Контакт

Култура

Двајца македонски претставници во десетте млади музички професионалци избрани на „Нови лица 2023“

Објавено пред

Првпат регионалната иницијатива „Нови лица 2023“ (NEW FACES 2023), по минатомесечниот отворен повик, ги избра десетте надежни млади музички професионалци (под 30 години), кои активно се вклучени во музичката индустрија во регионот на поранешна Југославија. Меѓу десетте избрани професионалци на четири регионални фестивали и конференции, македонската музичка индустрија ќе ја претставуваат Нела Пешовска од „Пасворд продукција“ и Ерик Омерагиќ од Младинскиот културен центар.

dobivaj vesti na viber

Со овој отворен повик, на кој пристигнаа над 100 пријави, македонската музичка конференција ПИН, како и фестивалите и конференциите „МЕНТ Љубљана“ (Словенија), „Контакт“ (Србија) и ШИП (Хрватска), се стремат да ги поттикнат младите професионалци, кои се клучен дел од растот на регионалната музичка сцена.

„Се надеваме дека иницијативата ‘Нови лица’ ќе стане годишен настан. Со тоа што им нудиме на младите можност дополнително да ги развиваат своите знаења и вештини, а ние исто така даваме значење на нашата работа. Често забораваме дека музичката сцена не е само за изведувачите на бина, туку и за многу други што вредно работат зад сцената. Тука спаѓаат промотери на настани, новинари, издавачи, менаџери и многу други понекогаш скриени протагонисти на музичкиот бизнис“, велат од партнер-фестивалите.

Десетте избрани млади музички професионалци ќе добијат влезници за регионалните конференции и фестивали, пристап до онлајн дата-база на делегати, како и покриени трошоци за патување и престој на партнер-конференциите.

Новите лица за 2023 се:

Дино Гругиќ (промотер; Velvet Festival, Хрватска)

Ерик Омерагиќ (светло и дизајнер на звук, сценски менаџер; МКЦ, Македонија)

Лана Бауман (промотер; Lacha, Словенија)

Лука Задро (менаџер, букинг-агент, промотер; yem, Хрватска)

Моника Гава (продуцент; Krokodil studio, Србија)

Нела Пешовска (букер; ПИН-конференција, „Таксират“, „Д фестивал“, Македонија)

Ник Грозд (промотер; Kino Šiška, Channel Zero, Словенија)

Растко Томиќ (музички уредник; Highwaystar magazine, Србија)

Станислав Дрча (куратор, промотер, продуцент; европски град на културата „Нови Сад 2022“, KC Lab, Србија)

Тена Шарчевиќ (музички уредник, glazba.hr, Хрватска)

Изложби

„Плажарење“ – изложба на фотографии од Катја Штркова-Кочовска

Објавено пред

Во Културно-информативниот центар – Скопје, салон „Империјал 1“, на 9 јуни 2023, во 20.30 часот, ќе се одржи изложба на фотографии од Катја Штркова-Кочовска со наслов „Плажарење“.

dobivaj vesti na viber

Катја Штркова-Кочовска е родена 1989 година во Скопје и веќе 10-ина години работи како графички дизајнер. Досега се има претставено со две самостојни изложби на фотографии, Tributes (2012 година) и „Во текстури“ (2016 година). „Плажарење“ е нејзина трета самостојна изложба на фотографии, со мотиви од леснотијата на секојдневието и спокојот на летните денови поминати на плажа во последните неколку години.

Мирот на човекот покрај вода, во природно опкружување. Слободата да се биде гол. Без оптоварување од погледите на другите. Светот е таму некаде далеку… Плажарење засекогаш!

Изложбата ќе биде отворена до 19.6.2023 година.

Прикажи повеќе...

Култура

Костадиновска-Стојчевска: Конзерваторите од Солун и Битола даваат долгорочна заштита на вредниот фрескоживопис во Курбиново

Објавено пред

Македонските и грчките конзерватори денеска ги презентираа досегашните резултати од соработката меѓу НУ Завод и Музеј – Битола и Европскиот центар за византиски и поствизантиски споменици од Солун на проектот „Конзервација на ѕидното сликарство на црквата ‘Св. Ѓорѓи’ во с. Курбиново“.

dobivaj vesti na viber

На презентацијата на стручните информации за оваа важна фаза во долготрајната заштита на овој вреден споменик на културата од византискиот период присуствуваа министерката за култура, Бисера Костадиновска-Стојчевска, амбасадорката на Република Грција, Софија Филипиду, генералниот конзул на Грција во Битола, Александрос Видурис, директорката на НУ Завод и Музеј – Битола, Мери Стојанова, со тимот конзерватори, како и директорката на Европскиот центар за византиски и поствизантиски споменици од Солун, Флора Карајани.

Koстадиновска-Стојчевска посочи дека соработката меѓу Заводот и Музеј – Битола и реномираниот Европски центар за византиски и поствизантиски споменици од Солун почна пред две години со потпишувањето меморандум за соработка.

„Во изминатиот период колегите од Заводот и Музеј – Битола и од Европскиот центар за византиски и поствизантиски споменици од Солун, по потпишаниот меморандум, ги здружија професионалноста, техничките можности, знаењето, искуството, резултатите од претходните истражувања и современите методи и посветено се вложија во проектот на кој со децении се чекаше“, рече Костадиновска-Стојчевска. Додаде дека заедничката работа на колегите од Солун и од Битола донесе високостручна конзервација на фрескоживописот од 12 век, на оригиналните фрески, меѓу кои е и фреската на архангел Гаврил, познатиот ангел од Курбиново.

„И стручната и пошироката јавност со право чекаа и бараа итна заштита на исклучително вредното културно наследство на цркавата ‘Св. Ѓорги’ во Курбиново, чии фрески се редок пример на византиското ѕидно сликарство. Сведочиме на резултати што со децении ги посакувавме, а кои ги добиваме токму сега работејќи посветено, со грижа и поддршка што засилено ги вложуваме во заштитата на Курбиново во последниве пет години“, рече таа.

„Со стручност и план, со предвидената динамика, Курбиново конечно добива долгорочна заштита, а заедничкото византиско културно богатство – достојна грижа и афирмација“, додаде таа.

На настанот Костадиновска-Стојчевска истакна дека конзервацијата на ѕидното сликарство на еден од највредните споменици на културата од византискиот период даде свој придонес и за унапредување на културната соработка и билатералните односи меѓу двете земји, размена на искуства и поврзување на стручната јавност.

„Оваа соработка е модел за идна соработка во сферата на заштитата и во афирмацијата на заедничките културни добра“, рече министерката за култура.

Во оваа фаза од конзервацијата стручните лица користеа современи технологии и техники на истражување, ласерско скенирање на објектот, инфрацрвена камера, мултиспектрална камера и други техники за да се утврди како некогашните зографи работеле и ја граделе црквата „Св. Ѓорѓи“.

Како што најавија од надлежната институција, Завод и Музеј – Битола, активностите над вредната црква е планирано да завршат до крајот на годинава кога ќе имаме завршен и комплетиран споменик од конзерваторски аспект во однос на архитектурата и ѕидното сликарство.

Прикажи повеќе...

Култура

Утре ќе биде погребан актерот Трајче Ѓоргиев

Објавено пред

Актерот на Македонскиот народен театар Трајче Ѓоргиев кој почина вчера, ќе биде погребан во понеделник на 5 јуни. Од 14:00 до 15:00 часот ќе биде испрачањето кон вечниот дом во капелата на градските гробишта Бутел, а комеморацијата на која семејството, блиските пријатели, колеги и познаници ќе му оддадат почит, ќе се оддржи во вторник на 6 јуни во Македонскиот народен театар во 12:00 часот.

dobivaj vesti na viber
Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 минута

(Видео) Зеленски го свика Советот за безбедност: „Ова е доказ дека Русите се терористи“

Украинскиот претседател Володимир Зеленски на Твитер објави видео од уништената брана Нова Каховка, нарекувајќи ги руските сили во Украина „терористи“....

Регион7 минути

Ердоган го постави својот портпарол за шеф на државната разузнавачка служба

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го назначи својот портпарол Ибрахим Калин за шеф на Националната разузнавачка агенција (МИТ). Ова го...

Свет18 минути

(Видео)Разнесена клучна брана кај Херсон, го снабдува Крим со вода: наредена итна евакуација

Украинската јужна оперативна команда рано утринава извести дека руските сили ја разнеле хидроцентралата Каховка. На социјалните мрежи се споделуваат видеа...

Македонија9 часа

На нож дочекано разрешувањето на кардиохирургот Јовев: „Не вирее професионалец овде“, „Меџити, добар ли си со глаата?!“

Разрешувањето на кардиохирургот Сашко Јовев од функцијата директор на Кардиологија наиде на бурни реакции во јавноста, како од фелата, така...

Македонија12 часа

Мицкоски: Ќе дојдам на лидерска и ќе кажам не за уставни измени по бугарски диктат

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на вечерашната дебата во Велес насловена како „Развојни политики за стабилна економија“ се осврна за...

Топ13 часа

МВР со информации за несреќата кај „Борис Трајковски“: повредени се две лица

Две лица се повредени во сообраќајната несреќа на булеварот 8-ми Септември во близина на спортскиот центар Борис Трајковски. Според информациите...

Македонија14 часа

Останува во притвор првиот уапсен за двојното убиство во чаршиското кафуле „Шиша бар“

Притворот на скопјанецот осомничен за двојното убиство во чаршиското кафуле „Шиша бар“ е продолжен на 30 дена. Од Обвинителството за...

Македонија16 часа

(Видео) Функционерите во хотел, фракционерите под шатор на дожд – две роденденски прослави на ДУИ

Додека функционерите за роденденот на ДУИ се собраа во хотелот „Александар палас“ во Скопје на дебатата „Европски фронт“, фракционерите се криеја под шатор...

Регион16 часа

Пукање во Љубљана, две лица убиени, главниот град на Словенија под полициска опсада

Истрели одекнале во Љубљана околу 15 часот, јавува N1 Словенија. Како што соопштија од полициската управа во Љубљана, две лица...

Македонија18 часа

Меџити за разрешениот Јовев: Тој е кадар на Венко, нема да има директори што спијат, ова е само почеток

Министерот за здравство, Фатмир Меџити, го разреши кардиохирургот Сашко Јовев од функцијата директор на Кардиологија и предводник на тимот што...

Македонија18 часа

Силувал шестгодишно девојче, ресенец искористил можност додека жртвата си играла со неговата внука

Основното јавно обвинителство Битола донесе наредба за спроведување истражна постапка против жител на Ресен против кого е поднесена пријава за...

Македонија20 часа

(Видео) Дамева против сите во Судскиот совет: Ниту треба ниту сум морала да знам за судските постапки на мојот сопруг, дома не разговараме за тоа

Експретседатеката на Судскиот совет, Весна Дамева, на денешната седница повторно е во центарот на вниманието на колегите, кои инсистираа да...

Македонија20 часа

(Видео) Условни казни за директорите Бесими и Етеми за пожарот во тетовската болница, докторот е ослободен

Ексдиректорот на болницата во Тетово, Флорин Бесими и поранешниот економски директор на болницата Артан Етеми се огласени за виновни за...

Македонија22 часа

(Видео) Нови циркуси во Судскиот совет – хајки, нервоза, довикувања и расправии

Нови расправии и обвинувања во Судскиот совет. Точка на дневен ред е судирот на интереси на експретседателката Весна Дамева за...

Македонија23 часа

Жирафата Каспер пцовисала од салмонела во скопската Зоолошка градина

Жирафата Каспер пцовисала од инфекција со салмонела, дознава „Макфакс“. Според патохистолошката анализа до која дојдовме, Факултетот за ветеринарна медицина констатирал...

Свет24 часа

Гори енергетска централа во Белгород, дрон фрлил бомба, тврди руски гувернер

Гувернерот на рускиот град Белгород соопшти дека во тој регион избувнал пожар во енергетска централа. Вјачеслав Гладков, гувернерот на Белгород,...

Вести1 ден

Србите десетти ден околу општинските згради во Косово, ситуацијата не се смирува

И денеска Србите се собираат во близина на зградите на локалната самоуправа на северот од Косово, каде што се спречени...

Свет1 ден

Русија тврди дека спречила голема украинска офанзива: „Се обидоа да навлезат таму каде што сме најранливи“

Руските воени власти соопштија дека спречиле голема украинска офанзива во регионот Донецк. „Целта на непријателот беше да ја пробие нашата...

Вести1 ден

Детали за драмата на небото над Вашингтон: пилотот на „цесна“ не реагирал, подигнати воени авиони, го пробиле звучниот ѕид за време на потерата

Воздухопловните сили на САД ги активираа борбените авиони „Ф16,“ за да го гонат лесниот патнички авион „цесна“, кој го наруши...

Македонија1 ден

21 година постоење – ДУИ и фракцијата со одделни прослави

Демократската унија за интеграција (ДУИ) денеска одбележува 21 година од своето основање. Од раководството на ДУИ соопштија дека организирале панел-дискусија...