Контакт

Економија

ССК: Со активни мерки до поддршка на жените во приватниот сектор

Објавено пред


 

Во Сојузот на стопански комори на Македонија се одржа промоција на активните мерки за поддршка на жените во приватниот сектор.

Слободанка Алексовска, Директор на Центарот за вработување Скопје истакна дека стапката на невработеноста е на најниско ниво од 23,4 отсто .

„Во мерките за вработување кои што ги спроведуваме се внимава најмалку 30 отсто да бидат застапени жените, иако овој процент помалку или повеќе во зависност од мерката се надминува. Во период од 2007-2016 година вкупно во сите мерки и услуги за вработување имаме апликации од над 51.651 лица жени, од нив 22.544 се во работен однос, тоа покажува дека над 50 отсто се жени. За истиот период во многу од мерките имаме големо учество на жените, во мерката самовработување нивното учество е над 35,8 отсто, во мерката самовработување со кредитирање над 33,3 отсто се жени, ова се показатели кои укажуваат дека претприемачкиот дух кај жената е на високо ниво. Во мерката практиканство 2.098 млади невработени лица од женскиот пол добиле пракса или учеството на жените овде е над 66,5 отсто, обуки за општи вештини за странски јазици и компјутери се посетени од 67,7 отсто од жени, во мерката обука кај познат работодавач се вработени над 75,1 отсто% жени и во сите мерки нивното учество е на високо ниво“, изјави Алексовска.

Оперативниот директор на Сојуз на стопански комори на Македонија, Александар Зарков, истакна дека бројни се компаниите водени од жени, кои здружено делуваат во насока на подобрување на деловното опкружување.

„Со цел подобрување на работата на жените во приватниот сектор и нивна промоција, во рамки на Сојузот, формирана е и активно придонесува со свои предлози и мерки Групацијата за жени претприемачи. Групацијата брои над 300 членови, поточно жени на високи позиции во корпоративниот свет, но и жени сопственици на бизнис. Заеднички успеваме да придонесеме во стимулирање на одредени програми кои имаат за цел да ги поддржат жените во тековното работење преку реализација на наменски обуки за жените претпреимачи и имплементација на различни проекти за поддршка во процесот на добивање на консултантски услуги и пристап до финансии за компаниите раководени од жени“, изјави Зарков.

Валентина Дисоска, претседател на Здружението на бизнис жени истакна дека континуирано работат на економско јакнење на жената преку зајакнување на неколкуте клучни моменти, како што се женското претприемништво, жените на менаџерски пизиции, согледувањето и решавањето на проблемите со родовиот јаз во платите.

„Познато ни е дека жените поретко од мажите преземаат бизнис потфати, а уште помалку жени преземаат технолошки интензивни деловни потфати, коишто би резултирале со поголеми обрти и поголеми добивки. Исто така, согледуваме дека жената е малцинство во управувачките структури колку е нивото на управување повисоко, толку е помал бројот на жени“, изјави Дисовска./крај/со©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Условите за користење.

Економија

(Видео) „Кожувчанка“ на теренот со „Реал Мадрид“ на кампот во Скопје

Објавено пред

Од

Кампот на „Реал Мадрид“ во Скопје ќе се одржи од 11 до 15 јуни, а „Кожувчанка“ ќе биде присутна цело време на теренот.

Кампот ќе се одржи летово на терените кај комплексот на ФФМ и ќе има едукативен и рекреативен карактер со цел промоција на спортскиот живот и социјален развој.

Прикажи повеќе...

Економија

Ексклузивна понуда на Тоyo Tires во „Сити мол“ – „Плати 3, добиј 4 гуми“

Објавено пред

Од

Јапонскиот бренд на гуми Toyo Tires во „Сити мол“, пред кафулето „Плеј кафе“, во периодот од 19 до 22 април, ќе ја презентира понудата „Плати 3, добиј 4 гуми“.

Во понудата е вклучена и бесплатна заменa и балансирање на гумите, како и бесплатна проверка на течности и сопирачки на возилата во сервисните центри на „Еуроимпекс“, од каде што информираат дека за клиентите има можност за плаќање на 6 рати со картичката на „Дајнерс клуб“.

На самото место ќе може да ја видите целата палета летни гуми за разни потреби, односно од гуми за патнички возила, премиум и луксузни лимузини, комерцијални возила, спортски и теренски возила, до офроуд-гуми за екстремни услови.

Станува збор за: Proxes C1S, Proxes T1R, Proxes CF2, Proxes T1 Sport SUV, Proxes CF2 SUV, Nano energy 3, Open Country M/T.

„Производите од асортиманот на Toyo секогаш се дело на најновите достигнувања и иновации, што овозможува првокласно искуство при возењето. Toyo Tires е еквивалент на јапонската технологија и е бренд со реноме и врвен квалитет, што докажува и долгата листа на автомобилски брендови во кои гумите Toyo се прво вградување: „Ауди“ (Q7, RS 4, RS 5, TT-RS, TT&TT-S), „Мицубиши“ (Outlander, L200), Тојота (Prius, Prius+, Rav 4, Land Cruiser/Prado), „Мазда“ (CX5, 2, 3, 5 I Mazda6), „Нисан“ (X-TRAIL), „Рено“ (Megane R26.R) и „Даихатсу“ (Terios)“, наведуваат од „Еуроимпекс“.

Прикажи повеќе...

Економија

ВМРО-ДПМНЕ: Поради прелевањето на акумулациите, изгубени се над половина милион евра

Објавено пред

Од

Од опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска реагираат на, како што велат, фактот дека ХЕЦ „Глобочица“ веќе три недели прелева, а од пред три дена прелева и ХЕЦ „Шпилје“.

„Неспособното раководство на АД ЕЛЕМ не го искористи водниот потенцијал на ‘Глобочица’ и на „Шпилје“ во зимскиот период и со тоа не изврши празнење на акумулациите во пресрет на сезоната на дождови и топењето на снеговите. Поради таквата неодговорност, акумулациите прелеваат, а со тоа досега се изгубени над половина милион евра, пари што можеле да се генерираат доколку навреме била произведена електричната енергија“, стои во партиското соопштение.

Од ВМРО-ДПМНЕ истакнуваат дека додека АД ЕЛЕМ се соочува со пропусти во производството и загуби, раководството на претпријатието, наместо во нови инвестиции и развојни проекти, парите ги троши за вработување на партиски кадри.

„СДСМ без распишан оглас за вработување ги удоми во АД ЕЛЕМ на државна плата синот на Мирослав Грчев, човекот за кој македонската нација не постои, негатор на македонската историја, и ќерката на Талат Џафери, човек што себе си се претставува за претседател на Собранието. Власта на државна плата во АД ЕЛЕМ го згрижи и сопругот на Магдалена Несторовска, државен секретар во МВР, човек на 60 години. И додека граѓаните минуваат подолг период додека да најдат работа, роднините на функционерите на власта преку ноќ добиваат државна работа во едно од најдобрите државни претпријатија“, нагласуваат од опозициската партија.

Додаваат дека Република Македонија е заробена држава од врхушката на власт.

„Државата и државните ресурси се злоупотребуваат со цел материјален бенефит на партиската елита. Додека се богати мала група луѓе, јавноста се замајува со цел да не ја види хаваријата во државата што настанува со владеењето на СДСМ. Десетина патриоти неосновано се ставени во затвор со една единствена цел – да ја дефокусираат јавноста од неработењето, незнаењето и неспособноста на власта, но и од расипничкото трошење и богатењето на мала група луѓе од врвот на власта“, се наведува во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ, од каде што велат дека на ваквото неработење мора да се стави крај.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија6 минути

Владата допрва ќе одлучува дали Орце Камчев ќе стане почесен конзул на Бугарија

Владата допрва ќе одлучува за барањето на Бугарија бизнисменот Орце Камчев да биде именуван за почесен конзул во Македонија. Портпаролот...

Македонија29 минути

Скопје ќе добие нов екоавтобус

Нов екоавтобус ќе сообраќа на линијата со број 2 на релацијата од Автокоманда до Сарај и обратно, објави денеска градоначалникот...

Македонија48 минути

Манчевски: Регистарот на населението не е замена за попис

Министерството за информатичко општество и администрација денеска организира јавна трибина за Законот за централен регистар на населението и Законот за...

Македонија56 минути

Фејзи Азири ќе биде вратен во затвор

Фејзи Азири, обвинет во случајот „Монструм“, ќе биде вратен во затвор за издржување затворска казна за нелегално поседување оружје. Кривичниот...

Македонија1 час

Двајца обвинети за крвавиот четврток излегуваат од притвор бидејќи понудиле гаранција

Две лица, кои се меѓу обвинетите за наслилствaта во Собранието од 27 април минатата година, ќе излезат од притвор бидејќи...

Македонија4 часа

Ердоган: Македонија има поддршка од Турција за влез во НАТО

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, во Анкара се сретна со турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган. Како што соопшти собраниската прес-служба,...

Свет5 часа

Лавров: Путин и Трамп нема да дозволат вооружен судир

Владимир Путин и Доналд Трамп нема да дозволат вооружен судир меѓу Русија и САД, изјави рускиот министер за надворешни работи,...

Македонија5 часа

Ново рочиште за набавката на „мерцедесот“ од 600.000 евра

Во кривичниот суд денеска се очекува да продолжи судењето за предметот „Тенк“ на специјалното јавно обвинителство, кој се однесува на...

Македонија6 часа

Јанакиески на суд за „Сончев Град“

Во кривичниот суд за денеска е закажано ново рочиште за предметот „Топлик“ на специјалното јавно обвинителство, во кој се обвинети...

Македонија24 часа

ЕЛЕМ: Децата на Грчев и Џафери се ангажирани оти имаа исклучителни биографии

По вработувањето на Димитар Грчев, син на архитектот Мирослав Грчев, и Бесијана Џафери, ќерка на собранискиот спикер Талат Џафери, од ЕЛЕМ за „Макфакс“...

Македонија1 ден

Мицкоски појадуваше со Могерини – „Постои сомнеж дека власта е вмешана во криминал“

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска оствари работен појадок со високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини,...

Македонија1 ден

Судењето за „Насилство во Центар“ одложено за 1 јуни

Судењето за предметот „Насилство во Центар“ е прекинато и одложено за 1 јуни поради неможноста на претседателот на кривичниот суд,...

Регион1 ден

Харадинај побара од Хан визна либерализација за Косово

Косовскиот премиер, Рамуш Харадинај, побара од Европскиот комесар за проширување и добрососедство, Јоханес Хан, да ја вклучи Приштина во европскиот...

Македонија1 ден

Могерини: Да се продлабочат реформите за да има позитивни вести во јуни

Високата претставничка на Европската Унија за надворешна политика, Федерика Могерини, во обраќањето пред пратениците во Собранието забележа дека треба да...

Македонија1 ден

Кривична пријава за основките што претепаа соученичка во Неготино

Полицијата поднесе кривична пријава за насилство против трите ученички во основното училиште „Гоце Делчев“ во Неготино, кои истепаа своја соученичка....

Свет1 ден

Трамп: Никој не е поостар од мене кон Русија

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека никоја не е остар кон Русија како што е тој и порача дека на...

Македонија2 дена

(Фото) Премиерите од Западен Балкан вечераа во Скопје

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, и високата претставничка за надворешни работи и безбедносна политика на ЕУ и...

Македонија2 дена

(Видео) Могерини: Може да славите половина ден, а потоа да се вратите на работа

Се вративте назад на патеката. Може да славите половина ден, а потоа да се вратите на работа. Ова го порача високата...

Македонија2 дена

(Видео) Заев: Препораката со години беше условена поради кризата и назадувањето со реформите

Македонските граѓани заслужуваат да бидат дел од Европската Унија, порача претседателот на Владата, Зоран Заев, на заедничката прес-конференција со високата...

Македонија2 дена

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ: Позитивниот извештај од Европската комисија не е новина

„Корупцијата останува распространета во многу области и продолжува да претставува сериозен проблем. Политичкото мешање останува ризик“. „Се крие опсегот на...

Досие