Контакт

Економија

Тевдовски најави проект од 35 милиони долари за изградба на детски градинки

Објавено пред

Нови проекти од областа на социјалата, инфраструктурата и поддршка на малите и средни претпријатија во фокус на Пролетните средбите на македонската делегација во Вашингтон. Како што истакна министерот за финансии Драган Тевдовски, кој заедно со гувернерот Димитар Богов е на чело на делегацијата, се зборувало за нов голем проект од областа на социјалата, со кој ќе се обезбедат средства за изградба и реновирање на детски градинки, како и подобро таргетирање на социјалната помош.

„Во областа на социјалниот сектор зборувавме за еден поголем проект со Светска банка, во износ од 35 милиони долари, за поголем опфат на децата од предучилишна возраст. Станува збор, пред сè за изградба и реновирање на детски градинки и подобро таргетирање на социјалната помош. Втор проект која е важен и кој како идна соработка го договараме со Светска банка е проектот за подобрување и олеснување на транспортот и трговијата во регионот, кој би се направил на регионално ниво“, истакна Тевдовски.

Тој посочи дека во понапредна фаза се и преговорите за кредитната линија евтини кредити за малите и средни претпријатија во износ од 100 милиони евра, за која станало збор на состаноците со Европската инвестициска банка. „Оваа кредитна линија би се пласирала преку Македонската банка за поддршка на развојот. Таа би имала за цел да ги намали каматните стапки, да им даде на малите и средни претпријатија поевтини кредити за тие да можат да инвестираат и да ја движат економијата“, посочи Тевдовски за Гласот на Америка.

Економија

Новиот Porsche 911 спектакуларно претставен на Алпите

Објавено пред

Porsche го претстави новиот 911 во снежна околина. По светската премиера на саемот за автомобили во Лос Анџелес на крајот од ноември 2018 година, осмата генерација на иконата за спортски автомобил беше презентирана на високото подрачје Арејт-Алм во Австрија. Тоа беше првото појавување на возилото по саемот. За оваа цел, прикачен на хеликоптер, новиот 911 полета кон Алм, кој се наоѓа на надморска височина од 1.408 метри. Презентацијата беше водена од д-р Волфганг Порше, претседател на Надзорниот одбор на Porsche AG, Албрехт Рејмолд, член на Извршниот одбор одговорен за продукција и логистика, амбасадорите на брендот Валтер Рерл и Марк Вебер, како и возачите Тимо Бернард и Ричард Лиец.

Помоќен, побрз, дигитален: новиот 911

Новиот 911, исто така, ги постави стандардите на иднината, во поглед на ексклузивните спортски карактеристики и непогрешливо имплементирање на дизајнот и добро познатата ДНК на Porsche. Интелигентните системи за контрола на стабилноста и шасијата, како и иновативни системи за помош, ги комбинираат бескомпромисните динамики на класичниот спортски автомобил со мотор во задниот дел со барањата на дигиталниот свет. Сегашните модели Carrera S се опремени со понатамошно развиени турбо мотори со извонредни 331 kW (450 КС). Моќта е испорачана од ново развиен менувач на пренос со двојна спојка и осум брзини. И двата модели S за четири секунди забрзуваат од нула до 100 км/ч. Опремени со опционалниот Sport Chrono пакет, Carrera S со погон на задните тркала забрзува до 100 км/ч за само 3,5 секунди, додека 911 Carrera 4S со погон на сите тркала го комплетира спринтот за 3,4 секунди. Максималните брзини изнесуваат 308 км/ч (911 Carrera S) и 306 км/ч за верзијата со погон на сите тркала.

Мотоспорт спектакл на снег и мраз

Презентацијата се одржа пред GP тркатата на мраз на „ Zell am See“. Ова е ново издание на „ледената“ легендарна трка која се одржуваше од 1937 до 1974 година. Настанот, кој се одржа оваа сабота и недела на спортскиот аеродром Зел, понуди на гледачите многу спортски активности со класични, актуелни и рели возила – вклучувајќи бројни Porsche модели. Околу 130 учесници беа дел од околу 600 метри долгата патека на мраз, помеѓу кои беа победникот на Ле Ман – Ханс-Јоахим Штук, како и бренд амбасадорите на Porsche – Марк Вебер и Валтер Рерл.

(ПР текст)

Прикажи повеќе...

Економија

Поскапуваат бензините и дизелот

Објавено пред

Цените на бензините и дизелот од ноќеска на полноќ се зголемуваат за 2,5, односно 3,5 денари, соопшти Регулаторната комисија за енергетика.

Малопродажните цени на бензините еуросупер БС-95 и еуросупер БС-98 се зголемуваат за 2,5 денари за литар, и со тоа новите цени од ноќеска на полноќ ќе изнесуваат 61, односно 63 денари.

Дизелот од ноќеска на полноќ поскапува за 3,5 денари на 58,5 денари за литар.

Екстра лесното масло за домаќинство поскапува 4 денари на 47,5 денари за литар.

Малопродажната цена на мазутот М-1 НС се зголемува за 3,573 денари и со тоа новата цена изнесува 29,522 денари за килограм.

Прикажи повеќе...

Економија

Најбогатите 26 милијардери во светот поседуваат богатство исто колку 3,8 милијарди луѓе

Објавено пред

Светските милијардери секојдневно се збогатуваат за дополнителни 2,5 милијарди долари. Бројката на милијардери во светот достигна  2.208, што е двојно повеќе отколку пред 10 години. Милијардерите денес се најбогати од кога било, според извештајот на „Оксфам интернешнл“, пренесе Си-ен-ен.

Годишниот извештај е објавен пред Светскиот економски форум во Давос, Швајцарија, што почнува утре, а кој ги спојува некои од најбогатите и највлијателни луѓе во светот. Извештајот од 106 страници треба да го привлече вниманието на растечкиот јаз меѓу богатите и сиромашните.

Заедничкото богатство на 26-те најбогати луѓе во светот минатата година достигнаа 1,4 трилиони долари – исто колку и вкупното богатство на 3,8 милијарди најсиромашни луѓе во светот.

Најголем дел од милијардерите се Американци, според листата на „Форбс“, која е искористена во извештајот на „Оксфам“. Меѓу нив се и основачот на „Амазон“ Џеф Безос, директорот на „Мајкрософт“ Бил Гејтс, сопственикот на компанијата „Беркшир Хетавеј“ и инвеститор Ворен Бафет, како и основачот на „Фејсбук“ Марк Закерберг, кои заедно вредат 357 милијарди долари, според „Форбс“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија23 минути

Директорот на Шутка: Постои можност Ченто да го внел мобилниот телефон преку чуварите

Директорот на КПД „Скопје“ во Шуто Оризари, Ѓоко Котевски, не ја исклучува можноста вработените во затворот да се замешани во...

Економија52 минути

Поскапуваат бензините и дизелот

Цените на бензините и дизелот од ноќеска на полноќ се зголемуваат за 2,5, односно 3,5 денари, соопшти Регулаторната комисија за...

Бегството на Груевски1 час

(Видео) Груевски повторно „уловен“, овој пат на шопинг во Будимпешта

Експремиерот Никола Груевски вчеравечер бил на шопинг во трговски центар во Будимпешта. Како што објавуваат унгарските портали, во времето кога...

Бегството на Груевски2 часа

(Видео) Телохранителите на Груевски сослушани за неговото бегство, роднините нема да се сослушуваат

Роднините на Груевски нема да бидат повикани да дадат исказ пред Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција за неговото...

Вести2 часа

(Видео) Трамп, Макрон и Меј го откажаа учеството на економскиот форум во Давос

Подготовките за Светскиот економски форум во Давос, кој ќе почне на 22 јануари и ќе трае до петок, 25 јануари,...

Гордана Јанкулоска, судење, Титаник Гордана Јанкулоска, судење, Титаник
Македонија2 часа

Апелациските судии в понеделник ќе одлучуваат за затворската казна на Јанкулоска

В понеделник, на 28 јануари, во 9:30 минути, во Апелацискиот суд во Скопје треба да се одржи рочиштето за пресудата...

Свет3 часа

(Видео) Израел објави видео од ракетните напади врз Сирија

Израелската војска објави видео на кое се забележани воздушните напади врз Сирија. Цел на нападите биле иранските сили. During our...

Македонија4 часа

Груевски ја повлече тужбата за клевета за Заев со која првично бараше половина милион евра

Утре нема да се одржи судско рочиште за тужбата за клевета и навреда од бегалецот Никола Груевски против премиерот Зоран...

Регион4 часа

Повредени новинари на протестите во Атина: Нападот беше испланиран

Грчката државна телевизија ЕРТ соопшти дека непознати лица за време на вчерашните протеsти во Атина ја нападнале нејзината екипа, а...

Свет5 часа

(Видео) Супер волшебна месечина: Ретко целосно затемнување на небото во северната хемисфера

Илјадници луѓе на северната хемисфера се бореа со ниските температури за да го видат целосното затемнување на Месечината, феномен познат...

Свет5 часа

Поради снежна бура во САД откажани 5 000 летови

Поради снежната бура и последиците од естремно ниските температури што ги зафатија сојузните држави во централните и северноисточните делови на...

Свет7 часа

„Кликни за молитва“ : Папата Франциско промовираше католичка мобилна апликација

Папата Франциско лансираше нова дигитална платформа во своето традиционално неделно обраќање што ќе им овозможи на верниците да се молат...

Македонија20 часа

Со мерките за загаденоста, властите се борат со последиците наместо со проблемот

Над 150 деца во моментов се хоспитализирани на Детската клиника, а голем дел од нив се соочуваат со респираторни нарушувања...

Македонија22 часа

Поради големото загадување на воздухот, се продолжува распустот за сите ученици

Поради големото загадување на воздухот, се продолжува зимскиот распуст за сите ученици заклучно со вторник 22 јануари, соопшти Владата на...

Македонија22 часа

„Никоб“: Обврската на вработените е да обезбедуваат, а не да напаѓаат новинари

Националната агенција за обезбедување „Никоб“ и годинава традиционално ја обезбедуваше манифестацијата на положување на Светиот Крст во водите на Вардар....

Спорт23 часа

Македонија се намачи, но го победи Чиле

Македонија официјално го заврши настапот на Светското првенство во ракомет во Германија и Данска со пласман на 15. место, откако...

Македонија1 ден

Бесплатен јавен превоз, поскап паркинг и запирање на градежните работи поради загадувањето

Наместо градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов, на прес-конференција денеска се појави неговиот портпарол Ваљон Салиху кој ги соопшти чекорите...

Свет1 ден

Британците го молат принцот Филип да ја врати возачката дозвола

Војводата од Единбург е забележан како вози нов „Ленд Ровер“, два дена откако учествуваше во сообраќајна несреќа на пат во...

Свет1 ден

(Видео) Ужас во француски ски-центар, две лица изгореа во пожар во хотел

Најмалку две лица загинаа а повеќе се повредени во пожар кој изби во хотел рано утрово, во ски ресортот Куршевел...

Свет1 ден

(Видео) Силен земјотрес во Чиле, двајца загинати и илјадници без струја

Силен земјотрес со интензитет од 6,7 степени по Рихтер го погоди средишниот и северниот дел на Чиле. Најмалку две лица...

Досие