Контакт

Култура

Почина култниот режисер Милош Форман

Објавено пред

Чешкиот режисер Милош Форман кој својата слава ја стекна во Холивуд, почина вчера на возраст од 86 години.

Веста за неговата смрт ја пренела неговата сопруга Мартина. Форман почина во САД по кратко боледување.

За култните филмови „Лет на кукавичкото гнездо“ во 1976 и и за „Амадеус“ од 1984 е награден со престижниот Оскар.

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Книги

Официјално доделување на наградата „Антево перо“

Објавено пред

Утре со почеток во 19:00 часот, во Центарот за култура во општина Ѓорче Петров ќе се одржи завршниот дел од третата по ред Меѓународна поетско-културна манифестација „Анте Поповски – Антево перо“.

По реализацијата на Конкурсот за необјавена збирка поезија на македонски јазик, на кој за македонски услови се пријавија рекордни 96 наслови од исто толку творци, манифестацијата ќе биде заокружена со врачување на овогодишните награди на добитниците чиишто имиња неодамна ги соопшти жири-комисијата.

Прикажи повеќе...

Изложби

Отворено студио со дела инспирирани од звукот на Бела Река

Објавено пред

Оваа сабота, во периодот од 12 до 17 часот, во галеријата и на отворено, на уметничкото гумно во селото Слоештица, ќе бидат изложени делата што 6 македонски уметници ги создадоа во изминатите 10-ина дена за време на гостувањето на ликовната колонија со наслов „Звукот на Бела Река“.

Заинтересираните посетители ќе имаат можност да се сретнат и да разговараат и со уметниците: Дијана Томиќ-Радевска, Сашо Саздовски, Пандора Апостолоска-Саздовска, Филип Велковски, Горан Ристовски и Кети Талевска. Имено, ова е првпат во меѓународниот центар за уметност и одржлив развој „Арт поинт – гумно“ да гостуваат македонски уметници.

Во целосен творечки карантин уметниците создаваа инспирирани од темата – во услови на изолација поради глобалната пандемија, природата, ненаметливо почна да ни се наметнува. Во отсуство на вревата што вообичаено ја создаваме ние луѓето, заитани кон материјалното, звуците што ги слушаме од природата како да нè канат да нурнеме подлабоко во нас самите. И, тогаш ни се отвораат прашања за суштината на битисувањето, за нашата врска со природата, за уметноста како можност, локално, но и глобално, да проговориме за таа релација, за водите што се поврзани и на тој начин го поврзуваат целиот свет, а особено сите уметници од светот.

Дијана Томиќ-Радевска во Слоештица се посвети на чудесните локални приказни и излегувајќи од својот препознатлив творечки јазик создава нови визури во класична сликарска техника.

Уметничката практика на Пандора Апостолоска-Саздовска и овој пат е насочена кон меѓучовечки односи истражувајќи ги аспектите на војната и насилството како политичка и социолошка појава, но и разните аспекти на ненасилна агресија во модерното живеење.

Сашо Саздовски се смета себеси за истражувач во културата. Неговите идеи се поврзани со теми што оставаат многу отворени прашања, а одговорот на секое прашање тој го дава со отворање ново прашање.

Горан Ристовски се наврати на една своја претходна творечка фаза и работи со т.н. стенсил-техника – пренесувајќи го својот минималистички творечки ракопис. Освен тоа, за време на престојот на оваа колонија тој прави и фотографии инспирирани од поднебјето.

Филип Велковски е интердисциплинарен уметник, кој на уметничкото гумно во Слоештица прави спој помеѓу традиционалните ракотворби и неговата современа сликарска практика.

Кети Талевска е млад фотограф од Битола. Таа од неодамна почна да се занимава со лумен принт-техника, која одлучи да ја примени и во Слоештица. Лумен принт е една од најстарите техники за изработување фотографии. Тоа е фотограм или цртање на фотохартија, која е сензитивна на светлина. Кети исто така го документира пулсирањето на Слоештица за време на колонијата.

Ликовната колонија е делумно поддржана од македонското Министерство за култура.

Отвореното студио ќе се одвива во согласност со протоколите за заштита од Ковид-19.

Прикажи повеќе...

Култура

Со концерт на „Архангел“ на 11 октомври почнува „Таксират“

Објавено пред

Со концерт на „Архангел“ на 11 октомври во СЦ „Борис Трајковски“ почнува 22. издание на фестивалот „Таксират“.

„Со целовечерен концерт на ‘Архангел’, со мотото 30 години љубов, почнува официјалната музичка програма на фестивалот ‘Таксират’, кој повеќе од 20 години ја отсликува убавата страна на градот и игра значајна улога во градење на културата на нашите простори“, велат од „Пасворд продукција“.

Само една недела подоцна, на 23 октомври, програмата продолжува со соло концерт на Страјк.

Билетите се достапни онлајн и преку дистрибутивната мрежа на „Мктикетс“.

Во согласност со протоколот за реализирање настани во затворен простор, билетите се строго ограничени и исклучиво за седење, а салата е соодветно приспособена за одржување настан според сите мерки наведени во протоколот. Задолжително е носење маска, дезинфекција и одржување растојание во текот на целиот настан.

Во рамките на „Таксират“ ќе се одржи и седмото издание на првата и единствена музичка конференција – ПИН. Со поддршка од Делегацијата на Европската Унија годинава ПИН ќе се одржи во три програмски дена – од 26 до 28 ноември, на повеќе локации во Скопје.

Годинешното издание ќе биде фокусирано на здружување на силите на најдобрите и на најновите музички таленти од регионот, Европа и Македонија, како и најрелевантните имиња во музичката индустрија – промотори, менаџери, музичари, новинари.

„Преку конструктивни панели и дискусии, ќе се обидеме да најдеме релевантни решенија и начини на кои можеме да влијаеме врз подобрување на состојбата во музичката индустрија, која е една од најпогодените гранки од коронавирусот“, велат организаторите.

Поради ограничениот капацитет, задолжителна е претходна регистрација за конференцијата.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

Захарова: Имаме докази дека екстремисти се распоредени во Нагорно-Карабах

Русија од сопствени извори има сознанија за преместување на екстремисти во зоната на судирите во Нагорно-Карабах, изјави денеска портпаролката на...

Свет3 часа

Навални најави тужба против Песков

Рускиот опозиционер Алексеј Навални најави дека ќе го тужи портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. Тој побара наводните докази за неговата...

Македонија4 часа

Штедачите од „Еуростандард банка“ протестираа пред Собранието, бараат закон со кој државата ќе ги обештети во целост

„Вратете ги парите“, „Лопови, лопови “, „Која банка е следна?“ , „Даваме кредити без покритие“, ова беа само дел од...

Европа5 часа

Меркел: Дипломатија, а не санкции во односите со Турција

Германската канцеларка, Ангела Меркел, рече дека дипломатијата е решение за проблемите на ЕУ со Турција во источен Медитеран. Доаѓајќи на...

Македонија5 часа

Четворица починати и 162 новозаразени од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.350 тестирања, а регистрирани се 162 нови случаи на...

Регион5 часа

Вучиќ: Ќе ги преиспитаме сите смртни случаи поврзани со Ковид-19

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, денеска објави дека здравствените власти ќе ги разгледаат сите смртни случаи поврзани со коронавирусот коментирајќи ги...

Свет6 часа

Путин, Трамп и Макрон објавија заеднички став за судирот во Нагорно-Карабах

Претседателите на Русија, САД и на Франција усвоија заедничка изјава за состојбата во Нагорно-Карабах. Владимир Путин, Доналд Трамп и Емануел...

Свет7 часа

Азербејџанските сили тврдат дека уништиле ерменски ракетен систем во Нагорно-Карабах

Министерството за одбрана на Азербејџан во средата објави дека вооружените сили на земјата успеале да го деактивираат ерменскиот ракетен систем...

Македонија7 часа

Арсовски: Се разгледуваат сите можности и опции за импичмент на Пендаровски

ВМРО-ДПМНЕ не открива кога би можела да се очекува конечната одлука за импичмент на претседателот Стево Пендаровски, што беше навестена...

Топ8 часа

Приведени тројца малолетници, кои украле златни синџирчиња

Полицијата приведе тројца малолетници поради сомнение дека се сторители на кривично дело тешка кражба на дрзок начин. „На 22 септември,...

Регион9 часа

Границите со Грција остануваат затворени до 12 октомври

Грција ја продолжи забраната за патување државјани на трети земји до 12 октомври, пренесува МИА. Ограничувањата на копнените граници се...

Македонија10 часа

(Видео) Филипче побара разбирање и поддршка за одлуките во образованието

Знам дека многумина сакаат и бараат учењето да се одвива поинаку и, искрено, сите ги разбирам. Но, како здравствен работник...

Топ10 часа

Едно лице загина во сообраќајна несреќа меѓу мотор и машина за сечење дрва во Ченто

Едно лице загина во сообраќајна несреќа што се случила вчеравечер во скопската населба Ченто. Според информациите на МВР, во несреќата...

Македонија12 часа

МОН: На првиот училиштен час нема посериозни пречки за одржување на онлајн-наставата

Министерството за образование и наука е во постојана комуникација со тимот од ФИНКИ и Бирото за развој на образованието, кој...

Македонија12 часа

Почнува учебната година

Новата учебна 2020/2021 година почнува денеска, со еден месец одложување. Настава со физичко присуство ќе следат учениците од прво до...

Македонија1 ден

Објавен распоредот на телевизиските часови за учениците кои немаат компјутери

Учениците кои немаат компјутер или таблет за да следат онлајн-настава преку платформата на Министерството за образование часовите ќе можат да...

Регион1 ден

Грчките свештеници загрижени за барањето до Вартоломеј за автокефалност на македонската црква

Грчките црковни кругови ги коментираа барањата на македонските власти до вселенскиот патријарх Вартоломеј за автокефалноста на македонската црква. Задната врата...

Македонија1 ден

Сојузот на средношколците најави бојкот во ноември ако не се дозволи комбинирана настава

Сојузот на средношколците најави бојкот на наставата од ноември доколу во октомври остане стабилна епидемиолошката состојба, а институциите не дозволат...

Македонија1 ден

Милошоски: Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ќе гласа против одлуките за вонредна состојба

Заврши координацијата на пратеничката група на коалицијата „За обнова на Македонија“ по што пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски, информира дека...

Регион1 ден

Албанија го одложи почетокот на училишната година

Албанија го одложи почетокот на училишната година за ноември откога бројот на заразени од коронавирусот во еден ден се зголеми на...

Досие