Контакт

Економија

СДСМ: Белата палата неосновано шири паника кај граѓаните, пченица има доволно

Објавено пред

ВМРО-ДПМНЕ како и многу пати досега се однесува неодговорно во време на најголема светска економска криза, неосновано шири страв и паника и предивзикува вознемиреност кај граѓаните, соопшти СДСМ.

dobivaj vesti na viber

„ Од Белата палата лажат за наводен извоз и реекспорт, бидејќи на сила е забрана за пченица и наполица, јачмен, пченка, брашно од пченица и наполица, семе на сончоглед и сончогледово масло. Граѓаните да бидат спокојни, пченица има доволно, снабдувањето е во најдобар ред, а домашното производство е значително зголемено.

Благодарение на успешните земјоделски политики на СДСМ во изминатите пет години домашното производство на пченица е зголемено за над 50.000 тони. Во 2017 година, домашното прозиводство на пченица било 195.888 тони, а во 2021 година изнесувало 253.674 тони“ велат од владејачката партија.

Дополнителна помош и поддршка на домашното земјоделство во време на криза, како што додаваат, обезбедува Интервентниот фонд за земјоделство во вредност од 250 милиони денари, наменети главно за сточарство и производство на житни култури, но и за субвенционирање на набавката на вештачки ѓубрива и зелена нафта.

„ Додека СДСМ се грижи за граѓаните и презема мерки за непречено снабдување и ублажување на ценовниот шок, ВМРО-ДПМНЕ шири дезинформации, и предизвикува вознемиреност во јавноста“ порачаа од партијата на власт.

Економија

Стартува проектот за ревитализација на големите хидроелектрани

Објавено пред

Почнува ревитализацијата на големите хидроелектрани во земјата во сопственост на АД ЕСМ, објави претседателот на Владата Димитар Ковачевски кој денеска се обрати на настан по повод 65 години од пуштањето во употреба на хидроелектраната Вруток.

dobivaj vesti na viber

Со овој голем проект, како што рече Ковачевски, ќе бидат опфатени хидроелектраните Вруток, Врбен, Равен, Тиквеш, Шпилје, Глобочица, Козјак и хидроелектраната Света Петка.

„Покрај обновата на машинскиот дел на овие капацитети, дополнителна придобивката од проектот е предвиденото зголемувањето на капацитетот на акумулацијата на Маврово што ќе обезбеди пораст на годишното производство на електрична енергија од околу 40 гигават часови. Таквото зголемено производство на енергија од водата значи заштеда од 36,4 илјади тони CO2. Затоа го стартуваме проектот за ревитализацијата на големите хидроелектрани. За да ја зајакнеме македонската енергетска стабилност и независност, преку континуирано производство на чиста, зелена енергија во земјата“, рече Ковачевски.

Вкупното време за имплементација на проектот се очекува да е од 2022 до 2026 година.

Средствата за реализација на овој капитален проект во висина околу 29 милиони евра ќе бидат обезбедени од грантови и поволни кредити, како и од сопствените средства на Електрани на Северна Македонија.

 

Прикажи повеќе...

Економија

Ќе се продолжи рокот за аплицирање за субвенции

Објавено пред

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство ги информира земјоделците дека до Владата доставено е барање за измена на програмата и уредбата за финансиска поддршка во земјоделството, со што ќе се продолжи рокот за аплицирање за субвенции до 30 јуни. Бидејќи сите институции дадоа позитивно мислење, очекуваме измената да биде усвоена на следната владина седница.

dobivaj vesti na viber

„Интересот кај земјоделците за аплицирање за субвенции е голем, особено кај сточарите, кои побараа продолжување на рокот. Министерството секогаш излегува во пресрет на барањата на земјоделците. Измената на програмата и уредбата за финансиска поддршка во земјоделството е токму во нивни интерес, со цел да може да ги поднесат своите апликации во рамките на новиот рок, кој предлагаме да биде продолжен до 30 јуни.

На овој начин ќе им помогнеме на сите земјоделци што не успеале да аплицираат во согласност со законскиот рок, кој истекува на 31 мај, да добијат дополнително време од еден месец, период во кој ќе може да ги подготват апликациите и навремено да аплицираат со цел да ја добијат финансиската поддршка што им ја дава државата“, велат од Министерството.

Од таму очекуваат измената да биде усвоена во интерес на земјоделците.

Прикажи повеќе...

Економија

Министерството за економија го прогласи проектот „Халкеко“ на Халкбанк за најдобар општествено одговорен проект во категоријата однос со животната средина

Објавено пред

Министерството за економија го прогласи проектот „Халкеко“ на Халкбанк за најдобар општествено одговорен проект во категоријата однос со животната средина.

dobivaj vesti na viber

Проектот „Халкеко“ на Халкбанк АД Скопје, со кој се поттикнуваат здрави животни навики и грижа за природата, но и се зголемува шумскиот фонд и се реализираат други активности во насока на заштита на животната средина, од страна на Министерството за економија е прогласен за најдобар општествено одговорен проект во категоријата однос со животната средина.

Министерството за економија 13. пат го организира изборот на најдобри општествено одговорни практики на претпријатијата. Од пријавените 19 проекти, Министерството додели награди за најдобрите општествено одговорни практики на македонските претпријатија во 2021 година на пет претпријатија за реализирани проекти во разни категории. За најдобар проект во доменот на заштита на животната средина е избран „Халкеко“ на Халкбанк.

Халкбанк е прва екобанка во државата и како таква посветено работи на поголема енергетска ефикасност и подобра животна средина. Со цел подигање на свеста за еколошки прашања, уште во октомври 2019 година банката ја креира мобилната апликација „Халкеко“, со која, со низа подароци и бенефиции, ги мотивира граѓаните да пешачат, трчаат или возат велосипед. За возврат, Халкбанк презеде обврска за секои 80 километри поминати во овие активности, како кумулативна активност на сите корисници на апликации, да засадува дрвја. Досега на овој начин се обезбедени речиси 13.000 садници, а емисијата на CO2 е намалена за повеќе од 131.400 кг.

„Зачувувањето на шумите, но и на севкупната добросостојба на нашата планета, е нешто што нѐ засега сите и обврска пред која не смееме да си дозволиме да застанеме, особено кога се работи за нашата локална заедница. Ние како екоориентирана компанија преку разновидните кампањи ‘Халкеко’ и голем број спроведени акции и иницијативи правиме навистина големи напори да дадеме видлив придонес кон подобра, почиста и поздрава средина за сите, но и кон поттикнување поголема одговорност кај секој еден фактор во општеството“, велат од Халкбанк.

Меѓутоа, „Халкеко“ денес не е само апликација, туку прерасна во платформа во рамките на која банката реализира и други проекти за поттикнување здрави животни навики и заштита на природата. Од првата акција на пошумување, одржана во октомври 2019 година, Халкбанк организира низа големи и помали акции на садење нови дрвја, преку кои се донирани над 35.000 нови садници, кои се засадени на повеќе локации во земјата. Па, така, 220 садници се засадени во училишни дворови на училишта во повеќе градови во земјата, со 6.000 млади садници се обнови шумскиот фонд во околината на Велешкото Езеро, каде што претходно имаше голем шумски пожар, а 2.790 садници беа засадени во реонот меѓу Битола и Демир Хисар. Акциите продолжија со садење 9.200 дрвја во околината на Куманово, а во околината на Свети Николе двапати се засадија речиси 16.000 дрвја обезбедени со средства на банката, но и со пари собрани од уплатените котизации на учесниците во велосипедскитe трки Halk Velo Green, кои веќе две години по ред банката ги организира во Маврово.

Во рамките на платформата „Халкеко“ се реализираа и други проекти – се реновираа мостовите во новиот дел од Градскиот парк во Скопје, се уредија зелени корнери во ТЦ „Лептокарија“ во Скопје и во Гостивар, во Аеродром се направи зелен покрив на автобуска постројка, во Крушево се реновира мост итн. И, секако, тука се и низа спортски настани, на кои како спонзор, покровител или организатор се јавува токму „Халкеко“ – платформата на Халкбанк.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија31 минута

Османи: Слободата на Северна Македонија и секоја друга европска земја денеска се брани во Украина

Министерот за надворешни работи Бујар Османи во рамки на неговата посета на Украина оствари средба со својот домаќин, Дмитро Кулеба....

Свет32 минути

Лавров: Западот ѝ објави тотална војна на Русија

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров ги обвини западните земји дека водат „тотална војна“ против Русија и рускиот народ...

Македонија2 часа

(Видео) Црвенковски: Договорот со Бугарија со формулацијата „заедничка историја“ беше голема грешка

Договорот со Бугарија не само што не затвори ниту едно прашање туку, напротив, ја отвори Пандорината кутија и создаде основа...

Македонија2 часа

Во Софија вонреден коалициски совет за Северна Македонија

На вонреден состанок на коалицискиот совет вечерва ќе се соберат владините партнери. Средбата е по барање на премиерот Кирил Петков....

Регион3 часа

Русија протера петмина хрватски дипломати

Русија прогласи за непожелни пет хрватски дипломати во хрватската амбасада во Москва, а на хрватскиот амбасадор му беше врачена нота....

Свет3 часа

Најбогатиот човек во Украина и сопственик на „Азовстал“ ќе ја тужи Русија

Најбогатиот човек во Украина и сопственик на фабриката за челик „Азовстал“, Ринат Ахметов, вели во Мариупол дека планира да ја...

Македонија3 часа

Османи во Украина: Тоа што го видов ме убеди колку е оправдан нашиот став за агресијата

Во рамките на својата работна посета на Украина, министерот за надворешни работи Бујар Османи, придружуван од претставници на украинската Влада...

Македонија4 часа

Земјотрес утрово регистриран во Тетовско

Земјотрес од 3,6 степени утрово го стресе Тетовскиот Регион, а беше почувствуван и во Скопје. Според податоците, земјотресот се случил...

Свет5 часа

Медведев: Условите на Зеленски се категорични до идиотизам

Дмитриј Медведев денеска изјави дека условите што му ги постави претседателот на Украина, Володимир Зеленски, за примирје не се остварливи....

Свет6 часа

САД подготвуваат досега најмоќно оружје против Русија

Администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден се подготвува да го зголеми оружјето на Украина. Администрацијата има намера да го направи...

Свет18 часа

Лавров: Испораката на оружје способно да погоди руска територија е чекор кон неприфатлива ескалација

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров предупреди дека „испораката на оружје за Украина способно да ја погоди руската територија...

Економија19 часа

Ковачевски: Во ребалансот на буџетот направиме намалување на непродуктивните трошоци, нè oчекува тешка зима

„Ребалансот на буџетот е насочен главно кон справување со економската криза, ревидирање на фискалните проекции, реконструирање на буџетските расходи, зачувување...

Спорт20 часа

РК Вардар го прегази Тиквеш и го потврди 15. шампионски пехар (ФОТО)

Македонскиот ракометен првак Вардар ја освои двојната круна оваа сезона, откако денеска со триумфот против Тиквеш (37:25) го потврди и...

Економија22 часа

Путин: Санкциите против Русија му се вратија на Западот како бумеранг

Рускиот претседател Владимир Путин денеска оцени дека антируските санкции се вратиле како бумеранг за оние што ги применувале бидејќи, како...

Македонија23 часа

Кривични пријави за двајца управители во ЕВН и за петмина други за продажбата на парцели во Делчево

Управата за финансиска полиција поднесе кривична пријава против седум лица за продажбата на парцели на ЕВН во Делчево за изградба...

Македонија1 ден

Собранието: Деловникот дозволува можност за затворање на вратите на салата на барање на претседателот

Проѕирна е намерата на опозицијата, која сите овие години ја опструира работата на законодавниот дом и оневозможува донесување битни закони...

Топ1 ден

Дете загина во тешка сообраќајна несреќа на автопатот Скопје – Велес

Едно дете загина, а две лица се тешко повредени во сообраќајна несреќа на автопатот Скопје – Велес. Според информациите од...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата ќе поднесат интерпелација за Талат Џафери

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „Обнова за Македонија“ ќе поднесат интерпелација на претседателот на Собранието, Талат Џафери, најави координаторот...

Европа1 ден

Кадиров ѝ се заканува на Полска: Ако добиеме наредба, за шест секунди ќе ви покажеме на што сме способни

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров ѝ се закани на Полска. Тој на својот канал на „Телеграм“ објави видео во кое вели...

Европа1 ден

И по неколкучасовните разговори на делегациите, Турција продолжува да се противи на членството на Шведска и Финска во НАТО

Шведски и фински дипломати вчера имаа повеќечасовни разговори со турските колеги, меѓутоа, како што јавуваат агенциите, не е постигнат договор...