Контакт

Македонија

(Видео) Китанов: Промашен е патот Кичево – Охрид, Бочварски е изваден од контекст

Објавено пред

Патот Кичево – Охрид е промашен, а изјавата на Благој Бочварски дека патот не бил промашен е извадена од контекст, објасни Зоран Китанов, директор на Јавното претпријатие за државни патишта во интервју за „Макфакс“. Ниту тој ниту Бочварски не манипулирале со јавноста која две години верува дека патот е промашен и поради тоа изградбата ќе чини двојно поскапо.

dobivaj vesti na viber

Директорот Китанов тврдењето дека трасата е погрешна го поткрепи со извештај на надзорот од 2014 година во кој е наведено дека е неопходно препроектирање.

„Ова е извадено од контекст. Јас го гледав тоа интервју и не е така. Кај нас, во Македонија, има убави поговорки. Има една што вели ‘ако баклавата е изедена тепсијата стои’. Извештај на надзорот од 2014 година, меѓу другото вели ‘констатирана е потреба од дополнително препроектирање на тунелот со цел исполнување на европските стандарди во оваа материја’“, вели директорот Китанов за „Макфакс“.

Во геотехничкиот елаборат авторот, Китанов вели, нагласил дека трасата на геофизичките истражни работи не се поклопува со трасата на идниот тунел.

„Ова значи дека овде треба да биде тунелот, а ти таму копаш да видиш какво е земјиштето и податоците од таму немаат врска со ова тука“, рече директорот Китанов.

Целото интервју ќе биде објавено в петок.

Економија

Каевски: Платите и пензиите растат, а цените на основните прехранбени продукти се намалуваат

Објавено пред

СДСМ на дело покажува вистинска грижа за сите граѓани. Во време кога сè уште се соочуваме со последиците од глобалната економска криза, преку конкретни мерки и политики го штитиме стандардот на граѓаните, изјави Дарко Каевски, пратеник и портпарол на СДСМ.

dobivaj vesti na viber

„Владата донесе одлука со која се замрзнуваат цените на јајцата од кокошка и оризот, со што нивните највисоки цени ќе останат на нивото на цените што се применувале на 15 март 2023 година и оваа мерка ќе биде со важност до 30 април 2023 година. Претходно, со одлука на Владата беше дефинирана максималната цена на лебот од 450 грама на 33 денари, а намалени се цените и на тестенините, и на млекото и на млечните продукти за 15, односно за 10 отсто“, рече Каевски.

Тој додаде дека истовремено растат и платите и пензиите.

„Од овој месец минималната плата изнесува 20.175 денари, што е зголемување над 2.000 денари од досегашната минимална плата, која изнесуваше 18.000 денари. Исто така, од овој месец се зголемуваат и пензиите за рекордни 8,4 отсто, што значи дека просечната пензија ќе се зголеми над 1.500 денари.

Сето ова е доказ дека македонската економија е стабилна, доказ дека Владата предводена од СДСМ и премиерот Димитар Ковачевски успешно менаџираат во време на светска економска криза. Ние како одговорна партија продолжуваме со реализација на мерки и политики што го унапредуваат животниот стандард на сите граѓани“, порача Каевски.

Прикажи повеќе...

Економија

Се намалува цената на „мазутот“

Објавено пред

Малопродажната цена на „мазутот М-1 НС“ се намалува 1,052 денар/кг и сега ќе изнесува 37,078 денари/кг.

dobivaj vesti na viber

Малопродажните цени на бензините „евросупер БС-95“ и „евросупер БС-98“, како и на „евродизелот (Д-Е V)“ и на екстра-лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) не се менуваат.

Од 23.3.2023 година, од 00.01 часот, максималните цени на нафтените деривати ќе изнесуваат:

моторен бензин „евросупер БС-95“ – 81,00 (денар/литар)

моторен бензин „евросупер БС-98“ – 83,00 (денари/литар)

дизел-гориво „евродизел БС (Д-Е V)“ – 74,00 (денари/литар)

масло за горење екстра-лесно 1 (ЕЛ-1) – 73,50 (денари/литар)

„мазут М-1 НС“ – 37,078 (денари/килограм)

Прикажи повеќе...

Македонија

По 12 години пресуда за „Маѓар телеком“: по осум години затвор за директорите и другите обвинети

Објавено пред

Основниот кривичен суд Скопје денеска јавно ја објави првостепената пресуда за предметот означен како „Маѓар телеком“ против обвинетите А. И. С., Р. П. и З. К., на кои им се судеше во отсуство со оглед дека не беа достапни за органите на прогонот.

dobivaj vesti na viber

Во согласност со пресудата, обвинетите се огласени за виновни за кривичното дело несовесно работење во службата и се осудуваат на казни затвор од 8 години за секој од обвинетите.

Воедно, со пресудата обвинетите се задолжени солидарно да ја надоместат штетата од 67.407.760 денари на оштетената Република Северна Македонија, како и судските трошоци за постапката.

Против оваа пресуда странките имаат право на жалба преку овој суд до Апелациониот суд Скопје.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија31 минута

Отчукува часовникот до застарување на делото на Мијлаков – остануваат 16 дена до слобода

Преостануваат 16 денови во кои Апелација треба да донесе одлука за предметот „Титаник 2“, а за на обвинетиот Сашо Мијалков...

Македонија1 час

(Видео) Со трактори ќе го блокираат патот кон Бугарија кај Страцин, државата не најде решение за пресечениот локален пат

Жителите на кратовското село Страцин следната недела со трактори и автомобили ќе го блокираат патот кон Бугарија. Разочарани се што...

Македонија2 часа

Нова паника: крадец претставен како киднапер на деца во музичкото училиште, објавувачот утврди дека згреши, па се извини

Крадец претставен како киднапер предизвика паника во музичкото училиште „Илија Николовски-Луј“. Фотографија од маж  залепена на влезот од училиштето со...

Свет3 часа

(Видео) Шји на заминување од Москва: Доаѓа промена каква што немало во последните 100 години

Кинескиот претседател Шји Џјинпинг на заминување од Москва му рекол на рускиот колега дека доаѓаат промени. „Доаѓа промена што не...

Македонија3 часа

(Фото) Ниту камион пропаднал ниту има дупка во фонтаната на плоштадот

Во медиумите денеска се прошири вест дека повторно пропаднал камион на плоштадот Македонија. Но, фотографијата е од минатата година кога...

Македонија4 часа

(Видео) Андоновски: Извештајот на Стејт департментот е најкритички, Владата е најкорумпираниот елемент на државата

Последниот извештај на Стејт департментот на САД за заштита на човековите права во Македонија е најкритичниот во последните години во...

Топ4 часа

Странски државјанин прошверцувал над 43 килограми златен накит, цариник осомничен дека му помагал

32-годишник прошверцувал над 43 килограми разновиден накит на влез во земјата на граничниот премин Аеродром Скопје. Основното јавно обвинителство Скопје...

Македонија5 часа

„Казната е потврдена“, Апелација пресуди за мајката што ја продаваше ќерката за секс за 2.000 денари

Нема помала казна за мајката Налиље А. од Скопје, која си ја продаваше малолетната ќерка и ја присилуваше да дава...

Европа5 часа

Рама бара појаснување од ОН: Зошто Белград и Приштина, а не Србија и Косово?

Премиерот на Албанија, Еди Рама, реагира на изјавата на заменик-портпаролот на генералниот секретар на Обединетите нации во врска со постигнувањето...

Свет7 часа

(Видео) Пропагандистот на Путин: Ќе почнеме нуклеарен напад врз земјата што ќе го уапси Путин

Пропагандистот на Путин, Владимир Соловјов, повика да се нападне секоја земја со нуклеарно оружје што ќе се обиде да го...

Свет7 часа

Шојгу до украинските војници: Ќе пројдете како НАТО во Србија

Рускиот министер за одбрана, Сергеј Шојгу, предупреди дека муницијата со осиромашен ураниум сериозно ќе влијае врз здравјето на украинските војници...

Свет7 часа

Расте црниот биланс: најмалку 13 жртви од разорниот земјотрес во Авганистан и Пакистан

Најмалку 13 лица ги загубија животите, а повеќе од 90 се повредени во земјотресот со јачина од 6,5 по Рихтер,...

Европа7 часа

Нуклеарен физичар: Не заборавајте што има Украина потпишано со Кина

Нуклеарниот физичар и поранешен пратеник Тончи Тадиќ ја коментира посетата на кинескиот претседател Шји Џјинпинг на Москва за N1. „Кина...

Европа7 часа

Белгиската полиција убила пациент, кој имал ладно оружје во психијатриска клиника

Белгиската полиција денеска застрела и уби пациент што носел ладно оружје во психијатриска клиника во Брисел, соопшти локалното Обвинителство. Според...

Европа7 часа

Руската Црноморска флота цел на напади со дронови

Руската Црноморска флота во раните утрински часови успешно одби напад со површински беспилотни летала на заливот Севастопол, на Крим, објави...

Европа8 часа

Тајната што Путин ја чува како очите во главата – мрачните детали ги знаат само најверните соработници

Секој потег на рускиот претседател Владимир Путин често е предмет на анализа на западните медиуми. Уште од почетокот на инвазијата...

Македонија19 часа

„Навиваше за мене и тогаш кога не требаше, се гледаме стари“, напиша Џамбазов по веста за смртта на Мешковски

Доајенот на македонското глумиште Димче Мешковски почина по долго боледување во својот дом во Лос Анџелес, САД.  Колегите актери преку...

Македонија22 часа

Два месеци се ковал планот за бегство од „Идризово” преку тунел кој бил копан под стари објекти

Затворениците осудени на високи казни со месеци го подготвувале планот за бегството од „Идризово“. Управата за извршување на санкциите информираше...

Македонија23 часа

Дете од Скопје натепано од дефектолог, модриците ги пријавиле родителите

Родители од Скопје забележале повреди околу ушите кај нивната малолетна ќерка. Осомниечна е дефектолог која му држела приватни часови на...

Македонија24 часа

(Видео) Снимка од тунелот во Идризово, полицијата со детали како осум осудени спремале бегство

Полицијата објави видео од тунелот и детали за планот за бегство на затворениците осудени на високи казни. Според информациите од...