Контакт

Свет

САД и Кина ја потпишаа првата фаза од трговскиот договор

Објавено пред

Американскиот претседател Доналд Трамп и кинескиот вицепремиер Лиу Хе ја потпишаа првата фаза од трговскиот договор што треба да го зголеми извозот на американски земјоделски и други производи, да ги заштити трговските тајни на САД и да ги намали тензиите во долгогодишниот спор меѓу двете најголеми економии во светот.

Трамп за време на церемонијата на потпишување во Белата куќа истакна дека договорот ги коригира грешките во минатото. Кинескиот претседател Шји Џјинпинг во писмото испратено до Трамп, а прочитано од кинескиот вицепремиер, истакнал дека првата фаза од договорот е добра за Кина, САД и целиот свет.

Шји во писмото истакнал дека договорот покажува како двете држави можат да ги решат разликите и да најдат решенија засновани врз дијалог, пренесе агенцијата „Ројтерс“.

Лиу рече дека Кина ќе се придржува кон заложбите од првата фаза на договорот и дека тоа е добро за двете земји и за целиот свет.

Според „Гласот на Америка“, трговскиот договор предвидува Кина да купи повеќе американски производи, но и да престане со практиката да ги притиска странските компании да ја споделат својата технологија и да престане да манипулира со валутите за да го направи својот извоз поевтин.

САД веќе престанаа да ја означуваат Кина како манипулатор со валути, а исто така се откажуваат од воведувањето нови царини на кинеските производи во вредност од милијарди долари. Исто така преполовени се царините на кинескиот увоз од 110 милијарди долари.

Сепак, царините за увоз во вредност од околу 360 милијарди американски долари ќе останат на сила.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Економија

Кина излезе уште посилна од короната – инвестициите со рекорден раст

Објавено пред

Кинеските власти посочуваат дека инвеститорите ја гледаат својата земја како „безбедно пристаниште“ и дека БМВ, Сименс и ЛГ планираат големи инвестиции.

Дека Кина излегла зајакната од пандемиската криза покажува и веста за растот на странските инвестиции во таа земја, чијашто економија, како единствена меѓу големите, годинава ќе порасне за скоро два проценти.

Според официјални кинески извори, директните странски инвестиции (СДИ) во Кина пораснале за 2,5 проценти во првите девет месеци од оваа година во споредба со истиот период минатата година, и покрај пандемијата.

Во септември СДИ изнесувале 14 милијарди долари, што е раст од цели 25 проценти во споредба со септември минатата година, а инвестициите континуирано растат од април. Во октомври, растот на инвестициите бил 18 проценти. Кинеското Министерство за трговија сега смета дека инвеститорите ја гледаат нивната земја како „безбедно пристаниште“ и наведува дека компании како БМВ, Сименс, ЛГ и Тојота планираат големи инвестиции.

Прикажи повеќе...

Економија

Рекордни отпуштања и невработеност во Велика Британија

Објавено пред

Отпуштањата и стапката на невработеност во Велика Британија достигнаа рекорд во текот на третиот квартал на 2020 година, според официјалните податоци.

Овие податоци покажуваат дека пазарот на трудот го забрза падот пред министерот за финансии, Риши Сунак, да донесе нови мерки за ублажување на последиците од Ковид-19, кои треба да обезбедат пресврт во овој тренд.

Бројот на отпуштања се зголеми за рекордни 181.000 за три месеци заклучно со септември достигнувајќи историски врв од 314.000 работници, соопшти Националното биро за статистика (ОНС), пренесува „Ројтерс“.

Стапката на невработеност се зголеми, како што се очекуваше, на 4,8 проценти. Ова е највисока стапка на невработеност од ноември 2016 година, кога исто така беше забележано и нејзиното рекордно тримесечно ниво.

Прикажи повеќе...

Економија

Црна Гора има најголем економски пад во регионот и во Европа

Објавено пред

Падот на црногорската економија годинава ќе изнесува 14,3 проценти, според новата прогноза на Европската комисија (ЕК).Тоа е поголем пад на бруто-домашниот производ (БДП) од последните проценки дадени од Светска банка (СБ) – 12,4 проценти и Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) – 12 проценти и драстично поголем од оној што ЕК го имаше на пролет, од минус 5,9 проценти. Сите претходни прогнози се дека црногорската економија ќе има најголем пад на БДП во регионот годинава, и е на врвот според падот во Европа.

Централната банка на Црна Гора (ЦБЦГ) очекува економскиот пад годинава да биде околу 17 проценти, но тоа не е конечната прогноза. ЕК проценува дека јавниот долг на Црна Гора годинава ќе изнесува 87,3 проценти од БДП.

Светската банка неодамна процени дека на крајот на оваа година ќе изнесува 93 проценти и дека инаку високото ниво на јавен долг ќе достигне врв од 98 проценти во 2021 година. Според прогнозата на ЕК, јавниот долг на Црна Гора ќе биде 85,6 проценти од БДП во 2021 година, и 83 проценти во 2022 година.Според есенските прогнози на ЕК, црногорскиот БДП се предвидува да порасне за 6,8 проценти следната година и за 3,7 проценти во 2022 година.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија9 минути

Се очекува зелено светло од Пендаровски за војниците од утре да почнат да ги обезбедуваат болниците

Припадниците на Армијата ќе може уште утре да бидат распределени низ здравствените институции, изјави министерката за одбрана, Радмила Шекеринска. „Вчера...

Култура1 час

Eкипата на „Медена земја“ тврди: На Атиџе и обезбедивме дом, храна и лекови – здружението „Бекирлија“ и донациите ќе бидат затворени

Екипата на „Медена земја“ реагира по тврдењата коишто се појавија во јавноста дека Атиџе Муратова е заборавена од сите, без...

Европа2 часа

(Видео) Автомобил удри во оградата на канцеларијата на Меркел

Автомобил управуван од непознато лице удрил во оградата на канцеларијата на германската канцеларка Ангела Меркел во Берлин. Деталите за оваа...

Свет2 часа

Сингапур го искорени коронавирусот

Некогаш имаше најголема стапка на Ковид-19 во Југоисточна Азија, но откако во вторникот пријави 14 дена без нови локални случаи,...

Македонија2 часа

Во ковид-центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани 39 пациенти, слободни уште 20-ина места

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје хоспитализрани се 39 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно...

Македонија3 часа

(Видео) Пендаровски: Пандемијата покажа дека домот не е најбезбедно место за многу жени и деца

Претседателот на државата, Стево Пендаровски, се вклучи во глобалната кампања „16 дена активизам против родово базирано насилство“ на Обединетите нации,...

Регион3 часа

Од денес стапува во сила полициски час во Црна Гора

Во Црна Гора од денес угостителските и услужните објекти ќе работат од 7 до 18 часот, а забраната за напуштање...

Европа3 часа

Финцитe мајстори во борбата против коронавирусот

Финска, со население од нешто помалку од 6 милиони жители, е една од земјите што најдобро се справуваат со пандемијата...

Свет3 часа

Трамп ќе го помилува поранешниот советник за безбедност, кој го лажеше ФБИ

Американскиот претседател, Доналд Трамп, планира да го помилува поранешниот советник за национална безбедност Мајкл Флин, кој во 2017 година призна...

Свет4 часа

Бајден: Сè уште не сум разговарал со Трамп

Новоизбраниот американски претседател, Џо Бајден, изјави дека сè уште не разговарал со актуелниот претседател Доналд Трамп. Бајден во првото интервју...

Свет4 часа

Макрон најави попуштање на мерките

Франција следниот викенд ќе почне со олабавување на мерките против ширењето на коронавирусот за до Божик продавниците, театрите и кината...

Свет4 часа

Австралија ги ублажува мерките, со денови нема нови заразени

Австралиската федерална држава Нов Јужен Велс ќе ги олесни ограничувањата за физичка дистанца и ќе ги отстрани условите за компаниите...

Свет5 часа

Голем метеж на аеродромите и во центрите за тестирање во САД во пресрет на Денот на благодарноста

Метежот на аеродромите и редиците пред центрите за тестирање покажуваат дека многу Американци планираат да го прослават Денот на благодарноста...

Македонија16 часа

Регистрирани се 1039 нови случаи на Ковид-19, починаа 15 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3143 тестирања, а регистрирани се 1039 нови случаи на...

Свет17 часа

Зошто Путин досега не се вакцинирал?

Рускиот претседател Владимир Путин не може да биде меѓу доброволците кои ќе бидат вакцинирани против коронавирусот до крајот на клиничките...

Свет17 часа

(Видео) Маж со секира држеше во заложништво шест деца во Русија

Маж кој држеше шест деца како заложници во стан во Санкт Петербург, се предаде на полицијата.Во стан во предградијата на...

Македонија18 часа

Мухамед Зекири нов генерален секретар на Владата

Поранешниот пратеник Мухамед Зекири е избран за нов генерален секретар во Владата.Одлуката e донесена на последната владина седница одржана денеска....

Европа18 часа

Старските домови во Шпанија први ќе бидат вакцинирани против Ковид-19

Штитениците и персоналот на домовите за стари лица ќе бидат први вакцинирани против коронавирус во Шпанија, изјави министерот за здравство...

Свет19 часа

САД: Повеќе од 190.000 новозаразени со Ковид-19

Во САД 1.083 лица починаа како последица на Ковид-19 во изминатите 24 часа, додека регистрирани се 190.562 нови случаи на...

Спорт19 часа

Ѓоковиќ најдобар во 2020-та година

Моментно најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ ја завршува годинава на првата позиција на АТП листата. Тоа му појде од рака...

Досие