Контакт

Книги

Доделени книжевните награди за минатата година

Објавено пред

Друштвото на писатели ги додели книжевните награди за изминатата 2021 година.

dobivaj vesti na viber

Наградата „Стале Попов“ за најдобро прозно остварување во 2021 година му се доделува на Ивица Челиковиќ за романот „Ден за одмазда“ во издание на издавачката куќа „Паблишер“ од Скопје. За оваа награда одлучуваше жири-комисија во состав: Љупчо Силјановски (претседател), Лилјана Пандева (член) и Михајло Свидерски (член). Покрај овој роман, со своите квалитети во потесен избор беа издвоени и прозните дела: „Престапни години“ од Оливера Ќорвезироска, „Како го убив Мандрак“ од Трајче Кацаров, „Лебед“ од Ана Стојаноска и „Отпадот од духовните контејнери“ од Јован Дамјановски.

Наградата „Ацо Шопов“ за најдобра поетска книга во 2021 година му се доделува на Санде Стојчевски за стихозбирката „Великата лирска песна: песни за Неа“ во издание на издавачката куќа „Дијалог“ од Скопје. Жири-комисијата работеше во состав: Катица Ќулавкова (претседател), Гордана Михаилова Бошнакоска (член) и Јулијана Величковска (член), а во потесен избор влегоа и стихозбирките „Збунети компаси“ од Зоран Анчевски и „Гранична состојба“ од Лидија Димковска.

Наградата „Димитар Митрев“ за најдобра критичко-есеистичка книга во 2021 година му се доделува на Димитар Пандев за делото „Времето на Конески“ („Панили“, Скопје). Одлуката ја донесе комисијата во состав: Иван Џепароски (претседател), Наташа Аврамовска (член) и Атанас Чупоски (член). Во потесен избор беа вклучени и делата „Слободата на стихот“ од Сузана Спасовска и „Книжевноста низ критичка визура“ од Ана Мартиноска.

Наградата Ванчо Николески“ за најдобра книга за деца и млади во 2021 година му се доделува на Венко Андоновски за романот за деца „Имаш пчела на носот: роман за њутајмер и олдтајмер тинејџери“ („Паблишер“ од Скопје). Жири-комисијата беше во состав: Мирјана Стојановска (претседател), Мито Спасевски (член) и Ресул Шабани (член). Во потесен избор за наградата беа и романите „Ти носам пустински песок“ од Винка Саздова и „Ѕвездена џунгла“ од Јагода Михајловска-Георгиева, како и книгите поезија „Белиот предел“ од Тоде Илиевски и „Баба Рога вежба јога“ од Ванчо Полазаревски.

На распишаниот конкурс за книжевната награда „Мост“ за книга напишана на еден од јазиците на националностите оваа година не беа доставени книги во конкуренција.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Книги

За наградата „Роман на годината“ во „трка“ 35 романи

Објавено пред

На својата конституитивна седница жири-комисијата за доделување на наградата „Роман на годината“ за 2023 година, што ја доделува Фондацијата за унапредување и промоција на културните вредности „Славко Јаневски“, констатираше дека на годинашниот конкурс пристигнаа 35 романи.

dobivaj vesti na viber

Жири-комисијата, во состав Влада Урошевиќ (минатогодишен лауреат и претседател на жирито), Бранко Цветкоски, Марија Ѓорѓиева, Сашо Огњановски и Катерина Богоева (претставничка на Фондацијата) констатираше дека во годинашната конкуренција е составена од различни жанрови и дека процесот за избор на најдобро дело нема да биде воопшто лесен.

Жири-комисијата и годинава ќе направи неколку селекции на пристигнатите романи, а селектираните романи јавно ќе бидат објавени. Жири-комисијата е должна да го соопшти името на добитникот до 15 март.

Наградата „Роман на годината“, која е поддржана од Министерството за култура на Република Северна Македонија, а чиј генерален спонзор е „Комерцијална банка“ АД Скопје, годинава ќе биде доделена по јубилеен 25-ти пат. Наградата се состои од плакета, оригинална статуетка и паричен износ од 150.000 денари.

Прикажи повеќе...

Книги

Промоција на „Книжевна мапа на Скопје“ во Градската библиотека

Објавено пред

Во чест на 13 Ноември, како и во рамките на одбележувањето на својот 78. роденден, Градската библиоитеката „Браќа Миладиновци“ ја организира промоцијата на книгата „Книжевна мапа на Скопје“ од Моника Илкова.

dobivaj vesti na viber

Промоцијата е закажана за понеделник (13 ноември) во 12 часот во спомен-собата „Т’га за југ“. За делото ќе говори Весна Мојсова-Чепишевска, а фрагменти ќе чита актерот Андреј Серафимовски.

„Книжевна мапа на Скопје“ (издание на Центарот за култура и културолошки студии) е дело во кое Илкова ја истражува новата македонска книжевна сцена, кај која односот кон градот повторно се пројавува како една од доминантните творечки преокупации.

Следејќи ја хронологијата на книжевните дела поврзани со Скопје што ни ја овозможува Илкова, повторно се потврдува дека, како што посочува и таа, Скопје во секој период од своето постоење бил најубав град, само тоа речиси секогаш (барем во книжевноста) отпосле му е признато, истакнува Иван Антоновски, уредник на книгата.

Ова е книга што му е потребна и на Скопје затоа што преку книжевната и културолошката анализа го прикажува во разни периоди на својот развој за кои разни генерации имаат носталгија. Ама оваа книга, поради истражувачката темелитост со која се одликува, им е потребна и на македонската книжевна наука и на македонската културологија,  пишува во рецензијата Весна Мојсова-Чепишевска.

Моника Илкова е родена 1993 година во Битола. Има дипломирано и магистрирано на Катедрата за македонска книжевност и јужнословенски книжевности при Филолошкиот факултет „Блаже Конески“ во Скопје. Од 2017 година работи како лектор по македонски јазик на Филозофскиот факултет при Универзитетот во Ниш. Има учествувано на повеќе конференции и собири, како „Млади македонисти“, „Како си ми?“, „Меѓународен славистички собир“, и има објавено текстови во повеќе книжевни списанија. За време на студиите има работено како уредник во издавачката куќа „Антолог“, има преведено неколку романи од англиски на македонски јазик и била дел од организацијата на фестивалот на европска литература BookStar. Освен со книжевност, се занимава и со графички дизајн.

Настанот е дел од богатата програма на Град Скопје – европска престолнина на културата за 2028 година.

Прикажи повеќе...

Книги

Објавена книгата „Заштита на историскиот град Пекинг: клучни термини“

Објавено пред

„Македоника литера“ деновиве ја публикува книгата „Заштита на историскиот град Пекинг: клучни термини“, во превод од англиски на македонски јазик на Славчо Пеев.

dobivaj vesti na viber

Оваа книга содржи 110 клучни концепти за заштитата на историскиот град Пекинг, каде што централно место има познатиот Забранет град. Концептите се дефинирани од аспект на историјата, урбанистичкото планирање, системот за заштита и конзервацијата на ревитализираниот стар Пекинг, во кој се наоѓа најголемиот и најдобро зачуван владетелски комплекс од дрвени палати во светот.

Пекинг има историја од повеќе од 3.000 години како град, а 870 години е главен град. Историскиот центар на Пекинг првпат бил изграден во 1386 година од императорот Хонгву во времето на династиите Минг и Ѓинг, а во 1553 година бил проширен од императорот Ѓијаѓинг. Се состоел од правоаголен Надворешен град и квадратестиот Внатрешен град, кој го опколувал Царскиот град, кој за свој центар го имал Забранетиот град. Со вкупна површина од речиси 63,8 квадратни километри бил лоциран во денешен централен Пекинг. Внатрешниот град опфаќа вкупна површина од 36 квадратни километри. Надворешниот град бил правоаголниот јужен дел од градот Пекинг во времето на династиите Минг и Ќинг, бил додаден за да се зацврстат безбедносните и одбранбените капацитети на градот и ги вклучувал Храмот на небото и Олтарот на богот на земјоделството, а има вкупна површина од 26,7 квадратни километри. Палатниот град, денес Забранетиот град во Пекинг, бил местото каде што се наоѓале палатите во династиите Минг и Ќинг. Сместен во централниот дел на Царскиот град, бил изграден врз палатите од 1420 година. Палатниот град се состои од изѕидана површина со градби внатре, опколена со окоп (реката Тонгѕи). Севкупно зафаќа површина од речиси еден квадратен километар.

Книгата содржи и мапи, поимник и куса хронологија на кинеската историја.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Цените за катастарските услуги удрија по џебот на граѓаните: поскапувањето не е за 300, туку за 90 отсто

Според претседателот на Комората на трговски друштва за геодетски работи, Никола Рибароски најновите поскапувања на тарифниците на Агенцијата за катастар...

Македонија1 час

Вкупно 56 потврдени случаи на голема кашлица, во следните недели се очекува зголемен број кај повозрасните

По денешниот редовен состанок на Комисијата за заразни болести, претседателот Александар Петличковски рече дека состојбата со големата кашлица е под...

Македонија2 часа

Ковачевски се извини: Ги прифаќам сите реакции, не сакам да дојде време да се случува она што се случуваше до 2016

Лидерот на СДСМ, Димитар Ковачевски, присуствуваше на почетокот на градежните работи на објектот Универзална сала, каде повторно им се извини...

Македонија5 часа

„Мицкоски опкружен со луѓе поврзани со скандали со дрога“, велат СДСМ

„Мицкоски постојано е опкружен со луѓе поврзани со скандали со дрога. Пред неколку месеци претседателот на ДПМНЕ Христијан Мицкоски и...

Македонија5 часа

„И во последните денови од владеењето власта е брутална, сега си играат со судбината на Леонид“, вели ВМРО-ДПМНЕ

„Со СДС и ДУИ секојдневно тоне се, а цената дури и на последните денови од нивното владеење е висока, чини...

Свет7 часа

Кина остро ги критикува САД поради ставеното вето на резолуцијата за прекин на огнот во Газа

Кина остро ги критикуваше САД дека ставија вето на резолуцијата на Советот за безбедност на ОН со која се бара...

Европа7 часа

Западните лидери го обвинија Путин за смртта на Навални, Трамп не: „Можеше да остане настрана“

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп вчера изјави дека Алексеј Навални бил многу храбар човек кој веројатно не требало да се...

Свет7 часа

Ники Хејли: Трамп е премногу стар

Кандидатката за републиканска номинација Ники Хејли вети дека ќе ја продолжи својата претседателска кампања, велејќи дека нема намера да се...

Регион8 часа

(Видео) Протест во Албанија, фрлени „молотови коктели“ врз зградата на владата: „Го рушиме режимот на Рама“

Демонстрантите од опозицијата вчера фрлаа молотови коктели и камења врз зградата на албанската влада, обвинувајќи ги владините претставници за вмешаност...

Европа17 часа

Лукашенко: Десетици илјади војници на НАТО се распоредени во близина на Белорусија и Русија

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, изјави дека загриженоста за можниот почеток на Третата светска војна е целосно оправдана, пренесува руската...

Македонија19 часа

ЗНАМ в четврток ќе избере лидер на партијата и кандидат за претседател на Македонија

Партијата Движење ЗНАМ-За наша Македонија на денешната прес конференција го најави првиот Конгрес, што ќе се одржи на 22 февруари...

Македонија19 часа

„Леонид не е на лекување во странство, туку на рехабилитација, затоа се одби барањето“, велат од ФЗО

„Барањето на осигуреното лице Б.И. од Скопје, за неговото дете Л.И. за упатување на лекување во странство се одби како...

Топ22 часа

Скопјанка почина на паркинг во Кисела Вода, телото е дадено на обдукција

Вчера околу 11.30 часот во СВР Скопје било пријавено дека на паркинг на подрачје на Кисела Вода во Скопје починала...

Македонија23 часа

(Видео) Поради ставот „да прооди, да прозборува, па ќе го вакцинираме“, ни се заканува и епидемија на морбили

Лекарите се едногласни во ставот дека одлагањето на вакцините е причина за сегашната епидемија на голема кашлица и предупредуваат дека...

Економија24 часа

На четиричлено семејство му се потребни приближно 1.000 евра за да го преживее февруари

Минималните трошоци на едно семејство во февруари изнесуваат 57.476 денари, што претставува зголемување од 313 денари во однос на јануари, покажуваат...

Македонија1 ден

Бојмацалиев: Стигнати се 20.000 обрасци за пасошите, до крајот на месецот се очекува поголема пратка

Во Министерството за внатрешни работи стигнати се 20.000 обрасци, а до крајот на месецот се очекува да стигне дополнителна поголема...

Македонија1 ден

Ахмети нема да прифати да биде претседател на држава, не му е приоритет да се натпреварува за било која функција, вели Џафери

Ахмети има мисија а не е претендент за функција, истакна техничкиот премиер Талат Џафери одговарајќи на новинарско прашање за можноста,...

Македонија1 ден

Убиен млад Македонец во Германија: го претепале до смрт со пивско шише

32-годишен маж од Македонија е убиен во германскиот град Есен, а како што пренесуваат локалните медиуми, младиот Македонец бил претепан...

Свет1 ден

Ким Џонг-ун доби подарок автомобил од Путин

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун доби подарок автомобил од рускиот претседател Владимир Путин „за лична употреба“, објавија државните медиуми, што претставува...

Македонија1 ден

Власта во заминување во очај и паника дава 46 милиони евра на омилената фирма „Марковски“, ЈО веднаш да отвори истрага, велат од ВМРО-ДПМНЕ

„46 милиони евра одат во џебот на фирмата ‘Марковски’ за ископ на јаглен во РЕК ‘Битола’, која важи за блиска...