Контакт

Економија

Се зголемува прагот за задолжителна регистрација за ДДВ на 2.000.000 денари

Објавено пред

Зголемување на прагот за задолжителна регистрација за целите на данокот на додадена вредност од 1.000.000 денари на 2.000.000 денари предвидуваат измените на Законот за данокот на додадената вредност, кои денеска поминаа на владина седница. Предлог-законот сега треба да биде доставен на усвојување во Собранието на државата.

Од Владата појаснуват дека со предложениот закон се врши зголемување на прагот за задолжителна регистрација за целите на данокот на додадена вредност од 1.000.000 денари на 2.000.000 денари и се пропишува можност даночните обврзници кои се регистрирани за цели на данокот на додадена вредност да имаат право на одбивка на претходен данок со поседување фискална сметка, чиј вкупен промет не надминува 6.000 денари издадена во согласност со Законот за регистрирање на готовинските плаќања.

Со оваа новина во законот се укинува сметкопотврдата како задолжителен документ придружен со фискална сметка за промет до 6.000 денари, со што, како што велат од Владата, во голема мера се заштедуваат време, хартија и административна постапка.

Истовремено, предложениот закон има цел да овозможи ослободување од плаќање данок на додадена вредност на добрата што се увезуваат од страна на воените сили на други држави кои се членки на НАТО.

Економија

Бектеши: Eдностранo ќе може да се раскине концесија ако е загрозено здравјето на граѓаните

Објавено пред

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска на прес-конференција информираше за последните измени и дополнувања на Законот за минерални суровини.Како што информираше министерот Бектеши, Министерството за економија веќе подолго време работеше на измена и дополнување на Законот за минерални суровини со цел да се изнајде долгорочно решение во случај кога е загрозена безбедноста и здравјето на локалното население.

„Главна цел на оваа Влада е да работи во интерес на подобрување на квалитетот на животот на граѓаните и да носи одлуки со кои што ќе излезе во пресрет на барањата, не само на граѓаните, туку и на бизнис заедницата. Во изминатите неколку месеци до Министерството за економија пристигнаа повеќе преставки од граѓани и општини во однос на безбедноста на граѓаните во околината на населените места каде што има концесии за минерални суровини, за што Министерството за економија и сите надлежни институции излегоа на терен и преку средби со граѓаните и надзор кај концесионерите ја увиде состојбата на терен. Во таа насока се изработени и последните законски измени кои Министерството за економија ги достави до Владата и произлегуваат од барањата на граѓаните, но истовремено не одат на штета на бизнис заедницата“, потенцираше Бектеши.

Со законските измени се додаваат нови основи за еднистран раскин на договорот за концесија од страна на државата.

„Концесијата за експлоатација може да се раскине заради битна повреда на одредбите од договорот или на законите и прописите што се применуваат на договорот и во случај кога вршењето на експлоатацијата го нарушува јавниот интерес, безбедноста и здравјето на населението. Во случај да се раскине договорот кога вршењето на експлоатацијата го нарушува јавниот интерес, безбедноста и здравјето на населението, тогаш концесионерот може да поднесе барање за добивање на нова концесија за експлоатација на друг локалитет и тоа директно за експлоатација и без спроведување на јавен повик, информираше министерот Бектеши.
Според него, со законските измени исто така основ за едностран раскин на договорот за концесија е и кога концесионерот не го известил Министерството за економија како орган надлежен за вршење на работите од областа на минералните суровини дека има промени во уделите или акциите кои поединечно или во збир би довеле до промена на управувачкиот пакет во друштвото кој е мнозински сопственик кај концесионерот.

„Исто така се додава и основ за раскин на договорот за концесија доколку концесионерот екплоатира помалку од 30 проценти од предвидената количина на минерална суровина согласно главниот рударски проект, во текот на една година, освен доколку концесионерот достави образложение за причината за намалената експлоатација по што може да достави предлог за продолжување на намалената експлоатација за уште една година последователно“ појасни министерот и додаде дека со овие законски измени кои што денеска ќе се најдат на дневен ред на седница на Владата се врши и врши усогласување на прекршочните одредби со новиот Закон за прекршоци, со кои казните за физичките лица се значителни намалени, додека пак за правните субјекти се направени сразнерно на големината на субјектот.

Меѓу новините во законот е и можноста на општините да поднесат барање за добивање на концесија за експлоатација за потребите за изградба на општински пат, по утврдената постапка за изградба на државни патишта.

Прикажи повеќе...

Економија

Паѓаат цените за изнајмување станови во Германија

Објавено пред

Цените за изнајмување станови во поголемите германски градови престанаа да растат во последниот квартал од минатата година. Во некои случаи тие почнаа да паѓаат, покажува истражувањето на агенцијата „Ф + Б“, која ги следи цените на недвижностите.

Во споредба со истиот период во 2018 година, кириите за новоизнајмените станови се намалени 0,3 проценти. Ова особено важи за областите на југот на Германија, особено Минхен.

Цените за изнајмување станови најмногу паднале во Гармиш-Партенкирхен – 4,4 проценти и во Штутгарт – 3 проценти. Минхен со 16,4 евра за квадратен метар, без комунални трошоци, останува најскапиот град во Германија. Во Берлин, каде што станарините и цените на недвижностите бележат најголем раст во последните десет години, киријата падна 1,2 процент. Но, во исто време киријата на постојните договори за закуп е зголемена 0,4 проценти.

Прикажи повеќе...

Економија

Отворен 50. Светски економски форум во Давос

Објавено пред

Педесетиот Светски економски форум во Давос беше отворен синоќа со концерт на Младинскиот оркестар на Европската унија, Симфонискиот оркестар од Сао Паоло и солисти од Кина, Јапонија, Јужна Африка, Бразил и Италија.

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, му честиташе на основачот и претседател на Светскиот економски форум, професор Клаус Шваб на 50-годишнината од настанот.

„Отсекогаш сте имале визија како да се изгради подобра иднина за Европа и светот. Вие бевте меѓу првите кои ја доведовте во прашање зависноста на Европа од фосилни горива и повикате на поодржлив економски развој“, рече претседателот на Европската комисија.

Во чест на 50-годишнината, Светскиот економски форум го издаде Манифестот Давос, збир на етички принципи за водење компании за време на Четвртата индустриска револуција.

На годинешниот Форум, штo завршува в петок, 24 јануари, се очекуваат вкупно 3.000 бизнисмени, политичари и други функционери од 118 земји. Меѓу 53 шефови на држави или влади чие присуство е најавено се претседателите на САД, Ирак, Доналд Тармп, Брахам Салих, германската канцеларка Ангела Меркел, стотици директори на компании, банкари и активисти на граѓанското општество, меѓу нив активистката за животна средина Грета Тунберг од Шведска.

Веб-страницата „Давос-Клостерс“ на Светскиот економски форум наведува дека е „најважната креативна сила за ангажирање на водечки светски лидери во соработка активности за обликување на глобални, регионални и индустриски програми на почетокот на секоја година“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија31 минута

Димитров во Давос: Крајно време е да тргнеме напред

Крајно време Северна Македонија да направи чекор напред на својот европски пат: отворање на заслужените пристапни преговори со ЕУ, порача...

Македонија1 час

Дерковски: Избирачкиот список никогаш не може да биде идеално чист

Претседателот на Државната изборна комисија, Оливер Дерковски, се надева дека на престојните избори нема да има злоупотреба на лични карти...

Македонија2 часа

Османи до партиите: Донесете го Законот за Јавното обвинителство пред изборите

Вицепремиерот Бујар Османи смета дека законот за Јавно обвинителство, кој со месеци е заглавен во Собранието, треба да биде донесен...

Свет2 часа

(Видео) Грета во Давос: Ништо не направивме за климатските промени

Младата активистка за борба против климатските промени, Грета Тунберг, одржа говор на годишниот собир на Светскиот економски форум, кој се...

Свет4 часа

Маж од Австралија со симптоми на смртоносниот корона вирус ставен во карантин

Здравствените власти во Квинсленд потврдија дека во Австралија, најверојатно, се појавил првиот случај на зараза со новиот смртоносен корона вирус...

Свет4 часа

Почнува судењето за импичмент на Трамп, адвокатите повикаа веднаш да се ослободи претседателот

Во Сенатот на американскиот Конгрес почнува судскиот процес за импичмент на претседателот Доналд Трамп. Минатата недела Претставничкиот дом ги испрати...

Економија4 часа

Отворен 50. Светски економски форум во Давос

Педесетиот Светски економски форум во Давос беше отворен синоќа со концерт на Младинскиот оркестар на Европската унија, Симфонискиот оркестар од...

Регион5 часа

Во БиХ секоја година умираат по 3 300 луѓе како последица на загадениот воздух

Во Босна и Херцеговина секоја година прерано умираат околу 3 300 луѓе како последица на изложеноста на воздух загаден со...

Забава7 часа

Автомобилите на Пол Вокер продадени на аукција за 2,33 милиона долари

Дваесет и едно возило во сопственост на трагично починатиот актер Пол Вокер, најпознат по улогата во популарната филмска франшиза „Брзи...

Македонија17 часа

Атиџе од „Медена земја“ добива работа во Општина Лозово и ќе сними две песни

Градоначалникот на општина Лозово, Ацо Велковски, објави дека Атиџе Муратова од филмот „Медена земја“ по турнеите ќе биде работно ангажирана...

Македонија21 час

Царинска управа: Го подигнавме степенот на проверка на секаков отпад

Во контекст на актуелизирањето на увозот на отпад во земјава, посебно по случувањата во соседството, Царинската управа дополнително го подигнала...

Економија21 час

Дизелот поевтинува

Од ноќеска на полноќ дизелот ќе поевтини 1,5 денар, а цената на бензините ќе остане иста, соопшти Регулаторната комисија за...

Македонија23 часа

Командир од Полициската станицата Гази Баба сексуално вознемирувал полицајки

Командир во полициската станица Гази Баба сексуално вознемирувал три колешки. Против него ќе биде поведена постапка за утврдување дисциплинска одговорност...

Македонија23 часа

(Видео) Горан Ангелов ќе биде сменет, ќе се истражува каков отпад бил согоруван на „Дрисла“

Утре ќе биде разрешен досегашниот директор на депонијата „Дрисла“, а на 29 јануари на седница на Советот ќе бидат избрани...

Свет24 часа

Во светот има 2.153 милијардери со богатство поголемо од 4,6 милијарди луѓе

Во светот има 2.153 милијардери со поголемо богатство од 4,6 милијарди луѓе, што претставува 60 проценти од светската популација, се...

Македонија1 ден

(Видео) Заев: Укинувањето на договорот од Преспа е опасност за државата

„Како што се наближуваат изборите, сегашното раководство на ВМРО-ДПМНЕ продолжува да заговара опасни идеи за укинување или поништување на договорот...

Македонија1 ден

(Видео) Рочиштето за „Рекет“ одложено, се разболеле адвокатите на Јанева

Поради влошена здравствена состојба на адвокатите на ексшeфицата на СЈО, Катица Јанева, Дељо Кадиев и Ирена Фрчкоска, утринава се одложи...

Македонија1 ден

Одложено судењето против Елизабета Канческа-Милевска

Поради новото закажано рочиште за ТНТ, се одложи судењето за „Тендери“, во кој првообвинета е ексминистерката за култура, Елизабета Канческа-Милевска....

Топ1 ден

Еден загинат и тројца повредени во сообраќајна незгода во Струмичко

Еден човек загина, а тројца се тешко повредени во сообраќајна несреќа што се случи вчера попладне кај крстосницата кај Габровските...

Свет1 ден

Хари: Меган и јас немавме избор, одлуката не беше лесна

„Меган и јас продолжуваме кон непознато, но навистина немавме избор“, порача принцот Хари на првиот настап во јавноста по најавите...

Досие