Контакт

Култура

Награда за филмот ,,Господ постои, името и’ е Петрунија” на фестивал во Дортмунд

Објавено пред

Филмот „Господ постои, името и’ е Петрунија” на Теона Стругар-Митевска се закити со уште една престижна награда на штотуку завршениот фестивал Dortmund | Cologne International Women’s Film Festival.

Петрунија ја освои главната награда на фестивалот која има парична вредност од 15.000 евра. Овој фестивал е посветен на женски автори и во главната конуренција се одбираат само 8 филма од целиот свет, кои се натпреваруваат за главната награда. Овој пат тричленото жири се одлучи за Петрунија. Жирито доделувајќи ја наградата рече: Oдлучивме да ја доделиме главната награда на овој филм поради својата извонредност во пренесување приказна за храброста на невработена жена да се спротивстави на воспоставени и затемелени структури на патријархатот. Надминувајќи ја сопствената отуѓеност, таа ја осознава својата моќ да ја озобнови солидарноста во борбата против неправдата.

„Господ постои, името и’ е Петрунија” на 10 април го отвори фестивалот во Визбаден, а следната проекција на 12 април беше целосно распродадена и се бараше билет повеќе.
Во април филмот патува на шест фестивали, меѓу кои и Московскиот филмски фестивал, каде еден од најголемите руски дистрибутери Ruscico, кој го откупи филмот за дистрибуција во Русија и Украина оттаму и ја почнува руската дистрибуција на Петрунија.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Култура

Вечерва завршува 22. издание на „Скопје филм фестивал“

Објавено пред

Со проекции на три филма во киното „Фросина“: „Божја љубов“, британскиот „Реј и Лиз“ и „Хотел Мумбаи“ и уште три во Кинотеката, меѓу кои последниот од ретроспективата на Мето Јовановски, „Куќа покрај пругата“ и „Ел Пепе, еден возвишен живот“, вечерва завршува 22. издание на „Скопје филм фестивал“.

И на ова успешно издание на публиката ѝ донесе богата и разновидна програма: повеќе од 50 нови филма, од кои голем број биле дел од големите светски фестивали или го свртеле вниманието на критиката со иновативниот израз и авторски пристап. Тие беа распоредени во програмите „Фокус на француски филм“, „Гала-проекции“, „Програма на европски филм“, „Панорама на светски филм“, „Денови на квир кино“, „Кратки филмови“, „Документарни филмови“, „Македонска продукција“, како и „Омаж на големиот македонски актер“, „Мето Јовановски“, потоа две работилници, гостувања на нови европски филмски имиња, промоции и дискусии. Селектори на програмите се Татјана Јаневска, Навид Сарем, Владан Петковиќ и Алексеј Дмитров.

Годинава фестивалот свечено се отвори со македонска и светска премиера на „Втора шанса“, долгометражниот првенец на режисерката Марија Џиџева, а се одржаа и две премиери на кратките македнски филмови – „Запирка“ во режија на Сезер Салихи и новиот краток филм на Ана Јакимска, „Неонски срца“

Ретроспективата во чест на големиот Мето Јовановски се одржуваше во Кинотеката на Северна Македонија и во рамките на оваа програма беа прикажани осум филма, меѓу кои култниот „Тетовирање“ (1991) и поновиот „Пресуда“ (2014) на режисерот Стефан Командарев.

Од минатата година „Скопје филм фестивал“ почна со реализација на програмата „Денови на квир-кино“, а продолжи и на ова издание. Во нејзини рамки се прикажуваат филмови што одбиваат да бидат невидливи и што смело прераскажуваат приказни што креираат нов културен простор. Низ политика на репрезентација преку филмската уметност фестивалот прави обид да отвори теми што извираат од квир-културата, да преиспитува контексти, искуства и идеи низ филмскиот кадар и да создаде инклузивно место каде што ќе се артикулираат гласови од маргините. Селектор на оваа програма е Александар Ковачевски.

Во рамките на годинешното издание на Скопскиот филмски фестивал, во организација на „Креативна Европа медија деск Македонија“ и во соработка со Агенцијата за филм се одржа тренинг-програмата „Умешноста на добриот пичинг: подготовка и пракса“ со Брајан Мекгил.
Втората работилница, за основните филмски техники, се одржа во соработка со „Млади артивисти“ и „Женска алијанса“, а обучувачи на оваа четиридневна програма беа Крис Белони, продуцент и режисер, и Нинке Ејсинк од Холандија и Салим Салам и Ханис Багашов.
Во кафе-киното „Котур“, нов фестивалски простор, публиката имаше можност да се сретне со Кахејн Куперман, американска продуцентка и режисерка на документарниот филм „Виолината на Џо“, кој во 2017 беше номиниран за „Оскар“.

По проекцијата на филмот „Фрик и шик“ за Жан Пол Готје се одржа дискусија за модата и родовите, сексуалноста и перформативноста со специјална гостинка Луиз Валенберг, професорка по модни студии во Центарот за модни студии при Универзитетот во Стокхолм. Дискусијата ја водеше Кристина Глигоровска, модна истражувачка.

Гости на фестивалот беа и селекторот Навид Сарем од Франција и актерката од филмот „Киселина“, Анастасија Евграфова.
Автор на плакатите за годинешното издание на фестивалот и омажот на Мето Јовановски е македонскиот дизајнер Зоран Кардула.
„Скопје филм фестивал“ ѝ се заблагодарува на Агенцијата за филм на Република Северна Македонија, на сите помагателии и соработници, на медиумските спонзори, на кината „Милениум“ и „Фросина“, на Кинотеката на Северна Македонија, на кафе-киното „Котур“ и најмногу на својата публика.

Прикажи повеќе...

Култура

Со „Секвенци – Минато/Сегашност/Иднина“ во МНТ затворен јубилејниот „Танц фест 2019“

Објавено пред

Со синоќешниот танцов перформанс „Секвенци – Минато/Сегашност/Иднина“ во МНТ се заокружи месецот на танцот. Оваа кореографија со потпис на Рисима Рисимкин, одиграна од танчери од Хангџоу, Кина, го одбележа крајот на јубилејното 15-то издание на меѓународно признаениот фестивал.

„Исклучително сум задоволна од сите аспекти на јубилејното издание на „Танц Фест“. Првенствено публиката, а потоа и програмата, танчерите, трудот и љубовта кои сите ги вложивме. Создадовме Идентитети, кои со овој јубилеј на вистински начин ги утврдивме. Мисијата на фестивалот беше и сѐ уште оди во правец на создавање силни врски со уметници од различни земји и култури, притоа давајќи можност за нови соработки. Покрај домашните танчери и млади кореографи, бевме домаќини и на уметници кои се дел од интернационалната танцова сцена. Тоа е основа на која може да се направат двонасочни долготрајни врски во танцот. Морам да признаам дека сите беа изненадени од бројноста на младата публика на фестивалот. Навистина сум горда што покрај публиката која изминативе 15 години нѐ следи, со новиот бран млади уметници, успеавме да привлечеме и млада публика која ја цени создадената традиција“, вели кореографот и уметнички директор на фестивалот, Рисима Рисимкин.

Танцови компании од Холандија и Кина и млади танчери од Велика Британија, Франција, Израел, Италија, Русија, Германија, Полска, како и од Холандија во програмата за најмладите се претставија пред македонската публика во текот на месецот на танцот. Танц Фест уште од своите почетоци стана познат по квалитетот на програмата која ја нуди и уникатната мисија и визија која претставува мост меѓу нашата земја и светот, можност за уметници да комуницираат и простор за лично изразување.

Прикажи повеќе...

Култура

Прослава на животот на Горан Стефановски во Дебар Маало

Објавено пред

Во Дебар Маало, во малото паркче спроти „Наџак“ и „Идадија“, в сабота, на 27 април, со почеток во 12 часот, ќе се одржи мала церемонија со садење дрво во чест на Горан Стефановски, проекција на негови фотографии, интервјуа, предавања, слушање на неговата најомилена музика и отворен микрофон (open mic), на кој сите што сакаат, ќе може да кажат некоја приказна или анегдота поврзана со Горан.

Ова скопско маало има култно, речиси митско место во современата македонска култура, а Стефановски имаше голем удел во креирањето на неговиот урбан дух.

По иницијатива на МАНУ, во состав на малата церемонија ќе биде посадено дрво во чест на Стефановски, што ќе го симболизира неговото духовно враќање дома во Македонија.

Стефановски си го разјасни својот став кон губењето на душата на Дебар Маало, како и кон рушењето на општествените вредности во нашата земја, во својата драма „Демонот од Дебар Маало“, каде што, се разбира, единствениот простор и време се маалото и „Идадија“. „Без маало нема држава!“.

Прославата на животот на Стефановски е предвидена како мал увид во неговиот личен, семеен и творечки живот. Јавноста го знае како познатиот драмски писател, есеист и мудрец, кој низ градот одеше пеш со насмеано лице, но ова ќе биде можност неговата фамилија и блиските пријатели да ја претстават неговата друга страна, како татко, сопруг, дедо и фанатик на „Битлси“, преку проекција на фотографии од неговото најрано детство до крајот на животот, проекции на видеоинтервјуа, говори и кратки семинари водени од него, видеа и фотографии од претстави по неговите текстови (во соработка со Драмскиот театар и ФДУ), слушање на неговата најомилена музика и отворен микрофон (open mic), на кој сите што сакаат ќе може да кажат некоја приказна или анегдота поврзана со Горан.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет44 минути

Ким ја напушти Русија четири часа порано

Лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг-ун замина од Владивосток и тргна кон Пјонгјанг, јави руската новинска агенција „ТАСС“. Ким ја...

Свет52 минути

Антитерористичка операција во Мелбурн, уапсен маж пред црква

Еден маж е уапсен во близина на англиканската црква Света Марија во северниот дел на Мелбурн, при операција на австралиската...

Македонија2 часа

На граничниот премин Богородица се чека и до 45 минути

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен, велат од Автомотосојузот на Македонија. На граничните премини...

Избори 201914 часа

(Видео) Заев од Велес: Ќе игра метлата и на другата страна, кај оние што опструираат и враќаат режим!

Ќе фаќа метлата и на другата страна, на оние што опструираа. Ние сме добри, сите сме еднакви. Слушам пак списоци...

Топ14 часа

Извршен увид во скопско Рашче, каде што беше убиено едно лице

Дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје изврши увид во селото Рашче каде што попладнево беше пронајдено починато машко...

Избори 201914 часа

Сиљановска во Карпош: Силата на аргументите мора да победи, вистината е на наша страна

Кандидатот за претседател Гордана Сиљановска-Давкова денеска на трибина во Општина Карпош им се заблагодари на граѓаните што ја подржаа во...

Македонија20 часа

95 новозаразени со сипаници, бројката се намалува, но епидемијата не стивнува

Во последните шест дена, од 20 до 25 април, пријавени се 95 нови случаи на заразени со сипаници. Во споредба...

Избори 201921 час

Гласањето поништено, но прегласување нема – ДИК прифати 7 од 14 приговори

Од 14 приговори, Државната изборна комисија (ДИК) прифати 7 приговори поднесени од штабот на Гордана Силјановска-Давкова, кои се однесуваа на...

Македонија22 часа

(Видео) Пендаровски: Да не бараат изговори, функционерите веднаш да ги повлечат своите роднини

Претседателскиот кандидат Стево Пендаровски изјави дека е неоправдано и неодговорно изнаоѓањето изговори дека се работи за некакви грешки и побара...

Македонија22 часа

Кирацовски најави повлекување на роднините од државните институции

Пратеникот од СДСМ, Александар Кирацовски, вели дека ќе ги повлече сите свои роднини од работните места во државните компании. Ова...

Избори 201924 часа

(Видео) 42 потпишани во списокот, а 82 гласачки ливчиња на избирачко место во Охрид

На избирачкото место 1338 во општина Охрид се делеле по две гласачки ливчиња за претседател и за градоначалник, а гласачите...

Македонија24 часа

Кабинетот на Иванов: Прекршочните пријави на ДКСК се политичка одлука

Прекршочните пријави на Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) против претседателот Ѓорге Иванов се политичка одлука, реагира Кабинетот на претседателот....

Избори 20191 ден

(Видео) Вишок ливчиња во гласачките кутии, ДИК поништи гласање на повеќе избирачки места

Државната изборна комисија го поништи гласањето на повеќе избирачки места затоа што во гласачките кутии имало повеќе гласачки ливчиња од...

Македонија1 ден

Судијата Киро Здравев е нов претседател на Судскиот совет

Членовите на Судскиот совет едногласно со 12 гласа „за“ го избраа врховниот судија Киро Здравев за нов претседател на телото...

Избори 20191 ден

Кекеновски: Мицкоски повикува на одѕив како Груевски во 2004 година кога одработи за Црвенковски

Историјата и постапките на лидерите на политичките партии кога се во прашање претседателските избори се повторуваат, констатира професорот и лидер...

Македонија1 ден

Земјотрес во Дојран и Гевгелија

Земјотрес со јачина од 2,8 степена според Рихтеровата скала бил почувствуван ноќеска во Дојран и Гевгелија. „Телеметриската сеизмолошка мрежа утринава...

Свет1 ден

Путин: Разговорот со Ким беше темелен; Ким: Плоден и конструктивен

Рускиот претседател, Владимир Путин, денеска изјави дека разговорот во четири очи со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун во Владивосток бил темелен....

Вести1 ден

Прва средба Путин – Ким во Владивосток

Светска тема број еден денеска е средбата меѓу рускиот претседател, Владимир Путин, и севернокорејскиот лидер, Ким Џонг-ун. Аналитичрите ја споредувааат...

Македонија2 дена

(Видео) ИВЗ: Одлуката на судот е донесена со фалсификувани документи, местото на судиите им е во Зоолошка

ИВЗ обвинува дека Граѓанскиот суд донел одлука за именување нов реис врз основа на фалсификувани документи, печати и потписи. Oд...

Македонија2 дена

ДКСК: Без интервјуа и записници се вработувале роднините на Кирацовски, Бектеши, Адеми

Целиот процес за тоа како тече непотизмот во државните и јавни институции денеска беше обелоденет на седницата на Државната комисија...

Досие