Контакт

Македонија

Младите ги советуваат носителите на политиките за нивната економска иднина

Објавено пред

Третата годишна регионална средба на Меѓународната организација за финансиска едукација на деца и млади за Европа и Централна Азија (ЕЦА) ќе ги собере на едно место носителите на политиките и давателите на финансиските услуги од регионот да разговараат за новите начини за одговорно и одржливо вклучување на децата и младите во нивните национални економии.

dobivaj vesti na viber

 

 

Домаќин на Третата годишна регионална средба за Европа и Централна Азија (ЕЦА) ќе биде Народната банка на Република Македонија, а средбата ќе се одржи во хотелот „Александар палас“, Скопје, Република Македонија на 2 и 3 октомври 2014 година.

 

 На средбата ќе присуствуваат водечки носители на политиките од регионот, финансиски институции, експерти, практичари и иноватори коишто се занимаваат со прашањата поврзани со пристапот на децата и на младите до финансиите, финансиската вклученост и финансиската едукација, можностите за вработување и претприемаштвото и ќе споделат успешни приказни и предизвици.

 

Целта на средбата е да се зајакне и да се усогласи финансиската вклученост, економската едукација и иницијативите за претприемаштво за младите во регионот.

Своето присуство на Конференцијата го потврдија високи претставници на министерствата за образование, министерствата за финансии, централните банки, на организации за заштита на правата на децата, мултилатерални агенции, образовни и финансиски институции.

 

Вкупно 65 деца и млади од цела Европа и Централна Азија ќе ги претстават пред носителите на политиките своите точки на дејствување за создавање соодветни и одржливи економски можности за младите.

 

Преку активната вклученост на младите во процесот на донесување одлуки, веруваме дека политиките ќе бидат повеќе фокусирани на младите,  ќе бидат поинклузивни и ќе придонесат за нивната поголема прифатеност, бидејќи и самите помогнале во нивното создавање. /крај/

Економија

Трипуновски: Бројот на тутунари драстично опаѓа, СДСМ го уништи тутунопроизводството

Објавено пред

Денеска се исплатени субвенциите за тутун на 14.300 тутунопроизводители. Ова ќе беше добра вест се додека не ја погледнеме статистиката за тутунот и тутунопроизводителите, вели дополнителниот заменик министер за земјоделство, Цветан Трипуновски,

dobivaj vesti na viber

„Во 2023 година имаме 17.587 тутунопроизводители, а субвенции добиле само 14.300, односно 3.287 тутунопроизводителите не добиле субвенции, а вкупниот број на тутунопроизводителите е намален за неверојатни 5.851 во споредба со 2016 година кога сме имале регистрирано 23.438 тутунопроизводители.

Дополнително количината на откупен тутун во 2023 година изнесува 14.8 милиони килограми или за 10.4 милиони килограми помалку споредбено со 2016 година кога вкупно биле откупени 25.2 милиони килограми тутун.

Сите овие негативни статистики за бројот на тутунопроизводителите и количината на откупен тутун си имаат и негативен финансиски удел, односно само по основ на извоз на тутун во 2023 година имаме неверојатни 70 милиони евра помал девизен приход во споредба со 2016 година.

Ова се “успешните“ земјоделски политики на Николовски и СДСМ, низ статистиката гледаме како се уништува македонското земјоделство и како секој ден се повеќе се намалува бројот на земјоделците во Македонија.

Во прилог ви испраќаме линк до facebook објавата на Цветан Трипуновски, како и инфографиците“, реагира Трипуновски.

Прикажи повеќе...

Економија

Бруто платата во компаниите во ТИРЗ е над 1100 евра

Објавено пред

Анализата на ТИРЗ покажува дека просечната бруто плата во компаниите во ТИРЗ во март достигна над 1100 евра, што е речиси 10% над државниот просек. Споредено, просечната нето плата во Зоните достигна над 43000 денари, што е повеќе од два пати над просечната плата од 19.000 денари регистрирана во 2016 година.

dobivaj vesti na viber

Во првиот квартал од годинава продолжува да расте и бројот на вработени. Заклучно со март во компаниите во ТИРЗ работат над 18.100 наши сограѓани што е за 10% повеќе споредено со март 2023. Во последниве седум години само во ТИРЗ се креирани над 11.800 нови работни места споредено со 6282 во 2016 година

Извозот и увозот во Зоните бележат стабилен раст од почетокот на годинава и покрај негативните трендови во европската економија, особено во Германија која е главна извозна дестинација. Компаниите во Зоните во првите три месеци од годинава реализирале 820 милиони евра извоз, додека увозот е на ниво од 730 милиони евра.

Поради ваквите економски движења, нето извозот заклучно само во март е во позитива од 7% додека за првиот квартал од годинава севкупно изнесува 12%.

Се очекува ваквиот позитивен тренд на раст, кој е континуиран четврта година по ред, да продолжи поради зголемениот обем на склучени договори за инвестиции. Само минатата година во ТИРЗ се постигнати договори со вкупен обем од над 450 милиони евра кои креираат 7000 нови работни места, од кои дел веќе се реализираат.

Прикажи повеќе...

Економија

За 6% поскапи угостителските услуги во март споредено со истиот месец лани

Објавено пред

Угостителските услуги во март во споредба со февруари годинава се зголемени за 0.2 %, а во однос на март лани за а 6.0 %, соопшти Државниот завод за статистика.

dobivaj vesti na viber

Споредено по групи на услуги, зголемување е забележано во групите Храна за 0.3 % и Алкохолни пијалаци за 0.1 %.

Кумулативно, цените на угостителските услуги за периодот јануари – март 2024 година, во однос на истиот период од минатата година, е зголемен за 6.2 %.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија7 часа

(Видео) Ковачевски: Колку и да е тешко, ќе работам ден и ноќ да испорачам резултат, да ги исправиме грешките

„Знаевме дека нема да биде лесно да се работи во услови на најголема економска и енергетска криза. Но ние не...

Македонија7 часа

Мицкоски до Пендаровски: Kакви планови коваше со Артан, Ковачевски и Ахмети за измените на кривичниот законик и евентуална амнестија на поранешни политичари

„И на митинзите Стево Пендаровски и СДСМ нема ништо да кажат за извештајот на Фридом хаус. И додека научил една...

Македонија9 часа

Пендаровски од Карпош: Точно за еден месец од денеска започнува мојот втор мандат

Пред жителите на Карпош вечерва претседателскиот кандидат Стево Пендаровски повтори дека без остаток беше и ќе остане претседател за сите....

Македонија12 часа

МНР со апел: Избегнувајте патувања во Израел, Иран, Либан и Палестинските територии

Следствено на информациите за можно влошување на безбедносните состојби во Израел и регионот, Министерството за надворешни работи упатува апел до...

Топ14 часа

МВР со нови детали за пукањето во Тетово: пронајдено возилото од кое беше пукано во куќа на тетовец

Синоќа, во 22.45 часот, во СВР Тетово, М. Т. од Тетово пријавил дека од патничко возило „фолксваген поло“ во движење...

Македонија15 часа

Над еден милион евра незаконски се поделени како социјална помош, најмногу пари потрошени во Гостивар и Прилеп

Над еден милион евра државни пари се поделени како социјална помош на лица што не ги исполнувале условите оти на...

Македонија17 часа

Универзалната сала не изгоре, изгоре она што требаше да биде дислоцирано, вели Арсовски

Надзорниците на изградбата на Универзална сала, објект што во вторникот пламна во пожар, по денешниот брифинг со медиумите, рекоа дека...

Македонија17 часа

Постојан приход на родителите е решение на проблемот со децата питачи, омбудсманот алармира дека сегашните мерки не даваат резултат

Досегашните мерки за згрижување на децата од улица и работата со нив не го даваат посакуваниот резултат, вели Васка Бајрамовска-Мустафа...

Македонија17 часа

(Видео) Господ ми даде сила, ја фатив за уши и успеав да ја турнам, раскажа сточарот кој беше нападнат од мечка

Директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов, се сретна и разговара со повредениот Цане Србиновски, 61-годишник, жител на село Дреновци во општина...

Македонија19 часа

Грција реагира за употребата на името Македонија во кампањата, а сѐ уште ги нема ратификувано меморандумите поврзани со преспанскиот договор

Грчките медиуми пишуваат дека Атина одблиску ги следи политичките изјави поврзани со преспанскиот договор и употребата на името Македонија во...

Топ19 часа

МВР со детали: Непознато лице пукало од автомобил во движење во семејната куќа во Тетово

Непознато лице од автомобил во движење пукало во семејната куќа во Тетово. МВР се огласи по инцидентот што синоќа ги...

Македонија20 часа

(Видео) Пендаровски заигра оро во Кавадарци, Силјановска со коментар: „Ни се случува ‘Тешкото’“

Кандидатот за претседател од СДСМ, Стево Пендаровски, повторно се фати за оро за време на митинзите. Во Кавадарци му се...

Регион21 час

Братот на убиецот закопан, мештаните револтирани: За неговиот гроб се знае, но каде е на Данка?“

Далибор Драгијевиќ (40) од Злот, брат на Дејан Драгијевиќ (50), кој е осомничен дека на 26 март ја уби малата...

Свет21 час

Најтешките поплави во последните децении во Русија, евакуации и во Казахстан – „Целиот град ни е под вода“

Русија соопшти дека ситуацијата е многу напната бидејќи нивото на водата продолжи да расте во градот Оренбург и околните области....

Свет22 часа

Америка предупредува: Очекуваме ирански напад врз Израел

САД очекуваат дека ќе има напад од Иран врз Израел, но тој нема да биде од толку голем обем за...

Регион22 часа

(Видео) Голем пожар кај Нови Сад, повеќе од 10 возила на противпожарната служба се на терен

Голем пожар утрово околу 4.30 часот ја зафати населбата Бангладеш кај Нови Сад. На терен има повеќе од десет противпожарни...

Македонија22 часа

Пендаровски: Јас сум првиот претседател што постави жена за аѓутант во Армијата, прва во историјата на нашата држава

Пред граѓаните на Гевгелија, кандидатот за претседател Стево Пендаровски даде коментар на обвинувањата од страна на ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски...

Македонија2 дена

По завршување на истрагата, ќе продолжи реконструкцијата на Универзална, да не се шират шпекулации, рече министерката Костадиновска-Стојчевска

Министерката за култура, Бисера Костадиновска-Стојчевска, по пожарот што ја зафати Универзална сала, денеска изјави дека Министерството за култура ги чека...

Македонија2 дена

Во затворот „Идризово“ се извршија претреси на повеќе простории, извести МВР

Министерството за внатрешни работи извести дека денеска под координација на ОЈО Скопје и по барање на КПУ „Идризово“, даде асистенција...

Топ2 дена

Велосипедист загина по удар од комбе во Скопје – МВР со детали за несреќата

Шеесет и осумгодишен велосипедист загина во сообраќајна несреќа во Скопје. Според информациите од МВР, несреќата се случила вчера околу 11...