката на фирмите за вработените и токму четвртиот пакет на мерки е доказ дека истата не била реализирана со третиот пакет мерки.

„Правилното буџетско планирање се заснова на правилна оцена на состојбите во економијата, на правилна антиципација на идните движења и мерки кои нема да бидат ад хок мерки, туку мерки кои ќе имаат долготрајно и системско значење. Ако беше така немаше да ни требаат 4 пакети на мерки туку еден до два, ама вредни во обем и со навремена интервенција. Потребна е реализација на мерки за спас на економијата а не гол популизам, зошто изборите завршија. Треба да се направи реална анализа колку од 4 пакет мерки се наменети за стопанството и губењето на работни места“, рече  Димитриеска – Кочоска.

Таа праша дали Владата размислува за оние 40.000 кои што ги изгубиле работни места во јули и август?

„Откако ги дадоа картичките како предизборен поткуп, ја покачија струјата, зошто во економијата е јасно сметката некој треба да ја плати. После ваков сет на мерки кој нема да влијае на подобрување на економијата ни останува да чекаме повторно повисоки сметки. Се поставува прашањето каде ќе имаме поскапувања“, изјави  Димитриеска – Кочоска.

Прикажи повеќе...

Економија

(Видео) Лукаревска: Почнува реализацијата на четвртиот пакет мерки

Објавено пред

Со реализација на четвртиот пакет мерки за справување со последиците од коронакризата, 470 милиони евра, пари од Буџетот, како директна помош ќе завршат кај граѓаните и компаниите, изјави пратеничката Сања Лукаревска.

„Една од основните компоненти на четвртиот пакет мерки е зајакнување на приватната потрошувачка на граѓаните. Со новиот сет мерки, го надоградуваме успешниот проект за поват на ДДВ кон физички лица. Викендот меѓу 10 и 12 октовмри ќе биде викенд без ДДВ. 350.000 граѓани, веќе постоечки корисници на апликацијата „Мој ДДВ“, за време на продолжениот викенд на 10-11-12 октомври можат да купуваат домашни производи и услуги или компјутери и друга ИТ опрема во вредност од најмногу 30.000 денари и во рок од неколку дена ќе го добијат назад на своите сметки целиот ДДВ“, кажа Лукаревска.

Според проценките, додаде таа, преку оваа мерка ќе се оствари промет од 170 милиони евра, пари кои ќе бидат инјекција за стопанството, а кон граѓаните ќе бидат вратени околу 17 милиони евра преку повратот на ДДВ.

Досега, рече Лукаревска, за една година преку оваа мерка веќе се вратени над 11 милиони евра кај граѓаните.

Исто така, кажа Лукаревска, со новиот пакет економски мерки, платежни картички со износ од 6.000 денари ќе добијат над 5.700 самохрани родители, над 180.000 пензионери со пензии до 15.000 денари,, невработени лица кои се пасивни баратели на работа, самостојни уметници, филмски работници, културни работници и естрадни уметници.

Платежни картички „Купувам домашно“ ќе добијат и дополнителни 540 студенти, како и граѓаните кои се над 64 години, а немаат пензија, ниту државна социјална пензија и се со приходи пониски од 15.000 денари, или воопшто немаат приходи.

Лукаревска рече дека бкупно со оваа мерка се опфаќаат над 283.000 граѓани, а нејзината вредност изнесува 27,6 милиони евра.

Прикажи повеќе...

Економија

Усвоен четвртиот пакет економски мерки – 470 милиони евра за поддршка на граѓаните и стопанството

Објавено пред

Владата на вчерашната редовна седница ја разгледа информацијата за четвртиот сет економски мерки за ревитализирање на економијата во услови на Ковид-19 и го усвои пакетот кој е во насока на продолжување на мерките од претходните три сета мерки, со цел понатамошно закрепнување на домашната економија во периодот на враќање во нормала, односно во новонастаната нормала.

Предвидено е четвртиот пакет мерки да се искористи во последниот квартал оваа година со цел ефектот во економскиот сектор да биде побрз и подиректен, потаргетиран, а некои од мерките е предвидено да продолжат или да почнат на почетокот на наредната година.

Пакетот економски мерки, што беше усвоен на седницата, има три столба. Првиот предвидува директна финансиска поддршка за граѓаните со цел стимулирање на потрошувачката со фокус на домашните производи и услуги и погодените сектори.

Вториот опфаќа директна финансиска поддршка и поддршка за ликвидноста на приватниот сектор и стимулирање на претпријатијата за враќање и задржување на работниците на работните места; и третиот столб е наменет за поддршка за финансиска и фискална одржливост воопшто во економијата, вклучувајќи ја и финансиската стабилност на општините.

„Таргетираните мерки, кои се дел од четвртиот пакет-мерки, ќе го амортизираат ударот врз домашните погодени компании преку стимулирање на приватната потрошувачка со фокус на домашната понуда и поддршка на приватниот сектор, односно економската активност и работните места. Пакетот предвидува фокусирана поддршка, која ќе биде насочена и со цел да пристигне директно кај претпријатијата“, велат од Владата.

Мерките исто така вклучуваат финансиска поддршка за приватниот сектор, економијата и индустријата со цел воведување нови технологии, реструктурирање и зголемување на конкурентноста и продуктивност.

Целокупната вредност на финансиската поддршка за овој пакет е проценет на 28.898.380.000 денари, односно 470.000.000 евра.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет45 минути

(Видео) Жестоки борби во Нагорно-Карабах, светските лидери бараат прекин на огнот

Голем судир меѓу Ерменија и Азербејџан избувна во регионот Нагорно-Карабах. ООН повика на итен прекин на огнот. Москва, Вашингтон и...

Свет1 час

Kина: Запрете го увозот на замрзната храна од загрозените земји, преку неа се пренесува корона

Властите во Пекинг апелираа до увозниците да престанат да увезуваат замрзната храна од земјите погодени од епидемијата Ковид-19, бидејќи примероците...

Македонија2 часа

Притвор за десетмина дрвокрадци кои претепааа полицајци

Судот определи мерка притвор од 30 дена за десет осомничени лица кои биле вклучени во претепувањето на полициските службеници во...

Регион3 часа

Трамп: Лидерите на Србија и Косово се прегрнаа во Белата куќа, прекрасно беше да се види тоа

На предизборен митинг во сојузната држава Пенсилванија, Трамп повторно зборуваше за неговото посредување меѓу Србија и Косово, како и меѓу...

Економија4 часа

Усвоен четвртиот пакет економски мерки – 470 милиони евра за поддршка на граѓаните и стопанството

Владата на вчерашната редовна седница ја разгледа информацијата за четвртиот сет економски мерки за ревитализирање на економијата во услови на...

Македонија4 часа

Седум града со над 100 активно заразени од коронавирус

Во моментот во земјата како активни се водат 2.323 случаи на заразени од коронавирус. Од нив, во седум македонски града...

Економија16 часа

Субвенции и за казината – ќе плаќаат само една третина од износот за лиценца

Во четвртиот сет мерки Владата предвиде субвенции за приредувачите на игри на среќа за месеците октомври, ноември и декември. Тие...

Македонија17 часа

Заев и Борисов разговараа телефонски: Историските комисии треба да најдат решенија прифатливи за двете страни

Премиерите на Република Северна Македонија и Република Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов, денеска телефонски разговараа за повеќе области на...

Регион18 часа

Серија земјотреси кај Атос

Серија земјотреси, од кои најсилниот од 5,2 степени според Рихтеровата скала, ја погодија областа Атос во Грција во последните 24...

Свет18 часа

(Видео) Борбите околу Нагорно-Карабах траат со часови, има мртви и ранети војници и цивили

Парламентот на Азербејџан прогласи воена состојба и полициски час во неколку региони по вооружениот конфликт со Ерменија околу Нагорно-Карабах, јавува...

Свет19 часа

Папата Франциско повика на мир меѓу Ерменија и Азербејџан

Папата Франциско денеска апелираше до Ерменија и Азербејџан да ги решат „нивните недоразбирања“ преку преговори по конфликтот за отцепениот регион...

Топ20 часа

Шестгодишно дете почина од струен удар во Скопско

Шестгодишно дете почина од струен удар во Скопско. Како што информира МВР, вчера во 14.25 часот во СВР Скопје, од...

Македонија21 час

Tројца починати и 148 новозаразени од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.224 тестирања, а регистрирани се 148 нови случаи на...

Економија22 часа

Викенд без ДДВ од 10 до 12 октомври

Викендот без ДДВ ќе биде за време на празничниот продолжен викенд од 10-12 октомври. Државата ќе врати ДДВ на секој...

Топ23 часа

Малолетник од Струмица осомничен за 13 тешки кражби и разбојништва

Струмичката полиција до надлежното Основно јавно обвинителство ќе поднесе пријава против 13-годишник од Струмица, поради сомнение дека извршил 13 кривични...

Европа23 часа

Брисел – ново европско жариште на вирусот

Дневниот просек на новоинфицирани со коронавирусот во последната недела во Брисел е 2.305, односно 340 заразени на 100 илјади жители....

Свет24 часа

(Видео) По Нагорно-Карабах и Ерменија прогласи воена состојба, тензиите ескалираат

Ерменските власти денеска прогласија воена состојба и општа мобилизација откако избувнаа нови судири во Нагорно-Карабах меѓу тамошните сепаратисти поддржани од...

Топ1 ден

Кривични за двајца скопјани кои краделе од возила на институции и фирми

Скопската полиција до надлежното Основно јавно обвинителство ќе поднесе кривични пријави против 29-годишниот И.Џ. од селото Страхојадица, поради сомнение дека...

Европа1 ден

Швајцарците гласаат дали сакаат раскинување на договорт за слободно движење со ЕУ

Швајцарските гласачи денеска одлучуваат дали сакаат да го поништат Договорот со ЕУ за слободно движење на луѓето, што е важен...

Свет1 ден

Во светот активни се речиси 8 милиони случаи на коронавирус

Во светски рамки, од почетокот на пандемијата се потврдени 33.058.423 случаи на коронавирус, а моментно се активни 7.649.933 случаи, покажуваат...

Досие