Контакт

Економија

Средба Бектеши – Брнз: САД се стратешки партнер на Северна Македонија, поддршката на економијата е клучна за развојот и стабилноста на државата

Објавено пред

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска оствари средба со амбасадорката на САД во Северна Македонија, Н.Е. г-ѓа Кејт Мари Брнз.

dobivaj vesti na viber

На средбата министерот и амбасадорката разговараа за досегашната соработка помеѓу двете земји, економските последици што би можеле да настанат како последица на руско-украинскиот конфликт, како и реализацијата на инфраструктурните проекти, пред се во делот на енергетиката коишто се клучни за развојот на нашата држава.

Во рамките на состанокот министерот ги презентираше реализираните проекти и планираните активности на Министерството за економија во делот на енергетиката, трговијата, иновациите, поддршката на странските инвеститори.

Министерот Бектеши ја информираше амбасадорката за сетот од 26 мерки што го донесе Владата за поддршка на економијата и истакна дека со голема внимателност се следи ситуацијата, пред сè во делот на цените на енергенсите за што се развиваат сценарија за можни исходи.

Министерот Бектеши ја изрази својата благодарност до Владата на САД како наш главен стратешки партнер, којашто постојано ѝ дава значајна поддршка на нашата Влада во спроведувањето на активностите насочени кон економски раст и стабилност на земјата.

На средбата помеѓу министерот Бектеши и амбасадорката Брнз стана збор и за определбата да продолжи економската соработка меѓу двете земји со посебен акцент на поттикнување проекти и инвестиции кои ќе овозможат трајна и одржлива енергетска независност на Северна Македонија.

Двајцата соговорници се согласија дека клучен предизвик за македонската економија во моментот е справување со економските последици од руско-украинскиот конфлит.

На средбата беше упатена благодарност за поддршката на Северна Македонија, која како НАТО сојузник, се приклучи кон повикот за запирање на воените дејствија во Украина.

Економија

Ќе се продолжи рокот за аплицирање за субвенции

Објавено пред

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство ги информира земјоделците дека до Владата доставено е барање за измена на програмата и уредбата за финансиска поддршка во земјоделството, со што ќе се продолжи рокот за аплицирање за субвенции до 30 јуни. Бидејќи сите институции дадоа позитивно мислење, очекуваме измената да биде усвоена на следната владина седница.

dobivaj vesti na viber

„Интересот кај земјоделците за аплицирање за субвенции е голем, особено кај сточарите, кои побараа продолжување на рокот. Министерството секогаш излегува во пресрет на барањата на земјоделците. Измената на програмата и уредбата за финансиска поддршка во земјоделството е токму во нивни интерес, со цел да може да ги поднесат своите апликации во рамките на новиот рок, кој предлагаме да биде продолжен до 30 јуни.

На овој начин ќе им помогнеме на сите земјоделци што не успеале да аплицираат во согласност со законскиот рок, кој истекува на 31 мај, да добијат дополнително време од еден месец, период во кој ќе може да ги подготват апликациите и навремено да аплицираат со цел да ја добијат финансиската поддршка што им ја дава државата“, велат од Министерството.

Од таму очекуваат измената да биде усвоена во интерес на земјоделците.

Прикажи повеќе...

Економија

Министерството за економија го прогласи проектот „Халкеко“ на Халкбанк за најдобар општествено одговорен проект во категоријата однос со животната средина

Објавено пред

Министерството за економија го прогласи проектот „Халкеко“ на Халкбанк за најдобар општествено одговорен проект во категоријата однос со животната средина.

dobivaj vesti na viber

Проектот „Халкеко“ на Халкбанк АД Скопје, со кој се поттикнуваат здрави животни навики и грижа за природата, но и се зголемува шумскиот фонд и се реализираат други активности во насока на заштита на животната средина, од страна на Министерството за економија е прогласен за најдобар општествено одговорен проект во категоријата однос со животната средина.

Министерството за економија 13. пат го организира изборот на најдобри општествено одговорни практики на претпријатијата. Од пријавените 19 проекти, Министерството додели награди за најдобрите општествено одговорни практики на македонските претпријатија во 2021 година на пет претпријатија за реализирани проекти во разни категории. За најдобар проект во доменот на заштита на животната средина е избран „Халкеко“ на Халкбанк.

Халкбанк е прва екобанка во државата и како таква посветено работи на поголема енергетска ефикасност и подобра животна средина. Со цел подигање на свеста за еколошки прашања, уште во октомври 2019 година банката ја креира мобилната апликација „Халкеко“, со која, со низа подароци и бенефиции, ги мотивира граѓаните да пешачат, трчаат или возат велосипед. За возврат, Халкбанк презеде обврска за секои 80 километри поминати во овие активности, како кумулативна активност на сите корисници на апликации, да засадува дрвја. Досега на овој начин се обезбедени речиси 13.000 садници, а емисијата на CO2 е намалена за повеќе од 131.400 кг.

„Зачувувањето на шумите, но и на севкупната добросостојба на нашата планета, е нешто што нѐ засега сите и обврска пред која не смееме да си дозволиме да застанеме, особено кога се работи за нашата локална заедница. Ние како екоориентирана компанија преку разновидните кампањи ‘Халкеко’ и голем број спроведени акции и иницијативи правиме навистина големи напори да дадеме видлив придонес кон подобра, почиста и поздрава средина за сите, но и кон поттикнување поголема одговорност кај секој еден фактор во општеството“, велат од Халкбанк.

Меѓутоа, „Халкеко“ денес не е само апликација, туку прерасна во платформа во рамките на која банката реализира и други проекти за поттикнување здрави животни навики и заштита на природата. Од првата акција на пошумување, одржана во октомври 2019 година, Халкбанк организира низа големи и помали акции на садење нови дрвја, преку кои се донирани над 35.000 нови садници, кои се засадени на повеќе локации во земјата. Па, така, 220 садници се засадени во училишни дворови на училишта во повеќе градови во земјата, со 6.000 млади садници се обнови шумскиот фонд во околината на Велешкото Езеро, каде што претходно имаше голем шумски пожар, а 2.790 садници беа засадени во реонот меѓу Битола и Демир Хисар. Акциите продолжија со садење 9.200 дрвја во околината на Куманово, а во околината на Свети Николе двапати се засадија речиси 16.000 дрвја обезбедени со средства на банката, но и со пари собрани од уплатените котизации на учесниците во велосипедскитe трки Halk Velo Green, кои веќе две години по ред банката ги организира во Маврово.

Во рамките на платформата „Халкеко“ се реализираа и други проекти – се реновираа мостовите во новиот дел од Градскиот парк во Скопје, се уредија зелени корнери во ТЦ „Лептокарија“ во Скопје и во Гостивар, во Аеродром се направи зелен покрив на автобуска постројка, во Крушево се реновира мост итн. И, секако, тука се и низа спортски настани, на кои како спонзор, покровител или организатор се јавува токму „Халкеко“ – платформата на Халкбанк.

Прикажи повеќе...

Економија

Вицегувернерката Нацевска на дијалогот на ЕУ со Западен Балкан

Објавено пред

Во рамките на овогодишниот дијалог на Европската Унија со земјите од Западен Балкан и Турција, во центарот на вниманието беа предизвиците коишто ги донесоа пандемијата и руската инвазија врз Украина, како два последователни надворешни шока. Притоа беа оценети и мерките преземени досега од страна на носителите на политиките за справување со кризите и за зголемување на отпорноста на економиите.

dobivaj vesti na viber

Монетарната политика на Народната банка е соодветна и придонесува за одржување на севкупната стабилност. Банкарскиот сектор и натаму е стабилен и здрав, обезбедувајќи кредитна поддршка во текот на закрепнувањето на економијата од пандемичниот шок. Истовремено, тој е клучниот столб на севкупната финансиска стабилност. Еден од главните предизвици за централната банка е растот на инфлацијата, којшто главно е резултат на глобални фактори на страната на понудата. Сепак, во последниот период се видливи и одредени преносни ефекти. Во вакви околности е потребна будност и внимателно следење на цените и на инфлациските очекувања и доколку е потребно, натамошно затегнување на монетарната политика за да се одржи ценовната стабилност на среден рок.

Ова се накусо оцените и препораките за централната банка на нашата држава од заедничкиот дијалог со ЕУ за економијата и финансиите, којшто се одржува секоја година, и е дел од претпристапното усогласување на земјава. Вицегувернерката Емилија Нацевска ја претставуваше Народната банка на дијалогот.

Вицегувернерката Нацевска посочи дека Народната банка навремено реагира на новонастанатите околности. Последните промени во глобалните економски услови се однесуваат на изразено повисоко ценовно ниво на увезените производи, општа зголемена неизвесност и затегнување на глобалните услови и делуваат врз домашната инфлација, но и врз побарувачката на девизи на девизниот пазар. Заради навремена реакција во врска со инфлациските очекувања и стабилизирање на девизниот пазар, Народната банка во два наврати умерено ја зголеми основната каматна стапка, продолжи со диференцирање на стапките на задолжителна резерва во домашна и во странска валута, а преку активноста на девизниот пазар директно придонесува за одржување на стабилноста на девизниот курс.

Вицегувернерката нагласи дека и покрај потребата за активно управување со овие тековни предизвици, а заради одржување на стабилноста, особено е значајно што Народната банка и натаму работи на реформските активности насочени кон дигитализацијата, поддршка на зелените финансии и финтек-секторот. На ваков начин, централната банка дава свој придонес кон структурната реформска агенда и ја зголемува отпорноста на економијата на шокови.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија31 минута

Црвенковски: Договорот со Бугарија со формулацијата „заедничка историја“ беше голема грешка

Договорот со Бугарија не само што не затвори ниту едно прашање туку, напротив, ја отвори Пандорината кутија и создаде основа...

Македонија1 час

Во Софија вонреден коалициски совет за Северна Македонија

На вонреден состанок на коалицискиот совет вечерва ќе се соберат владините партнери. Средбата е по барање на премиерот Кирил Петков....

Регион2 часа

Русија протера петмина хрватски дипломати

Русија прогласи за непожелни пет хрватски дипломати во хрватската амбасада во Москва, а на хрватскиот амбасадор му беше врачена нота....

Свет2 часа

Најбогатиот човек во Украина и сопственик на „Азовстал“ ќе ја тужи Русија

Најбогатиот човек во Украина и сопственик на фабриката за челик „Азовстал“, Ринат Ахметов, вели во Мариупол дека планира да ја...

Македонија2 часа

Османи во Украина: Тоа што го видов ме убеди колку е оправдан нашиот став за агресијата

Во рамките на својата работна посета на Украина, министерот за надворешни работи Бујар Османи, придружуван од претставници на украинската Влада...

Македонија3 часа

Земјотрес утрово регистриран во Тетовско

Земјотрес од 3,6 степени утрово го стресе тетовскиот регион, а истиот беше почуствуван и во Скопје. Според податоците земјотресот се...

Свет4 часа

Медведев: Условите на Зеленски се категорични до идиотизам

Дмитриј Медведев денеска изјави дека условите што му ги постави претседателот на Украина, Володимир Зеленски, за примирје не се остварливи....

Свет5 часа

САД подготвуваат досега најмоќно оружје против Русија

Администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден се подготвува да го зголеми оружјето на Украина. Администрацијата има намера да го направи...

Свет17 часа

Лавров: Испораката на оружје способно да погоди руска територија е чекор кон неприфатлива ескалација

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров предупреди дека „испораката на оружје за Украина способно да ја погоди руската територија...

Економија18 часа

Ковачевски: Во ребалансот на буџетот направиме намалување на непродуктивните трошоци, нè oчекува тешка зима

„Ребалансот на буџетот е насочен главно кон справување со економската криза, ревидирање на фискалните проекции, реконструирање на буџетските расходи, зачувување...

Спорт19 часа

РК Вардар го прегази Тиквеш и го потврди 15. шампионски пехар (ФОТО)

Македонскиот ракометен првак Вардар ја освои двојната круна оваа сезона, откако денеска со триумфот против Тиквеш (37:25) го потврди и...

Економија21 час

Путин: Санкциите против Русија му се вратија на Западот како бумеранг

Рускиот претседател Владимир Путин денеска оцени дека антируските санкции се вратиле како бумеранг за оние што ги применувале бидејќи, како...

Македонија22 часа

Кривични пријави за двајца управители во ЕВН и за петмина други за продажбата на парцели во Делчево

Управата за финансиска полиција поднесе кривична пријава против седум лица за продажбата на парцели на ЕВН во Делчево за изградба...

Македонија23 часа

Собранието: Деловникот дозволува можност за затворање на вратите на салата на барање на претседателот

Проѕирна е намерата на опозицијата, која сите овие години ја опструира работата на законодавниот дом и оневозможува донесување битни закони...

Топ1 ден

Дете загина во тешка сообраќајна несреќа на автопатот Скопје – Велес

Едно дете загина, а две лица се тешко повредени во сообраќајна несреќа на автопатот Скопје – Велес. Според информациите од...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата ќе поднесат интерпелација за Талат Џафери

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „Обнова за Македонија“ ќе поднесат интерпелација на претседателот на Собранието, Талат Џафери, најави координаторот...

Европа1 ден

Кадиров ѝ се заканува на Полска: Ако добиеме наредба, за шест секунди ќе ви покажеме на што сме способни

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров ѝ се закани на Полска. Тој на својот канал на „Телеграм“ објави видео во кое вели...

Европа1 ден

И по неколкучасовните разговори на делегациите, Турција продолжува да се противи на членството на Шведска и Финска во НАТО

Шведски и фински дипломати вчера имаа повеќечасовни разговори со турските колеги, меѓутоа, како што јавуваат агенциите, не е постигнат договор...

Европа1 ден

Путин првпат ги посети ранетите руски војници

Рускиот претседател Владимир Путин вчера првпат ги посети војниците во болница во Москва, три месеци по почетокот на офанзивата на...

Македонија2 дена

Џафери ги заклучи вратите на салата во Собранието и ги исклучи микрофоните

Собранискиот спикер Талат Џафери побара да се заклучат собраниските врати од салата за да службите пребројуваат пратеници, а пратениците на...