Контакт

Економија

Фирмите кои оствариле добивка, не треба да ја враќаат финансиската помош ако инвестираат во сопствениот развој

Објавено пред

Досега се одобрени 21.542 барања од компании за поддршка за исплата на плати од 14.500 по вработен. Како што соопштија надлежните, најголем интерес за оваа мерка покажаа компаниите од секторите, кои се најпогодени со кризата и тоа 2.377 фирми што се занимаваат со угостителска дејност и 2.177 компании од областа на транспортот. Оваа мерка ја искористија и 2.164 физички лица кои вршат самостојна дејност.

Од владејачкиот СДСМ денеска потсетуваат дека фирмите коишто ќе ја користат мерката помош од 14.500 денари по вработен, нема да треба да ја вратат финансиската поддршка, дури и ако остварат добивка, доколку истата сума ја инвестираат во развој на сопствената фирма во текот на 2021 година.

Речиси 600 компании ја користат мерката за субвенционирање на 50 отсто од придонесите за задолжително социјално осигурување, а 747 фирми ги исполниле условите да ја користат мерката за ослободување од плаќање на аконтации од данок на добивка.

Кредити од линијата Ковид 1 досега се одобрени за 631 компанија, а за втората линија бескаматни кредити – Ковид 2, за која пријавувањето е во тек, се примени 2.400 апликации.

„Мерките за поддршка на економијата даваат резултати. Тоа го покажуваат и проекциите на Светската Банка според кои Северна Македонија најдобро ќе се справи со економскиот удар во однос на сите земји во регионот. СДСМ посветено ќе продолжи со поддршка на фирмите и граѓаните, со што се поставуваат темелите за брзо интензивирање на економијата кога ќе заврши кризата“, велат од СДСМ.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Економија

Седумка вредна рекордни 30.000.000 денари, во 43. коло на Лото 7

Објавено пред

Согласно правилата на играта на среќа Лото 7, со достигнувањето на фонд за седумка од 30.000.000 денари, добивката за оваа категорија се замрзнува, при што од ова тековно коло – 43, добивката за оваа категорија изнесува 30.000.000 денари.

Од Државната лотарија информираат дека средствата над тој износ ќе се распоредат во фондот од втората категорија добивки, односно, се распоредуваат во категоријата за добивки со 6 погодоци.

Доколку во колото не е постигната категоријата со шест погодоци, во тој случај фондот за седумка и фондот за шестка одат во категоријата добивки со пет погодоци. Со ова мерка ќе се постигне добивките со шест погодоци, или евентуално добивките со пет погодоци, да бидат поатрактивни, што се очекува да привлече поголем интерес кај играчите.

Сумата од 30.000.000 денари е досега рекордна сума за премијата на играта на среќа Лото 7.

„Минатата година се приближивме до оваа сума во коло 5, на 8 мај, кога беше постигната седумка во вредност од 29.293.930 денари“, информираат од Државната лотарија.

Од почетокот на приредувањето на играта лото од страна на Државна лотарија, за 10 години, постигнати се вкупно 23 премии во вредност од 6.000.000 до 29.293.930 денари и тоа во: Кичево (1), Кавадарци (1), Свети Николе (1), Неготино (1), Струмица (1), Тетово (1), Куманово (2), Битола (4) и Скопје (11).

Во минатото коло (42) имаше црвено топче кое ги удвои добивките за категориите со 6, 5 и 4 погодоци и добивме 7 шестки секоја во вредност од 90.050 денари.

Тековното коло 43 чие извлекување ќе е во сабота на 30 мај, можно е да донесе рекордна висина на добивка/и со 6 погодоци.

Пред само неколку кола имаше онлајн играч од Гостивар којшто со уплата на скратен систем освои шестка вредна 385.160 денари, а пред 10 кола онлајн играч во Гевгелија освои шестка вредна 348.297,50 денари.

Доколку досега не сте се регистрирале за онлајн учество во игрите на среќа Лото 7 и Џокер, потсетување тоа да го направите час поскоро. За онлајн играчите има и актуелна кампања 300+100.

Повеќе информации за неа и другите поволности, побарајте на социјалните медиуми и на веб-страницата на Државната лотарија.

 

(ПР текст)

Прикажи повеќе...

Економија

„Боинг“ отпушта 12.000 работници

Објавено пред

Американскиот производител на авиони „Боинг“ најави дека во следните недели ќе отпушти околу 12.000 работници, објави агенцијата „Ројтерс“.

Според агенцијата, раскинување на договорите деновиве ќе добијат 6.670 вработени, а 5.520 се согласиле да го раскинат договорот со меѓусебна согласност.

Американската компанија исто така објави дека ќе го намали бројот на вработени во сите свои производствени капацитети во светот за речиси десет проценти, така што отпуштени би можеле да бидат приближно 16.000 луѓе. Сепак, не е точно прецизирано во кои погони најпрвин ќе бидат отпуштени работници.

Компанијата влезе во криза по две фатални несреќи на нивниот нов авион „боинг 737 макс“. Кризата дополнително се продлабочи со остар пад на побарувачката за авиони како резултат на пандемијата на коронавирусот.

Прикажи повеќе...

Економија

Парична помош за оние што останале без работа во периодот од 11 март до 30 април

Објавено пред

Работниците што поради корона-кризата останале без работа, независно од времето поминато во работен однос, ќе може бргу да дојдат до помош за полесно да го премостат периодот на невработеност. Како што информираат од Министерството за труд и социјална политика, тие ќе добиваат паричен надоместок преку Агенцијата за вработување во времетраење од два месеца. Надоместок ќе добиваат невработените лица на кои работниот однос им престанал во периодот од 11 март до 30 април 2020 година.

„Владата одговори на потребата на граѓаните на кои им е неопходна парична поддршка затоа што го загубиле работното место во здравствено-економската криза. Со дополнување на уредбата со законска сила за примената на Законот за вработувањето и осигурувањето во случај на невработеност се обезбедува нивна материјална сигурност преку олеснување врз основа на која работниците останале без работа“, велат од МТСП.

Податоците на Агенцијата за вработување покажуваат дека во изминатиот период на голем број од невработените им бил прекинат работниот однос врз основа на потпишана спогодба, отказ или лична изјава. Со новата уредба сите тие добиваат право на паричен надоместок.

Во уредбата е предвидено паричниот надоместок да се исплатува во висина од 50 отсто од месечната нето-плата на работникот исплатена за последниот месец, но не повеќе од 80 проценти од просечната месечна нето-плата на работник во Република Северна Македонија објавена за последниот месец.

За да добие паричен надоместок, невработеното лице треба да достави барање во рок од 30 дена од денот на влегувањето во сила на новата уредба до надлежниот центар за вработување на Агенцијата за вработување.

Грижата за секој граѓанин е системска и губењето на работното место не дозволуваме да заврши во сиромаштија. Невработените лица имаат право на материјално обезбедување и тоа може да остварат на брз и едноставен начин.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија44 минути

МВР набавува ремени за 300.000 евра, а во полициската станица во Танушевци нема струја и вода

Осум дена полициската станица за обезбедување на границата во Танушевски е без струја, а два дена е без вода, алармираше...

Македонија58 минути

Игротеките бараат финансиска поддршка и датум за почеток со работа

Групацијата на забавни и рекреативни дејности во рамки на Услужната комора при Сојуз на стопански комори на Македонија, достави четири...

Македонија1 час

Независен синдикат на полицијата: Наградата за полицајците да се исплати во платата во јуни

Независниот синдикат на полицијата побара техничкиот премиер и министерот за внатрешни работи итно да се договорат за наградата за полицајците...

Македонија3 часа

Кафулињата и рестораните почнуваат со работа, сѐ уште е забрането организирање свадби и родендени

Со одлука на Владата, од денеска почнуваат со работа кафетериите и угостителските објекти со посетители во отворените делови на овие...

Македонија3 часа

Филипче: Само заеднички може да ја надминеме оваа состојба од која ќе излеземе посилни и помудри

Министерот за здравство, Венко Филипче, изјави дека почнува да се враќа животот во нормала и почнуваат да се отвораат бизнисите,...

Економија3 часа

Парична помош за оние што останале без работа во периодот од 11 март до 30 април

Работниците што поради корона-кризата останале без работа, независно од времето поминато во работен однос, ќе може бргу да дојдат до...

Регион3 часа

Кипар ќе им ги плати трошоците за одмор на сите туристи што ќе заболат од Ковид-19

Кипарските власти порачаа дека ќе ги покријат трошоците за одмор во земјата за секој што ќе биде позитивен на коронавирусот...

Македонија18 часа

Продолжува да важи платеното породилно отсуство до завршувањето на времените мерки

Владата донесе Уредба за примена на Законот за работните односи за време на вонредна состојба, во која е предвидено отсуството...

Европа18 часа

Меркел: Уште сме на почетокот со пандемијата

Германската канцеларка Ангела Меркел ги оцени како позитивни досегашните постигнувања во борбата против коронавирусот, но како што рече, општеството е сè...

Европа22 часа

Европската комисија предлага 1.850 милијарди евра за заздравување на економиите

Европската комисија предложи инструмент за заздравување на економиите од корона-кризата, вреден 750 милијарди евра, и повеќегодишна финансиска рамка (ВФО) од...

Регион22 часа

Во Хрватска трет ден нема нови случаи, се укинува забраната за свадби

Трет ден по ред во Хрватска не е потврден ниту еден нов случај на коронавирус. Со ова вкупниот број на...

Македонија22 часа

Разрешен поглаварот на ИВЗ, Сулејман Реџепи

Ријасетот на Исламската верска заедница на денешната седница донел одлука да се разреши Сулејман ефенди Реџепи од позицијата реис-ул-улема, претседател...

Македонија23 часа

Тројца починати и 25 новозаболени од коронавирус

Тројца починати и 25 новозаболени се регистрирани денеска во државата. Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје...

Македонија23 часа

Бектеши: Угостителите ќе работат до 20 часот, на една маса само по четири лица

На една маса во угостителски објект може да седат до четири лица, а угостителите ќе работат до 20 часот, соопшти...

Македонија24 часа

Чулев: Владата да ја усвои уредбата со која е предвидена награда за полицајците

Министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев, ја повика Владата да ја усвои уредбата со која е предвидена награда за полицајците....

Македонија24 часа

Чулев: Пријавите за семејно насилство за април-мај зголемени 44,6 отсто за разлика од лани

Министерството за внатрешни работи регистрира зголемен број поплаки од граѓани за извршено семејно насилство. Техничкиот министер, Наќе Чулев, рече дека...

Македонија1 ден

Активистката Моника Ристеска објави дека татко ѝ сакал да ја убие, полицијата го уапси

Активистката Моника Ристеска, која минатата година беше уапсена бидејќи јавно пушеше марихуана, објави на социјалните мрежи дека вчера била натепана...

Свет1 ден

ЕК ќе го објави планот за заздравување на економиите од пандемијата

Претседателката на Европската комисија, Урсула вон дер Лаен, денеска попладне ќе го објави долгоочекуваниот план за заздравување на економијата од...

Свет1 ден

Јужна, Централна и Северна Америка се светско жариште на пандемијата на коронавирусот

Јужна, Централна и Северна Америка станаа жариште на пандемијата на коронавирусот, изјави директорката на Панамериканската здравствена организација (ПАХО), Кариса Етиен....

Македонија1 ден

Маските, дезинфекцијата и растојанието од два метра остануваат задолжителни

Граѓаните мора во целост да ги почитуваат мерките и препораките на Министерството за здравство за заштита од коронавирусот покрај олабавувањето...

Досие