Контакт

Книги

Конкурсот за поетската награда „Антево перо“ влегува во завршната фаза

Објавено пред

До завршувањето на Конкурсот за престижната поетска награда „Антево перо“, која се доделува за најдобра необјавена стихозбирка на македонски јазик, преостануваат уште десетина дена.

dobivaj vesti na viber

Наградата востановена во чест на творештвото на Анте Поповски се доделува за необјавена поетска книга на македонски јазик, а според организаторите конкурсот и годинава предизвикува и побуди добар одглас, кој се очекува да резултира и да ја збогати македонската продукција со повеќе нови, но што е уште позначајно, со поквалитетни и поуверливи поетски творечки наслови и дострели. Идентично како и во изминатите години, жири-комисијата со задоволство ги евидентира пристигнатите дела од поетите од сите генерации, што само по себе значи дека и овој пат во целост е исполнета замислата со конкурсот пред сè да стимулираат творци да се остваруваат, да го негуваат и творат на македонски јазик.

Сите автори кои во овој рок раководени од динамиката на мислата и својата креативност ќе успеат да ги заокружат своите најнови поетски сочиненија со испраќање на своите збирки на електронската адреса: [email protected], ќе бидат учесници на поетскиот натпревар за наградата востановена во чест на македонскиот поетски маг Анте Поповски.

Книги

Објавени имињата на добитниците на наградата „Ана Франк“

Објавено пред

Наградата „Ана Франк“ се доделува за врвни остварувања на планот на литературата за деца и млади, а ја доделуваат Издавачката куќа „Феникс“ и Фондацијата за културна и научна афирмација и презентација „Македонија презент“ од Скопје. Годинашни добитници на наградата се: Владимир Костов од Македонија, Фахрудин Кучук од Босна и Херцеговина и Оливера Јелкиќ од Србија.

dobivaj vesti na viber

Владимир Костов е автор на книгите за деца и млади: „Каде си тргнал, сине“ (роман за млади, 1982), „Тој ми кажа“ (роман за млади, 1992), „Солза за Мите“ (роман за млади, 1997), „Еврејчето Шами“ (проза за деца и млади, 2007), „Скршена чаша“ (раскази, 2007) и други. Добитник е на наградата „Ванчо Николески“.

Фахрудин Кучук е најпознат со своето творештво за деца и млади. Има објавено повеќе романи за деца и млади, поезија, раскази и сликовници. Неговите романи „Џуџето Дадо од Попова шума“ и „Тајната на ѕвездената соба“ имаа достигнато големи тиражи и популарност кај читателската публика.

Оливера Оља Јелкиќ, исто така, е посветена на твоирештвото за деца и млади. Родена е во Нови Сад, а ќивее и работи во Белград. Има објавено повеќе романи, книги со раскази и драмски текстови за деца и млади. Нејзини најпознарти мдела се: „Лудвиг“,„Гамбит“,„Моето име е Алма“,„Геометриска бајка“,„Лавеж“ и други. Основач е на „Декаленд“, а компонира и песни за деца и млади.

Прикажи повеќе...

Книги

Промоција на романот „Најосамениот ден“ од Симеон Јанков во Куманово

Објавено пред

Во малата сала на Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ – Куманово, денес, со почеток во 18 часот, ќе се одржи промоција и презентација на книгата „Најосаменото место“ од Симеон Јанков.

dobivaj vesti na viber

Симеон Јанков е роден на 21.8.1981 година во Скопје. Завршил средно училиште во „Корчагин“, дипломирал македонска книжевност и јужнословенски книжевности на Филолошкиот факултет. Во минатото се занимавал со проучување на словенската митологија, а во последните неколку години се занимава со проучување на врските меѓу македонскиот јазик и словенските јазици, од една страна, и другите индоевропски јазици, од друга, фасциниран од нивната блискост, која најчесто не е забележлива на прв поглед, притоа служејќи се со литературата на некои од најголеми и најреномирани научници на тоа поле, како Макс Фасмер, Рик Дерксен, Олег Трубачев и други.

Автор е на романите „ Црна шума“ и „Најосаменото место“. Преведува од англиски, руски, српски и обратно.

Романот ќе го промовира Фросина Пармакоска. Во рецензијата промоторот ќе истакне:

„Ова е роман за вртоглавите патувања низ најмрачните сокаци во човековата психа, за најосаменото место, каде што животот го вперува своето огледало во смртта, а смртта испушта еликсир што ја опива душата со љубовта кон мртвата сакана.
Главниот лик е плетач на приказни, сонувач на минати времиња, гледач на неми филмови, собирач на трепки и на мртви љубови и, конечно, цртач на извонредно тенки линии помеѓу она што вистински е и она што само така изгледа. Одлично изграден лик, по малку чудак, по малку мрачен, по малку фантазер, но исклучително несекојдневен и интригантен лик, кој во комбинација со занимливата приказна и прекрасниот начин на нејзино раскажување од самиот лик (роман во прво лице) го произвеле најосаменото место како уникатна must-see дестинација што топло ја препорачувам. Симеон Јанков е веќе потврден раскажувачки водич, кој има и тоа како што да каже, што да покаже и извонредно креативни начини како да го поведе читателот во неповторлива книжевна авантура!“

Прикажи повеќе...

Книги

„Огнот наш нестишен” – нова стихозбирка на Ирена Јурчева во издание на „Современост“

Објавено пред

Неодамна од печат излезе стихозбирката на Ирена Јурчева, „Огнот наш нестишен“, во издание на „Современост“ – Скопје. Ова е четврта книга на Јурчева за која во рецензијата е наведено дека е напишана со стремеж за негување и зачувување на македонското наследство на изразите автентични за македонската поезија.

dobivaj vesti na viber

„Низ песните провејуваат хибридни мотиви: љубовни, социјални, но и патриотски… Во четириесетте песни поделени на четири циклуси, освен што се забележува присутност на плејада од дуалитети, омнипрезентно се редат епизоди на еротизам и страст. Збирката ‘Огнот наш нестишен’ од Ирена Јурчева е суптилно, но наполно свртена кон индивидуалниот, творечкиот, создателскиот, човечкиот… оган во оној живот што го нуди или наметнува светот на нашата околина или сартровскиот пекол… кон индивидуата, творецот, создателот, човекот… каде што крикот во точката е онаа капка што ја прелева чашата на сиот космос, создаден, одживеан и разнебитен во сопствениот, еден, хераклитовски вечно жив оган што по мера се пали и по мера се гаси, пишува Верица Мукоска во рецензијата.

Јурчева исто така е авторка на илустрациите во стихозбирката.

Ирена Јурчева е родена 1982 година во Белград. Дипломирала и магистрирала на Филолошкиот факултет „Блаже Конески“ во Скопје. Во 2017 година ја објавува првата поетска книга „Таинства“. „Белата е најстрашната боја“ е нејзино второ дело, за кое ја добива наградата „Новите!“ за најдобар дебитантски прозен ракопис за 2019 година. По неа следува збирката раскази „Разнишан свет“. Работела како преведувач за повеќе издавачки куќи и како наставник во неколку меѓународни школи и јазични центри.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион1 час

Радев не ја поддржа декларацијата за членство на Украина во НАТО

Бугарското претседателство објави официјален став за одбивањето на шефот на државата Румен Радев да ја поддржи декларацијата на деветмина негови...

Европа3 часа

Украинските сили со голема брзина ги пробија руските линии на југот на земјата

Украинските сили го постигнаа најголемиот успех на југот на земјата од почетокот на војната со пробивање на линијата на фронтот...

Свет4 часа

(Видео) Нов испад на Бајден, ја погреши насоката за движење

Еден ден по гафот на кој ја повика починатата конгресменка обраќајќи и се како да е сè уште жива, американскиот...

Македонија6 часа

(Видео) Ако не се извинат, Ковачевски најави тужба за ВМРО-ДПМНЕ: Јас сум веќе две недели под константни напади

Најдолни лаги, според премиерот Димитар Ковачевски, се обвинувањата од ВМРО-ДПМНЕ за тоа дека го избегнал служењето војска правејќи се неспособен...

Регион6 часа

(Видео) Вучиќ од Будимпешта: Србија нема да биде паркинг за мигрантите

Денеска, во Будимпешта се одржува трилатералниот самит на Унгарија, Србија и Австрија за мигрантската криза. Се работи за заедничка акција...

Македонија7 часа

Обвинетите за убиството на Тот имале гризење на совеста и чувство на вина, сведочеше психијатарот Марцикиќ

Дваесет и еден ден по убиството на ракометарот Денис Тот, сега обвинетите Анџело Ѓорѓиевски, Клементина Лефковска и Андреј Костовски имале...

Економија8 часа

Поскапуваат бензините и дизелот

Малопродажните цени на бензините „евросупер БС-95“ и „евросупер БС-98“ се зголемуваат 0,50 денари/л. Малопродажната цена на „евродизелот (Д-Е V)“ се...

Македонија8 часа

Тупанчески на првиот академски час: Не учете за оцена! Учете да научите! Учете за да знаете!

Министерот за правда, Никола Тупанчески, се обрати на првиот академски час на Правниот факултет „Јустинијан Први“. На идните студенти им...

Економија8 часа

Бонус до 3.000 евра ќе добијат вработените во Германија поради инфлацијата

Вработените во Германија ќе може да добиваат регреси и премии до 3.000 евра годишно, без даноци и придонеси, за полесно...

Свет9 часа

Рамзан Кадиров ги испраќа своите малолетни синови во војна

Лидерот на Чеченија, Рамзан Кадиров, најави дека тројца негови малолетни синови набргу ќе заминат на фронтот во Украина. „Тоа што...

Свет9 часа

Русија ќе го тестира новото оружје „Посејдон“, предупреди НАТО

Како што напредува војната во Украина, има сè повеќе информации за нов тип на оружје што го користат двете завојувани...

Економија10 часа

Меѓународната агенција за енергетика со совет до ЕУ: „Штедете гас“

Меѓународната агенција за енергетика (ИЕА) ја советува Европската Унија да штеди гас за да се избегнат празните магацини и ризикот...

Свет10 часа

Си-ен-ен: Времето на Путин истекува и тој тоа го знае

Времето на рускиот претседател Владимир Путин истекува и тој тоа го знае. Во меѓувреме, неговиот бомбастичен настап продолжува – објавувајќи...

Македонија11 час

Без струја утрово во скопски Карпош, граѓаните во страв дека рестрикциите се почнати

Жители на Карпош 1, 2, 3 и 4 утрово пријавуваат дека останале без струја. Речиси еден час траел прекинот, а...

Свет12 часа

Бројот на загинати од ураганот Јан се искачи на повеќе од 80, штетата е проценета на десетици милијарди евра

Бројот на загинати од ураганот Јан во САД се искачи на повеќе од 80 бидејќи жителите на Флорида и Јужна...

Свет12 часа

Саливан вети дополнителна американска поддршка за Украина

Американскиот советник за национална безбедност, Џејк Саливан, вчера во Истанбул се сретна со Андриј Јермак, шеф на кабинетот на украинскиот...

Свет12 часа

Руски гувернер: Половина од мобилизираните во регионот вратени дома, командантот разрешен

Командантот на руската област Хабаровск е сменет од должност кога половина од мобилизираните мажи биле испратени дома бидејќи не ги...

Европа12 часа

Карл Нехамер: Ако ЕУ не дејствува, самите ќе треба да се заштитиме од илегалната миграција

Сè додека ЕУ не презема ефективни мерки, ние мора сами да дејствуваме и затоа Австрија прави сè за да се заштити...

Свет13 часа

Поранешниот шеф на ЦИА, Дејвид Петреус, испрати предупредување до Русија

Соединетите Американски Држави и нивните сојузници ќе ги уништат руските војници и опремата во Украина и ќе ја потопат нејзината...

Свет13 часа

Најмалку седум лица починаа од колера на Хаити поради недостиг на чиста вода за пиење

Најмалку седум лица починаа од колера на Хаити откога болеста ненадејно се врати поради недостиг на гориво и чиста вода...