Контакт

Македонија

Објавен оглас за одобрување возни редови за превоз на патници

Објавено пред

Министерството за транспорт и врски во среда (01.10) објави оглас за одобрување на возни редови за нови линии или промена на возни редови на одобрени линии во меѓуопштинскиот и меѓународниот линиски превоз на патници.

dobivaj vesti na viber

Аплицирањето се врши преку електронски систем достапен на интернет страницата на Министерството, www.liniskiprevoz.gov.mk, а рокот истекува в четврток (02.10) во 09 часот. 

Право да учествуваат на огласот имаат сите заинтересирани превозници-правни лица кои имаат лиценца за вршење на меѓуопштински и меѓународен линиски превоз на патници. 

„Електронскиот начин на аплицирање и одобрување возни редови за нови линии и за промена на возни редови за одобрени линии гo прават целиот процес максимално транспарентен, затоа што ја елиминира вклученоста на човечкиот фактор, исклучувајќи можноста за коруптивно дејствување во работењето и истовремено ја олеснува процедурата за аплицирање заштедувајќи време и непотребни трошоци и за превозниците и за администрацијата“, велат од Министерството за транспорт и врски.крај/мф/сд©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Економија

(Видео) Мицкоски: Понудата за дупло поевтина струја сè уште стои

Објавено пред

Понудата за дупло поевтина струја сè уште стои, подготвен сум и да дебатирам со Ковачевски на кој било медиум за ова, се надевам нема пак да дезертира, изјави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на прес-конференција.

dobivaj vesti na viber

Првиот човек на опозициската партија смета дека вчерашната вонредна прес-конференција на Владата била панична реакција, а е резултат на „еден конкретен конструктивен предлог од страна на ВМРО-ДПМНЕ, како да ги ублажиме последиците од енергетската криза којашто постепено ни се трансформира во економска криза, а потоа во социјална и конечно на крај во општествена криза“.

„Тоа што се случува во изминатиот период е комплетно игнорантски однос од страна на владата кон стопанството, но исто така и надмен однос од страна на влада кон предлозите на опозицијата, наместо да биде конструктивна, да ја прифати понудата, да седне да разговара и преговара, таа вечерта организираше би рекол прес-конференција за да каже ништо, а само да ја задоволи сопствената суета и да одговори на понудата којашто ВМРО-ДПМНЕ претходно ја претстави во јавноста“, изјави Мицкоски.

Тој истакна дека клучната поента на понудата којашто ВМРО-ДПМНЕ ја претстави во јавноста е дополнителни количини на електрична енергија од домашно производство добиени со користење  евтин ресурс за стопанството и економијата.

„Дополнителни количини на топлина за да може скопјани и сите корисници на централното греење во главниот град Скопје да не плаќаат повисоки сметки за затоплување на нивните институции и домови. Заштеда од минимум од 300 милиони евра, пари коишто оваа влада ќе ги потроши во периодот што следи, граѓански, народни пари, коишто ги нема, а ќе ги земе преку скапи кредити, задолжувајќи се на домашниот и меѓународниот пазар. Понатаму, зголемување на бруто-домашното производство, наместо да се понижуваме околу, во соседна Бугарија, соседна Бугарија, соседна Грција, малку подалеку во регионот, Турција и да бараме како просјаци, да си го организираме домашното производство и домашните енергетски комбинати да можат да произведуваат за потребите како на граѓаните така и на индустријата. На тој начин ќе го зголемиме бруто-домашното производство и ќе го зголемиме бруто-производството на енергија“, се наведува во предлогот што го образложи Мицкоски.

Мицкоски го повика првиот човек на Владата, Димитар Ковачевски,  на дебата за енергетската криза.

„За да нема дилеми го повикувам Димитар Ковачевски да одбере медиум и време кога заедно ќе се соочиме пред македонската јавност бидејќи сега не е време за политиканство и политики. Не е време за надмен, нервозен и емотивен однос. Сега е време за одговорност, сега е време како да им помогнеме на граѓаните, како да ѝ помогнеме на Македонија“, рече Мицкоски.

Прикажи повеќе...

Економија

Бочварски: Обезбедивме дополнителни 1.550 транспортни дозволи годинава за транспортерите

Објавено пред

Министерството за транспорт и врски обезбеди дополнителни 1.550 транспортни дозволи за Турција, Италија и Бугарија со што даваме посебен инпут за развој на транспортната дејност во земјата, истакна министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, кој денеска присуствуваше на Традиционалната средба со превозници, организирана од асоцијацијата „Макам транс“.

dobivaj vesti na viber

На средбата со транспортерите, министерот Бочварски истакна дека за следната година се зголемува бројката на годишни ЦЕМТ за 240 повеќе од оваа година, односно за 264 месечни ЦЕМТ дозволи повеќе.

„Сакам да најавам дека за 2023 година ќе имате на располагање дополнителни 240 годишни ЦЕМТ дозволи и дополнителни 264 месечни ЦЕМТ дозволи. Или од моментално 1.440 годишни ЦЕМТ дозволи, за следната година ќе имаме на располагање 1.680 дозволи. Од сегашните 2.544 месечни ЦЕМТ дозволи, овозможивме 2.808 месечни ЦЕМТ дозволи. Исто така, би сакал да истакнам една многу значајна мерка, а тоа е дека ја изготвивме изменетата и дополнета уредба за начинот на распределба, дистрибуција и ревизија на искористеноста на дозволите за меѓународен превоз на стока. И да потенцирам дека на оваа уредба работевме заедно со вашата асоцијација“ – изјави министерот Благој Бочварски.

Тој додаде дека Македонија оваа година за првпат доби 3 илјади транспортни дозволи преку Организацијата за црноморска економска соработка со што се создадоа услови за олеснување на транспортот во земјите од црноморскиот регион.

Генералниот секретар на асоцијацијата „Макам транс“, Билјана Муратовска, во своето обраќање истакна дека Министерството за транспорт и врски е партнер на асоцијацијата со кое континуирано ја развива транспортната дејност во земјата.

На средбата министерот Бочварски упати честитки по повод 30-годишниот јубилеј од првото здружување на Превозниците и прераснување во асоцијација со која Министерството за транспорт и врски заеднички работи на подобрување на условите за работа на транспортните компании.

Прикажи повеќе...

Економија

(Видео) Коциќ: Сметките за струја на граѓаните ќе бидат субвенционирани со 80 отсто

Објавено пред

Пратеникот на СДСМ, Ненад Коциќ, на прес-конференција изјави дека обезбедени се пари и ќе има доволно за сите потреби од енергенси и топлинска енергија.

dobivaj vesti na viber

„Сите основни и средни училишта ќе бидат на регулиран пазар на струја. Со ова, обезбедивме непречен наставно-образовен процес со физичко присуство за целата зима. Со мерките на Владата училиштата ќе имаат помали сметки за струја, иако тоа беше обврска на општините. Граѓаните, домаќинствата и малите потрошувачи добиваат стабилна и континуирана испорака на струја“, рече Коциќ.

Пратеникот образложи дека сметките за струја на граѓаните ќе бидат субвенционирани со 80 проценти.

„Субвенционирањето од 80 отсто на сметката за струја за граѓаните продолжува за над 600.000 домаќинства. Над 70.000 компании и други правни субјекти со годишен промет до два милиони евра добиваат субвенционира електрична енергија, три пати пониска од берзанската. Болниците ќе бидат обезбедени со струја, преку ЕСМ продажба по поволна цена од берзанската“, изјави Коциќ.

Како што додаде, парно за главниот град ќе има. Донесена е одлука за започнување на постапката за издавање лиценца за производство на топлинска енергија од регулиран пазар.

„Ова се ефикасни, навремени мерки со кои ќе ги надминуваме последиците од глобалната енергетска криза, им помагаме на граѓаните, компаниите, училиштата, болниците. Се грижиме за сите подеднакво. СДСМ преку парламентарното мнозинство и Владата што ги предводи продолжува со креирање  мерки и политики кои го штитат стандардот на граѓаните и обезбедуваат сигурно и непречено снабдување со енергија во време на светска енергетска криза“, истакна Коциќ.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија41 минута

Захариева: Одамна антибугарскиот бран стана антиевропски

Антибугарскиот бран во Македонија одамна се претвори во антиевропски. Граѓаните на Северна Македонија до ден денес се жртви на комунистичката...

Македонија59 минути

„Огнените“ од ДУИ по средбата со Ахмети остануваат на ставот за промена во извршната власт

Група функционери и активисти на ДУИ од таканаречената „Огнена група“ предводени од градоначалникот на Сарај, Блерим Беџети, и чаирскиот огранок...

Економија3 часа

СДСМ: Ново покачување на пензиите од 6,8 отсто за сите 330.000 пензионери

Грижата за граѓаните и политиките на Владата предводена од СДСМ доведоа до рекордно зголемување на пензиите. Околу 330.000 пензионери добија...

Свет3 часа

Амбасада на Русија: САД не треба да се сомневаат во нашата подготвеност да се браниме

Американската војска не треба да се сомнева во подготвеноста на Русија да ги брани својот суверенитет, територијален интегритет и народ...

Свет4 часа

Остин: Премногу е рано истекувањето на гас да се нарече терористички чин

Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин најави дека сè уште е рано да се шпекулира кој би можел да биде...

Свет4 часа

Бајден: Никогаш нема да ги признаеме руските референдуми во Украина

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави денеска дека Америка никогаш нема да ги признае руските обиди да заземе делови од украинската...

Свет4 часа

Путин потпиша указ – ја призна независноста на Херсон и Запорожје

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша указ за признавање на регионите Херсон и Запорожје како независни територии. „Во согласност со општо...

Македонија4 часа

MО: 78 милиони долари сојузничка поддршка од САД за модернизација, опремување и развој на капацитетите на Армијата

Армијата на Република Северна Македонија добива 78 милиони долари американска поддршка во развојот на своите капацитети, модернизацијата, опремувањето и развојот...

Свет17 часа

Гутереш: Руската анексија на украинските територии би била опасна ескалација

Доколку Русија продолжи со плановите за анексија на четири украински региони, тоа би претставувало опасна ескалација што би ги загрозила...

Македонија18 часа

Ковачевски: Да се обединиме за европска иднина околу стремежот за европска Македонија

Претседателот на СДСМ и премиер, Димитар Ковачевски, од македонското Собрание денеска повика на обединување на сите фактори за европскиот пат...

Топ19 часа

Притвор за кавадарчанка, која свирепо го убила својот партнер

На 28.9.2022, од страна на полициски службеници од СВР Велес – ОВР Кавадарци, во координација со Одделот за криминалистичка полиција,...

Македонија21 час

Со парите од вилата во Њујорк да се купат дипломатски станови, бара синдикатот

Македонскиот дипломатски синдикат го поздрави успешното продавање на недвижноста на поранешна Југославија на Петата авенија во Њујорк, во рамки на...

Македонија22 часа

Жестоко препукување на директорот на ЈСП и советник на ВМРО-ДПМНЕ за автобуските линии

Жестоко препукување помеѓу новиот в.д. директор на ЈСП Александар Стојкоски, кој е кадар на градоначалничката Данела Арсовска и советници од...

Македонија22 часа

Заменичката на Арсовска поднесе оставка, Град Скопје реагира дека ја ставила партијата пред скопјани

Заменик-градоначалничката на Град Скопје, Бујаре Абази, која дојде од редовите на Алијансата за Албанците, поднесе оставка од функцијата. Абази образложи...

Македонија23 часа

Ковачки до Ковачевски: Македонија не се сака со затворени очи, не се брани под јорган

Пратеникот Драган Ковачки од ВМРО-ДПМНЕ бара да се провери дали премиерот Димитар Ковачевски има деловна способност. Остана на ставот дека...

Македонија23 часа

Ковачевски до Ковачки: Не бев во војска поради абдоменален проблем, ти си кодош и дезертер

Премиерот Димитар Ковачевски тврди дека имал абдоменални проблеми и дека поради тоа не служел војска во 2000 година. Тој смета...

Македонија24 часа

Македонија ќе добие четири милиони долари од продажбата на вилата на СФРЈ во Њујорк

Една од најстарите њујоршки вили, која Југославија ја купила во 1946 година, продадена е за 50 милиони долари во готовина,...

Македонија1 ден

Анкета: Општинските инспектори се жалат на недостиг на опрема и кадар за определени области

НВО Инфоцентарот заедно со партнерските организации Спектар од Крива Паланка и Центарот на заедницата на општина Струга, во јуни годинава,...

Регион1 ден

Апсења во Подгорица – со години работеле за руската разузнавачка служба

Неколку црногорски државјани се уапсени во Подгорица под сомнение дека работеле за руската разузнавачка служба, дознава „Вијести“ од повеќе извори....

Свет1 ден

Трамп: Се смееја на моите предупредувања, ама веќе не се смеат

Саботажата што ги оштети гасоводите Северен тек 1 и Северен тек 2 може да доведе до ескалација или дури и...