Контакт

Култура

Костадиновска-Стојчевска: Распределени се близу 10 милиони евра за инвестиции во културата

Објавено пред

Ова беа интензивни 100 дена и за културата, како и за целото општество. За жал, уште не излезени од пандемиската криза, сите попаднавме во безбедносна бездна која со себе ги повлече и уште повеќе ги нагласи и енергетската и економската криза, истакна министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска на форумот „100 дена од мандатот на новата Влада на Република Северна Македонија”, кој се одржа во Националната опера и балет.

dobivaj vesti na viber

Костадиновска-Стојчевска нагласи дека во фокусот меѓу останатите приоритети на Министерството за култура останува и заштитата на културното наследство, како и Курбиново и Стоби на кои продолжува работата со странска експертска помош, а подготвен е и проект од Смарт Култура, со Албанија и Грција, кој наскоро ќе стартува.

Таа појасни дека продолжува и реализацијата на капиталните инвестиции за што се распределени близу 10 милиони евра. Се работи на изградба на нови објекти и реконструкција на стари како што се: Турскиот театар, Театар и библиотека во Тетово, Центри за култура во Куманово, Прилеп, Кочани, Гостивар, Стар Театар во Струмица, реконструкција на покривите на Музејот на современа уметност и Националната и универзитетска библиотека „Св.Климент Охридски“, а во завршна фаза се и проектите за реконструкција на објекти на Музејот на Северна Македонија и на Мала станица. Костадиновска-Стојчевска информираше дека отпочна и првата фаза од целосната реконструкција на Музејот „ д-р Никола Незлобински“ во Струга.

Министерката за култура ги сподели и активностите во нормaтивниот дел, каде со јавната расправа за Предлог-законот за измени и дополнувања на Законот за авторско право и сродни права, се заокружува предлог-текстот кој е усогласен со директивите на ЕУ и продолжува во владина и собраниска процедура за негово донесување.

„На барање на културната јавност, беше повлечен Предлог законот за остварување на јавниот интерес во културата и беше формирана работна група која ќе работи на унапредување на предлог-текстот, во насока на имплементација на забелешките и создавање на поволен амбиент за остварување на дејностите во културата,“ рече Костадиновска-Стојчевска, реферирајќи за работата на Министерството за култура во првите 100 дена од новата Влада на Република Северна Македонија.

концерти

Изведба на оперската претстава „Аида“и промоција на монографијата „50 години Мајски оперски вечери“

Објавено пред

Во фоајето на Националната опера и балет, на 31 мај, во 19 часот, ќе се одржи промоција на монографијата „50 години Мајски оперски вечери“ од д-р Александар Трајковски. Монографијата го обработува петдеценискиот развоен пат на единствената оперска манифестација во регионот и пошироко. Со оваа публикација Националната опера и балет трајно го зачувува уметничкиот белег изграден од големиот број извонредни уметници. Промотор на монографијата е м-р Весна Малјановска.

dobivaj vesti na viber

Со почеток во 20 часот величествената „Аида“ од Џузепе Верди традиционално ќе го затвори 50. јубилејно издание на фестивалот Мајски оперски вечери. Спојот на традицијата со визуелната иновација, преточена преку футуристичката виртуелна сценографија, ќе ја одведат публиката на патување низ древниот Египет раскажувајќи приказна за љубовта.

„Аида“, магичното ремек-дело на Џузепе Верди, ќе се изведе под диригентската палка на Оливер Балабурски, уметник со кариера над 28 години. Во продукција на театарот „Карло Феличе“ од Џенова, Италија, претставата на сцената на Националната опера и балет ја пренесе и адаптира Дејан Прошев. Кореографијата е на Луиза Балдинети (Италија), концерт-мајстор е Климент Тодороски, а хор-мајстори се Ѓурѓица Дашиќ и Јасмина Ѓорѓеска.

Улогите ги толкуваат: Сања Керкез од Србија (Аида), Виталиј Ковалчук од Украина (Радамес), Сања Анастасија од Србија (Амнерис), Владимир Саздовски (Рамфис), Игор Дурловски (Фараон), Отар Накашидзе од Грузија (Амонсаро), Катерина Стојановска (главна свештеничка), Дејан Стоев (гласник), балетски солист: Ивана Коцевска.

Хорот и Оркестарот на Националната опера и балет.

Прикажи повеќе...

Култура

Претставата „Не се клади на Енглези“ се одигра за глуви и наглуви лица

Објавено пред

Вчеравечер, на големата сцена во Македонскиот народен театар беше одиграна по којзнае кој пат хит-претставата „Не се клади на Енглези“, но првпат нивна публика беа глуви и наглуви лица.

dobivaj vesti na viber

Ова несекојневно доживување им го овозможи ПР-агенцијата „Репресент“ од Скопје, која одлучи своите 5 години постоење да ги одбележи со програмска активност од општествена одговорност и со инклузија на луѓето со попреченост.

„Голема чест и задоволство е што Сојузот за глуви и наглуви лица во РС Македонија ја прифати нашата покана и што салата беше полна со луѓе, кои докажаа дека уметноста нема и не треба да има граници. Сакавме нашиот роденден да раскаже една поинаква приказна, да биде мотив за целото општество да размислува надвор од грубата рамка. Се најдовме на иста фрекфенција со екипата на ‘Не се клади на Енглези’ и Македонскиот народен театар, кои ни овозможија хит-претставата, која со години е на редовен репертоар, да ја адаптираме за сите да може да ја видат и уживаат. Наместо предвидениот буџет да го потрошиме само на коктел со нашите соработници, корпоративни клиенти и пријатели, одлучивме на овие луѓе, кои речиси никогаш досега немале можност да гледаат добра театарска претстава, да им го овозможиме задоволството да уживаат во маестралната и шарматна глума на нашите познати актери: Сашко Коцев, Александар Микиќ и Оливер Митковски. Нашата идеја беше дочекана со воодушевување во Сојузот, а МНТ како наш партнер во реализацијата на овој убав настан ни овозможи достојни услови, сите зеаедно да уживаме во магијата на театарот. Нашата заложба и роденденска желба за „Уметност без граници“ се оствари“, вели Наташа Миркова, генерален менаџер на ПР-агенцијата „Репресент“ од Скопје.

Пред полн салон публика од 300 луѓе, меѓу кои, повеќето беа лицата од Сојузот, со обезбедување професионални преведувачи на говорен јазик, агенцијата го одбележа својот мал, но значаен петгодишен јубилеј под македонското небо, доследно следејќи ја својата визија, која подразбира градење систем, кој ја отсликува важноста на интегрираните комуникации.

Симбиозата од насмеани лица во публиката и духовитата актерска игра на сцената создаде момент за паметење. И во понатамошните чекори и заложби „Репресент“ од Скопје продолжува со активно и директно учество во создавањето на подобро општество за сите!

Прикажи повеќе...

Култура

Македонската актерка Дарја Ризова – најдобра меѓународна актерка во Турција

Објавено пред

Со затворањето на театарската сезона 2021-2022 година, жирито на Јени Тијатро Дергиси (Yeni Tiyatro Dergisi), во селекција на повеќе од 200 театарски претстави, го објави првиот дел од Меѓународните награди за достигнувања на најдобри актери, продукции и претстави во Истанбул.

dobivaj vesti na viber

Жирито, кое внимателно ги следи сите светски театарски трендови и вклучува значајни имиња и ветерани со големо мајсторство во својата област, едногласно ја додели наградата на нашата актерка Дарја Ризова за најдобра актерка на меѓународно ниво за улогата на Маша во претставата „Нема да биде крај на светот“, копродукција на Македонскиот народен театар, „Перипетија продукција“ и Сараевскиот ратни театар – САРТР.

Ова за актерката е втора награда за најдобра актерка за истоимената улога/претстава, а на 13 јуни во културниот центар „Кадебостан“ во Кадикој, Р. Турција, и официјално ќе биде доделена статуетката на овој реномиран, светски театарски настан. Воедно, ги најавуваме и изведбите на претставата „Нема да биде крај на светот“, кои се закажани за 30 и 31 мај на малата сцена во МНТ, со почеток во 20 часот.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион2 часа

Очекувам одбрана на бугарскиот интерес, рече Радев пред состанокот на Коалицискиот совет во Софија

Бугарскиот претседател, Румен Радев, очекува на вечерашниот коалиционен владин совет посветен на односите со Македонија, да се следат одлуките на...

Свет3 часа

Русија тврди: Американската војска ослободи мајмунски сипаници од своите лаборатории

Мајмунската сипаница е увезена од Нигерија, каде што работат најмалку четири американски биолошки лаборатории, изјави Игор Кирилов, началник на силите...

Европа5 часа

Путин: Притисокот од непријателските земји е практично агресија

Притисокот од непријателските држави е „практично агресија“, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин. – Предноста на интеграцискиот курс сега е...

Македонија8 часа

Османи: Слободата на Северна Македонија и секоја друга европска земја денеска се брани во Украина

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во рамките на посетата на Украина оствари средба со својот домаќин Дмитро Кулеба. Ова...

Свет8 часа

Лавров: Западот ѝ објави тотална војна на Русија

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, ги обвини западните земји дека водат тотална војна против Русија и рускиот народ...

Македонија9 часа

(Видео) Црвенковски: Договорот со Бугарија со формулацијата „заедничка историја“ беше голема грешка

Договорот со Бугарија не само што не затвори ниту едно прашање туку, напротив, ја отвори Пандорината кутија и создаде основа...

Македонија10 часа

Во Софија вонреден коалициски совет за Северна Македонија

На вонреден состанок на коалицискиот совет вечерва ќе се соберат владините партнери. Средбата е по барање на премиерот Кирил Петков....

Регион10 часа

Русија протера петмина хрватски дипломати

Русија прогласи за непожелни пет хрватски дипломати во хрватската амбасада во Москва, а на хрватскиот амбасадор му беше врачена нота....

Свет10 часа

Најбогатиот човек во Украина и сопственик на „Азовстал“ ќе ја тужи Русија

Најбогатиот човек во Украина и сопственик на фабриката за челик „Азовстал“, Ринат Ахметов, вели во Мариупол дека планира да ја...

Македонија11 час

Османи во Украина: Она што го видов ме убеди колку е оправдан нашиот став за агресијата

Во рамките на својата работна посета на Украина, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, придружуван од претставници на украинската Влада,...

Македонија12 часа

Земјотрес утрово регистриран во Тетовско

Земјотрес од 3,6 степени утрово го стресе Тетовскиот Регион, а беше почувствуван и во Скопје. Според податоците, земјотресот се случил...

Свет13 часа

Медведев: Условите на Зеленски се категорични до идиотизам

Дмитриј Медведев денеска изјави дека условите што му ги постави претседателот на Украина, Володимир Зеленски, за примирје не се остварливи....

Свет13 часа

САД подготвуваат досега најмоќно оружје против Русија

Администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден се подготвува да го зголеми оружјето на Украина. Администрацијата има намера да го направи...

Свет1 ден

Лавров: Испораката на оружје способно да погоди руска територија е чекор кон неприфатлива ескалација

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров предупреди дека „испораката на оружје за Украина способно да ја погоди руската територија...

Економија1 ден

Ковачевски: Во ребалансот на буџетот направиме намалување на непродуктивните трошоци, нè oчекува тешка зима

„Ребалансот на буџетот е насочен главно кон справување со економската криза, ревидирање на фискалните проекции, реконструирање на буџетските расходи, зачувување...

Спорт1 ден

РК Вардар го прегази Тиквеш и го потврди 15. шампионски пехар (ФОТО)

Македонскиот ракометен првак Вардар ја освои двојната круна оваа сезона, откако денеска со триумфот против Тиквеш (37:25) го потврди и...

Економија1 ден

Путин: Санкциите против Русија му се вратија на Западот како бумеранг

Рускиот претседател Владимир Путин денеска оцени дека антируските санкции се вратиле како бумеранг за оние што ги применувале бидејќи, како...

Македонија1 ден

Кривични пријави за двајца управители во ЕВН и за петмина други за продажбата на парцели во Делчево

Управата за финансиска полиција поднесе кривична пријава против седум лица за продажбата на парцели на ЕВН во Делчево за изградба...

Македонија1 ден

Собранието: Деловникот дозволува можност за затворање на вратите на салата на барање на претседателот

Проѕирна е намерата на опозицијата, која сите овие години ја опструира работата на законодавниот дом и оневозможува донесување битни закони...

Топ1 ден

Дете загина во тешка сообраќајна несреќа на автопатот Скопје – Велес

Едно дете загина, а две лица се тешко повредени во сообраќајна несреќа на автопатот Скопје – Велес. Според информациите од...